Obavy ze vzdělání ( SŠ )

1
4.5.21 15:21

Obavy ze vzdělání ( SŠ )

Ahoj, mám takový menší problém. moje momentální nejvyšší dosažené vzdělaní je základní škola PRAKTICKÁ, poslední ročník jsem vyšla s vyznamenáním ale i přes to nemám SŠ, nebylo to že bych byla flákač ale proto že mi nebylo jako " dítěti " umožněno si vzdělání dodělat, do prváku jsem se tenkrát dostala ale bohužel taky v prváku odešla.
Má rodina mě týrala, školu mi zakazovali s tím že musím být doma a dělat domácí práce, např, úklid, malování a pod.. bydlela jsem daleko od vlakového nádraží a jinak než vlakem jsem se do školy nemohla dostat - peníze na cestu jsem měla od rodičů ale i na to často peníze nebyli. Střední jsem tedy díky tomuto zakončila v prvním ročníku s NEKLASIFIKOVANA. pak mi o prázdninách padlo 18let a MUSELA jsem jít pracovat aby jsme měli peníze do domácnosti. časem jsem se vymanila z domácnosti mých rodičů, začala žít sama poté si našla manžela se kterým momentálně mám 2 děti ale štve mé vzdělání, každý mě má za lůzra. Podala jsem si tento rok přihlášku na střední školu, na dva obory - jeden je obor H a druhý obor E. Chtěla bych ale mít minimálně maturitu ale bojím se, rodiče mi celé mé dětství hnaly do hlavy že jsem k ničemu, hloupá husa co nic v životě nedokáže. díky tomu mám sebevědomí v tomto ohledu na bodu mrazu, nepřijdu si dost chytrá na to že bych zvládla výuční list ale chci ho mít.
teď je otázka jak se rozhodnout… obor E je nižší střední vzdělaní ( v minulých letech to byl " dvouletý obor " ) ale bylo by to něco co by mě aspoň trošku v profesním životě bavilo ale s tímto oborem by bylo takřka nereálné jít potom na maturitu jedině při velkém štětí při přijímacím řízení. Obor H je už většinou pro žáky Základních škol co měli horší známky ale úspěšném ukončení oboru lze jít na maturitu. teď brát v potaz to že ve své základní škole praktické jsem byla výborná, vyznamenání takže by obor H neměl být takový problém ALE jsem ze školy už 7let a už si nic nepamatuji ohledně učiva takže v tomto ohledu by byl zase lepší obor E, nevím jak se mám rozhodnout.. škola je důležitá a je někdy lepší jí mít později než nikdy. obor E je pro děti méně inteligentní ( nižší mentální myšlení ) být ve třídě o 10 let mladšími? s možná mentálními problémy? já vím že jsem z praktické školy takže jsem na tom nejspíš stejně ale jak člověk stárne a dospívá jak fyzicky tak hlavně mentálně tak potom člověk přemýšlí úplně jinak, děkuji jestli jste to přečetli až sem a případně děkuji za Vaše rady
PS- mé mentální omezení lze vidět na mé gramatice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7955
4.5.21 15:27

Hele, gramatiku máš ještě parádní oproti jiným tady :D

A určitě běž na H. Učiva se neboj, to se doucis. A určitě se pak do toho dostaneš a povalis na tu maturitu ;) zbytečně se nepodcenuj a neshazuj se

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25470
4.5.21 15:33

Tak předně.. velký obdiv a :hug:, že se chceš do studia pustit. Jak velké jsou děti? Budeš mít podporu, čas? Chceš studovat klasicky prezenčně, denně?
Měla jsi těžký začátek. Ale teď máš životní zkušenosti a věřím, že i cílevědomost a to ti pomůže.
Osobně bych zkusila možná kontaktovat pedagogicko psychologickou poradnu. Mohli by ti udělat testy, zjistit kde máš mezery, co doplnit ( já sice mám vš, ale dost se děsim doby, kdy děti budou na 2.stupni a budou chtít pomoci s matematikou, fyzikou..). Manžel se teď taky učí. Má učňák, pak maturitu a až teď v 38 se přihlásil na VŠ. Od maturity daleko a taky nebyla nic extra náročného, učivo posledních ročníků si nepamatuje, tak teď si prochází učivo matematiky SŠ, aby byl v obraze.
Myslím, že by byla škoda jít jen na ten úplně základní dvouletý obor. Zvolila bych ten klasický tříletý. S možností doplnit maturitu. Píšeš, že bys chtěla mít minimálně maturitu, ale obavas se, jestli zvládneš běžný učňovský obor? Klad si nižší cíle, a vždycky se můžeš posunout dál.
Moc držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63645
4.5.21 15:33

Vem si takový obor, co tě bude hlavně bavit. Jestli z toho bude vyucni list, tak super. Nástavba se na něj dá dodělat. A když ne, tak budeš vyucena v oboru, co tě baví. Maturita není vše.. Dobře vyučený člověk v oboru, o který je zájem, se rozhodne neztratí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1782
4.5.21 15:35

Člověk zvládne vše co chce. :kytka:
Takže si vyber obor, který tě bude bavit. Nějaké E a H bych nerozlišovala, hlavně aby jsi
dělala to co tě baví a měla jsi šanci najít zaměstnaní.
Kamoška byla na střední praktické škole - učňák - kuchař, cukrář, malíř atd… Školu ukončila s jakým výsledkem nevím, ale s matiky měla 1 - učili se 5+5, 5×2 atd…, na zš měla 4,5 a 2 krát propadla.
Takže jsou i takové školy, které tě naučí oboru a základní předměty jsou lehčí než na zš.
Takže jestli máš strach tak si najdi nějakou lehčí, ale jsou i lidé co mají klidně vysokou školu i přesto, že všichni z okolí si myslelo, že jsou nuly.
Jen nevím jestli při 2 dětech a domácnosti (zaleží na podpoře od manžela) zvládneš denní studium, možna zkusit nějaké dálkové :think:
A na zvednutí sebevědomí se podívej po pozitivních knihách např. Miluj svůj život. Mě ty knihy velmi pomohli si zvednout sebevědomí - Celý život od matky slyším jak jsem blbá a zbytečná a dlouholetá šikana mi taky moc nepomohlo k pozitivnímu životu. Takže jsem si sebevědomí a pozitivní život zavedla pomocí knih :)
Hodně štěstí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63645
4.5.21 15:35

@Elennie a mmchdm, píšeš mnohem lépe, než spousta lidí s maturou. Rozhodně to nevzdavej.. Že jsi nějakou dobu že školy? Když budeš chtít, zvládneš všechno.. Protože i kdyby to úplně nešlo, tak najdeš způsob, jak to dát, např doučování atd..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25470
4.5.21 15:42

Jo a taky myslím, že píšeš v pohodě. Trochu rozdělit věty a používat velká písmena na začátku a četlo by se to úplně bezvadně :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3371
4.5.21 15:43

Nejdůležitější je, že CHCEŠ, to pak jde skoro všechno :palec: A jako blbka na mě nepůsobíš, neboj se, to zvládneš. Držím palce :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4609
4.5.21 15:57

Pokud jsi úvodní příspěvek psala SAMA, tak jsi inteligentní holka, která prostě jen neměla v životě štěstí na rodinu a rodiče, kteří by chápali roli a důležitost vzdělání..
já dcerám říkám, že škola je jejich Práce, jako já si plním povinnosti a úkoly v práci, tak si je plní ony, je to jejich full-úvazek, mají mou plnou podporu, nepotřebují nic moc vysvětlovat, ale občas se spolu klidně učíme, opakujeme, bavíme se zábavnou formou o učivu (já jsem spíš humaniťačka - takže probíráme češtinu, anglinu, děják, historické souvislosti..) -KDYBYS TOHLE MĚLA DOMA TY, TAK UŽ DÁVNO MATURITU MÁŠ!
takže hlavu vzhůru!!
na netu je spousta procvičování!! zkus www. školákov. cz - učivo 9.třídy, makej na tom, tam si vše zopakuješ a uvidíš, že i tu maturitu určitě zvládneš!
Já tomu věřím, musíš věřit sama sobě a hodit staré bubáky za hlavu.. teď jsi sama maminka, budeš se v tomhle ke svým dětem chovat opačně a sama vše doženeš, začni už dnes :kytka: :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6019
4.5.21 16:12

Já doteď vlastně ani nevěděla, že je nějaká škála oborů a musela jsem si najít, co je to E a H… A teď jsou tu hned dvě lehce kontroverzní diskuze týkající se výběru E oboru… :think: Nějak mi to zavání spíš nějakým průzkumem, než reálnými uživateli se skutečnými problémy…oba dotazy jsou lehce přitažené za vlasy a na hraně uvěřitelnosti :think: :nevim: u obou se objevuje zdůraznění, že obor E je pro mentálně retardované (já tedy vygooglia různé učební obory E a nejsem si jistá, že by všichni zámečníci, obuvníci, skláři…atd. byli mentálně retardovaní 8o
No, nekrmila bych trolla :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28586
4.5.21 16:18

@vulpes TŘÍLETÉ A DVOULETÉ UČEBNÍ OBORY – E
CHARAKTERISITIKA
Jde o vyučení s nižšími nároky v oblasti všeobecného a obecně odborného vzdělání, absolventi jsou připraveni pro výkon jednoduchých prací v rámci dělnických povolání. Obory jsou určené především pro absolventy speciálních základních škol nebo pro žáky se specifickými vadami učení.

to mají na stránkách jednoho velkého učiliště v Praze

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25470
4.5.21 16:31

Zrovna dnes jsem byla ve škole, kde mají různé obory.. učební s výučním listem ( u mnoha je napsané, že je to jen pro žáky se SPU),bez výučního listu ( ty jsou jen na 1-2 roky, opravdu jen základ, pomocné práce, ve službách, výrobě..)a maturitní. Na tu úplně nejnižší verzi bych nešla, pokud mám IQ v normě a žádné vážnější poruchy učení např., hledala bych klasický učňovský obor s možností nástavby.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4980
4.5.21 16:56
@vulpes píše:
Já doteď vlastně ani nevěděla, že je nějaká škála oborů a musela jsem si najít, co je to E a H… A teď jsou tu hned dvě lehce kontroverzní diskuze týkající se výběru E oboru… :think: Nějak mi to zavání spíš nějakým průzkumem, než reálnými uživateli se skutečnými problémy…oba dotazy jsou lehce přitažené za vlasy a na hraně uvěřitelnosti :think: :nevim: u obou se objevuje zdůraznění, že obor E je pro mentálně retardované (já tedy vygooglia různé učební obory E a nejsem si jistá, že by všichni zámečníci, obuvníci, skláři…atd. byli mentálně retardovaní 8o
No, nekrmila bych trolla :nevim:

https://cs.m.wikipedia.org/…C3%A1n%C3%AD

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
996
4.5.21 20:45

@Elennie

Je mi líto, co jsi musela prožít. Oceňuji a obdivuji, že jsi takto cílevědomá. Určitě to zvládneš.

To rozdělení neznám. Jen jsem kapku mrkla přes google.

Mluvíš o učilištích a obě školy jsou ukončené výučním listem?

Jedna škola nabízí po vyučení možnost dodělat si maturitu, ta druhá to neumožňuje?

O jaké obory jde? Kde teď pracuješ? Co by tě bavilo po škole dělat?

Jen o maturitě to není, je potřeba mít vzdělání ve svém oboru.

Ty se neučíš na zkoušky? Pokud berou bez zkoušek, stejně bych oprášila učivo češtiny, matematiky a cizího jazyka, ať pak hladce navážeš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat