Nárok na půlku bytu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.08.19 00:52
Nárok na půlku bytu

Ahoj lidi, mám takový dotaz.. Manžel si před 7 lety koupil byt, který splácí hypotékou. Jsme spolu 4 roky a před 2 rokama jsme měli svatbu. Manžel chce na mě přepsat půlku bytu, chceme založit rodinu, takže se budou dít všelijaké rekonstrukce v bytě, které samozřejmě budu platit já, aby jsem alespoň něco investovala (zadarmo to nechci) a tak jsme byli i v bance, abych byla jako spoludlužník hypotéky. Otázka zní.. Je třeba udělat i darovací smlouvu a nebo stačí být jen spoludlužníkem, abych měla nárok na půlku bytu?? Vypadá to divně, já vím :) jen si chráním zadel, nechci jednou přijít o tolik peněz, být zadlužena a jít s igelitkou z bytu. Děkuji za rady :mavam: :mavam:

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Janli
Extra třída :D 10186 příspěvků 26.08.19 00:57

Nejdřív musíte do banky, aby vám udělila souhlas s přepsáním poloviny bytu. Pokud má banka na katastru zákaz zcizení, bez jejího souhlasu neuděláte vůbec nic. Pak buď darovací smlouvu, kdy ti muž daruje podíl na bytě nebo prohlášení, že manžel vkládá byt do SJM. Jak se to přesně jmenuje nevím, ale to tu někdo další určitě vědět bude. Oboje vám udělá notář. No a tak to dáte na katastr návrh na vklad.

Den0ča0
Nováček 6 příspěvků 26.08.19 01:00

@Janli banka nám už poslala papíry, které máme vyplnit a odeslat(žádost o to, že budu spoludlužník).. A když to tedy schválí, není potřeba ještě u právníka sepsat darovací smlouvu??Přijde mi to strašně jednoduché, až tomu nevěřím :think:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.08.19 01:01

"@Janli banka nám už poslala papíry, které máme vyplnit a odeslat(žádost o to, že budu spoludlužník).. A když to tedy schválí, není potřeba ještě u právníka sepsat darovací smlouvu??Přijde mi to strašně jednoduché, až tomu nevěřím :think:

veria
Nadpozemská drbna 26244 příspěvků 26.08.19 01:10

Tak proc by se banka bránila spoludluznikovi to je pro ni velmi výhodné ze. Teď ještě musí na tebe muž půlku prepsat, jinak z bytu nebudeš mít nárok na nic a pujdes s tou igelitkou. S tím taky musí souhlasit banka, a na to budou potřeba jiné papíry. Pak darovací smlouva nebo vložit do SJM u notáře.

Barfiy
Kecalka 259 příspěvků 26.08.19 02:05

A kdyz mezitim cukne, budes spoludluznik bez podilu :-)

Kriss Tina
Extra třída :D 12224 příspěvků 26.08.19 04:06

Musí na tebe půlku přespat, být spoludluznik nestaci. To bys pak při rozvodu měla akorát půlku jeho dluhu, ale žádný nárok na byt :D

mackA159
Kecalka 198 příspěvků 26.08.19 05:27

Není to tak úplně pravda co tu zde dámy píšou. Kolegyně řešila to samé akorát z domem. Svému manželovi který vlastnil celý dům mimo SMJ, opravila celé horní patro v hodnotě 2 milionů, z něj dostala svoji polovinu. Nebyla to hodnota poloviny celého domu, ale hodnota poloviny opravené části. Soud si přesně zjistil kam peníze šli, faktury, platby z banky… Ani na to nemělo hypotéku. Pokud je hypotéka, je to jednodušší. Půl bytu nedostaneš, ale dostaneš minimálně půlku hypotéku z5 kdybyste se rozešli.

jipo
Závislačka 2797 příspěvků 26.08.19 06:26
@mackA159 píše:
Není to tak úplně pravda co tu zde dámy píšou. Kolegyně řešila to samé akorát z domem. Svému manželovi který vlastnil celý dům mimo SMJ, opravila celé horní patro v hodnotě 2 milionů, z něj dostala svoji polovinu. Nebyla to hodnota poloviny celého domu, ale hodnota poloviny opravené části. Soud si přesně zjistil kam peníze šli, faktury, platby z banky… Ani na to nemělo hypotéku. Pokud je hypotéka, je to jednodušší. Půl bytu nedostaneš, ale dostaneš minimálně půlku hypotéku z5 kdybyste se rozešli.

To je úplně jiná situace. Kolegyně do toho dala svoje peníze, byla schopná prokázat vložené prostředky, tak je dostala zřejmě zpátky. Ale tady budou mít dluh, zakladatelka bude mít akorát podíl na dluhu, aby mohla řádně splácet. Podle mě musí proběhnout vložení do SJM nebo darování ideální poloviny, zápis na katastru a teprve poté bude spoluvlastníkem.

Janli
Extra třída :D 10186 příspěvků 26.08.19 08:11
@Den0ča0 píše:
@Janli banka nám už poslala papíry, které máme vyplnit a odeslat(žádost o to, že budu spoludlužník).. A když to tedy schválí, není potřeba ještě u právníka sepsat darovací smlouvu??Přijde mi to strašně jednoduché, až tomu nevěřím :think:

Ale vždyť jsem ti psala, že musíte sepsat darovací smlouvu nebo prohlášení o vložení nemovitosti do sjm a dát to vkladem na katastr. Jinak je totální blbost, aby jsi vstupovala do hypotéky jako spoludlužníl, pokud nemusíš. Když si v budoucnu budete chtít brát jiný úvěr, ty budeš bez finančního závazku a půjde to lépe. Je to naprosto zbytečný krok, stačí vám souhlas banky se zcizením, aby katastr mohl zapsat dalšího majitele.

Janli
Extra třída :D 10186 příspěvků 26.08.19 08:15

@mackA159 ale manžel na ni chce půl bytu přepsat, takže tvůj příspěvek je mimo. Kolegyně řešila vypořádání majetku, který byl mimo sjm. Tento byt buď bude součástí sjm nebo bude polovina zakladatelky.

mackA159
Kecalka 198 příspěvků 26.08.19 09:25

@Janli Reaguji na ty, které píši že by nedostala ani korunu a zbyl by ji dluh. Pokud na ni chce přepsat půlku bytu, řeší se to darovací smlouvou, nebo po svatbě rozšíření SJM.

Den0ča0
Nováček 6 příspěvků 26.08.19 11:46

Děkuju moc holky, dneska si zavolám právníkovi, abych si to ověřila. Manžel mi tvrdí, že nejdříve musí být odeslaná žádost (spoludlužník) a potom jít za právníkem kvůli darovací smlouvě (dřív jsme u něj byli, ale už si to právě nepamatuji) a mě to přijde jako hloupost, co když to nepůjde a já budu zbytečně spoludlužník :nevim:

Janli
Extra třída :D 10186 příspěvků 26.08.19 11:52

Smlouvu můžete klidně sepsat hned. Na katastr to budete vkládat až budete mít v ruce souhlas banky. Ale absolutně nechápu, proč musíš být spoludlužník? Znova opakuju, že je to nesmysl. Navíc pokud máte sjm, tak stejně jdou všechny dluhy za vámi oběma.

Tomkins
Zasloužilá kecalka 994 příspěvků 26.08.19 13:23
@Janli píše:
Smlouvu můžete klidně sepsat hned.

Až na to, že by darovací smlouva byla neplatná, pokud by majitel daroval část nemovitosti, na které má banka zástavní právo (které je tam mimochodem právě z toho důvodu, aby nebylo lze nemovitost darovat).

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama