Nezralý tříleťák

Anonymní
22.1.21 12:24

Nezralý tříleťák

Ahoj,
malému jsou čerstvě tři roky a přijde mi hrozně nevyzrálý. Kolikrát když třeba na hřišti potkáme mladší dítě, já úplně žasnu, jak hbitě to dítě reaguje, odpovídá kolikrát jak dospělák…Pak si říkám, jestli syn není třeba pozadu. Přijde mi lehce horší v komunikaci, i celkově v reakcích mi připadá spíš jako dvouletý. Je roztržitý, nesoustředěný, pořád v pohybu. Hysteráky a válení po zemi jsou na denním pořádku. Logické myšlení má horší, někdy musím jasnou věc vysvětlovat několikrát a názorně, než mu to dojde (třeba puzzle - jedna půlka s barvou a druhá s věcí v téže barvě, má je spojit…no nechápal, co po něm chci). Ještě se neptá „proč“, to si u něj nedokážu představit, že by se mě takto zeptal. Jinak ale rozumí dobře, odpovídá k věci, vše udělá, ale možná by tedy to porozumění mohlo být ještě lepší…
Hloupý určitě není, hraje si pěkně, jen je to prostě často takový můj ňoumín :), jako by ho někdy nenapadaly úplně základní věci. Otázka zní: máte taky někdo takového chlapečka, přijde vám nezralý (záměrně neříkám opožděný, protože dle tabulek je v normě) a „řešíte“ to nějak? Nemáte strach ze školky, že nebude stíhat ostatní děti? Jsou dny, kdy si říkám, že není co řešit, a pak dny, kdy on proti ostatním stejně starým dětem prostě působí jako o rok mladší…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
22.1.21 12:32

Jojo, mame uplne stejne…prijde mi tez tou mentalni vyzralosti tak minimalne o pzl roku pozadu. Spis o ten rok. Na druhou stranu to konkretne u chlapecku vidam dicela bezne. Mluvit zacal teprve pred pul rokem a jde videt, ze nektery veci mu proste nedocvakavaji, hlavne v abstraktni rovine. Vnima co je ted a tady, moc nechape, ze neco ted zrovna nejde, ze az zitra, za chvilku atd…tez ma obdobi hysterakz. Jsem z nej solidne na nervy. Jinak motiricky nadprumerny, cca 3/4 roku bez plen (i na noc), sam se vyslece, nakrmi lzici. Nezvlada se sam oblict. Do skolky pujde od zari, takze skoro ve 4 letech a myslim, ze to bude akorat pro nej.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.1.21 13:00

To mi u vás přijde spíš na nerovnoměrný vývoj, jakože něčím byl/je výrazně napřed, tak tím dalším je trochu pozadu (řeč, myšlení). To se vždycky dožene :) Ale u nás se právě bojím, aby to vůbec „dohnal“, aby nebyl pozadu za dětma pořád. Dřív mi to tak nepřišlo, ale teď už ten rozdíl od ostatních tříletých je asi víc vidět. Jinak to abstraktní myšlení mi doteď přišlo ok, ale právě zjišťuju, že tříleťák už by měl být asi jinde :think:

• Citovat
  • Nahlásit
914
22.1.21 13:03

Podle me to je hlavne tim, ze tenhle typ deti ma horsi pozornost- takze treba mentalne by na dotaz"proc" klidne mel, ale nikdy se nesoustredi dost dlouho na to, aby ho to napadlo :mrgreen: dozraje k tomu.

Jeho vyvoj proste poskocil jinde- s mym triletym torpedem si taky nepopovidam na urovni :lol: ale v lanovem parku s prehledem prosel stezku pro deti od 9let. Obratny jako opice. Na druhou stranu puzzle bych mu ani nenabidla, to by ho nebavilo (puzzle nebo logicke hry na barvy ci porovnani velikosti hraje na tabletu, tam ho to bavi)

Do skolky chodi, deti kolem sebe potrebuje. Vychazi dobre i s ucitelkami, hysteraky si schovava pro rodice :palec: A rozdily v jednotlivych dovednostech jsou v tomhle veku obri. Spoluzacka do detailu popise, co ve skolce delali, ale nevyleze sama na klouzacku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3004
22.1.21 13:10

Ty kráso, chudák dítě, další matka, co pořád srovnává a hledá diagnózu :roll: Pokud se ti vzteky válí po zemi, tak ti pokulhává výchova, tak na tom zkus zapracovat a nech ho žít 🙏
Třeba mu půjde dobře nějaký sport, nebo bude hudebně nadaný :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.1.21 13:11

@Capretta No malej by tu lanovku nedal, v ničem nikdy nebyl napřed ani pozadu, to myšlení se právě ukazuje až teď…S tou pozorností je to pravda, ale zase jsou ADHD děti, které logicky argumentují už v roce a půl, přitom pozornost neudrží u ničeho. On mi taky odpoví, co dělal u babičky, ale stylem „dívali na pohádku a byl tam Bing!“ a pak když se má vyzvejknout, trvá mu to věky a často se nevyzvejkne vůbec :) Teď teprve nedávno pochopil a dokázal vyjádřit, co to znamená „bát se“, jako ve smyslu, že když jsem se mu na chvíli ztratila z dohledu, tak z něho vypadlo, že „maminka byla pryč a Jiřík bál…“…a to vypotil fakt celkem za dlouho :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
1416
22.1.21 13:12

@Capretta presne tak, s timto souhladim, hlavne v tom bide, ze v tomto veku je obrovsky rozptyl…sama doktorka na trilete prohlidce mi to rikala, ze hlavne kluci byvaji v tomto veku „zabrzdenejsi“, aniz by to ske znamenalo nejaky mentalni deficit. Rikaka, ze nektere deti u ni delaji triletou prohlidku az ve 4 letech, protoze driv to mentalne nedaji, nespolupracuji, resp. nevedi, co se po nich chce, ale ze v drtive vetdine pripafu se to do mastupu do skoly srovna. Takze ja to zas tak moc neresim. Byla jsem akorat nervozni, ze maly nam jeste skoro ve 2 a 3/4 nemluvil, ale pak se najednou ze dne na den rozmluvil a vidim, ze dela pokroky. Takze ja to zatim nijak neresim. Nejaky vylozene extrem tam zas nevidim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
598
22.1.21 13:15

Taky máme takového doma. Mentální vývoj opožděný o rok, pohybovy naopak o hodně napřed. Ma ADHD, dlouho vypadal na autistu, i teď bychom tam nějaké znaky našli, ale zatim to neresime, je to ještě prcek, má 4 roky, a ve školce výrazné problémy nemá. Uvidime, co v jiné školce nebo následně ve škole. Taky uvidíme jak se bude vyvíjet. Prece jen se zvysujicim vekem jsou na deti vetsi a vesti naroky, talze pripadny problem by sel vic a vic videt. Syn má prostě svůj způsob vývoje. Všechno se učí dlouho, složitě a pozdě, ale ve výsledku se to naučí. Kdyby v necem zaostaval nejak vyrazne, tak už to řešit budeme. Počkej na skolku a uvidíš. Taky sleduj vývoj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.1.21 13:16

@JOHNDENVER neboj, není chudák, má se dobře :) klidně nemusí být nadaný vůbec na nic, budu ho mít pořád stejně ráda ;) O moje ambice tu vůbec nejde. Jen mi vývoj dítěte přijde jako věc dostatečně důležitá na to, abych si mohla dovolit se o tom s někým pobavit.

• Citovat
  • Nahlásit
3004
22.1.21 13:19
@Anonymní píše:
@JOHNDENVER neboj, není chudák, má se dobře :) klidně nemusí být nadaný vůbec na nic, budu ho mít pořád stejně ráda ;) O moje ambice tu vůbec nejde. Jen mi vývoj dítěte přijde jako věc dostatečně důležitá na to, abych si mohla dovolit se o tom s někým pobavit.

Vždyť sis sama odpověděla, už na začátku píšeš, že je podle tabulek ok :nevim: :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10000
22.1.21 13:20

Chlap, no. Byvaji zezacatku proste zabrzdeni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1563
22.1.21 13:29

A víš jaky rozdíly jsou mezi dospělýma? Daleko větší, rozhodně jsme všichni nedosáhli stejné úrovně ve všech oblastech.

Segry holka byla takové to typické roztomilé dítě, měla vždy super interakci s dospělýma, dělala paci paci a spoustu dalších takových věci, ale nelezla a všude ji vodili za ruce, můj syn zase lezl o sto šest, ale vždycky nekam odlezl a na něco tam koukal a něco zkoumal a s nikým se nebavil. Prarodiče frustrovany, ze je “nechce” :lol: :nevim: proste kazdej má něco, a kluk básnicky neumí dodnes, nemá je rad a nesnáší, když se musí nějakou učit do školy a hned to zapomene. Já třeba si dodnes pamatuju celou basnicku, co jsem se ve třetí tride naučila na recitacni soutěž :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
876
22.1.21 13:43

Tak ono hlavně záleží, s kým porovnáváš. V mém okolí jsou (hlavně holčičky), co mají vyřídilku jak dospělí, ale pak se třeba na něco zeptám jinak než je zvyklá od maminky a taky na mě kouká a nechápe, takže má prostě od maminky naučených pár vět a umí to podat. Oba moji kluci jsou velmi šikovní, vyvíjí se jak mají, logicky určitě napřed, ale prostě takovou tu výřečnost a vyřídilku, že by s někým cizím hned konverzovali na hřišti, nemají a asi ani nikdy mít nebudou, nemají po kom. :nevim: To ani nemusí být, že dítě nechápe, ale zarazí se, že na něj mluví někdo jiný, jinými slovy. Nebo je zrovna unavené, nemá náladu skládat puzzle. Pokud běžné úkony chápe a je vidět, že se snaží a rozumí, takovéhle porovnávání nemá cenu. Ano, podle tabulek psycholožky už by měl složit barevně puzzle k sobě, ale vůbec to nezohledňuje nějaké nuance v chování. :nevim: Pokud ho běžné rozvijis, čteš, zpíváš, přijde obcas mezi vrstevníky, nemá cenu se tím nějak trápit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.1.21 13:55

@JOHNDENVER to ano, však já ho teď nehoním po doktorech, že je v něčem opožděn 🙂 Ale když ho vidím v kolektivu stejně starých nebo i mladších dětí, tak se mi prostě něco nezdá a chci to aspoň s někým probrat. Klidně ať mi to dotyčný vyvrátí, budu ráda.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.1.21 13:59

@prejeta_zaba nuance v chování…ano, máš pravdu, to může hrát velkou roli. dekuji :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat