Ocr a áčka

24.7.13 21:50

ocr a áčka

Dobrý den, mám dotaz ohledně ocr, protože se to ocrteď stalo kamarádce. Kamarádka si našla novou práci, kdy měla v podstatě ze dne na den vystřídat jinou paní, ale s tím že ji ještě týden bude zaucovat. Jelikož měla ještě nějakou dovolenou, tak to vyšlo akorát, ale zaměstnavatel ji tu dovolenou naschvál rozložil jinak. Jelikož o tu práci stala a potřebovala se zaucit, tak si vzala na dítě ocr, které teda bylo skutečně nemocné, a chodila se zaucovat tak na dítě4 hodiny denně, hlídala babi. Jenže její vedoucí znal někoho z té firmy a věděl že tam chodí. ocr měla asi budou11 dní a na ty poslední2 dny ji napsal áčko a ještě ji vzal dovolenou. takže byla o tu 4 dny dovolené lehčí. a řekl ji že jestli se ji neco nelíbí tak ji nahlásí. kdyby ji nešlo o lepší práci asi až se na to vykašlala, ale může tohle zaměstnavatel? mě to přijde moc. asi by chtějí zpět to ocr, kdyby to nahlásil co? já ji teda chápu šla za mnohem lepsim. ale to chování. pořád nechápu, když měla ocr, že ji napsal áčka. díky za váš názor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

15306
24.7.13 22:06

No pardon… měla oficiálně napsané OČR, chodila někam do nové práce se zaučovat… a vzteká se, že jí zaměstnavatel dal áčko? 8o 8o 8o

Musela jsem to špatně pochopit.

Porušila pravidla naprosto bez diskuse - že se zrovna potřebovala zaučovat, to je sice lidsky určitě pochopitelné… ale oficiálně jednoznačný podvod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
365
24.7.13 22:07

Jestli to dobře chápu, tak jde o to, jestli je to fér… A k tomu mě napadá, že já být v pozici zaměstnavatele, rozhodně bych nechtěla platit někomu ošetřovačku, když neošetřuje, ale za moje prachy se jde školit jinam. To taky není fér.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4441
24.7.13 22:15

@marketka26 Tak udělali si takový vzájemný naschvál. Kamarádce to už může být jedno, pokud jde na nové. Je to trochu dost, ale kamarádka to taky trochu dost přehnala.

Otázka je, jak moc je seriózní nový zaměstnavatel a nebude nakonec litovat. Mně totiž nepřijde lepší o nic víc jak ten první, pokud na zaučení vymezí takový termín.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11133
24.7.13 22:17

@marketka26
at je rada, ze ji napsal acko jen na dva dny a vzal 4 dny dovolene. taky mohla dopadnout hur…

na jednu stranu ji chapu, ale treba ji tu dovolenou nechtel dat z praktickych duvodu - predani prace atd. chapu, ze byli na. srani. sice ji chapu, proc to udeala, ale holt jeste byla zamestnanec v puvodni firme. a te je dost fuk, ze se chce nekde zaucovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71419
24.7.13 22:56

No, jak se to vezme, z morálního hlediska je zcela jistě v právu zaměstnavatel, ale z toho právního už bych si tak jistá nebyla… On nemá žádnou pravomoc kontrolovat zaměstnance na OČR a nemůže tedy rozhodovat o jeho porušení a myslím, že ty áčka nebudou oprávněná… A je otázka jestli by to vůbec OSSZ řešila, protože nepředpokládám, že by o tom za učení existoval nějaký papír, takže je to JPP a dodatečně sděleno :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8784
24.7.13 23:39

@marketka26 - při OČR nemusí být doma celý den, pokud má pro dítě hlídání, může si chodit, kam jí libo. pokud má OČR, tak zaměstnavatel nemůže OČR neuznat a dát áčka. ať se tvoje kamarádka proti áčkům písemně odvolí a případně pohrozí soudem :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15306
24.7.13 23:44

@j.a.n.i1 @sagina, ano, máte pravdu - zaměstnavatel ani OSSZ nemá právo kontrolovat zaměstnance na OČR.

Super. Takže ona dáma se může s klidem domáhat svých práv, bez ohledu na to, že se dopustila naprosto jednoznačného morálního podvodu. Zákony jí to přece umožňují, tak co.

Opravdu některé věci nechápu… Pak se tu zakládají diskuse o tom, jak se chovají zaměstnavatelé ke svým pracovníkům, jak jim nevycházejí vstříc, jak jsou na ty chudinky maminky hnusní… firmám, které zaměstnávají osoby tohoto ražení, se vůbec nedivím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8784
25.7.13 00:27

@BohunkaP - no, morální podvod. hele, měla nemocné dítě? měla. pak měla nárok na OČR, pokud při nemoci dítěte nemohla chodit do zaměstnání. což asi nemohla, když jí dítě hlídala babička jenom po část směny. morální podvod by to byl, kdyby měla dítě zdravé, ale doktorka jí účelově napsala OČR :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
colafit
25.7.13 07:09

Dlouhodobě si myslím, že za chování zaměstnavatelů si můžeme samy. Chceme úlevy, chceme, aby na nás byly brány ohledy, protože vychováváme dítě a když zaměstnavatel chce něco po nás buď křičíme, jaké máme práva, nebo lžeme, zatajujeme pravdu a nebo prostě podvádíme. Osobně by mě musela nějaká matka s dítětem hodně nadchnout, abych ji zaměstnala a tato diskuse mě v mém názoru opět utvrdila.

• Nahlásit
  • Citovat
nepř. G12
25.7.13 07:32
@sagina píše:
@BohunkaP - no, morální podvod. hele, měla nemocné dítě? měla. pak měla nárok na OČR, pokud při nemoci dítěte nemohla chodit do zaměstnání. což asi nemohla, když jí dítě hlídala babička jenom po část směny. morální podvod by to byl, kdyby měla dítě zdravé, ale doktorka jí účelově napsala OČR :nevim:

to jsou výmluvy. když nemůže chodit do práce, tak nemá co trajdat po zaučování se.Tu dobu, co hlídala babička mohla stejně tak dobře být v původní práci. Proč by jí měl někdo platit za to, že se někde zaučuje?

• Nahlásit
  • Citovat
25.7.13 08:51

No já vím, že to nebylo úplně šťastné řešení. ale morálním podvodem atd. bych to nenazyvala. Teda ne u tohoto vedoucího. kamoska je sama s 2 dětmi bere okolo 11000 a teď si může polepšit skoro o půlku. nemluvím o tom jak ji její vedoucí sikanoval s jeho radoby zástupkyni. nikdy jsem takovej přístup nezažila, kdy chodila věcně na kobereček za nic přicházela o prémie za nic. říkám upřímně to že ji onemocnělo dítě a ona toho využila že mohla jít zkusit novou práci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15306
25.7.13 08:54
@sagina píše:
no, morální podvod. hele, měla nemocné dítě? měla. pak měla nárok na OČR, pokud při nemoci dítěte nemohla chodit do zaměstnání. což asi nemohla, když jí dítě hlídala babička jenom po část směny. morální podvod by to byl, kdyby měla dítě zdravé, ale doktorka jí účelově napsala OČR :nevim:

Měla hlídání (babička) - takže po tu dobu, co se chodila zaučovat, mohla být u svého původního zaměstnavatele. Ne se za jeho peníze a v čase, který náleží jemu, chodit zaškolovat jinam. To je nefér, to se prostě nedělá.

Tyto hranice máme evidentně každý jinde - pokud sama necítíš, že to je podvod, nemá smysl se o tom hádat.

Jak říkám - nedivím se firmám, že se v dnešní době ke svým zaměstnancům chovají leckdy dost přísně a jak se říká, „zkracují jim řetěz“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15306
25.7.13 08:56
@marketka26 píše:
No já vím, že to nebylo úplně šťastné řešení. ale morálním podvodem atd. bych to nenazyvala. Teda ne u tohoto vedoucího. kamoska je sama s 2 dětmi bere okolo 11000 a teď si může polepšit skoro o půlku. nemluvím o tom jak ji její vedoucí sikanoval s jeho radoby zástupkyni. nikdy jsem takovej přístup nezažila, kdy chodila věcně na kobereček za nic přicházela o prémie za nic. říkám upřímně to že ji onemocnělo dítě a ona toho využila že mohla jít zkusit novou práci.

Nezlob se, ale když už někdo z nouze něco podobného udělá, měl by při odhalení stáhnout uši, zastydět se a zavřít pusu - ne se ještě rozčilovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8784
25.7.13 09:19
@BohunkaP píše:
Měla hlídání (babička) - takže po tu dobu, co se chodila zaučovat, mohla být u svého původního zaměstnavatele. Ne se za jeho peníze a v čase, který náleží jemu, chodit zaškolovat jinam. To je nefér, to se prostě nedělá.

no, jenže ona tam nebyla na celou směnu. třeba o mne by zaměstnavatel nestál, abych mu do práce přišla na čtyři hodiny z dvanácti, to bych mu tam byla naprosto k ničemu. takže pokud jsem neměla hlídání na celou směnu, do práce jsem nešla. ale to neznamenalo, že bych musela celou dobu tvrdnout doma, to při OČR není podmínka.

ale jinak je to obdobné jako s neschopenkou. to, že jsi v jednom zaměstnání práce neschopná ještě neznamená, že v rámci povolených vycházek nemůžeš pracovat v jiném zaměstnání, například :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama