Nástup do školy, nebo zůstat v MŠ?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

attie
Povídálka 18 příspěvků 07.04.18 16:04
Nástup do školy, nebo zůstat v MŠ?

Mám dítě, kterému bude v létě 6 let a řeším, zda jej dát do školy už letos, nebo až napřesrok. Dle psychologických posudků ze školky a z pedagogicko-psychologické poradny je to tak 60:40 ve prospěch nástupu, v některých věcech není ještě plná zralost.
Problém je, že když dítě nechám ve školce, hrozí, že bude s malými (3, 4 letými) dětmi, většina spolužáků totiž letos odchází do základních škol.
Nevíte, zda je kromě variant „nástup do školy“ a „zůstat ve školce“ i jiná varianta, něco jako nultý ročník, přípravka nebo jak to nazvat? Nemyslím teď přípravnou třídu pro „dys-“ děti a děti ze sociálně vyloučeného prostředí, ale pro děti normálně inteligentní, které jsou „letní“, a tedy o pár měsíců pozadu za svými spolužáky ze školky, narozenými na podzim nebo v zimě. Jsme z lokality Praha, klidně bych byla ochotna dítě někam i rok vozit.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

-Evka-
Závislačka 3558 příspěvků 07.04.18 16:16

U nás (ne Praze) je přípravná třída právě pro děti s odkladem. Tak bych spíše hledala, kdo tuto možnost nabízí.

P4ja
Závislačka 4540 příspěvků 07.04.18 16:18

A co ti poradily přímo učitelky v MŠ?? Ono je to vždycky o tom, jak dítěti sedne kolektiv a učitelka v první třídě. A když jsi psala, že spolužáci odchází. Jdou všichni společně? Že by dítě mohlo jít s kamarády?

S tím nultým ročníkem úplně nevím, ale pokud ho chceš vozit, nebyla by možnost ho dát do nějaké jiné školky, kde by byla třída pro předškoláky??

Anik
Ukecaná baba ;) 1348 příspěvků 07.04.18 16:21

Já jsem taky letní dítko, a ve škole jsem pozadu rozhodně nebyla…je to tedy už pár let:)) Dneska se to holt moc řeší, často zbytečně. Dala bych do školy. Jednak do září je ještě dlouhá doba, a za druhé - kdyžtak ji/ho ostatní děti trošku potáhnou, něco jako starší sourozenec :)

Naštěstí tehdy nebyly všechny ty PPP nebo co to je, kdoví k čemu by rodiče donutily, takhle jsem prostě normálně šla do školy, když mi bylo šest a bylo mi dobře.

attie
Povídálka 18 příspěvků 07.04.18 16:24

@P4ja Názory na zralost se rozcházejí. Učitelka z MŠ, která dítě zná poslední 3 roky, mi řekla nedávat… školková psycholožka řekla, že je to na hraně, že ona by své dítě ve stejné situaci spíše nedala… v poradně po hodinovém vyšetření řekli, že nedostatky nejsou takové a že to dítě zvládne a že další rok školky by nic nepřinesl. Takže babo raď :(
Děti ze školkové třídy se bohužel rozcházejí do různých základek, takže není jisté, jestli by přímo ve třídě byli spolužáci.

Děkuji za tipy na přípravnou třídu čistě pro odkladové děti a za třídu pro předškoláky, budu zjišťovat, zda se něco takového nabízí.

P4ja
Závislačka 4540 příspěvků 07.04.18 16:31

@attie Hm, to nezávidím no :( Ve škole, kam ho budete zapisovat asi taky moc nepomůžou?? Nemají třeba přípravku tam?? U nás mají po zápisu přípravku. Děti chodí jednou týdně na 45 min až do prázdnin a jsou tam s p. učitelkou, kterou budou mít a s budoucími spolužáky.

Slečna Ferka
Echt Kelišová 9869 příspěvků 07.04.18 16:32

@attie Moje dcera je v srpnu a šla. Nebyla jsem si jistá, ale pak mi říkala teta, dlouholetá ředitelka mateřinky, že děti kolem toho šestého roku dělají většinou velký skok - a když se dítě nechá ve školce „pro jistotu“, tak často po tch prázdninách je už hodně někde jinde. A dcera zvládá.

Jinak nerozumím tomu s těmi spolužáky. Pokud se s někým kamarádí, tak si prostě dejte společnou přihlášku a napiště do ní, že děti chtějí být ve společné třídě…

cecetka
Kelišová 7116 příspěvků 07.04.18 16:58

@attie Syn je 30.8., takze do skoly nastupoval, kdyz mel 6 let a 2 dny. Nekteri jeho spoluzaci (s odkladem) uz meli vice jak 7 let :mrgreen:
Jedine co ho trapi je, ze je ve tride uplne nejmladsi.

Regina Hero
Nadpozemská drbna 26979 příspěvků 9 inzerátů 07.04.18 17:14

@attie obě holky jsou narozené na konci srpna, do školy šly normálně v šesti letech… já bych dítě do školy dala… za dva tři měsíce může dítě udělat hodně velký skok a než nastoupí v září, to je půl roku… pokud tam není vyloženě nějaký větší problém, tak mi rok školky přijde zbytečný… navíc jestli je mezi malými dětmi a ne ve třídě plné předškoláků… to jsem zažila s tou mladší… protože byla nejmladší, vždycky byla v oddělení s těmi menšími, takže do předškoláků se do těch šesti let vůbec nedostala… teď je v první třídě, školu zvládá bez problémů…

Makito
Kecalka 421 příspěvků 07.04.18 17:23

Z jakého důvodu, by mělo jít tvé dítě o rok později? Jak to cítíš ty? Je to kluk nebo holka?

Tamtama
Extra třída :D 11458 příspěvků 07.04.18 17:54

Taky jsem to hodně řešila. Učitelky řekly, že má jít do školy, že mu další rok ve školce nic nepřinese. Před čtrnácti dny v PPP psycholožka řekla, že mi odklad napíše, protože je syn netrpělivý (jako celá naše rodina :lol: ) a kvůli výslovnosti, ale ať si to rozhodnu sama, že to budu já, kdo se s ním bude učit. Já zvažovala odklad především kvůli dennímu počůrávání, ale rozhodla jsem se ho do školy dát.
O čtrnáct dní později má syn na hyperaktivní měchýř léky, zatím to nejslabší dávkování, postupně budeme zvyšovat, a počůrá se mi tak jednou za 2-3 dny (předtím i 7× denně), naskočilo mu a používá č, š, ž a občas mu (samo od sebe) naskočí i ř. Takže zbývá jen r.

Eule
Zasloužilá kecalka 518 příspěvků 07.04.18 18:15

Takže - jak to vidíte vy jako rodiče?
Co vše dítě zvládá a v čem má podle vás takové nedostatky, že by mělo mít odklad?
Je to holka nebo kluk? (U holky je pak rok k dobru jedině výhodou - z vlastní zkušenosti, byla jsem na VŠ jedna z nejmladších, nejela jsem na žádný erasmus atp. a i tak jsem státnicovala ve 24 letech, pak 3 roky, než jsem dostala smlouvu na neurčito a najendou mi je 28 a to už je celkem hodně - a to ještě nemusím řešit šetření a vydělávání na bydlení)
Co na to samotné dítě? Chce a těsí se do školy?
Má ve školce kamarády, s kterými by šlo do školy???
Neohlížela bych se na to pouze z pohledu schopností, ale taky ze sociálního pohledu - aby „netrpělo“ ve školce a pak třeba i ve škole, kde bude mimo kolektiv…

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 61410 příspěvků 3 inzeráty 07.04.18 18:20

@attie Já bych se asi nejvíc rozhodovala podle sociální vyspělosti… já mám dítko říjnové, takže nebylo co řešit a šel až v 7 letech, ale i tak je na něm vidět, že jestli má s něčím problém, tak je to to sociální fungování a nikoliv učení.

welovefashion
Kecalka 499 příspěvků 103 inzerátů 07.04.18 18:39

Pokud pro tebe není Praha 3 daleko, tak moje děti chodí do Mš, kde je i Zš ve stejné budově a tam mají přípravku pro děti s odkladem, berou do třídy max. 15 dětí, takže si zvyknou na školu a zároven mají možnost si i ještě pohrát, chodí normálně do školy každý den mají 4 hodiny a pak mužou do družiny… Zš a Mš Jaroslava Seifertova na stránkách najdeš určitě podrobnosti…já mám dceru lednovou, takže do školy půjde určitě bez odkladu, jen ještě nevím jestli mi jí vezmou, tam kam chceme :-)

Makito
Kecalka 421 příspěvků 07.04.18 19:08

@Eule Co tím myslíš, že nemusíš ve 28 myslet na šetření a vydělávání na bydlení?
Tomu nerozumím, protože já šetřila hned, jak jsem začala chodit do práce a nezáleží na věku. V 28 už jsem byla matkou. Kdo za tebe bude šetřit, nebo máš přítele, muže, který bude za tebe šetřit? :think:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Tatínci youtubeři: Divočiny, co mámy raději nevidí

Čas se svými dětmi tráví před kamerou, královsky se u toho baví... a přitom... číst dále >

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Články z Expres.cz

Lucie, postrach ulice a originality: Vondráčková opisuje od kolegyně?

Má to zapotřebí? Jako by nestačilo, že Lucie Vondráčková (38) má repertoár... číst dále >

Utajená veselka Hrdličky a Plíškové: Luxus, středomořská krmě a odložená svatební cesta!

Sportovní komentátor Michal Hrdlička (29) se řítí na hodně šťastné vlně. Po... číst dále >

Články z Ona Dnes

Zuby moudrosti: trhat, nebo ne? Když nezlobí, mohou být i prospěšné

Každý o nich slyšel, ne každý je má a nikdo je nikomu nezávidí. Třetí... číst dále >

Napřed porodím a pak se vdám. Jméno vybere dcera, říká Eliška Kaplický

Eliška Kaplický (40) zakládá po devíti letech novou rodinu. „Tentokrát to... číst dále >

Reklama