Neustálé počůrávání

118
28.3.21 01:29

Neustálé počůrávání

Ahoj ženy, maminky, prostě všechny… :kytka:
Můžete mi prosím zkusit poradit?
Mám velmi, opravdu velmi dobrou kamarádku a její klučina se hrozně počůrává. Je mu skoro 7…přes noc taky, ale ne tolik, spíš skoro vůbec…hlavně přes den. Třeba 20×…někdy jen přicvrnkne, někdy durch. Diagnozu žádnou nemá. Jeho moč páchne, resp. páchne na tom oblečení, samotnou jsem ji nečuchala…asi tak, jako když značkuje kocour, znáte to některá? Ji to štve, manžela též, neustále u nich jede pračka a dokonce i ostatní prádlo smrdí od té moči..ale nic moc s tím nedělají, prý do dospělosti to určitě nebude. Většinou mu řeknou sundej to, dobytku, takhle se zase počůrat, no a on to sundá, oblékne se do čistého a za hodinu to samé..dr prý původně řekl, že do 5! let to netřeba řešit, pak snad proběhly nějaké tabulky ohledně pitného režimu a od té doby se obávám o tom před ním nemluvili..pomozte mi prosím, vlastně spíš jim všem :think: :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
33912
28.3.21 07:10

V tomto věku to není nic moc neobvyklého. Trpí tím spousta dětí, akorát se o tom nemluví. Mám pracovní zkušenosti i se starším dítětem. Dobytku by mu fakt říkat neměli :roll:

Základem by mělo být posílat dítě v pravidelných intervalech na záchod, i když tvrdí, že nemá potřebu. A ověřit si, ze se dítě opravdu vymočilo. Existují tablety do wc, které po kontaktu s močí obarví vodu, takže není potřeba u něj stát, to by u citlivých dětí bylo kontraproduktivní. Tyto intervaly by měly být dodrženy i ve škole, dítěti by mělo být umožněno dojít si na WC v hodině, aby ho nerušily na WC další postavávající děti. Dále pít v pravidelných intervalech, nejlépe okolo 100ml za hodinu, žádné nárazové pití po delší době. Vhodné je i upravit stravu, vynechat kořeněná jídla, bublinkové nápoje, sladké limonády, vhodné je nedávat koncentrované džusy, džus jen někdy a hodně ředěný.

Je to běh na dlouhou trať, chce to trpělivost. A ano, většina dětí v tomto věku o tom nerada mluví a nemají rády ani slovní upozornění, že si mají dojít na WC. Znám případy, kdy si to dítě hlídá samo pomocí kuchyňského budíku minutky, která jde nastavit až na hodinu nebo lze nastavit budík na hodinkách, na mobilu.

Ty tabulky a odměny jsou diskutabilní, některým dětem to nevyhovuje, zvlášť, když mají časté nehody a ty převažují před lepšími dny, ty převažující mraky nebo jiné znaky neúspěchu je stresují. Nejsem ani zastáncem přehnaných pochval za úspěchy, které příliš odvádí pozornost k aktu močení a pomočování, což může být u velkého procenta dětí v tomto věku kontraproduktivní.

Co se týče prádla a prostředí, lze koupit sprej na neutralizaci pachu moči a dezinfekci do prádla na praní.

A úplně nejdůležitější je nedělat z toho vědu, jak doma, tak ve škole. Když se to stane, poslat dítě v klidu prevlect. Poučit třídu bez přítomnosti toho dítěte, jak se v takové situaci chovat. Jako by nic, zbytečně to neřešit. A dlouhodobě se zaměřit na pozitivní stránky jeho osobnosti a na to, co mu jde. Mělo by to vymizet okolo puberty, platí to u obou pohlaví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1045
28.3.21 07:52

Možná kdyby mu neříkali dobytku a nenadávali mu za to, že už by s tím přestal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33912
28.3.21 08:16

Co se týče nočního pomočování, určitě rodiče znají veškerá rezimová opatření a různé cesty. Diskutabilní je noční buzení, které naopak utvrzuje návyk močit v polospanku a enuretického alarmu, který budí celou rodinu. Pleny jsou dnes dostupné i ve větších dětských velikostech. Vhodné je omezit tekutiny 2 hodiny před spánkem, ale úplný zákaz pití vede zase jen ke stresu. Důležité je to správné rozložení během dne, jak jsem psala výše, žádné nárazové pití většího množství.
Denní i noční pomočování je hodně o zralosti nervové soustavy, spojení mezi močákem a řídícím centrem v mozku a taky dostatek hormonu, který zajišťuje snížení tvorby moči v noci a její zahuštění.
U některých dětí to chce čas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3818
28.3.21 08:20

Tohle se řeší na dětské urologii a tam budou muset rodiče problém řešit. Pokud už řeší, tak poslouchat rady, asi se tak neděje. Pokud kamarádka říká dítěti dobytku, už by nebyla mojí kamarádkou. To bude jen vrchol ledovce. A pokud má počůrávání i psychickou příčinu, tak psycholog pro všechny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14876
28.3.21 10:39

Že zdravím, mému dobytceti už je 9. Na noc stále plena, přes den nehody, už si ani nepamatuji, kdy a jestli vůbec šel včas, aniž by měl aspoň krupnuto v trenkach. Máme za sebou psychologa, psychiatra, nefrologa, urologa, žádná změna. Na neurologii zněl verdikt adhd, prý to může mít souvislost.
Taky mi někdy ujede nějaké to prase či dobytek, protože se nikdy nedojde prevlect a klidně v tom mokrem sedí třeba na gauči, dokud si nevsimnu a neprevleknu ho sama (většinou za hlasitého křiku nás obou a použití hrubé síly). Když pak vidím, jak vypadá náš nábytek, chce se mi plakat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.3.21 11:09

@Bronzer1 Budu psát jako matka, která s tím má zkušenosti - můj syn se počůrával skoro do 9 let. Od sundání plenky nikdy nebyl 100%.

A víš, co mi nejméně pomáhalo? Kecy kamarádek, co s tím jako dělám, proč to dělám, jestli vůbec něco dělám a kde jsem s ním všude byla…a nedejbože co na to ve školce nebo ve škole. A co bych jako podle nich měla dělat…

Naopak naprosto super přístup ve školce i škole.

K čemu jako je tahle diskuze? Něco se dovíš a poběžíš to vytroubit kamarádce?

Zkus zapojit trochu empatie! Víš, jaké to je se s něčím takovým potýkat a poslouchat ty řeči? Myslíš, že nic nezkusili? Vyplňování mikční karty máme taky za sebou…a nezjistili nic…neurolog nic, psycholog nic…magnetická rezonance (kvůli jinému problému) nic.

Ano, není dobré dítěti za to nadávat, ale sama vím, že se to lehce řekne…prostě každému jednou dojdou nervy.

Vím, co to je, mít chcanky všude…na sedačce, koberci…aviváže hektolitry…v zimě, v létě…a seděl v pročůraných hadrech od trika po boty a ponožky. Kdykoli a kdekoli…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14876
28.3.21 11:49

@Kazimíra Olejovka a jak se to nakonec vyřešilo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28.3.21 12:09

@Tamtama Prostě dozrál. Za měsíc mu bude 9. Nikdy se nepočůrával přes noc, vždy jen přes den. Nejvíc pomáhá změna myšlení u rodičů. Tzn. nevím, proč to dělá, doktoři také neví…nemůže za to. Ovšem za co může a nese odpovědnost je to, že sedí v počůraném oblečení a dělá že nic. Už má věk na to, aby se dovedl převléci a uklidit po sobě. Takže vidíš, že je počůraný - pošleš ho na WC, pak převléknout, umýt a popř. po sobě vytřít nebo vyčistit koberec. Být u toho (syn třeba seděl na WC a hrál si s toaleťákem) a zamezit hraní si u toho…teď se dočůrej, teď se svlékni, teď vezmi hadr… přeper si oblečení… těch keců u toho, ale od února je klid. Tohle jsme začali praktikovat v prosinci. Nicméně problémy s tím může mít klidně i do 14 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14876
28.3.21 22:17

@Kazimíra Olejovka přesně, mně vůbec nevadí, že se stane nehoda, za to nemůže, třeba fakt nepozná, že se mu chce. Ale to, že sedí v mokrem, místo aby se šel prevlect, to mě vytoci do bela. :oops: Ale docurat on se nejde ani když ho na WC dovlecu násilím, on prostě nepotřebuje a nedojde si.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20893
28.3.21 22:25

@Kazimíra Olejovka @Tamtama no teď škola není, ale když se do školy chodilo, tak jak to kluci řešili ve škole?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14876
28.3.21 22:48

@stinga můj seděl v mokrem, dokud si učitelka nevšimla a neposlala ho se prevlect..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20893
28.3.21 23:02
@Tamtama píše:
@stinga můj seděl v mokrem, dokud si učitelka nevšimla a neposlala ho se prevlect..

aha, jo, a děti ostatní se mu nesmály? nebyly by lepší třeba pleny do školy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14876
28.3.21 23:21
@stinga píše:
aha, jo, a děti ostatní se mu nesmály? nebyly by lepší třeba pleny do školy?

Nesmaly. Pleny nechtěl, koupila jsem i speciální trenky pro enuretiky za 600,–/ks, ty taky nechce. Tam se mu teda nedivím, je to jak oteplovaky. Tak mi leží troje ve skříni ladem. Jemu to nevadí, že je mokrý a smrdí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31
28.3.21 23:38

Tento problém jsem řešila s mou dcerou-suchý režim před spaním, lékaři. Verdikt který zazněl v dospělosti byl hyperaktivní močový měchýř spojený i se stresovým syndromem a
rovněž porucha v nervovém cenru mozku. Dcera má problémy neustále. Navíc až hodně pozdě jsem se dozvěděla, že se to vyskytlo v rodinné anamnéze otce dcery.Jsou to nervy, ale nikdy jsem ji neponižovala nadávkami.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat