Odpracované roky a odstupné

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.07.19 20:30
Odpracované roky a odstupné

Ahoj, chci se zeptat jak se počítají odpracované roky, když je rodič na rodičovské pro výpočet zákonného odstupného? Mám na mysli, jestli se roky, které je rodič na RD počítají jakoby do doby zaměstnání. Konkrétně, byla jsem v zaměstnání rok a pak odešla na MD a RD (3roky), bude mi tedy náležet odstupné jen za odpracovaný rok nebo se bere, že jsem zaměstnanec po celou dobu? Díky.

Reakce:
Jogrr
Závislačka 4995 příspěvků 07.07.19 20:54
@Anonymní píše:
Ahoj, chci se zeptat jak se počítají odpracované roky, když je rodič na rodičovské pro výpočet zákonného odstupného? Mám na mysli, jestli se roky, které je rodič na RD počítají jakoby do doby zaměstnání. Konkrétně, byla jsem v zaměstnání rok a pak odešla na MD a RD (3roky), bude mi tedy náležet odstupné jen za odpracovaný rok nebo se bere, že jsem zaměstnanec po celou dobu? Díky.

U nas v organizaci se bere delka trvani pracovniho pomeru v organizaci, bez ohledu na to, jestli byla na materske/rodicovske.

eumedon
Extra třída :D 14608 příspěvků 08.07.19 20:04
@Anonymní píše:
Ahoj, chci se zeptat jak se počítají odpracované roky, když je rodič na rodičovské pro výpočet zákonného odstupného? Mám na mysli, jestli se roky, které je rodič na RD počítají jakoby do doby zaměstnání. Konkrétně, byla jsem v zaměstnání rok a pak odešla na MD a RD (3roky), bude mi tedy náležet odstupné jen za odpracovaný rok nebo se bere, že jsem zaměstnanec po celou dobu? Díky.

Zákoník práce

§ 67

(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně

  1. jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
  1. dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
  1. trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
  1. součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje

„Jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval nejméně…“. Co je na tom nesrozumitelného? Ze zákona je rozhodující délka trvání pracovního poměru.

Váš příspěvek
Reklama