OGTT v době koronavirové

121
7.5.20 20:28

Místo OGTT v době koronavirové jen lačný cukr

Dneska jsem byla u své gynekoložky na velkém ultrazvuku, kde jsme mimo jiné mluvily i o testu na těhotenskou cukrovku. Ptala se mě, jestli máme nějakou zátěž v rodině (nemáme) a když jsem jí říkala, že špatně snáším lačnění (momentálně mívám druhou večeři hodinu před spaním a ráno mě přesto sem tam budí ranní nevolnost z hladu) a nemožnost se ani pořádně napít (piju aspoň 3 litry vody denně, jsem tak zvyklá), doporučila mi místo klasického OGTT jen kontrolu lačného cukru. Prý bych to s největší pravděpodobností stejně nevydržela, zvracela, test by byl neplatný, zbytečná zátěž pro mě i dítě a ještě k tomu bych trávila spoustu času před laborkou a riskovala nákazu. Koronavirus je pro ni asi v kombinaci s těhotnými velký strašák, není to poprvé, co narážela na to, že se nemám zbytečně vystavovat riziku. Vzhledem k ostatním argumentům jsem ale souhlasila, jako lékařce jí věřím, že ví, co dělá.

A teď mě napadá: bude mít hodnota lačného cukru dostatečnou vypovídající hodnotu? Nemůže se to ve výsledku obrátit proti mě a hlavně dítěti? A bylo by vhodnější pak trochu dodržovat dietu a celkově se víc hlídat, i když lačný cukr vyjde v normě? Ve 12.tt jsem měla hodnotu 4,4 (a i jen vydržet nejíst do 9 ranní byla docela katastrofa). :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3519
7.5.20 20:45

Nebude to mit stejnou vahu, byla jsem nedavno a bylo to v pohode, bylo nas tam dost a vsechny to zvladly.. hygiena a odstupy lepší nez v obchode… mezi odbery jsme sly ven na lavicky.
Ale znam hodne zenskych ktere na ten test nesly protoze se jim nechtelo..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
121
7.5.20 20:48

Tak ne že bych skákala nadšením, ale automaticky jsem počítala, že půjdu, nedělám to pro sebe. Doktorka mě dneska docela zarazila, ale říkám si, snad ví, co dělá?
Teď mám pochyby, nechci udělat blbost. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18446
7.5.20 20:49

Nechapu vymluvy na koronavirus. Tak rovnou rekni, ze ogtt nechces.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
793
7.5.20 20:49

Já jsem taky nevydržela bez jídla déle než dve hodiny, pravidelně jsem se dokonce jednou za noc budila, abych se najedla, nevydržela jsem těch 8 hodin bez jídla 8o, ráno jsem se pak musela najíst do několika minut, jinak mi bylo špatně (jako ještě víc špatně, než obvykle :?), ale ten test jsem nějak dala…

Nebylo to tak hrozný, původně jsem si myslela, že tam ani nedojdu, že budu zvracet už cestou, ale nějak to šlo. Akorát se mi motala hlava, jinak dobrý. Já bych to na tvým míste aspoň zkusila, když to nepůjde, tak to nepůjde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
121
7.5.20 20:54

@Cuddy Píšu snad někde něco takovýho? Korona mě nestraší, na test jsem počítala, že půjdu. Doktorka mě přesvědčovala, že lačná hodnota stačí, tak se ujišťuju, jak to je. Dítě nechci ohrozit v žádným případě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13859
7.5.20 20:59

Dlouhodobý cukr je k ničemu. Ukazuje průměrné hodnoty za poslední cca měsíc až tři. Teď přesně nevím, dohledej si to na netu. Těhotenská cukrovka se většinou objevuje kolem toho 24tt a postupně se zhoršuje. Takže pokud nebudeš mít cukrovku už hodně rozjetou, vyšetření na dlouhodobý cukr ti ji nedetekuje. Většina gynekologů má o těhotenské cukrovce jen kusé informace, což nesnižuje jejich kvalitu jako lékařů. Já bych na tvém místě na test šla. A nebo nechoď a rovnou dodrzuj dietu, jako bys cukrovku měla. Neléčená může mít hodně nepěkné následky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
513
7.5.20 21:00

Ja jsem mela tehotenskou cukrovku dvakrat a pokazdy jsem mela hodnoty lacny ok, jak pri odberech na gynde, tak pak pri mereni glukometrem. Takze bohuzel mereni lacny neni dostatecny :-( :-/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13859
7.5.20 21:01

Jo teď čtu, že chce kontrolovat jen lačný cukr aktuální. Pardon. Tam to je stejně neúplné. Já měla lačný vždy v pořádku a v obou těhotenstvích jsem cukrovku měla. Takže toto vyšetření fakt nestačí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
513
7.5.20 21:02

@Silurian kdyz se rozhodnes ogt absolvovat, tak ona ta glukoza te hodne zasyti. Treba hlad vubec mit nebudes

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13859
7.5.20 21:07

To je fakt. Někde jsem snad kdysi četla přirovnání, že to jsou dva rohlíky s máslem a marmeládou :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
121
7.5.20 21:09

@nozu Děkuju, takže ve 25.tt by ještě mohlo být brzo a nemusela by se prokázat jen z hodnoty na lačno… Asi budu muset víc zjišťovat a míň se nechat přesvědčovat, jaký vyšetření nepotřebuju. Fakt jsem jí v tý ordinaci věřila, že bude lepší nejít, až doma mi to začlo vrtat hlavou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1592
7.5.20 21:10

@Kaileee Já byla na OGTT v tomto týdnu a u nás tedy absolutně bez nějakých rozestupů, čekárna pidi, lidi různého věku a diagnóz na sobě nalepení, no nikdo mě nenutil si sedat, tak jsem postála v rohu a mezi intervaly jsem si šla sednout do auta. Ale každopádně ne v každé nemocnici se té situaci umí nějak přizpůsobit, tak jen tak pro info, že to není všude perfektně ošetřené… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3519
7.5.20 21:13

@Silver_Lining jsi mohla jít jinde..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1592
7.5.20 21:15

@Kaileee Jakože bych se šla den dopředu podívat jak to tam vypadá a pak si to šla řešit do jiného města? Mám malé dítě a nemám čas. Já s tím problém neměla, nicméně tvářit se že nikde při OGTT není zvýšené riziko protože to je krásně vyřešené prostě není realita.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama