Online knihovna - jak to udělat?

28.1.20 22:43

Online knihovna

Ahoj! Potřebuji od vás radu. Mám hodně cizojazyčných učebnic, tak mě napadlo se o ně podělit. Mám hodně zájemců o učebnice, takže vím, že by to klapalo. Napadlo mě vytvořit online knihovnu, kde, kdyby někdo chtěl z knihovny nějakou knížku, tak by mi napsal zprávu a já bych mu ji poslala v PDF. Protože pokud je ten člověk z druhé části republiky, tak já mu ji nemůžu zasílat poštou, jelikož ze všech učebnic které mám učím sebe i ostatní. To je ten problém, proč učebnice nemohu půjčovat fyzicky. A teď ten dotaz. Vím, že online knihovna by byl určitý druh pirátství a to opravdu nechci. Tak by mě zajímalo, jak to třeba dělají knihovny, aby neměly problém se zákonem? Nebo prostě jak tuto celou věc ošetřit? Má s tím někdo zkušenosti a dovedl by mi poradit? Děkuji. A předem se omlouvám, jestli to zní nějak hloupě. :P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6118
28.1.20 22:46

Já bych nejdřív zapátrala, jestli ty knihy už nejsou někde v el. podobě k dispozici

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12413
28.1.20 22:47

@Anonym 1985 Já si myslím, že jako jednotlivec neuspěješ. Knihovny taky nemůžou sdílet všechno a musí respektovat autorský zákon.

Takhle posílat knihy nemůžeš. Oficialně to nejde. Po mě to občas chtěli studenti z kurzů. Můžeš jim nakopírovat materiály, které potřebují na studium. Některá nakladatelství to povolují nebo mají sekci kopírovatelných materiálů. Ale ne celou knihu. Já jsem tohle ale nikdy neřešila, protože moji studenti to většinou někde vygooglili na uložto aj.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17983
28.1.20 22:48

No určitě někde už dávno budou stažený a naskenovaný

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.1.20 22:49
@bublinek píše:
Já bych nejdřív zapátrala, jestli ty knihy už nejsou někde v el. podobě k dispozici

Tady ty, co mám já, tak nejsou nikde na internetu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12413
28.1.20 22:52
@Anonym 1985 píše:

No zkus popřemýšlet, jak by bylo tobě, kdybys napsala knížku, věnovala tomu svůj čas a lidi by ji nekupovali, protože by ji nějakej aktivista posílal v pdf. Jedině napiš přímo na nakladatelství a nebo autorovi a uvidíš,

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.1.20 22:57
@P4ja píše:
No zkus popřemýšlet, jak by bylo tobě, kdybys napsala knížku, věnovala tomu svůj čas a lidi by ji nekupovali, protože by ji nějakej aktivista posílal v pdf. Jedině napiš přímo na nakladatelství a nebo autorovi a uvidíš,

Jojo, nad tím jsem přemýšlela. Je to hnusný vůči autorovi a na to bych asi ani neměla žaludek, abych tohle dělala, protože sama chci vydat knížku a toto by mě fakt nehorázně naštvalo…takže moje myšlenka tím pádem padá…škoda no… :) ale jinak díky za pomoc. Krásný večer!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11237
28.1.20 23:00

Knihovny mají knihovní licenci v rámci autorského zákona.

A to co popisuješ nená určitý druh pirátství, to je čisté pirátství. A pokud bys někde na webu měla seznam knih, co na požádání zašleš a měla tam svůj odkaz, tak by si na tebe právníc Dilie došlápli vcelku rychle.

Jsou naštvaní i na to, že knihovy půjčují e-knihy.
https://www.lupa.cz/…ni-oznameni/

Ještě tak mimochodem - víš o tom, že udělat kvalitní scan knihy dá dost práce?

Jinak já bych potřebovala Dějiny Maďarska co vyšly v edici Lidových novin v dobrém scanu - ty co jsou na uloz.to jsou mizerné a kniha je dávno vyprodaná a vyšla v době, kdy o e-knihách snilo jen pár nerdů v USA.

Plus teda neskutečné množství anglické odborné literatury se pak najde u rusů. Samozřejmě že to je pirátství. http://gen.lib.rus.ec/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
281
28.1.20 23:16
@Anonym 1985 píše:

Nemáš náhodou učebnici běloruštiny nebo gruzínštiny? Bych potřebovala… :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.1.20 23:19
@listento píše:
Nemáš náhodou učebnici běloruštiny nebo gruzínštiny? Bych potřebovala… :kytka:

Nene, to nemám :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.1.20 00:23

Online knihovna s velkym mnozstvim cizojazyc. knih a ucebnic existuje napr scribd.com . Neco je online cteni a spousta jde stahnout jako pdf. Info o ni je na ang. Wiki, ale jak to maji pravne netusim

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama