Očr nebo neschopenka COVID

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
2916
21.12.21 12:15

Očr nebo neschopenka COVID

Prosím o radu. Dcera má potvrzený od včera covid, já ho budu mít nejspíš taky, čekám na výsledky. Je pro mě finančně lepší na těchto následujících 14 dní si napsat OČR nebo neschopenku?
Moc děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
34526
21.12.21 12:25

@UŽIVATELKA32 dotazů tohoto typu je tu za poslední měsíc jenom stodvacet - tak proč nezaložit další, že? :zed:
dle zákona je nemocenská nadřazena očr, takže když máš souběh obou událostí, musíš jít na neschopenku a nepřemýšlet, co je výhodnější

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16468
21.12.21 12:26

Neschopenka má přednost před OČR. Nedávno se to tady řešilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22048
21.12.21 12:28

Dalsi? :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2916
21.12.21 13:09

Koukám, že se za ty roky tady nic nezměnilo :roll:. Ano, nevysedávám na emiminu a nemám čas prolízat všechny příspěvky, jak některé. Po zadání nového příspěvku mi vyskočilo, že tady takový dotaz není. Jinak děkuji za odpovědi. Stačila jedna věta ;) A jestli kalkuluju? Proč ne. Nemám příjem takový, aby mi nebylo líto přijít o každou stokorunu. Ve svých 40 letech jsem za celý život ještě neměla neschopenku. Klid a mír všem :pankac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
102
21.12.21 13:43

@UŽIVATELKA32
Rozhodni se za sebe, ja kolikrat byla sama nemocna i s ditetem a vzala sem si ocr, toto nevim jak by kontrolovali co je nadrazene. Ocr vyjde financne o trochu lip, protoze se pocitaji i vikendy, ale ceka se na nej cca 2 mesice, PN ti prijde s vyplatou. Jinak souhlasim, to by se clovek nemohl na nic zeptat, protoze na kazde tema je tu plno diskuzi :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3343
21.12.21 15:26

Při neschopence na covid máte v současné době nárok na tzv. izolačku prvních 14 kalendářních dní (příspěvek až 370 Kč na den). A ano, neschopenka by měla mít přednost. Otázka je, zda to někdo v reálu kontroluje. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12268
10.2.22 21:43
:nevim:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mag
11982
10.2.22 21:47
@slunecnice32 píše:
@UŽIVATELKA32
Rozhodni se za sebe, ja kolikrat byla sama nemocna i s ditetem a vzala sem si ocr, toto nevim jak by kontrolovali co je nadrazene. Ocr vyjde financne o trochu lip, protoze se pocitaji i vikendy, ale ceka se na nej cca 2 mesice, PN ti prijde s vyplatou. Jinak souhlasim, to by se clovek nemohl na nic zeptat, protoze na kazde tema je tu plno diskuzi :D

Mela jsem lednové ocr na uctu o deset dnu driv nez vyplatu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.2.22 22:07

Určitě se ti vyplatí mnohem více neschopnost. Vlastnístni zkušenost z posledního měsíce. Je tam 370,– Kč izolačka za každý den.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
11.2.22 08:00

Budu mít hodně otázek.

Manžel mel PCR pozitivni. Od té doby mám od hygieny neschopenku - předpokládám, že na 5 dní - netuším, jak se to v případě potřeby prodlužuje, protože zatím má stále příznaky.

Byli jsme na PCR testech s dětmi. Jedno dítě je pozitivní, já a druhé dítě negativní. Musím znovu hlásit na hygienu trasování? Musím si zažádat o novou neschopenku na dítě?

Jakou variantu covidu mají asi nejde nikde zjistit? Nebo to někomu sdělí? Překvapilo mě, že známí s jistotou tvrdili, že mají omikron. V mém okoli to ne vždy chytili všichni z jedné rodiny, ale u nás bohužel předpokládám, že to chytime všichni. Já totiž chytám vše.

Musím detske lékařce nahlásit, že je dítě pozitivní?

Lze mít OCR, když má dítě zrovna mít jarní prázdniny?

Je nějak omezena četnost PCR testu? Byla jsem teď a nevím, jestli nebudu muset jít znovu - při projevení nejakych příznaků. Po kolika dnech případně mohu jít znovu (jsem očkovaná)? Měla jsem pochybnosti 3 dny, ale v den testování jsem se cítila dobre, tak jsem si říkala, že jsem negativní a bylo to tak. Nerada bych při nějakých pochybnostech chodila mezi lidi, ale zároveň nechci byt zbytečně dlouho doma.

Příplatek (max.370 Kč) se zaměstnavateli proplati? Jak se počítá výše příplatku a kdo na něj má nárok?

Jak se počítá výše neschopenky a jak výše OČR? Co je výhodnější? Vím, že přednost má neschopenka, ale jednou jsem měla OCR a doktorka mi neschopenku nevypsala. OCR vystavuje kvůli pozitivnímu dítěti kdo?

Kontroluje se nějak to, že někdo má OČR a dítě, na kterého má OČR je ve škole? Známá to tak udělala. 8o

• Citovat
  • Nahlásit
12268
11.2.22 09:30

Předpokládám, že teď už je to jedno, když se vše povolí, takže doklad o prodělání covidu už k ničemu není?

Po jak dlouhé době se to teď dá chytit znovu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3343
11.2.22 20:33
@Anonymní píše:
Budu mít hodně otázek.

Manžel mel PCR pozitivni. Od té doby mám od hygieny neschopenku - předpokládám, že na 5 dní - netuším, jak se to v případě potřeby prodlužuje, protože zatím má stále příznaky.

Byli jsme na PCR testech s dětmi. Jedno dítě je pozitivní, já a druhé dítě negativní. Musím znovu hlásit na hygienu trasování? Musím si zažádat o novou neschopenku na dítě?

Jakou variantu covidu mají asi nejde nikde zjistit? Nebo to někomu sdělí? Překvapilo mě, že známí s jistotou tvrdili, že mají omikron. V mém okoli to ne vždy chytili všichni z jedné rodiny, ale u nás bohužel předpokládám, že to chytime všichni. Já totiž chytám vše.

Musím detske lékařce nahlásit, že je dítě pozitivní?

Lze mít OCR, když má dítě zrovna mít jarní prázdniny?

Je nějak omezena četnost PCR testu? Byla jsem teď a nevím, jestli nebudu muset jít znovu - při projevení nejakych příznaků. Po kolika dnech případně mohu jít znovu (jsem očkovaná)? Měla jsem pochybnosti 3 dny, ale v den testování jsem se cítila dobre, tak jsem si říkala, že jsem negativní a bylo to tak. Nerada bych při nějakých pochybnostech chodila mezi lidi, ale zároveň nechci byt zbytečně dlouho doma.

Příplatek (max.370 Kč) se zaměstnavateli proplati? Jak se počítá výše příplatku a kdo na něj má nárok?

Jak se počítá výše neschopenky a jak výše OČR? Co je výhodnější? Vím, že přednost má neschopenka, ale jednou jsem měla OCR a doktorka mi neschopenku nevypsala. OCR vystavuje kvůli pozitivnímu dítěti kdo?

Kontroluje se nějak to, že někdo má OČR a dítě, na kterého má OČR je ve škole? Známá to tak udělala. 8o

Manžel má izolaci, vy karanténu. Obojí je na 5 dní (den odběru PCR je den nula), ale izolace se prodlužuje dle příznaků, pro její ukončení musí být dotyčný nemocný alespoň dva dny bez nich. O ukončení izolace rozhoduje ošetřující lékař. Karanténa se neprodlužuje, karanténní neschopenka od hygieny vám končí automaticky po 5 dnech. Pokud má člověk v karanténě příznaky onemocnění, měl by kontaktovat svého lékaře a jít na vlastní PCR a pak dostane nařízenou vlastní izolaci. To už však řeší onen lékař, ne hygiena. Čili u vás, to pozitivní dítě by mělo nyní být také v izolaci (den odběru testu + dalších min 5 dní), zda ho budou z hygieny znovu trasovat, nevím, raději bych to dětské lékařce nahlásila sama. OČR na něj asi čerpat můžete, až vám skončí vaše karanténa (ale tím si nejsem jistá, zeptejte se lékaře nebo na hygieně). OČR vystavuje lékař dítěte. Teď je to ve výši 80 % platu a čerpá se na nemocné dítě nebo dítě v karanténě do 10 let (u dětí s nějakým stupněm závislosti věk není omezen) po celou dobu potřeby. Ale určitě ho nelze čerpat za dny, kdy jsou ve škole prázdniny. Čerpat OČR na dítě, které chodí do školy, je samozřejmě podvod, ovšem nevím, zda se to nějak kontroluje. Obecně by neschopenka měla mít před OČR přednost.

Podle mě variantu covidu jen tak nesdělují, možná na vyžádání. Pokud jste očkovaná, máte nárok na 5 hrazených PCR testů měsíčně, jinak to záleží na lékaři, zda vám znovu vypíše žádanku. Nebo si test můžete uhradit za své.

Neschopenka v karanténě i izolaci je placena jako klasická nemocenská, 60 % platu za pracovní dny od zaměstnavatele (prvních 14 dní, od 15. dne už nemocenskou vyplácí sociálka za všechny kalendářní dny) + za max prvních 14 kalendářních dní náleží ještě do konce února tzv. izolačka, příspěvek od státu ve výši až 370 Kč na den (dle výše platu, ten výpočet přesně nevím, obecně lze říci, čím nižší plat, tím větší příspěvek). Ten se přiznává automaticky a zaměstnavatel ho posílá s nemocenskou, nebo chvíli po ní.

Snad jsem vám trochu pomohla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3343
11.2.22 20:44
@Sára 1 píše:
Předpokládám, že teď už je to jedno, když se vše povolí, takže doklad o prodělání covidu už k ničemu není?Po jak dlouhé době se to teď dá chytit znovu?

Doklad o prodělání covidu může mít cenu pro vás, pokud začnete mít třeba za čas nějaké problémy, které s tímto onemocněním mohou souviset. Jinak už je asi k ničemu.

To nikdo s určitostí neví. Má se za to, že min měsíc od prodělání nemoci je ta pravděpodobnost reinfekce minimální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
41156
11.2.22 20:49

@lucad77 mně ted přišel výsledek z laborky a tam je přímo napsáno, v. omikron.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat