Osmileté dítě a pomoc doma...

13211
11.8.09 08:58

Osmileté dítě a pomoc doma...

Ahoj všem mamkám (taťkům),
máme doma (mimo dvouletého chlapáka) osmiletou holčičku a ráda bych znala Váš názor a zkušenosti s pomáháním doma…
Jak je to u Vás?
Nám mladá ráda pomáhá, ale jsou to takové nárazovky a ráda bych ji od nástupu do třetí třídy zavedla nějaký režim, s čím denně doma pomoct…ať má prostě nějaké stálé povinnosti…tak nějak se mi zdá, že nám leniví a to bych teda nerada :?
Moc mě zajímá, jak to máte doma… :oops: :wink:
Díky za reakce… :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Gabika
11.8.09 09:09

Ahoj,

mne chlapci (na metríkoch vidíš vek) denne pomáhajú s ustieľaním postelí (detských aj rodičovských), niekedy to zvládajú aj sami. Potom si raz za týždeň-dva utierajú prach na poličkách s hračkami. A samozrejme denne upratujú hračky. Tiež si po dojedení odnášajú špivavé taniere k myčke. To sú pravidelné povinnosti, ďalšie práce sú dobrovoľné, napr. radi krájajú zeleninu pri varení, nosia prádlo do práčky, rozvešiavajú na sušiak vypraté…
V 8 rokoch by som čakala, že si sami budú „hospodáriť“ vo svojej izbe: vysávanie, utieranie prachu, upratovanie, že si budú udržiavať poriadok v skriniach s oblečením, zaviedla by som asi aj nejaké čistenie v kúpelni (aspoň záchod, to si občas nedokonale po sebe umyjú aj teraz). ďalej neviem, možno nejaké umývanie riadu?

• Nahlásit
  • Citovat
154
11.8.09 09:17

ahojky,
my máme ještě prcka, ale v televizi kdysi na toto téma byl pořad a říkali, že se docela osvědčí udělat nějaký týdenní harmonogram, kde budou rozděleny práce všech lidí v domácnosti- přiměřeně věku apod. a dá se to na ledničku. takže každý vidí, co ho ten den čeká…
taky to tak nějak plánuju :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24896
11.8.09 09:22

Libča /viz metřík/ už teď musí rovnat boty v chodbě.

Osmiletá slečna by už toho měla zvládnou hafo. Soudím podle 9leté neteře.
Třeba naskládat nádobí do myčky. Posbírat či pověsit prádlo /pokud dosáhne na sušák/, zamést,
a právě že nějaký řád ti „zaručí“ /možná taky ne/ že to bude brát vážně.

Těžko víc radit, když nevíme jak to u vás chodí.
Ale zapojit by se měla.

Já si pamatuji, že tak od třetí třídy jsem musela mít umyté nádobí a uklizený pokoj než příjdou naši z práce. Někdy jsem to ošidila, ale pro klid doma jsem to většinou měla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5018
11.8.09 09:33

Syn pomáhá nárazově (luxování, zalévání květin), hlídám, aby uklízel po sobě (hračky, oblečení, nádobí do dřezu a tak…), větší úklid v pokojíku děláme společně.Od září plánuju pravidelně zařadit vynášení odpadků.Přemýšlím nad tím poměrně hodně, ale v paneláku toho moc není, všechno je hned hotovo.
My samy (já a moje dvě sestry) jsme byly vedené v tomto dost benevolentně a všechny jsme to ustály. 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12462
11.8.09 09:39

Ahojda,
můžu psát jen za sebe, ale v těch cca osmi jsme pravidelně myli nádobí o víkendech, vynášeli odpadky a uklízeli svůj pokoj.
Ovšem mě uklízení baví, tak jsem si časem přibrala něco dalšího sama :-) Co jsem ale dělala nerada vždycky a vydrželo mi to doteď, to je žehlení, brrrr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13211
11.8.09 09:50

Holky ,
děkuju moc…

Judycum ,
máme to doma naprosto stejně :D
Odpadky vynáší, talíře si po sobě odnáší, pokojík tak uklízíme na půl, páč tam víc bince nadělá bráška (tak ať to nebere jako nefér, ale mlaďoch nám taky musí pomoct :wink: ), vyluxuje, i sem tam umyje vanu a umyvadlo…takové ty běžné věci dělá…
Pomáhá ráda, vážně bez řečí (zatím :lol: ), ale chci to nějak „zpravidelnit“…

Přes týden jsem s dětma sama (taťka nám jezdí domů jen na víkendy kvůli práci), takže si spoustu věcí (tedy spíše vše) udělám sama a hlavně po večerech…no hned jak skončí prázdniny, tak zavedeme režim, už máme domluveno, že ji napíšu, jaké „povinnosti“ ji přibudou a na jaký den připadnou se asi domluvíme dle situace…
Zase ji nechci přetěžovat, ikdyž dá se panelákové dítko přetěžovat?Ale jo, asi dá :lol:

Flyingfrog ,
mě žehlení baví :lol: Teda nemusím to mít denně, ale baví :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50730
11.8.09 10:02

Tak já zatím taky jenom za sebe - když jsem přišla ze školy, musela jsem umýt nádobí (většinou jenom od snídaně). A pak na požádání různé věci - vysávání, vynášení koše, drobné nákupy… A žehlení kapesníků :lol: Ale to byla spíš moje iniciativa :lol:

Ten harmonogram mi přijde jako super věc, to pak taky určitě zavedem…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50730
11.8.09 10:06

Možná malinko rýpnu, ale odnášení svého talíře po jídle mi nepřijde jako povinnost, ale jako základ slušného vychování :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1762
11.8.09 10:40

Ahoj holky,
tohlé téma mi už dlouho leží v hlavě. Holky si stelou, odnášejí nádobí a docela obstojně uklízí hračky. Všechno jim samozřejmě musím připomínat, ale budiž.
Mám ale problém se zaváděním dalších věcí. Klára je hrozně protivná a řekne, že to dělat nebude (požádala jsem je, aby sebraly spadaná jablka) - nevím, jak mám v tu chvíli reagovat. Má následovat trest? Děti se přeci nemají do ničeho nutit, tak jak ji mám pozitivně motivovat? Snažím se vymýšlet věci jako až to uděláš tak … půjdeme ven, přečtu vám pohádku atd, ale u šestiletého dítěte mi to přijde hrozné. Když to neudělá, tak se snažím ji potrestat tím, že něco neudělám já (nepřečtu večer pohádku atd.) a ona většinou řekne, že je jí to jedno. Fakt nevím, jak na ní. U Péti je to jiné, je uplně jiná povaha, ale s Klárou to fakt neumím. Už jsem zvažovala i psychologa, ale nevím.
Potřebovala jsem si postěžovat, díky a pokud máte nějaké rady, tak uvítám cokoli.
Jo ještě jsem vymyslela systém razítek (za něco, co udělá dobře nebo sama od sebe jedno razítko, za špatně, odmítne nebo nevhodné chování např. scéna kvůli čištění zubů jiné. Za určitý počet dobrých razítek za sebou následovala odměna (opět nevím jaká - sladkost, peníze, hračka, knížka??????????????????) Nemám ale tušení, jestli je to systém správný. Co si tom myslíte?
Díky moc,
Halka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
11.8.09 10:40

Super téma :) To mě hodně zajímá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2318
11.8.09 11:46

Halko, byla jsem na kurzu Respektovat a být respektován a tam říkali, že se nemají dávat tresty - pokud dítě přijme taktiku - o.k., tak já radši vytrpím trest, ale stejně si udělám po svým - nikam to nevede. Takže radili nechat dopadnout přirozené důsledky. V případě sbírání jablek bych to asi udělala tak, že bych je teda šla sbírat sama, na úkor aktivity, kterou jste mohly dělat spolu - např. sbírám, tudíž nemůžeme jít na hřiště (nemůžu Ti číst, nemůžu upéct buchtu…) protože už na to nezbyl čas.

Domácí povinnosti - kluci vyklízejí myčku, uklízejí po sobě, pomáhají nárazově, když něco děláme na zahradě, starší krájí zeleninu, umí si natřít chleba s máslem a marmoškou k snídani. Taky chci časem přidat víc povinností.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50730
11.8.09 12:05

Jo, jak v té pohádce o slepičce - nechceš sbírat jabka? Nemusíš, ale nedostaneš ani jedno. Když se bude péct štrůdl, máš smůlu atd. :lol: :lol: :lol: Ale to je doooost brutální na dodržení :roll: Nevím, jestli bych to dokázala… Ale to jsou ty přirozené důsledky…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1762
11.8.09 12:11

Tak to nakonec dopadlo. Jablka se sbírala, aby byl kam dát bazén, takže pokud nesebereš jablka, nesmíš do bazénu. Sbíraly obě. :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50730
11.8.09 12:28

To myjí ty děti asi z těch dnešních pohádek…

Kdysi jsme náhodou viděla v Kouzelné školce pohádku o krávě, která celé léto tancovala a strašně se smála mravencům, že pracují a shromažďují si jídlo na zimu. Přišla zima, kráva měla hlad, tak šla za mravencema, jestli by jí prý nedali nějaké jídlo. A ti, místo toho, aby ji poslali někam, ještě uznali, že jsou fakt úplně blbí, že se v létě víc nepobavili a o jídlo se s ní rozdělili. Úžasem jsem nemohla ani zavřít ústa 8O :lol: :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama