Nechápe minulý čas

26739
2.5.16 15:42

Nechape minuly cas

Ahoj maminy, mam dotaz ohledne me dcery. Jsou ji dva roky a 9 mesicu. S mluvenim je na tom nic moc, ale uz se to pomalicku lepsi. Chodime na logopedii /neuro a usni ohledne nemluveni ok/. No a k veci - kdyz se ji zeptam, jestli neco chce /piti, hracku, curat, jit spat atd./ tak chape a rozumi, odpovi jo/ne. Ale kdyz se ji zeptam na neco z minulosti, tak na me kouka jak tele na novy vrata a nechape, neodpovi. Napriklad ji vezu ze skolky /chodi na dve dopoledne v tydnu/ a ptam se, jestli tam byly deti. Nic. Kouka a neodpovi. Ucitelka ve skolce mi treba rikala, ze byly s detma u rybnika a videly labute, super zazitek, at se na to male vyptam. Hm :? Chtit po ni, aby mi prevypravela zazitek s labuti nemozno, vzhledem k jeji zatim male slovni zasobe, ale aspon by mi mohla rict JO na jednoduchou otazku „videla jsi dnes s detma labute?“. Kdybych s ni u toho rybnika byla ja a zeptala se ji, jestli to je labut, rekla by jo a ukazala na ni. V realnem case rozumi temer vsemu. Snad jsem to popsala trochu srozumitelne :think:
Labut je jen priklad, takhle je to se vsim. Jedeme ze zoo a ja se ptam, jestli se ji libila zviratka, kouka jako puk a ani nehlesne.
Je to normalni k veku toto? Diky za zkusenosti a nazory :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
37158
2.5.16 16:02

@Berousik hele asi jo. my meli spis variantu, ze rikali jo na vsechno, ikdyz tomu nerozumeli. takze „videl jsi labute“ „jo“ taky muze znamenat „vubec nevim, o cem mluvis, ale na labute bych se rad podival“

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26739
2.5.16 16:06

@Pudloslava :lol: taky dobry. A bylo to nejak v podobnym veku dva a trictvrte?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Verun83
2.5.16 16:08

Synovi byly v lednu 3r a nekdy cuci jak puk taky. A to i na jednodussi veci. Napr. chces banan? Zeptam se 4× a odpoved zadna. Nekdy je fakt mimo. No taky doufam, ze se nejak srovna.

• Citovat
  • Nahlásit
11131
2.5.16 16:13

@Berousik
mi to neprijde v tom veku tak zvlastni. ale je fakt, ze moje prvni dite nastavilo latku tak proklate nizko, ze mi neprijde zvlastni skoro nic :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1109
2.5.16 16:26

Hele, nevim, myslis, ze fakt nerozumi? co neco jednodussiho - mela jsi jablicko? To odpovi? Labute a skolka mi zni dost komplexne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4015
2.5.16 16:29

Ja si spis myslim, ze uz si to nepamatuje. Neco ve stylu " co jste delali ve skolce" „nic“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25015
2.5.16 16:30

@Ali-Ali :mrgreen:
@Berousik taky bych řekla, že to není nic nenormálního. Děti žijí okamžikem, moc nevnímají, kdy je „bylo“ a „bude“. Náš malej ještě cca ve třech a půl ve čtyřech, byl zmatenej, když jsem řekla zítra pojedeme k babičce, tak už sice chápal, že jde o čas budoucí, ale on myslel, jakože se tedy balíme a jedeme, a nějaké zítra, nebo nedej bože za týden, to byl mimo.
Takže bych řekla, že se jim to časové povědomí tvoří postupně, ve třech nechápal minulost, budoucnost, nebo jen minimálně, ve čtyřech měl povědomí pár dní plus mínus, dneska už je schopen vykládat věci měsíce staré (dokonce i z doby, kdy nevěděl, co bylo před hodinou, vypráví o výletech, co se děly třeba před dvěma lety).
Dopředu má ještě zmatek, jak je něco víc, jak dva tři dny výhledově, tak to pro něj znamená „až budu velký kluk“ :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26739
2.5.16 16:35

@lear nene neodpodpovi. Kouka a nic z ni nevypadne. Ty labute byl jen priklad. I fakt jednoduchy veci…jako pises jablicko. Proste co uz bylo, jakoby nebylo :) bud nerozumi, nebo kasle odpovidat mi na neco, co sama vim. Fakt nevim, ale prijde mi, ze spis nevi co po ni chci
@Verun83 mimo je celkem trefny prirovnani, to nekdy je. Mimozemstanka.
@Ali-Ali jj znam Tvuj pribeh, ty mas autistu ze? Dcera nema zadne jine znaky autismu, jen toto mi nekdy hlava nebere. :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16192
2.5.16 16:42

@Berousik Pro kluka neexistoval minulý čas do jeho pěti let. V podstatě nikdy nikde nebyl, nikdy nic nevyprávěl, vždy žil jen tím, co se aktuálně dělo. Ve třídě předškoláků se to začalo lámat. Sem tam se zmínil, že něco ve školce dělali (já byla v šoku :lol: ), o rok později začal vyprávět i o dávné minulosti..věci které jsem si už třeba ani já nepamatovala, ale když mi to popisoval, tak jsem si úryvky začala zase vybavovat (a to byly i situace, které se odehrávali mezi synovým rokem a půl až dvěma roky - dost nepodstatné pro to, abychom si o tom vyprávěli a on to tak měl odposlouchané, ale tak přesně zasazené do konkrétní situace, že jsem se nestačila divit).

A taky začal tvrdošíjně trvat na situacích, které se prostě stát nemohly (že jsem v bytě kouřila cigarety se svoji kamarádkou apod. :lol: )

Za to malá, to je drbna neskutečná. Ta přesně ví, jak se kdo ve školce jmenuje, jakou má značku, kdo už měl a kdo ještě neměl narozeniny, kdo byl s čím nemocný a div že neví, kdo s čím nemocný teprve bude :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11131
2.5.16 16:48

@Berousik
jo, prvni je autik a druha ma ted 2r 5m - takze ji kazdy sleduje, jak ostriz, jestli je „normalni“ a uz mi z toho trochu hrabe - definovat, co je v tomhle veku normalni :roll:

ale ne, fakt mam pocit, ze deti ty casove posloupnosti a definovani toho, co bylo, pobiraji az pozdeji. ty rozhovory, co rodice vedou z detma cestou ze skolky na tema co bylo k obedu a kdo byl ve skolce - to by vydalo na humoristickou knihu ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26739
2.5.16 18:37
@Ali-Ali píše:
@Berousik
jo, prvni je autik a druha ma ted 2r 5m - takze ji kazdy sleduje, jak ostriz, jestli je „normalni“ a uz mi z toho trochu hrabe - definovat, co je v tomhle veku normalni :roll:ale ne, fakt mam pocit, ze deti ty casove posloupnosti a definovani toho, co bylo, pobiraji az pozdeji. ty rozhovory, co rodice vedou z detma cestou ze skolky na tema co bylo k obedu a kdo byl ve skolce - to by vydalo na humoristickou knihu ;)

No, prave ty hovory ve me vzbudily zvedavost, jestli je me dite v norme :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26739
2.5.16 18:38

@Mar__tanka1983 @Kakika diky holky, davate mi nadeji na svetle zitrky :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16192
2.5.16 18:43

@Berousik beztak ti nezbude nic jiného, než čekat :hug: Ale vím, jak i mě to celkem stresovalo. Kamarádčin kluk byl neskutečná drbna (asi tak jako teď moje dcera) a to si pak můžeš tisíckrát říkat, že nemáš porovnávat a každé dítě je jiné. Vždycky jsem se uklidňovala, že kdyby měl tak mizernou paměť, tak se nenaučil ani jíst lžící, protože by to hned zapomněl :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26739
2.5.16 18:53

@Kakika jj presne, srovnavat se nema, ale ono to moc nejde. Ona dcera ma pamet dobrou. Staci ji neco ukazat a vi, pamatuje si kam co patri, pamatuje si kde co najde. Dokaze mi bezchybne vyndat mycku a uklidit nadobi na misto kam opravdu patri a kam dosahne. Atd. Proto jsem usoudila, ze mi nejspis nerozumi v otazkach na minulost /hoodne nedavnou minulost/.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat