Návštěvy u otce II.

Letiie
11.1.10 08:11

Návštěvy u otce II.

Ahojky,

právě jsem přečetla Murčinu diskuzi ohledně návštěv dcerky u bývalého (tedy snad) manžela. Upřímě, já bych balila dva dny nejméně :-( Balit naštěstí nemusím, ale taky si v mnoha věcech jistá nejsem a nelíbí se mi. Nevím, co si však mohu dovolit, aby nebyl naštvaný a nedal to „vypít“ mému broučkovi a tak většinou jenom řeknu možná, časem nebo na SMS neodpovím.

Od přítele jsem se odstěhovala na začátku těhotenství (bydleli jsme u skorotchýně dost dlouho, kde jsme měli pokoj, kde ale ona měla skříň s oblečením! - ale to sem teď nepatří). Došlo mi, že s takovýmhle člověkem žít a vychovávat dítě nechci.

Od narození expřítel jezdil téměř každý týden nejprve s malým v kočárku jednou o víkendu na procházku a jakmile se s mimčem dalo trošku víc hrát, tlačil mě do toho, abych mu ho půjčovala domů.

Párkrát jsem tam byla s nimi, ale taky není to moc příjemné, být každý týden na nucené návštěvě. A tak zhruba od 9 měsíců (snad si to pamatuju dobře) jezdil na zhruba 2 h návštěvy k nim, postupně pak na celé odpoledne (teda část - oběd a odpolední spaní doma, takže zhruba mezi 13 - 15 h odjezd, do 18 h zpět).

Ze začátku mi bylo dost úzko, smutno a taky jsem o něj měla strach, když vím, jak se tam „zachází“ s dětmi na hlídání (děti si většinou hrají sami, starší pes, hygiena?, ex je dost impulzivní), ale vypadá to, že Bastík se tam má dobře, táta se mu věnuje, od té doby co tam část. bydlí prckův strýc (bratr od expřítele), tak to tam i trochu předělali. Tak snad v poho.

Teď ale začal jezdit už v 10 h v SO i v NE a vrací až v šest. Ohání se tím, že já mám malého 5 dnů a tak si ho chce užít. Dělá zedničinu, teď je doma a chtěl by malého i v týdnu. Teď jsem nic neřekla, ať dá vědět a domluvíme se, protože byl u něj jenom v neděli, ale co dál? Navíc se občas zmíní o tom, že už by u něj mohl syn o víkendu spát a to už si představoval od roka, že by tam u nich mohl být na víkend!

Bojím se toho a nevím, na co má podle zákona nárok. Platí mi 1500 Kč pravidelně, občas se ptá, jestli pro něj něco nepotřebuju a občas otravuje SMSkou, že by chtěl, abychom bydleli spolu. Nepravidelně mi platí dalších 1500 Kč, ale to mi splácí peníze, co ze mě za dobu našeho společného soužití „vytahal“.

Poraďte mi, mohu něčím argumentovat nebo co děláme špatně, či na co má nárok?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

15672
11.1.10 08:16

A soudně to nemáte nějak určené?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Letiie
11.1.10 08:38

Zatím ne, jen ty alimenty a to, že je svěřen do mé péče (absurdní, já vím, ale poradili mi to na sociálce, že bych jinak potřebovala souhlas otce a tak)

• Nahlásit
  • Citovat
12980
11.1.10 09:15

Jak je to s vašimi právy neporadím, o tom toho moc nevím.
Jen jsem chtěla napsat, že ty nepíšeš nic o tom, že syn by se tam k nim netěšil, byl zanedbaný, hladový či jiné nešvary. Díkybohu.
Chápu, že se ti stýská po dobu jejich návštěv, ale na druhou stranu, proč to nedovolit. Otec má zájem o dítě, dokáže se o něj postarat. Pro dítě jednoznačně plus - více lidí v jeho životě, kteří o něj stojí.
Já samozřejmě nevím jak moc máte s ex rozvrácené vztahy, ale nebrala bych synovi možnost být s člověkem který ho miluje. :srdce:
Je spousta dětí, které po tatínkovi touží a prd. Maminka je na vše sama a je to smutné i když se moc snaží.
Nejlepší je opravdu domluva a pevná pravidla ( aby se třeba nároky nestupnovaly do nekonečna), ale jinak mi váš vztah a půjčování nepřipadá konfliktní ani problémové. :potlesk:
Je to i jeho dítě a pokud ho má rád, jen dobře.
Držím palce at se dobře domluvíte a přeji spokojené dítě. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29049
11.1.10 09:21

Ahoj Letiie!

Z hlediska matky Tě chápu,že je Ti po malém smutno,nechceš mu dávat,bojíš se toho a toho,ale napíšu Ti upřímně,buď RÁDA,že se o syna zajímá,věnuje se mu,nedělá Ti problémy,platí výživné i něco navíc..

Buď moc ráda,že se dokážete domluvit bez soudů.To dítě není jen Tvoje,ale taky JEHO.Je to tak,ať chceš nebo ne.Má stejné právo jako Ty se svým synem být,vychovávat ho.Ne ho vidět jen pár hodin o víkendu jednou za 14 dní..Jak by ho potom mohl vychovávat v pravém slova smyslu,jak by si za tak krátkou dobu mohli vytvořit navzájem vztah?Navíc,i babičky z druhé strany mají právo na vnoučata.To,že se Ti v jejich domácnosti něco třeba nezdá,je normální.Každý jsme jiný a každá rodina má svoje tradice.

Vím,že se mi to lehce píše.Kdyby k něčemu takovému došlo u nás,určitě bych se cítila podobně jako Ty.Ale mám z okolí pár zářných případů,kdy matky nedovolily nebo dovolily jen v omezené míře být s otcem..No a nechtěla bych dnes být v roli matky těch pubertálních dětí..Jednou by se to mohlo obrátit proti Tobě..

Navíc,mám pár známou,která má chlapečka s bývalým ve střídavé péči,klukovi je dnes 7,ve střídavé péči je od rozvodu,asi od dvou let..Známá se cítila v začátcích stejně jako Ty,ale upřímně řekla,že se s bývalým domluví a vše navzájem dodržují,nedělají si naschvály.Má to trošku lehčí tím,že má ještě druhé dítě a žije ve spokojeném vztahu.

Zkuste si na rovinu vyříkat,jak si to jeden i druhý představujete a pak najít nějaký kompromis přijatelný pro vás oba..Pokud se na tomto nedomluvíte,jak se chcete v budoucnu domluvit na výchově dítěte?V tomto případě bych moc litovala dítě..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
11.1.10 10:00

Ahoj, na dítě nárok prostě má. Moc nechápu ( teda jo chápu že v těhu si byla sama a teď se ti nechce mu „pučovat“ děcko po tom všem )proč vlastně nejsi ráda že když vztah mezi Vámi funguje myslím výživné platí, o dítě má zájem tomu chceš bránit, dokonce se zajímá jestli není něco potřeba nad rámec výživnýho, to opravdu není běžné.. Dohodnout se dokážete takže stanovení návštěv soudem bych vynechala sou z toho pak spíš jen problémy než užitek. A i tak by otci nejspíš umožnily mít dítě i přes noc, třeba i celý víkend. Nevidím důvod proč bys mu děcko přes tu noc nemohla nechat, ale stejně to si musíš určit sama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6512
11.1.10 10:02

Ja nevim Jano, ale dite ma do vychovy sverene Lettie… Moje pochyby budou asi v tom, ze si nedokazu predstavit, ze by muj byvaly vychovaval dite :roll: Proste si bere Anicku jenom na zabavu nebo reprezentaci :-? a taky aby si jeho milenka (byvala au pair) uzila :roll:
A kdyz Lettie nastoupi do prace a on si bude maleho brat na vikendy, kdy si ho uzije ona? Neprijde mi to moc spravedlive :nevim: Klasika je, ze ma otec dite 1× za 14dni. Ma to tak muj pritel - a to je milujici starostlivy otec a nic s tim nenadela…
Muj byvaly za mnou zrovna vcera prisel, ze priste chce zkusit, jestli Anicka u nej vydrzi pres noc… Je to clovek, ktery se o malo nikdy nestaral, nezajimal, neumi se o ni postarat a jeho naroky se take stale zvysuji. Prijde mi, ze kdyz to zenska necha volne na domluve, tak ten chlap to neustale zenuziva - muj ex si napr. myslel, ze kdyz je na nej rada tento vikend, tak ja budu s malou sedet cely vikend doma a cekat, az on si na dve hodky udela cas a malou si vyzvedne… Tak jsem mu musela oznamit, ze mi musi dat do ctvrka vedet, jestli si Anicku vezme enbo ze si udelame svuj program a nebudem s nim pocitat. Atd. ono je furt neco (treba pred svatky na me prisel s tim, ze si malou vezme na tyden k matce - 400km 8-o )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29049
11.1.10 10:46

Ajko,Ty to bereš podle sebe a svého bývalého..Ale každý chlap není jako Tvůj bývalý.Jsou i typy,kteří se o dítě starat chtějí a jak si sním mají navodit ten správný vztah,když to dítě vidí jednou za 14dní?Po 14dnech by už spousta malých batolat mohla u otce plakat,protože ho dlouho neviděla :nevim: ..

Pokud jsem správně četla,tak má určené jen alimenty a svěření do péče.Ne dobu návštěv..Tak ať si to u soudu upraví.I on má právo „bít“ se za to,aby dítě viděl vícekrát než jednou za 14 dní..A dnes už nejsou soudy takové,že vidí jen jedním způsobem-matka..Pokud chlap žije normální,spořádaný život,určitě šanci má..

Já zase mám z blízkého okolí zkušenost,jak dopadne,když matka nechce dítě otci „půjčovat“.Dnes už o téměř dvacetiletou dceru rodina otce nestojí,protože celý život byly jenom problémy,navíc dcera chce hlavně peníze.Její vlastní matka o ni taky nestojí,šlo jí tenkrát hlavně o to,aby zabránila styku s otcem a usurpovala si ji pro sebe.A dcera nenávidí oba dva,protože nejvíc škodná je ona.

Vžij se do role otce nebo toho druhého rodiče?Tobě by se líbilo vidět malou jednou za 14dní?Já si myslím,že je potřeba trošku rozbít tady tu „klasiku“ a vidět to taky trošku jinak :nevim:

Zakladatelka nepíše nic o tom,že by se dítě vracelo nešťastné,hladové,zanedbané,zbyté,že by nějak strádalo.Navíc je to kluk,mužký vzor nutně potřebuje ke zdravému vývoji..

Mě spíš přijde,že je zakladatelka z toho nešťastná,dítě prostě nechce dát od sebe,je jí smutno.Svým způsobem to chápu,ale přece..Dítě má právo na oba rodiče.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12980
11.1.10 11:21

TAk mě se ta KLASIKA - 1× za 14 dní také nelíbí. Nejvíc záleží na snaze tatínka, na jeho péči, zájmu a lásce - a kdyby toto projevoval jen 1× za 14 dní, tak je to pro mě nulová investice do jejich vztahu. :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29049
11.1.10 11:30

Lizbeth,já to tak taky beru a souhlasím všemi deseti. :palec: Ale možná je to také tím,že my dvě v té situaci nejsme,nemusíme dávat malé dítě pryč :nevim: Na druhou stranu to chápu..Doufám,že kdybych se do té situace někdy dostala(člověk nikdy neví),budu to umět tak pěkně vysvětlit i sama sobě jako zakladatelce :zed: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6234
11.1.10 11:55

Ahoj holky,
já to můžu vzít z druhý strany, můj partner má dítě, které k nám chodí jednou za 14 dní a je to fakt málo, jenže bohužel s bývalou není jiná domluva, souhlasím s holkama, že by se tenhle stereotyp měl rozbít, protože pak máma vychovává a s tátou je jenom zábava a to taky není dobře!!! Malej k nám takhle chodí už od necelých dvou let a ten začátek byl fakt dost těžký, hlavně proto, že to bylo za dlouho, teď už je to v pohodě, chodí do školy a bere to jako samozřejmost!!! Důležitý je, že má oba rodiče a že se táta zajímá a stará a to z toho jak to píšeš vyplývá!!! Já jsem taky dítě rozvedených rodičů a podle rozhodnutí soudu jsem musela jezdit k tátovi jenom jednou za měsíc, no nakonec to dopadlo tak, že jsem k němu odešla nastálo, ale já byla už velká holka :lol: !!!! Jo a se ségrou to udělala máma tak, že ji táta viděl od jejích deseti let jenom dvakrát (dneska jí je 39), no a já od tý doby co jsem se odstěhovala k tátovi jen jednou a je to pro mě cizí člověk!!!! Takže jsem pro, když táta stojí za to a má zájem, tak aby měl možnost se se svými dětmi vidět!!!! Dítě má mít oba rodiče a nemůže za to, že se rozešli, i když to není jednoduchý!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6512
11.1.10 12:00

Jo, jo, Jani, je to muj zaujaty pohled :oops: Ale prece jen mi neprijde spravne, aby mel Lettiin byvaly maleho kazdy vikend… Muj ex to na me take zkousel (sice trochu jinak - ze si Anju vezme vzdycky na chvilku, kdyz mu to bude vyhovovat a nezajimalo ho, ze ja bych musela cely vikend sedet doma na zadku a cekat, az mi zavola a ze si take chceme delat svuj program…) A pak taky pritel chce byt s Anickou - v tydnu je v praci a ma moznost byt a nama poradne jenom o vikendech a ma ZAJEM byt s nama, pro malou udelal za tu dobu co jsme spolu vic nez jeji otec, tak by bylo nefer kdyby mel malou kazdy vikend ex jenm proto, ze je biologicky otec :nevim:
Ale kdyz ma pritel praci i o vikendu nebo nemame nejaky spesl program s malou, tak byvalemu i nabidnu, jestli by s Anci nechtel byt (Treba ted pres ty svatky, kdyz jsem mu ji nedala k te matce… Nemusel tam jezdit na cely tyden a mohl byt vikend po stedrem dnu s Anickou - ja mu to nabizela, ale uprednostnil neco jineho. Ted zase chtel jet k matce, kdyz mel mit Anicku, zase na me zkousel, at mu ji dam (mam vazne duvody, proc ne). Nakonec nejel kvuli pocasi - to jsem se dozvedela od jeho matky, tak jsem mu volala, jestli si tu malou teda chce vzit, ze muze, kdyz ji nepotahne pres celou republiku… On sam by se mi snad neozval :nevim: A me uz bylo i te male lito, ze tatu nevidela cele svatky, ze pred ni uprednostnil neco jineho a zase nema zajem…

A na druhou stranu je tu problem meho pritele, kdy mu bejvalka nechce vyjit vstric, striktne lpi na svych 14ti dnech, vydira ho a zneuziva pres dite… A obavam se, ze to s jeho dcerou dopadne jako u Tvych znamych. Ach jo, je to fakt zle, protoze ma strach, ze by k nemu dcerka nechtela jezdit a tak ma u nej celkem free rezim, je drza a rozpustila…

Ach jo, jsem jak mezi mlynskymi kameny

:zed: Ale to nema s problemem zakladatelky nic spolecneho, moc se omlouvam :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29049
11.1.10 13:03

Ajko,to nevadí.Každý se potřebuje někde „vykecat“.A když je tu takové téma,proč ne :kytka: Myslím si,že to třeba zakladatelce i pomůže,když si přečte víc názorů a bude o tom přemýšlet v hlubších souvislostech :nevim:

Já to chápu z jedné i z druhé strany..A určitě není správné,aby si otec dítě bral každý víkend.Protože pokud už dítě chodí do školky,školy,maminka do práce,tak víkend je vlastně taky jediný čas,kdy jsou spolu :-?

Jde mi spíš o to,že vidět dítě jednou za 14 dní je pro utvoření vztahu mezi otcem a dítětem,citového pouta,opravdu málo :nevim: Ale v případě toho malého dítěte zakladatelky jde přece najít nějaký kompromis,třeba odpoledne dvakrát v týdnu.Nebo pokud má otec nepravidelnou pracovní dobu,jde se přece nějak domluvit.Pokud jsou oba rozumní lidé a on se chce starat.Nejen přetahovat o dítě..To je to nejhorší..

A později,až dítěti začnou povinnosti,stanovit pevná pravidla,aby se nároky jedné nebo druhé strany nestupňovaly.

Já bych taky tak malé dítě na noc nedala.Když to vztáhnu na sebe,Adámka jsem dlouho kojila a malou ještě kojím.Pokud je ale otec rozumný chlap,tak snad ani nebude chtít brát tak malé dítě na noc.Ale pár hodin denně několikrát do týdne snad domluvit jde :nevim: :nevim:

Možná to zase já beru moc idealisticky.Protože jak jsem mluvila o těch známých,to je případ mého přítele.Nechtěla jsem to jen psát,ale když už je tu to téma :nevim: S jeho starší dcerou je to tak,jak jsem napsala výše.Chodí jen,když potřebuje peníze.Pak má dceru ještě jednu - zase z jiného vztahu.Tu naopak měl hodně u sebe.Maminka měla jiné zájmy - střídala chlapy jako ponožky a zůstalo to tak dodnes.Její děti šly stranou..A ta druhá dcera má naopak s tátou hezký vztah,ale spíš kamarádský.Protože vychovávala hlavně babička s dědou :nevim: A se svou matkou pravý vztah nemá :nevim: A můj přítel je člověk,který se k dětem vždy hlásil,alimenty platil,pro svoji mladší dceru i naše děti dělá první poslední.A staral by se i o tu nejstarší,jen kdyby mu její matka dovolila aspoň vidět ji. :cert:

Mám ještě kamarádku,co má to dítě ve střídavé péči a jinak znám taky hodně rozvedených rodičů,co si vyřizují své „účty“ přes dítě. :cert:

Máš pravdu,je to debata na dva tábory.Jak mezi mlýnskými kameny a je hodně těžké někoho za něco soudit,když do toho nevidíme..Ale stojím si za svým.Dítě má právo na oba rodiče.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6234
11.1.10 13:38

No já si myslím, že kromě jednou za 14 dní je fajn, když si táta může vzít dítě i v týdnu, ať opravdu může vychovávat a ne si jenom hrát!!! Hlavně pokud je to možné, záleží taky na tom, jestli oba bydlí ve stejném městě a nebo každý někde jinde, pak je to určitě složitější!!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
921
11.1.10 16:18

Já si myslím, že tohle by s tebou probrali na sociálce, tam tohle řeší - ne jen spory. Tam by ti také řekli, že dávat roční dítě na celý víkend je dost experiment, alespoň tak to řekli mojí kamarádce, kde se o toto její ex také snažil. Na celý víkend bez mámy je roční dítě i podle mně příliš malé - osobně bych s tím počkala až po 2 letech.
Nicméně píšu spíš kvůli tomu, že si myslím, že je to nejlepší probrat na sociálce. Tam mají nevětší přehled, jak to kde chodí, co je pro to dítě ještě vhodně apod. Samozřejmě nesmí se narazit na krávu úřednici (tak jako všude) a je potřeba mít stále zapojený i svůj mozek :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama