Neumím R a Ř

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.08.18 16:51
Neumím R a Ř

Neumím R a Ř. Učila jsem se to tolikrát - v dětství i v dospělosti a nedokázala jsem se to naučit. Někdy mě to trápí více, někdy méně. Patřím mezi tu část lidí, kteří se to nedokážou naučit? Čím to je? Určitě to není tím, že bych se nesnažila. V dospělosti jsem tomu věnovala opravdu hodně času, ale marně. No a teď to mám naučit své dítě. Jak??? Když to sama neumím. Zatím jsem u tdní, tdnka… Můžete mi někdo vysvětlit, jak to je? Vždy místo R říkám D. Musím to tak říkat už vždy nebo to prostě samo naskočí a pak už se říká automaticky R? Doufám, že je to srozumitelně napsáno.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.08.18 16:53

To mi raději ani neříkej.. dcera 7 let neumi a trenujeme a moc to nejde…

Monchichik
Kelišová 5096 příspěvků 24.08.18 16:54

A chodila si na logopedii? Jestli ne, tak bych tam šla. Sama se to nenaučíš.

LLenule111
Závislačka 3400 příspěvků 3 inzeráty 24.08.18 16:56

Tak to nevím..jedna známá by řekla, každý umí R a Ř už od malička..její dcera to umí automaticky co začala mluvit. Jiní se to učí. Kolik ti je? Nepomohla by logopedie?

verujan
Kecalka 187 příspěvků 24.08.18 16:57

Nikdy není pozdě, s dítětem se objednejte k logopedovi a když už tam budete, domluvte si, aby vzal do péče i Vás. Já jsem se synem chodila k logopedce, místo R říkal L, taky jsme to trénovali přes D a potom mu to „naskočilo“ samo, pak zase do slov, kde je L cpal místo něj R. A pak se to postupně srovnalo.

terinka4444
Hvězda diskuse 67752 příspěvků 24.08.18 16:57

TDje tvrdé, tr je tentýž kmit jazyka, jen je potřeba jemněji, ne tak jako humpolácky nahlas tvrdě TD, ale prostě jemněji, a čím širší úsměv, tím více to zní jako TR. Když úplně roztáhneš rty do úsměvu, tak to prostě nezní jako to tvrdé td, když máš našpulenou pusu, zuby mírně od sebe a rty a tváře široce. A měla jsi dobrého logopeda? Samo to nenaskočí, je potřeba správný nácvik, jinak to bude stále TD

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.08.18 16:59

@Monchichik @LLenule111 Chodila jsem na logopedii v dětství, poté v pubertě a poté v dospělosti - cca rok. Spousta dětí se to nemusí vůbec učit, naskočí jim to samo. Znám děti, které se to naučily během 2 týdnů, někomu to trvá déle. Jak to bude s mým dítětem, netuším. Bojím se toho. :(

Monchichik
Kelišová 5096 příspěvků 24.08.18 17:02

Je divné, že si chodila na logopedii a přesto to neumíš. Logopedka mého syna říkala, že se to naučí každý :think: . Tak to je divné. Já jsem šla se synem taky na logopedii, že neumí r a ř a nakonec špatně dával jazyk a trénovali jsme snad půl abecedy. r a ř se učí úplně nakonec, s tím, že když umíš r, tak ř je už hračka. Pokaždé si měla jiného logopeda?

Jednanestastna
Povídálka 18 příspěvků 24.08.18 17:02

Ničeho se bát nemusíte, dítě nemusí být po vás. Říkat D je lepší jak L, jen ho neříkejte tvrdě, sezente si dobreho logopeda a cvicte, cvicte a cvicte!

Teresa.p
Kecalka 274 příspěvků 24.08.18 17:06

ja neumim ř a uz jsem se s tim naucila zit. nekdy ho reknu spravne a nekdy ne.mluvit jsem pry zacala brzy. chodim se synem na logo (vyvojova dysfazie) a kdyz jsem logopedce rekla, ze neumim ř tak rekla, ze si toho popravde ani nevsimla. ja uz ani nepoznam, kdy ho reknu spravne a kdy ne. uz to proste u sebe neslysim. jinak take zalezi v jakem slove se nachazi, jestli na zacatku slova nebo uprostred. :oops:

terinka4444
Hvězda diskuse 67752 příspěvků 24.08.18 17:06
@Anonymní píše:
@Monchichik @LLenule111 Chodila jsem na logopedii v dětství, poté v pubertě a poté v dospělosti - cca rok. Spousta dětí se to nemusí vůbec učit, naskočí jim to samo. Znám děti, které se to naučily během 2 týdnů, někomu to trvá déle. Jak to bude s mým dítětem, netuším. Bojím se toho. :(

no a spousta dětí se to samo nenaučí a musí chodit na logopedii. Já právě chodila s oběma dětmi, celkem za sebou 8 let logopedie s roční pauzou. Zrovna dítě zvládlo a dokončilo ř, takže hurá, do první třídy nastupuje se zvládnutou mluvou. Nechceš tím napsat, že sama máš logopedický problém a trénuješ dítě sama doma bez logopeda, že ne?
Navíc, dokázala bys to odbourat, ale rok ti na to nestačí. Najdi si dobrého klinického logopeda a on ti pomůže. V dospělosti se ty vady odbourávají mnohem mnohem složitěji, takže rok je nic. Třena jedno moje dítě se k učilo 14 měsíců, obyčejné písmenko K, denní dril, 14 měsíců. Někdy to prostě není sranda.
Pro své dítě najdi logopeda a nekaž ho sama doma.

Teresa.p
Kecalka 274 příspěvků 24.08.18 17:08

jinak na logopedii jsem
chodila jako dite doladit R a L. jen to ř zustalo. kdyz jsme chtela jit na logo v 15 letech, tak mi pediatricka rekla, ze jeji manzel je taky lekar a ř
neumi a zadanku mi nedala :roll:

Monchichik
Kelišová 5096 příspěvků 24.08.18 17:11

@Teresa.p tak byla ta pediatrička píp, měla jí to vysvětlit tvoje mamka. Jinak synek, když už uměl r, tak se učil ř tak, že to r se šeptá a vyleze ti z toho samo ř.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.08.18 17:16

@Monchichik Ano, pokaždé jiný logoped. K tomu poslednímu (chodila jsem tam před 10 lety) chodím teď s dítětem. Chodili jsme i k jiné logopedce, ale to jsme řešili jiná písmenka.
@terinka4444 S dítětem samozřejmě chodíme na logopedii a dělám vše možné. Jiná písmenka mě neděsila, ale bojím se R a Ř, protože je neumím. Doma trénuji s dítětem samozřejmě já. Není nikdo jiný, kdo by trénoval. :( Zatím jsme v začátcích a u těch lehčích slov to s D umím říct. Vlastně jsem většinu slov, někdy třeba pomaleji, říct dokázala, ale nikdy jsem to nedokázala použít v běžné řeči. Trénovala jsem rok, opravdu denně a mnohem více času než mi bylo doporučeno logopedkou. Trénovala jsem později i sama, když jsem zpívala, četla dětem. A jak se to teda naučí? Naskočí to samo nebo se místo toho R říká už navždy D?

Celina
Závislačka 3290 příspěvků 24.08.18 17:17

V první řadě patří dík rodičům, kteří to včas neřešili. S logikou dnešních módních trendů, kdy se dítě nechává, když nemluví, bude přibývat dospělých, nebo dospívajících, kteří tento handicap budou muset řešit za svoje pohodlné rodiče :roll:
Mám známou, co řešila na logopedii Ř, říkala ho fakt příšerně a s ohledem na to, že jí bylo kolem 30, nenastal už žádný posun a podle logopeda za to mohla poděkovat rodičům. Přeji, ať nejsi ten případ a logopedie ti pomůže.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v... číst dále >

Restaurace bez dětí: Diskriminace, nebo dobrý nápad?

Rozhodnutí Davida Salomona, že děti v jeho restauraci nejsou vítány, se sešlo... číst dále >

Články z Expres.cz

Richard Genzer o StarDance: Tanec jsem definitivně pověsil na hřebík, už podruhé

V sobotu nečekaně vypadl v rozstřelu s Daliborem Gondíkem, kterému diváci... číst dále >

Takhle ne, šéfová! Nástupci Pohlreicha jsou spíše bezradní profesionální požitkáři

Televize Prima v pondělí odstartovala kuchařskou show Ano, šéfová!, která... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až... číst dále >

KVÍZ: Kdo byl svatý Martin a co se v jeho svátek jí, pije a dělá?

Po roce 1989 se opět začaly dostávat ke slovu tradice, kterým bývalý režim... číst dále >