Dysgrafie

Anonymni
4.6.09 09:13

dysgrafie

Ahoj holky,
chtěla jsem se Vás zeptat, jestli nemáte doma někdo malého dysgrafika?
Jak se dysgrafie pozná? Jsou třeba nějaké domácí testy, jak si otestovat dítě na tuto poruchu? Dcera už pomalu končí druhou třídu a já mám čím dál tím větší pocit, že je dysgrafička a možná i trochu dyslektička.
Upozorňovala jsem už několikrát učitelku, že se mi to a to nezdá, ale mám pocit, že nechce vůbec slyšet…Dcera je celkově moc šikovná, myslím že i dostatečně inteligentní,dělala zkoušky do třídy s rozšířenou výukou, kde testovali nějaké všeobecné studijní předpoklady byla jedna z nejlepších. Máme ale neuvěřitelné problémy s diktáty, přepisem textu, čtení nic moc…Myslím, že to není leností,ani nepozorností. Při diktátu si to může pomalu kontrolovat 20× ale chybu nevidí. Vynechává písmena, přesmykuje je a hlavně nerozezná předložky (vlese, dozahrady), že se píšou zvlášť, naopak slova která se píšou dohromady pro jistotu píše zvlášť (ne smysl, ne čekej). I když trénujeme diktáty i čtení, nemá to valný efekt. Učitelka ji odsoudila, že to prostě neumí a hotovo. Jinak, když mají jen něco doplňovat, řadit podle abecedy, určovat slovní druhy, tak je to v pohodě. Z různých cvičení má vždycky 1, ale diktáty jsou při nejlepším za 3 i když den předem píšeme ten samý doma. Napište mi prosím Vaše zkušenosti. Ráda bych malé nějak pomohla. Mám pocit, že už taky rezignovala. Díky moc Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

5938
4.6.09 09:22

Zajdi do pedagogicko-psychologické poradny, tam dceru vyšetří a budeš přesně vědět na čem jste. Sama doma nic nevyzkoumáš. Pokud s ní trénuješ do úmoru diktáty (20× kontrola - to bych tu chybu neviděla taky), tak ji spíš otrávíš a znechutíš. V druhé třídě by domácí příprava měla být pár minutová.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
847
4.6.09 09:25

Určitě by to zjistila psycholožka, raději si tam zajděte, pak bude dcera zbytečně frustrovaná z něčeho za co opravdu nemůže a učitelka by na ní měla asi brát ohled, pokud se vada prokáže. Myslím, že jsou i různé pomůcky pro dislektiky na čtení. Já měla spolužáka dysgrafika, byl sice geniální matematik, ale přečíst se po něm nic nedalo…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4858
4.6.09 09:28

Ahoj,přímo takovou zkušenost nemám,ale Bára měla odklad první třídy a v pedagogicko psychologické poradně paní při vyšetření zjistila,že píše zrcadlově a má špatný sklon písma (je levák),což by jí mohlo dělat problém,až nastoupí po odkladu do školy.Musela jsem to s ní trénovat a kdyby to nepomohlo,měla jsem přijít za paní do PPP zpátky,znovu by jí vyšetřila a napsala posudek do školy,aby na ní učitelka brala ohled!
Takže si myslím,že tohle je stejné,jdi za Vaší dětskou dr.,ta ti napíše žádanku do poradny.Alespon takhle to u nás je.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
4.6.09 09:40

Pár minutová příprava to fakt není. Spíš tak hodinová, ať čteme jak kčteme , stojí to furt za prd. Diktáty trénujeme a výsledek je taky nulový. Malá už znechucená je dost. Nejvíc, mě mrzí ten přístup učitelky, vůbec nechce vidět, jak se malá snaží. Prostě ji zařadila mezi ty nešikovné, lajdáky co doma nic nedělají a když jí řeknu, jak doma trénujeme, je vidět, že mi to nevěří. :-(

• Nahlásit
  • Citovat
5018
4.6.09 09:54

Dysgrafika přímo doma nemám, ale dítko s ADHD…mělo by to být tak, že pokud je podezdření na LMD, právě paní učitelka by měla být jedna z prvních, kdo na to upozorní a doporučí vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně.Pokud to tak není, klidně dcerku objednej sama, dporučení ze školy nepotřebuješ.
Dcerka bude absolvovat několik testů a na základě zjištěných výsledků dostaneš zprávu pro paní učitelku, pokud se něco prokáže, měla by brát ohledy, nicméně jak to bude v praxi, to stejně hodně záleží na paní učitelce.
V každém případě kromně zprávy ti v poradně dají doporučení, jak s dcerkou pracovat, takže bych tam určitě zašla…
Držím place, ať to přinese nějaké výsledky, vím, jak je to náročné, když se ve škole nedaří. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5938
4.6.09 09:59

Zakladatelko, určitě je možnost, až budete mít výsledky testů, dceru dát k jiné paní učitelce, do jiné školy , dystřídy atd, školní rok už končí a příští to můžete zkusit zlepšit (myslím, ten přístup ze strany školy), každopádně je dáno vyhláškou, že škola musí brát na zřetel potvrzení a výsledky z PPP. To mě vždycky nadzvedne ze židle, když slyším, jak ty učitelky ty děti „nechápou“ a jedou si podle svého.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
4.6.09 10:05

Jsem učitelka a dysgrafiků znám spoustu. Pokud nebudeš mít v ruce papír, že se jedná přímo o tuto poruchu, tak učitelka nemusí nic zohledňovat. Tím rozhodně nechci stát na její straně, spíš by vám to vyšetření měla sama doporučit. Pokud si myslíš, že za to dcera nemůže, určitě s ní někam zajdi. Pak se můžeš s učitelkou domluvit a pokud jí papír dáš, musí to zohledňovat. Ovšem je to pak hodně o tom, jak se domluvíte. Já učila spoustu dys (nejen dysgrafiků) a někteří rodiče žádnou úlevu nechtěli, i když by na ni dítě mělo nárok. Myslím si, že je dobré to vědět, takže já bych s dítětem do poradny šla, ale velké úlevy bych asi nechtěla. Jde hlavně asi o motivaci dítěte, že jo? Aby neměla pocit, že se snaží a stejně je všechno špatně.. Já sama jsem pravděpodobně dysgrafik taky (na žádném vyšetření jsem nebyla, ale ty pocity, že se snažíš a ono nic, moc dobře znám). Taky znám dysgrafika, který měl na prvním stupni úlevy, že nemusel psát a zápisy mu byly kopírované, a na druhém stupni to došlo až tak, že nebyl schopný naspat větu podle diktátu.. Držím pěstičky, ať to nějak zvládnete

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
4.6.09 10:35

Děkuju Vám moc za odpovědi, je to přesně o té motivaci. Snaží se, trénuje, doma úplně vidím jak se jí kouří z hlavy, aby to bylo lepší a ono nic. Pak ten smutek, že zase tam má chyby :-). Včera donesla 4 z diktátu, bylo mi ji líto jak byla smutná. Samozřejmě potřebuju taky radu jak s ní pracovat, aby se úplně neznechutila. Zplepšila a aby ta domácí příprava odpovídala těm výsledkům ve škole. Už nechci chodit na tř. schůzky a první slyšet - no dneska ten diktát, to čtení, to byla zase hrůza! Já jsem to ukazovala i ostatním učitelkám, oni by ji taky daly takovou a takovou známku…Trénujete doma? To si chce v klidu sednout a trénovat! Přála bych jí aby u nás odpoledne seděla každý den, aby to viděla!

• Nahlásit
  • Citovat
5938
4.6.09 10:52

Oni ti v té PPP poradí, dají ti i nějaké materiály na procvičování, tipy na literaturu pro tebe, u nás vím, že třeba přímo provozují grafomotorickou poradnu, určitě vám to pomůže.
A to dcera bude mít tu stejnou učitelku i příští rok - nelze domluvit změnu, třeba by to pomohlo - nová učitelka/nová motivace.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
4.6.09 11:12

Tak jsem volala do té PPP, chtěli po mě školský dotazník, který má vyplnit jejich učitelka :-( a oni mi až pak zavolají a pozvou si nás.) Tak se jen teď bojím, aby jim tam nenapsla, že malá žádný problém s dys nemá, že je lajdák a já hysterická matka, co se nechce smířit s tím, že má blbé dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
13819
4.6.09 11:14

ahoj jsem taky uca a jestli muzu neco doporucit tak nepolevuj, nejhorsi je , kdyz se zjisti, ze dite je dys a pak se kvuli tomu rodice na pripravu do skoly vyprdnou,,zni to blbe ale po par letech se to da znatelne zlepsit v mirnejsich pripadech i odstranit, proste da se naucit cist i psat apod

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
4.6.09 11:47

Jasně, že nechci dosáhnout toho, aby jí dali nálepku dys a přestali známkovat diktáty, které jí teď težce kazí průměr. Spíš mi jde o to zjistit, jestli je fakt ta chyba tady a jak s ní dál pracovat. Vidím, že číst a psát s ní hodiny není normální a hlavně to NIKAM nevede. Chci aby si ráda něco přečetla, aby neměla hrůzu z toho, když vidí knížku. Aby uměla normálně česky psát a bylo jí divné, když napíše „třesto“. Taky aby se jí vrátilo to ztracené sebevědomí, které nám paní učitelka zakopala až pod zem…A aby vynaložená snaha měla odpovídající efekt. :-)

• Nahlásit
  • Citovat
5018
4.6.09 12:20

Ještě k těm úlevám, určitě mají holky pravdu, vidím to u nás, já na záčatku školy zvolila špatný přístup a měla jsem tendenci syna šetřit (u nás tedy ne kvůli dysgrafii, ale kvůli poruše pozornosti) a nebylo to dobře, protože jsem skutečně zjistila, že syn na to hřeší a leccos na to svede…takže jsem důslednější a trvám na tom, aby v rámci svých možností a potenciálu úkoly plnil a je to mnohem lepší…nicméně pokud se snažíte a nikam to nevede, určitě to chce nějakou změnu, najít nějaký jiný způsob, a to je právě závislé na přesné diagnóze.Ale je to celé běh na dlouhou trať a chce to snahu nejen tvojí a dcerky, ale i paní učitelky…určitě dej vědět, jak jste dopadli…
A toho dotazníku se neboj, výsledky budou záležet hlavně na vyšetření, ten dotazník je jen orientační…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3481
4.6.09 13:50

…ještě k tomu dotazníku…máš právo do něj nahlédnout a přečíst si to, co tam učitelka napsala. Myslím, že by si to nelajzla napsat do něj něco o histerické matce, jak píšeš :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama