Operace chlopně - pomohla někomu?

Anonymní
4.12.18 22:38

Operace Chlopně

Dobrý den, předem se omlouvám za delší text, ale jsem v zoufale situaci. Jedna se o to že mám nemocnou maminku, bylo jí zjištěno že ji správně nefunguje chlopeň v srdci, nevím jaká přesně, nebo jak přesně se to odborně nazývá, lékař ji předepsal léky s tím že za 3 měsíce přijde na kontrolu a když se to nezlepší bude muset na operaci, dostala taky Warfarin, který se mi zdá jako dost rizikový lék, dále má maminka vysoký krevní tkak, astma, cukrovku i štítnou žlázu. Moc se o ní bojím, nevím jak se s tou situaci vyrovnat, jak mám být silná a kdyby po případě na tu ooeraci došlo je tu někdo komu pomohla? Děkuji velmi pěkné všem… Jelikož mám jenom maminku, hrozně mě to trápí už měsíc nespím, před maminkou jsem silná ale uvnitř se dusím.. Mamince je 55 let… Je neuvěřitelně silná, a pozitivní, je to ta obětavá maminka, která nechce nic dát znát. :,(

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3300
4.12.18 23:02

Jestli chceš napiš SZ. Jsem po operaci chlopně + aorty. Jsem lékařka tak případně vysvětlím. Zkus zjistit o kterou chlopeň se jedná. Nejčastěji bývá postižena aortální chlopeň, operaci mají velmi dobrou prognozu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
574
4.12.18 23:31

Deda (78) byl na teto operaci loni. Vyndali srdce a nasili zvířecí chlopeň. Prezil to a myslim že výborně.uz druhy den se sam posadil na posteli. Warfarin bere take

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12
11.7.20 16:10

@Lucka1111 dobrý den, mohu mít otázku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3300
11.7.20 17:53

@Omrajka určitě, klidně do SZ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12
12.7.20 13:53

@Lucka1111 v jaké fázi se operuje? Jde mi o to, ze mi našli před 2 lety nedomykavost chlopně- aortalni ll. Stupeň, mitrální taky druhý stupeň, teď kontrola v dubnu po dvou letech, ta aortalni se zhoršila na ll.-lll. stupeň, dostala jsem kartičku ohrožení endokarditidou a že už významná aortalni regurgitace. Teď mám jiz tři měsíce problémy s dýcháním, nemohu zhluboka se několikrát za den nadechnout, teď nevím zda to je od psychiky a nebo z té chlopně, může být u toho takovýto problém v mě fázi? Na echu mi pan doktor neodpověděl, není výřečný, tak nevím co si o tom myslet…moc děkuju za každou odpověď

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3300
12.7.20 15:21

@Omrajka já nejsem kardiolog a záleží na více věcech, přesně by věděl kardiolog. Ale obecně se operuje od Ao insuficience III.st. pokud jsou k tomu odpovídající potíže (dušnost NYHA II a více), případně změny na echu jako např. zvětšení levé komory srdeční. U insuficience IV st. je operace indikovaná i když nejsou potíže. Pokud je to III-IV tak to bude jako u IIIst., tedy záleží na potížích a stavu levé komory. Další indikací k operaci může být šíře aorty, pokud je významně rozšířená, tak se operuje i dřív než by se operovalo jen u chlopenní vady. Možnosti operace jsou různé - náhrada chlopně biologickou protezou, mechanickou protezou nebo plastika chlopně. Záleží opět na nálezu na echu, ne u všeho jde udělat plastika. A taky na věku. Biologická proteza nemá neomezenou životnost, takže u mladších lidí se preferuje mechanická protéza. Tam je ale nutnost celoživotního užívání warfarinu. Některá kardiocentra dávají (pokud to lze) vybrat zda mechanickou nebo biologickou, s tím, že u mladších to většinou znamená po cca 15 letech (10-20 letech) nutnost reoperace. Ale zase pokud se jedná o mladou ženu plánující těhotenství, tak biologická chlopeň má v těhotenství výhody a je bezpečnější (warfarin je teratogenní a musí se vysadit, i při injekcích na ředění krve nelze zcela vyloučit trombozu na chlopni, která je nebezpečná a má velikou mortalitu). Ani plastika chlopně nemusí být trvalá a někdy také dojde k nutnosti výměny chlopně. Ale u některých může být napořád.

Jinak aortální nedomykavost II-III.st není indikací k operaci. Jedině že by tam byla nějaká hodně široká aorta, ale to nepíšeš, tak to zřejmě nemáš. Předpokládám, že nejpozději za rok budeš mít další echo. Nepíšeš kolik ti je let, ale je velmi pravděpodobné, že jednou bude operace chlopně potřeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11708
12.7.20 15:53
@Anonymní píše:
Dobrý den, předem se omlouvám za delší text, ale jsem v zoufale situaci. Jedna se o to že mám nemocnou maminku, bylo jí zjištěno že ji správně nefunguje chlopeň v srdci, nevím jaká přesně, nebo jak přesně se to odborně nazývá, lékař ji předepsal léky s tím že za 3 měsíce přijde na kontrolu a když se to nezlepší bude muset na operaci, dostala taky Warfarin, který se mi zdá jako dost rizikový lék, dále má maminka vysoký krevní tkak, astma, cukrovku i štítnou žlázu. Moc se o ní bojím, nevím jak se s tou situaci vyrovnat, jak mám být silná a kdyby po případě na tu ooeraci došlo je tu někdo komu pomohla? Děkuji velmi pěkné všem… Jelikož mám jenom maminku, hrozně mě to trápí už měsíc nespím, před maminkou jsem silná ale uvnitř se dusím.. Mamince je 55 let… Je neuvěřitelně silná, a pozitivní, je to ta obětavá maminka, která nechce nic dát znát. :,(

Ono to bude asi hodně individuální, podle stupně postižení, atd… Ale podle toho, co píšeš na konci příspěvku, je hodně podobná mojí matce…
Ta byla těžce nemocná v dětství, vím z vyprávění, že v dětství několik měsíců nebyla schopná chodit, děda ji musel nosit… Už někdy před 35-40 lety měla indikovanou operaci chlopně, odmítala ji, že na ní půjde jen kdyby to bylo kritické… Co pamatuju, měla ČID, v práci byla na zkrácený úvazek 6 hodin, ale kromě toho makala jak šroub v domácnosti, starala se o celou rodinu, o zahradu, při stavbě RD makala s otcem, házela do míchačky atd… Když jí bylo blbě, nedávala na sobě nic znát a když to na ní bylo poznat, věděli jsme, že už jí je fakt strašně moc blbě… Někdy začátkem 90. let to s ní seklo /angina pectoris/, to jí bylo cca 50, dostala plný invalidní důchod, ale srovnala se a přes spoustu dalších nemocí - cukrovka, hypertenze, slabší dna a jánevímcoještě je ještě poměrně ve formě, je v podstatě soběstačná, je jí 77 let… Akorát má problém s pohyblivostí, bolesti kloubů, dušnost a občas nadměrné pocení… Jinak od té doby, co má plný ID, absolvovala s nemocným srdcem několik operací v celkové anestézii, výměnu kyčelního kloubu, operaci žlučníku, operaci rakoviny prsu a následné ozařování - naštěstí úspěšné, už několik let při pravidelných kontrolách bez recidivy… Ony ty naše matky jsou dost odolné, ani nechápu, jak to všechno zvládají… :nevim: 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12
12.7.20 17:33

@Lucka1111 přikládám zprávu z posledniho echa. Kontrola po půl roce…je mi 31 let

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11708
12.7.20 20:51
@Omrajka píše:
@Lucka1111 přikládám zprávu z posledniho echa. Kontrola po půl roce…je mi 31 let

Pokud je to tvoje, dost riskuješ, vystavovat to na veřejné diskusi… :zed:
Bleskově to vymaž a pokud tady někomu věříš, pošli mu to do SZ… :nevim: 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3300
12.7.20 21:01
@bse.pedro píše:
Pokud je to tvoje, dost riskuješ, vystavovat to na veřejné diskusi… :zed:
Bleskově to vymaž a pokud tady někomu věříš, pošli mu to do SZ… :nevim: 8)

souhlas, rozhodně bych nedávala lékařskou zprávu se jménem a rč na veřejný server.

jinak krom té chlopenní vady ten nález vypadá příznivě, ale vzhledem k věku je velká šance, že se operace dočkáš. Za jak dlouho těžko odhadovat, může to být brzy, nebo za 20 let. Určitě doporučuji pečlivě se starat o zuby a chodit na pravidelné prohlídky a všechny bakteriální infekce včas léčit antibiotiky. Nicméně u regurgitace není riziko endokarditidy zas tak vysoké (stenozy mají riziko větší) Ovšem mít zuby v pořádku je dobré i proto, že před případnou se operací je nutné zlikvidovat všechny záněty a u zubů se to řeší vytrhnutím. Držím palce ať ti vlastní chlopeň vydrží co nejdéle.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat