Odmítá čištění zubů

Elenentka
14.3.16 12:15

Odmítá čištění zubů

Zdravím všechny, ráda bych věděla, co byste v takové situaci dělaly…

Mám téměř 14 měsíční dceru, má 7 zubů :lol: Čištění bylo ze začátku pohoda, byla nadšená jaká je to zábava, potom už to bylo okoukané, ale vždycky ochotně otevřela pusu jak byla zvyklá a nechala si zoubky vyčistit.
V poslední době jí to ale prostě už nebaví, když vyrukuju s kartáčkem tak zavrtí hlavou jako že ne, a pusu prostě neotevře.
Nikdy jsem ji nenutila, abych jí to nezprotivila, ale přecejen zuby by se prostě čistit měly, tak co s tím?

Násilím? To se mi popravdě moc nechce, nechci v ní vyrobit blok. Čekat jestli jí to nepřejde? Jenže když to potrvá týdny, co dopad na zdraví?
Po dobrém jí ještě nemám jak „uplatit“, je ještě moc malá aby pochopila, že za čištění bude nějaká odměna, a pochvala už prostě není dostatečná motivace.
Jak byste to řešily vy?

A ještě jeden dotaz - prvních šest zubů má jako asi každý jedničky a dvojky nahoře a dole. Jenže teď ten sedmý se prořezal ne jako dvojka dole jak by se slušelo dle pořadníku :lol: ale jako čtyřka! (nejspíš, možná i pětka) dole! a mezi tím ani náznak nějaké dvojky nebo trojky. Setkaly jste se s tím někdy?

Díky za všechny názory :)

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

58731
14.3.16 12:17

@Elenentka TEsáky se prořezávají jak chtějí, náš má jedničky, dvojky a jednu čtverku (19 m) :mrgreen: čistění zubů forma nenásilného násilí - taky odmítá otevřít pusu, prostě mu nedam pokoj, dokud mu to nepokvedlam. Ať se mu to líbí nebo ne. kdyby to bylo na něm, má je už zkažené.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16099
14.3.16 12:20

Tak tady si s dovolením počám jestli nebude nějaká dobrá rada, malej má 11 měsíců a 6 zubů, kartáček se mu líbí, sám si ho strčí do pusy a kouše ho, ale jakmile chci čistit zuby já tak zavře pusu, otáčí hlavu, vzteká se když se mi podaří mu kartáček do pusy dát tak ho vytlačí jazykem, na zuby si nenechá ani sáhnout ani podívat. Nechci aby se mu zuby kazily hned od začátku ale jak na něj vážně netušim :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1424
14.3.16 12:24

Syn ma taky 14 mesicu a cistime tak, ze ja cistim jemu on me, nejlip v leze..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15534
14.3.16 12:30

Ja dělám zvuky jako letadlo, dite otevře pusu a cuci - pak to chce rychlost a zuby osmrdlat :) kdyz to nefunguje, tak mu dam svůj kartáček a nechám ho at čistí zuby mne - směje se a necha si vyčistit i svoje. Jeden cas si je čistil i sám a rad, bohužel mu to nevydrželo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
508
14.3.16 12:30

Tak my máme 15 měsíců a čištění je taky takový na hraně. čistit od někoho si nenechá, jen když mu dám kartáček do ruky, tak ho tam všelijak v tý puse žužlá, pižlá..,občas si nechá drobet pokvedlat ode mě, ale taky žádnej zázrak. A co se týče pořadí zubů, nám vyrostly zas dřív stoličky než špičáky :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4733
14.3.16 12:33

Syn má tri roky. Prvý zub mal cca v6 mesiacoh. Do roka mal čistenie zubov rád, ale potom to začal odmítať až do dneška. Jako sám sa snaží ich vyčistiť-pohyby opakuje po mne, ale akonáhle mu kartáček vemu, že mu ich dočistím tak pusu zavre a neotvorí. Ja to neriešim, vždy to skúsim a snažím sa vysvetlova´t, ale násilím mu ich nečistím-myslím, že by to malo skôr opačný účinok. A na poslednej kontrole u zubára v troch rokoch nemá ani jeden kaz a dostal pochvalu, že má zub jako perličky :mrgreen:

Takže myslím, že veľkú roli hraje hlavne genetika a určite násilím by som mu ich nečistila. Vždy by som skosila a pokiaľ by to nešlo tak nech si požužlá kartáček sám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Elenentka
14.3.16 12:35

Díky holky. My doma zkoušeli i „předcvičovat“, prostě že si čistíme večer zuby před malou i my, normálně všechno opakuje, ale tohle už je prostě nuda :D když si vezme kartáček do ruky sama, tak ho kouše, k čištění se to ani nepřiblíží, a když jí zkouším ruku vést, tak ho jednoduše bud skousne tak že s ním nehnu, nebo vyplivne.
A skousnutej ho drží tak pevně, že se bojim s ním šmrdlat, abych jí nezranila dásně :(

• Nahlásit
  • Citovat
3894
14.3.16 12:41

Zuby dceři rostou jak chcou, ve 4 měs. měla 6 zubů zezacatku čistila ráda. Od roku boj, většinou někdo drží já čistím. Teď už občas se nechá, hodně pomáhá když řeknu, že má v pusince broučky a já je kartackem vyzenu. Prostě to dítě ošalit, být chytřejší. I když je to boj.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
766
14.3.16 12:41

Naše malá do 15m si je nechala krásně čistit. Od té doby chce vše sama. Teď jí je 18m a čistí 2× denně jako snaží se ale já bych jí to udělala líp no :nevim: tak občas ve vaně, když má dobrou náladu se nechá. Tak taky neporadim sama nevim. Násilí nechci ani by to nešlo a ona je svéhlavička.
Za měsíc nás čeká zubař, tak jsem zvědavá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
58731
14.3.16 12:55

@Elenentka u nás ještě pomáhá jedna věc - ráno si chodíme čistit zuby spolu. Si dřepnu, začnu si drbat svoje zuby a on žužlá kartáček, sem tam mu ho chytnu, pošmrdlam ty jeho, zbytek on. Ale jako spodní ještě dobrý, ale horní tesáky, to je utrpení. Takže leh, chytit dítě, přemlouvat a vždy 2 sekudny čištění, 2 minuty přemlouvání :lol: jde to, ale horkotěžko..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2243
14.3.16 13:00

Asi bych to nehrotila, vyloženě pravidelně jsem začala dětem čistit zuby až později, před 2. narozeninami, je ale pravdou, že batolatům se u nás nedávají žádné sladkosti, ani nesladím čaj.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
614
14.3.16 13:09

Ahoj, popíšu naše kluky. První do roka dobrý pak nechtěl, udělala jsem vše možné i nemožné, abych to nedělala násilím. Vzájemný čištění, blbnutí, rozesmívání, vybral si v obchodě kartáček, nenápadně při hře, pouštěla nějaké pohádky o zubech, nakreslila mu několik jednoduchých obrázků ohledně čištění a možných následků i tady se ptala…nic. Takže jsem ho vždy zalehla a násilím vyčistila, řval jak lev, ale hned byl po puštění ok. Dost mě to stresovalo, dvakrát denně ho „trápit“ ale více mě děsilo ho pak trápit u zubaře v případě zkažených zubů…Já moc nevěřím na genetiku, a i kdyby nebudu riskovat, že to bude jen o čištění a já to budu mít na svědomí. Asi od dvou let na něj platila pohádka Krteček, takže nejdřív zoubky pak pohádka. Dnes má skoro pět a blok z toho nemá, čistí si je sám v pohodě a já dočišťuju.
Mladší má necelé dva a je totéž, do roka to nějak šlo, od roka násilím. Pohádky ho zatím neberou, vzor ve mě nebo bráškovi nepomáhá, ač se jinak po něm opičí ve všem. Kartáček si sám vezme, ale jen kouše a já se nespokojím s nějakým pár vteřinovým šmrdláním co mi dovolí. To nepovažuju za čištění. Pět minut ho nemorduju, ale tak abych měla pocit, že jsem projela všechny zoubky ze všech stran. Poslední dobou je to lepší, občas uplně v klidu jindy u toho jen řve, ale neuhýbá, drží a někdy ještě bojuje a zdrhá. Takže pokud vyzkoušíš vše tak je jen na tobě co je pro tebe větší problém násilím čistit x riziko zkažených zoubků a následné mnohem větší trápení dítěte…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
614
14.3.16 13:10

Jo a zubařka říkala, že ona sama taky čistila násilím…takže každého věc jak si to udělá..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
614
14.3.16 13:14

Mě prostě jen napadá, že každý má něco přes co nejede vlak…jídlo, sladkosti, režim, spaní atd. Tak to máme s čištěním. Prostě se čistí každý den dvakrát a hotovo. Jsem si vždycky říkala, že až mi jednou řekne, že prostě nechce do školy protože se mu tam prostě nechce, tak taky nepovolím, tak nevím proč bych měla ustupovat ohledně jeho zdraví jen proto, že nechce. Nebolí to, jen je to něco možná pro ně nepříjemné, nezvyklé, ale zas pravidelností si zvykne každé dítě na téměř cokoli…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama