Odstupné platy

  • Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
3
12.11.21 09:30

Odstupné platy

Dobrý den maminky, obracím se na vás s prosbou, jsem na rodičovské dovolené a při tom jsem zaměstnaná. Můj zaměstnavatel končí k poslednímu dni v roce, uzavírá činnost. Ve smlouvě mám zahrnuté (zaměstnanec se zavazuje, že nebude vykonávat činnost pro jiného zaměstnavatele, ani jinou výdělečnou činnost, pokud mu k tomu neudělil výslovný písemný souhlas) při rodičovské jsem si našla brigádu na DPD, má domácí práce je kompletace a zaměstnaná jsem jako pokladní, teď zní má otázka, mám nárok na odstupné platy? Předem děkuji za odpovědi. 8o

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2756
12.11.21 09:38

Ano, máte. Dvouměsíční výpovědní doba a odstupné podle počtu odporacovaných let nebo dohoda z org. důvodů a odstupné dtto.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54026
12.11.21 09:44
@carsa píše:
Ano, máte. Dvouměsíční výpovědní doba a odstupné podle počtu odporacovaných let nebo dohoda z org. důvodů a odstupné dtto.

Můžu se vtírnout? Mám smlouvu do konce roku, ale v prosinci pro mě už nebude práce. Společnost zůstvává fungovat, ale zkrouhne se moje část.
Je to sice neziskovka, ale dlouho to pro mě byla fakt charita, pracovala sem tam dřív ve svém volném čase víceméně zadarmo, teď taky nad rámec pracovní doby, nechce se mi ale teď říct OK, tak to po dohodě ukončím, a sem bez prosincové výplaty.
Není to teda pro mě až tak zásadní, mám ještě jinou práci, ale tak Vánoce by ta výplata pokryla s přehledem :)

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
392
12.11.21 09:46

Zákoník práce zakazuje souběh HPP/DPP/DPČ pouze tam, kde oba zaměstnavatelé mají stejný předmět činnosti - tam potřebuješ písemný souhlas. Zákoník práce výslovně zakazuje explicitní smluvní ujednávání tvrdších podmínek, než jaké jsou v něm zakotveny. Takže si myslím, že to, co máš ve smlouvě, nemá oporu v zákoně.
Pokud dochází ke zrušení zaměstnavatele nebo jeho části, máš z běžící smlouvy nárok na odstupné ve výši odvislé od délky tvého PP u tohoto zaměstnavatele.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2756
12.11.21 09:50
@Baba píše:
Můžu se vtírnout? Mám smlouvu do konce roku, ale v prosinci pro mě už nebude práce. Společnost zůstvává fungovat, ale zkrouhne se moje část.
Je to sice neziskovka, ale dlouho to pro mě byla fakt charita, pracovala sem tam dřív ve svém volném čase víceméně zadarmo, teď taky nad rámec pracovní doby, nechce se mi ale teď říct OK, tak to po dohodě ukončím, a sem bez prosincové výplaty.
Není to teda pro mě až tak zásadní, mám ještě jinou práci, ale tak Vánoce by ta výplata pokryla s přehledem :)

Nejsem si jistá, jestli úplně rozumím dotazu. Máš nějakou bokovku (ale podloženou pracovní smlouvou), která bude na konci roku končit. Ale oni pro tebe už nebudou mít práci v prosinci. Je to tak? Možnosti jsou: konec dohodou k poslednímu listopadu, nechat doběhnout smlouvu do konce prosince (v podstatě dostaneš jeden plat za nic). Ukončit výpovědí (je to možné podle zákona, ale v tomhle případě nelogické).

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2347
12.11.21 09:52

@carsa ja myslela ze 3 platy, je to podle odpracovanych let 3 a vice jsou 3 platy

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2756
12.11.21 09:55
@podzim píše:
@carsa ja myslela ze 3 platy, je to podle odpracovanych let 3 a vice jsou 3 platy

Díl 8Odstupné § 67
(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně
a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,

  1. dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
  1. trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
  1. součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle 86 odst. 4.

Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54026
12.11.21 09:56
@carsa píše:
Nejsem si jistu, jestli úplně rozumím dotazu. Máš nějakou bokovku (ale podloženou pracovní smlouvou), která bude na konci roku končit. Ale oni pro tebe už nebudou mít práci v prosinci. Je to tak? Možnosti jsou: konec dohodou k poslednímu listopadu, nechat doběhnout smlouvu do konce prosince (v podstatě dostaneš jeden plat za nic). Ukončit výpovědí (je to možné podle zákona, ale v tomhle případě nelogické).

Mám tam úvazek 0,6. Víceméně polovina celkového příjmu za měsíc.
No jo, dohodnout na konci se mi právě moc nechce :?

A tohle?
Odstupné při skončení pracovního poměru pro organizační změny
V případě trvání pracovního poměru méně než rok má zaměstnanec nárok na odstupné nejméně ve výši jednonásobku průměrného měsíčního výdělku.
To by je vyšlo vlastně nastejno :mrgreen:

No nic, v pondělí se nějak dohodneme

Jo a dík :kytka:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2756
12.11.21 10:02
@Baba píše:
Mám tam úvazek 0,6. Víceméně polovina celkového příjmu za měsíc.
No jo, dohodnout na konci se mi právě moc nechce :?

A tohle?
Odstupné při skončení pracovního poměru pro organizační změny
V případě trvání pracovního poměru méně než rok má zaměstnanec nárok na odstupné nejméně ve výši jednonásobku průměrného měsíčního výdělku.
To by je vyšlo vlastně nastejno :mrgreen:

No nic, v pondělí se nějak dohodneme

Jo a dík :kytka:

Osobně bych prostě nechala doběhnout tu smlouvu do konce roku; ty dostaneš ten jeden plat a nebudete muset nic řešit.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
392
12.11.21 10:10
@Baba píše:
Můžu se vtírnout? Mám smlouvu do konce roku, ale v prosinci pro mě už nebude práce. Společnost zůstvává fungovat, ale zkrouhne se moje část.
Je to sice neziskovka, ale dlouho to pro mě byla fakt charita, pracovala sem tam dřív ve svém volném čase víceméně zadarmo, teď taky nad rámec pracovní doby, nechce se mi ale teď říct OK, tak to po dohodě ukončím, a sem bez prosincové výplaty.
Není to teda pro mě až tak zásadní, mám ještě jinou práci, ale tak Vánoce by ta výplata pokryla s přehledem :)

Nechala bych smlouvu doběhnout s odůvodněním, že jsem měla svůj osobní život už zorganizovaný tak, abych pro ně mohla v tom prosinci pracovat a přijít o zisk tak není vítané. Jinak samozřejmě nemusíš zdůvodňovat nic.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79416
12.11.21 10:29
@carsa píše:
Ano, máte. Dvouměsíční výpovědní doba a odstupné podle počtu odporacovaných let nebo dohoda z org. důvodů a odstupné dtto.

Ano, přesně tak, nicméně za výpovědní dobu nic nedostane, neb je na RD, takže pouze to odstupné.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3
12.11.21 14:32

Moc vám děkuji za rady :srdce:,jen je teď otázkou zda to půjde po dobrém nebo po zlém :roll: šéf je na peníze mooc opatrný a už řekl jedné z kolegin že odstupné neexistuje že tohle on nedělá

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79416
12.11.21 15:18
@Lll25 píše:
Moc vám děkuji za rady :srdce:,jen je teď otázkou zda to půjde po dobrém nebo po zlém :roll: šéf je na peníze mooc opatrný a už řekl jedné z kolegin že odstupné neexistuje že tohle on nedělá

No, pokud už ti neleží doma výpověď, tak těžko ke konci roku ukončí činnost, když má ještě zaměstnance, ale to si pohlídej, aby prostě nezmizel, aniž by tvoje ukončení dořešil.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3
13.11.21 13:57

Nene, můj zaměstnavatel stále činnost provozuje a končí až koncem roku ale už přijde brzy a bude po mě vyžadovat podepsat výpověď a nikdy nejednal fér s lidma tak to bude asi boj.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79416
13.11.21 14:03

No, jelikož ma výpověď 2 mesicni vypovedni lhutu, tak to muze tezko do konce roku stihnout, plus tedy výpověď neni potreba mit podepsanou, tu staci dorucit.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat