Nárok na PPM - specifická situace

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
2.10.21 09:31

Nárok na PPM - specifická situace

Pěkný den, ač jsem hledala na internetu tak z toho stále nejsem moudrá, nedokážu se dopočítat. Proto se ptám tady, vás zkušených, které budou s určitostí vědět jak to je.

Ve zkratce:
V práci jsem kvůli covidu podepsala výpověď (19.5.2021) o týden později jsem zjistila že jsem těhotná. Termín porodu je 27.1.2022. Nástup na připadnou PPM je tedy nejpozději do 16.12.2021.

Další informace:
Zaměstnaná na HPP jsem byla dlouhou dobu, tudíž jsem se podílela na nemocenském pojištění a v případě že bych byla stále zaměstnaná bych nárok měla. Pokud to dobře chápu tak v tomto případě na PPM nárok nemám jelikož se nevlezu do ochranné lhůty 180 dní, je to tak? Momentálně jsem na ÚP.

ALE:
Mám možnost nechat se zaměstnat třeba na 1 měsíc u svého známého, kde bych vykonávala jednoduchou činnost - ví že jsem těhotná. Pokud by to bylo na DPP musela bych vydělat více než 10.000kč měsíčně aby za mne odvedl sociální+zdravotní, ano? Popř. vztahovalo by se to i na HPP kdybych byla zaměstnaná pouze ten 1 měsíc? Nebo tam je nějaká doba jak dlouho musí být osoba zaměstnaná?

V případě že bych tedy byla zaměstnaná ještě 1 měsíc navíc vyšel by mi nárok na PPM?

Děkuji všem za případné odpovědi. :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20904
2.10.21 09:41

Z původního zaměstnání máte ochrannou lhůtu 180 dnů. Pokud vám tedy datum poslední ms vyjde do trvání pracovního poměru. Pokud vás někdo zaměstná na hpp, pak se doba zaměstnání k té ol bude přičítat. Resp.se o to ta původní ol prodlouží. Tzn pokud vám chybí měsíc, tak když budete měsíc zaměstnaná, pak to vyjde. Ale nvm, jak je to na OSSZ, aby to nebrali jako účelové zaměstnání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11002
2.10.21 09:43

Při DPP jsou navíc podmínka ta, že nad 10tis musíš vydělat v ten měsíc co nastupujes na PPM nebo v předcházejících 3 měsících.

A myslím, že se ti bude PPM počítat z toho posledního zaměstnání. Tudíž bude extrémně nízká.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26422
2.10.21 09:46
@Anonymní píše:
Pěkný den, ač jsem hledala na internetu tak z toho stále nejsem moudrá, nedokážu se dopočítat. Proto se ptám tady, vás zkušených, které budou s určitostí vědět jak to je.

Ve zkratce:
V práci jsem kvůli covidu podepsala výpověď (19.5.2021) o týden později jsem zjistila že jsem těhotná. Termín porodu je 27.1.2022. Nástup na připadnou PPM je tedy nejpozději do 16.12.2021.

Další informace:
Zaměstnaná na HPP jsem byla dlouhou dobu, tudíž jsem se podílela na nemocenském pojištění a v případě že bych byla stále zaměstnaná bych nárok měla. Pokud to dobře chápu tak v tomto případě na PPM nárok nemám jelikož se nevlezu do ochranné lhůty 180 dní, je to tak? Momentálně jsem na ÚP.

ALE:
Mám možnost nechat se zaměstnat třeba na 1 měsíc u svého známého, kde bych vykonávala jednoduchou činnost - ví že jsem těhotná. Pokud by to bylo na DPP musela bych vydělat více než 10.000kč měsíčně aby za mne odvedl sociální+zdravotní, ano? Popř. vztahovalo by se to i na HPP kdybych byla zaměstnaná pouze ten 1 měsíc? Nebo tam je nějaká doba jak dlouho musí být osoba zaměstnaná?

V případě že bych tedy byla zaměstnaná ještě 1 měsíc navíc vyšel by mi nárok na PPM?

Děkuji všem za případné odpovědi. :srdce:

Musela bys být zaměstnaná ale měsíc před nástupem na tu mateřskou, ta ochranná lhůta není pokaždé 180, když trvá pracovní poměr kratší dobu, tak je dlouhá jako poslední zamestanani. Zaměstnavatel za tebe musí odvádět sociální pojištění, jinak je nějaká dohoda k ničemu. Jo a počítala by se ti mateřská z toho posledního zaměstnání, takže když někde budeš dělat měsíc za desítku, tak mateřská nebude nic moc. Jo taky bacha, aby v tom někdo nezačal šťourat, protože by se to mohlo brát jako účelové zaměstnání a považovalo by se to za podvod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.10.21 09:51

@Kriss Tina

Zaměstnaná jsem byla déle než 4 roky u jednoho zaměstnavatele tudíž mi tam těch 180 dní sedí.

Papír na PPM budou ale přeci vypisovat oba případní zaměstnavatelé měla jsem za to že se to bude průměrovat. O tom že se to bude brát jako účelové - to právě mám taky docela strach.

Zatím všem děkuji za odpovědi.

• Citovat
  • Nahlásit
20904
2.10.21 09:59
@Kriss Tina píše:
Musela bys být zaměstnaná ale měsíc před nástupem na tu mateřskou, ta ochranná lhůta není pokaždé 180, když trvá pracovní poměr kratší dobu, tak je dlouhá jako poslední zamestanani. Zaměstnavatel za tebe musí odvádět sociální pojištění, jinak je nějaká dohoda k ničemu. Jo a počítala by se ti mateřská z toho posledního zaměstnání, takže když někde budeš dělat měsíc za desítku, tak mateřská nebude nic moc. Jo taky bacha, aby v tom někdo nezačal šťourat, protože by se to mohlo brát jako účelové zaměstnání a považovalo by se to za podvod.

To ano. Ale jí se počítá těch 180 dnů z předchozího. A když se v té lhůtě nechá zaměstnat, tak se to o to zaměstnání protáhne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26422
2.10.21 10:01
@Anonymní píše:
@Kriss Tina

Zaměstnaná jsem byla déle než 4 roky u jednoho zaměstnavatele tudíž mi tam těch 180 dní sedí.

Papír na PPM budou ale přeci vypisovat oba případní zaměstnavatelé měla jsem za to že se to bude průměrovat. O tom že se to bude brát jako účelové - to právě mám taky docela strach.

Ono záleží, jestli jsi byla prokazatelně těhotná už v době, než ti skoncil ten pracovní poměr v té předchozí praci. Pokud by jsi otěhotněla až potom, tak s tím ten bývalý zaměstnavatel už nemá nic společného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20904
2.10.21 10:02
@Anonymní píše:
@Kriss Tina

Papir ti bude vypisovat jen ten poslední zaměstnavatel. Tudíž zase, pokud by ti napsal větší peníze, abys měla nějakou pěknou PPM, tak to OSSZ může řešit. Kdybys nastoupila těsně po té výpovědi, tak by ti to vyšlo pěkně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.10.21 10:07

@Kriss Tina

Prokazatelně těhotná jsem byla, bohužel jsem to zjistila až o ten týden později. :roll:

@P4ja

Určitě nechci aby mi psal někdo nějaké velké peníze. Samozřejmě by tam byl napsané normální plat který bych reálně dostala za vykonanou práci. Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
20904
2.10.21 10:07
@Kriss Tina píše:
Ono záleží, jestli jsi byla prokazatelně těhotná už v době, než ti skoncil ten pracovní poměr v té předchozí praci. Pokud by jsi otěhotněla až potom, tak s tím ten bývalý zaměstnavatel už nemá nic společného.
@Kriss Tina píše:

Tak jak začátek těhotenství se bere datum poslední ms. Tak to snad má zjištěné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.10.21 10:10

@P4ja

Ano, poslední ms 8.4.

• Citovat
  • Nahlásit
1093
2.10.21 10:13
@Anonymní píše:
@Kriss Tina

Prokazatelně těhotná jsem byla, bohužel jsem to zjistila až o ten týden později. :roll:

@P4ja

Určitě nechci aby mi psal někdo nějaké velké peníze. Samozřejmě by tam byl napsané normální plat který bych reálně dostala za vykonanou práci. Děkuji.

A novou praci jsi nenasla? Tak pokud jsi dala vypoved, ze pracovat ani nechces, tak je materska jedno, ne? Po porodu dostanes rodicak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26422
2.10.21 10:15
@Anonymní píše:
@P4jaAno, poslední ms 8.4.

To ti nevychazi ne? Jestli se těhotenství počítá od 8.4. tak na mateřskou můžeš nastoupit už 18.11. to ti nevyjde těch 180 dní z předchozího zaměstnání?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20904
2.10.21 10:16
@Anonymní píše:
@Kriss Tina

@P4ja

Zkusit to můžeš. A nastoupit teď se smlouvou třeba na čtvrt roku. Pokud můžeš pracovat, pak to třeba nikdo řešit nebude…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1093
2.10.21 10:16
@Kriss Tina píše:
To ti nevychazi ne? Jestli se těhotenství počítá od 8.4. tak na mateřskou můžeš nastoupit už 18.11. to ti nevyjde těch 180 dní z předchozího zaměstnání?

A tehotenstvi zjistila tyden po 19.5. to uz mela brutalni zpozdeni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat