Nestandardní dvouleťák

Anonymní
29.4.21 14:44

Nestandardní dvouleťák

Zdravím všechny maminky nebo i tatinky, pokud tady jsou, a omlouvám se za anonym.

Mám chlapečka 2 roky a 4 měsíce. A vzhledem k tomu, že jsem zmatená nezkušená prvorodička a nemám moc zkusenosti s vývojem jiných dětí, a tím i případného srovnání, prosím vás o posouzení, zda je vývoj mého chlapečka ještě v pořádku.

Motoricky je moc šikovný a byl vždy dopředu. Od 10 měsíců chodí, od roku a půl jezdí na jednostopém koloodrážedle. Kope do balonu, je obratný. Takže hrubá motorika výborná. Jemná motorika asi průměrná a přiměřená k věku. Co mi ale dělá starosti je:

1. Způsob hry - hraje si, jak o rok mladší dítě (na pískovišti písek hlavně jen rozhazuje, vrtá se klackem v písku, výjimečně lopatičkou něco nasype do kybliku, ale o tvoření baboviček si můžu zatím nechat zdát). Doma puzzle, lego, stavebnice, knížky (a další intelektuální věci) nezájem. Nejraději má pohybové hry - kolo, kopání do balónu, běhání), s dětmi se na hřišti se rád honí. Děti miluje, ale rád do nich sťouchá, směje se tomu a pak zdrhá. Doma rád jezdí s auty, často u toho leží na zemi na boku a jezdí s nimi sem a tam a u toho zvláštně „hučí“, toto dělá i s jinými předměty (s krabicí, knížkou, nějakou nádobou, s čímkoliv), zkratka pozoruje ten předmět, jak se pohybuje tam a zpět v leže, někdy i ve stoje. Klidne si s něčím takto lehne a posouvá i na pískovišti. Nikdy jsem to u nikoho jiného neviděla. Dělá to často i několikrát denně i delší dobu, není ale problém ho přerušit, např. oslovit, koukne ma mě a jde za mnou.
  1. Nemluvi, jako vůbec nemluví, jen říká slabiky, každé zvíře dělá „wuaaaaaa“ (křičí jako tygr). Takže jede jen tatatata, tytytytyty, mamamama, agagaga,…
  1. Když něco chce podat, dovede mě za ruku k předmětu a ukazuje celou rukou, prostě tím směrem mávne celou rukou. Když má náladu a chci, aby mi ukázal, kde má plyšák např. oči, ukáže oči ukazováčkem, ale jen výjimečně a musí mít fakt náladu. Jinak spis neukazuje. Když ho např. venku něco zaujme, jen na to kouká, neukáže. Ale hračku do ruky mi donese. Když něco provede zakázaného, sleduje mě, jak budu reagovat a směje se.

Jinak je společenský, oční kontakt ok, je hodně temperamentní a veselý. Občas se vzteká, ale asi jako každé dítě v tomto věku.

Starosti mi dělá hlavně ten způsob hry (leží a posouvá věci, pak to (ne)ukazovani a nemluveni.

Ještě jednou se omlouvám za anonym, vím, že je tu poslední dobou hodně anonymních maminek s nestandardními dětmi. Jsem ale nervózní, zda je v pořádku, je to moje největší štěstí v životě a vždy bude, i kdyby s ním něco bylo v nepořádku, jdu si sem hlavně pro uklidnění, že to tak taky někdo má a dítě je v pořádku.

Děkuji :hug:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
31267
29.4.21 14:51

Až na to mluvení mi nepřijde nějak zvláštní. Dětská doktorka vidí nějaký problém?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
292
29.4.21 14:55

Můj nejmladší takhle hýkal do tří a třičtvrtě. Pravděpodobně to byl u něj naštěstí jen opožděný vývoj řeči, protože teď mele neustále a lezou z něj moudra, že by i Yoda žasl.
Každopádně pokud si nejsi jistá, navštivte logopeda, ten potom může případně doporučit další postup. Pokud se obáváš autismu, tak se nedá řídit jen očním kontaktem nebo chováním v kolektivu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1929
29.4.21 14:58

Naši kluci maji 26 měsíců a taky rádi leží u auta a divaji se, jak jim asi jezdí kola. Často to dělají, jeden na 100% denně, druhy možná méně, ale ten si méně hraje sam, spis vymýšlí lumparny. S tim povídáním - to asi přijde. Naši tedy umi zvuky zvířátek asi od roka, ale jen diky tomu, že je to fakt bavilo se to učit, miluji knížky, furt něco čtu. Ale nehrotila bych to moc, ja sama začala mluvit až ve 3 letech, do te doby jen máma, táta a brm brm :lol: A ted mě ta moje pusa živí :mrgreen: To ukazovani-nasi taky nejsou prebornici, v knížce už ukazuji, kdyz se jich zeptam, aby mi ukázali tohle a tohle, ale venku nic neukazuji, radeji mě vezmou za ruku a privedou k dané věci. Ja bych řekla, že máš normální zdravé dítě, které bavi vice pohyb než knížky. Naši by zase nezvládli jezdit ještě po odrazedle jako je tvůj a třeba děti na hřišti nijak cíleně „neprovokuji“, aby si s nimi hráli, ale každý je nějaký a ja si myslim, ze mas doma primu sikulu, co se ještě rozpovida ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1395
29.4.21 15:12

Čtyřletý syn si taky moc rád v leze jezdi autama, taky nechápu, proč u toho vzdy leží, ale nějak me nenapadlo to řešit. Prostě si tak hraje. Dělal to i starší syn, přestal asi jen proto, ze už si moc nejezdi autama. S nostalgii vzpomínám na to, kdy jejich společná hra vypadala tak, ze leželi na zemi a jezdili kolem sebe autama… teď tu boří barák, když při hře na lvi hlídku zachraňují říši lvů… jedine co bych řešila, je to mluvení, ale i s tím byt problem nemusí. Pokud ti rozumí, nebála bych se. Může zavolat doktorce, jestli byste třeba už teď nemohli na logo ale nejspíš bude verdikt „počkáme do 3 let“, tak jako se vším…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.4.21 15:19

Syn teď 3 roky. Nemluví až na zvuky zvířat, ukazuje pěkně i celkem rozumí, ale má podobnou hru a i to hykání…je sledován susp. Dysfazie. Za mne raději řešit dříve než ve 3 letech prosit o termíny…když bude ok tak té kontrola uklidní a pokud má nějaký problém podchytí se

• Citovat
  • Nahlásit
21073
29.4.21 15:22

Rekla bych ze je to taková klasika, já mám teď skoro 2 leteho, hrat si hraje víceméně stejně, taky nejvíc jedou auta a stavebnice rad akorat rozebírá, ze by sam něco aktivně postavil to fakt ne :D mluvit taky nějak moc nemluví, používá tak 5 slov s občas se mu povede po nás něco zopakovat, ale to je spis náhoda. Ukazovani částí těla trenujem při prebalovani, ja tím odvadim pozornost, aby si nesahal do pleny, takže se ho ptám kde má oči, nos, vlasy atak, abych mu udržela ruce nahoře :mrgreen: ale jen tak taky moc ukazovat nechce. Tvůj mi přijde nadanejsi na ten pohyb, brzo chodil, o nějakém kole se mi muze zdát, nás zvládá s odrenyma ušima kolobezku a takovou tu plastovou motorku pro mimina. Nehrotila bych to, každé dítě má jiné tempo a něco umí dřív a něco později.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16481
29.4.21 15:27

Zrovna to ukazovani určitě bylo v tom testu na 18 m kontrole.

Syn má rok a 3/4, u hraní taky často leží, v tom problem nevidím.

S mluvením je na tom asi líp jak tvuj a i tak jsem to zacla resit. Lepší zbytečně než pozdě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.4.21 15:27

Anonym - práce
V soukromé školičce máme děti od 18 měsíců. Rukama mi těch prťat prošlo víc než dost a věř mi, že je tvůj chlapeček úplně normální :kytka: Takhle se totiž často chovají i tříleté děti, které se pak během půl roku totálně promění. A pak si rodiče řeknou, že už zvládnou státní školku, a mažou jinam - k naštvání, když si je tam vypipláme a oni nám zdrhnou, jen co jsou samostatnější :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
968
29.4.21 15:30

Tvoje dítě mi přijde zcela normální a chová se adekvátně věku, dokonce některé věci, co popisuješ, jsou skvělé. Přijde mi, že v něčem je napřed. To mluvení, tedy nemluvení, mi přijde také normální. Kluci se rozmlouvají později. A to ježdění s autíčky a hučení je také v normě. Dělá to spousta dětí. Mé děti to dělaly také. Buď v klidu a nestresuj se.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16431
29.4.21 16:25

Z toho co popisuješ to nevypadá na nic extra nestandartního - i ta řeč je u dvouletého kluka přijatelná, zejména pokud už rozumí tomu co mu říkáte.

Jako ano, není to upovídaná klidná holčička, co by ji bavilo kreslit nebo navlékat korálky.

Když tak to řeš s ošetřujícím pediatrem/ou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.4.21 17:28

Russet, doktorka vidí jako problém to nemluvení, že se ten vývoj řeči dlouho nikam neposouvá. Už jsme objednání k logopedovi, ale je dlouhá čekací doba, proto píšu sem, nedokážu nečinně sedět a čekat, zkouším se zeptat také tady zkušených maminek na názor.

Zakladatelka.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
29.4.21 17:33

@JanaDaR, děkuji, snad i u nás bude problém jen v opoždění řeči a vše dožene. K logopedii jsem už objednaná, ať něco nezanedbám a doufám, že mě tam jen uklidní, že to bude ok. Přece jen mu rukama muselo projít hodně deti a vyzná se, popřípadě mě nasmeřuje, co a kam dál, když bude problém.

Zakladatelka.

• Citovat
  • Nahlásit
406
29.4.21 17:38

To s těmi autíčky nebo posouvání hraček a hučení u toho - to od mala dělá můj syn. A dělá to i teď v šesti letech. Leží na boku a jezdí si sem a tam. Ptala jsem na to manžela, jestli mi k tomu jako chlap může něco říci a on se podivil, že to nechápu. Že vleže se přece na tu věc dítě kouká ze strany od země a má na to pohled stejný jako na velkou motorku nebo auto. Venku to tedy nedělá, ale doma dost často, řekla bych, že tímhle způsobem psychicky odpočívá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.4.21 18:00

@JanaDaR, o tom autismu jsem už slyšela a bohužel i mě občas napadla myšlenka, zda zde nemůže být zakopaný pes (nemluvení, minimální ukazování, stereotypní hra - posouvání s předměty/autíčky a mručení). Ale právě že si zase říkám má rád děti i dospělé, vyhledává s nimi kontakt, je společenský. Slyšela jsem, ze právě na tom sociálnu by se poznal problém.

Zakladatelka.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat