Pětileté dítě ve škole

2724
6.5.09 09:33

Pětileté dítě ve škole

Naší starší budou v červnu 4 roky, chodila do jeslí a teď do školky s výukovým programem Začít spolu. Moc se jí to líbí a já pozoruju, že je opravdu bystrá, zvídavá, šikovná a dobře socializovaná. Umí se podepsat, rozezná písmena v nápisech, odrecituje pětislokovou básničku, udělá sama kotrmelec, nic z toho doma netrénujem, kromě plavání nemáme žádný „vzdělávací nadstandard“.
Zvažuju, že ji zapíšem do školy už pro šk. rok 2010/11, nastoupila by v 5letech a třech měsících. Zákon to umožňuje (je potřeba expertízy od lékaře a pedagogicko-psychologické poradny), učitelky z MŠ a kamarádky mi vesměs doporučují „ať si ji ještě nechám hrát“.
Já si pamatuju jaké to bylo být „nejchytřejší v ročníku“ a nemuset se nikdy učit, nenaučila jsem se to a na výšce pak „padala kosa na kámen“. V kombinaci s rychlejším vývojem druhotných pohlavních znaků, ke kterým máme rodové dispozice, byla pak raná puberta na základce k nepřežití.
Chtěla bych vědět jestli někdo něco podobného řešil či řeší, diskusí o odkladech jsem našla dost, ale tohle téma ne. Co jste uvažovali, jak jste posuzovali zralost potomka, je podle vás myšlenka včasného „vytěžování“ přirozených schopností dětí logická nebo blud ambiciózní supermatky?
Díky za všechny podněty.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6.5.09 09:42

Baro:
Za sebe říkám ne… ten rok bych ji nechala ještě opravdu hrát. Chápu, že se podle vlastních zkušeností oprávněně bojíš toho, co sama znáš, ale já si myslím, že dítě je opravdu celkově zralé na školu až v těch 6ti letech (některé mladší děti - zlv. letní, co pak jdou o rok později ještě déle).
Ale jen můj názor ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5018
6.5.09 09:49

Řekla bych, že pokud je vývoj rychlejší, proč nezačít školní docházku dříve, když je dítě připravené…určitě bych s dcerou absolvovala testy školní zralosti (jak píšeš, stejně musíš, pokud žádáš o dřívější nástup do školy), to ti hodně napoví…těch složek zralosti a připravenosti je víc, vysoká inteligence nestačí, jde o zralost a připravenost taky sociální, emocionální, o schopnost udržet pozornost…zvážila bych, jak dcera vychází s vrstevníky a se staršími dětmi, určitě ti svůj názor poví taky paní učitelky ve školce…syn je taky docela šikovný, ale jen v něčem, četl moc pěkně od pěti let, počítá taky slušně, ale bojoval s motorikou, takže nakonec i přes to, že v lecčem byl na tom dobře, měl odklad a jsem za to ráda…
Ale určitě dřívější nástup nevyřeší problém, že se dcera nebude muset učit, pokud je bystrá, tak si stejně celou základku vystačí s tím, co vyslechne ve škole…to podle mě není otázka věku, ale toho, jak rychle dítě chápe…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
6.5.09 09:52

I když to není přímo totéž, zkus si pročíst tuto diskusi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1371
6.5.09 09:53

baraf, za sebe taky ne, kluk umí číst od 4 let, ve dvou uměl abecedu, má spoustu zájmů, nemá smysl vypisovat čím nás v čerstvých 6 letech překvapuje. Přesto zastávám názor, do školy nejdříve v 6 letech. My byli PPP a závěr máme buď školu pro nadané nebo domácí vzdělávání, zvolili jsme domácí vzdělávání. A od září se chystáme učit doma. Pro nás se toho mnoho nezmění, on má totiž potřebu se neustále něco učit. Podporuj ji v rozvoji, ve všem, o co se zajímá, každopádně ke škole bych v 5 letech nepřistupovala, byť by bylo dítě sebevíce socializované.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
233
6.5.09 09:53

Ahoj,

Baro, já bych ji být Tebou také ještě nedávala do školy, ať si ještě užívá bezstarostného dětství.
Myslím si, že by třeba pak nebylo od věci najít školu, kde jsou třídy pro nadané děti.
Přece jen to je velký skok ze školky do školy a řada povinností.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1943
6.5.09 09:54

Ahojki, taky mám čtyřletou, je dubnová, taky si troufám říct, že je poměrně bystrá, začala mluvit docela brzy a hned fakt slušně, teď zná většinu písmenek, počítá do dvaceti, k narozkám dostala psací stroj, tak si na něm zkouší psát slova,,,, ale zatím jsou to fakt jen pokusy,,,, básničky písničky v pohodě,,,, ale ten rok dětství jí určitě neseberu. nemám sice ze školy zkušenosti jako ty, byla jsem normální dítě, a normální dítě chci mít i z holky. když jí to ve škole půjde líp než třeba ostatním, tak to bude jen dobře, co se týká fyzického vývoje, tak tam nemůžu odhadovat,,,,ale tím, že půjde do školy se „svýma“ dětma, myslím věkově, tak to bude jen dobře. A.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29628
6.5.09 09:57

Ahoj,
tezko radit, znas ji nejlip. Ja znam z okoli dost podobnych pripadu, sama mam 5ti letyho kluka, co umi psat a trochu cist (naucil se to sam na pocitaci)a pocitat, ale o tom, ze bych ho dala driv do skoly jsem ani neuvazovala. Rekla bych, ze dneska je beznejsi nez driv, ze deti umi pismena jeste pred 4. rokem a spoustu veci, o kterych jsme my nemeli ani tuseni. Skola je ale uz zaprah, i pro rodinu, protoze tam uz se chodit proste musi. Ten rok driv ji muze prospet, nebo taky ne, jde o to, jestli je schopna to zvladnout i psychicky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1965
6.5.09 10:10

Náš Tomík bude mít v červnu 5, v září tedy taky 5 a 3měsíce a nedovedu si představit, že by měl jít do školy. A to je na tom taky dobře - sčítá, odčítá do 10, napočítat umí „furt pryč“ ;-) písmena umí poznat, jménem se podepíše, udrží pozornost, baví ho sedět a kreslit, dělat takové ty pracovní sešity, ale přesto NE.

Pamatuju si, jak ve třídě ty „prázdninové“ děcka štvalo, že jsou nejmladší a to byl rozdíl jen pár měsíců. Vaše malá by byla mladší o rok až dva… Za další, něco jiného je chodit do školky a něco jiného sedět den co den celé dopoledne ve škole. Nemluvě o tom, že by měl být prcek úplně samostatný, aby byl ve škole v pohodě a ne odkázaný na pomoc druhých.

Pokud se malá ve školce nudí, domluv se s učitelkama, ať jí dávají více úkolů, pracovních listů, atd. Pokud je chytrá, s učením nebude mít tak jako tak problém a nebude se muset na základce učit, taky jsem to tak měla. Rok dřív nebo později v tomto směru myslím nepomůže.

Takže já bych jí to bezstarostné dětství nekrátila, škola je fakt povinnost, z toho už neuteče.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
196
6.5.09 10:14

Mam trochu podobnou zkusenost z rodiny a rikam NE. Moje neter je srpnova, takze sla do skoly temer presne v sesti letech. Byla v te dobe sikovna, prosla testy, tak proc ne. A litujeme toho do dnes (je ji 10). Nedokazala se ve skole tak dlouho soustredit, nedokazala pochopit, ze uz to neni jen hra a do dneska se skolou valci a to - znovu opakuju - patri mezi sikovnejsi deti. Rika se, ze deti jsou zrale opravdu az v sesti letech, ale idealni nastup do skoly je - rika se - 6,5 roku. V peti letech bych decko do skoly opravdu nedavala.

A.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.5.09 10:21

Báro, a co takhle nejdřív využít kroužků u nás ve školce - třeba by ji bavila angličtina a šachy, když je dost bystrá, případně jiné kroužky. Ze svého okolí mám u dětí, které nastoupily dříve než v 6 letech, pocit, že se někdy cítily utlačované (šikana je příliš tvrdý výraz) právě od starších spolužáků, kteří nastupovali skoro v 7 letech, kteří byli ve fyzické přesile.

A abych pravdu řekla, myslela jsem, že Tvoje starší dcera už 4 roky má.

(já mám dceru v Květince, takže Vás obě znám od vidění)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29628
6.5.09 10:24

Jeste mne napadlo: nemate u vas nejakej krouzek pro predskolaky? Maty tam od zari pujde, uci se tam podobne jako ve skole, maji neco jako prvouku, ale trva to jen hodinu a pul.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2236
6.5.09 10:30

Ahoj,
taky to docela resim. Dcera je prosincatko, takze bude mit skluz ctyri mesice za ostatnima sestiletakama. Do skolky ji vzaly uz ve dvou a pul letech, protoze mluvila jako ctyrleta. Je velmi spolecenska a zvidava.
Pokud bych ji davala do normalni skoly tak bych asi po testech (zalezi samozrejme na vysledcich) dala driv. Ale nejbliz k domu mame jazykovou skolu. Manzel tam chodil a sama vim podle spoluzaku na gymplu, ze to je narocna skola (ovsem kazdy se dostal na dobrou stredni skolu a potom na vysokou krome vyjimek). Takze jsme celkem rozhodnuti, ze slecna pujde na jazykovku, kde asi zapadne i o rok pozdeji aniz bychom ji brali rok hrani ve skolce.

Nemate taky takovou alternativu narocnejsi ZS? U nas je na vyber jen jazykovka nebo matematicka.

Jinak tvoje dcera by byla jeste mladsi nez moje v den nastupu do skoly, tak si nejsem jista jak byste bojovali. Jak se umi pro:,–(it v kolektivu?

terik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.5.09 10:36

Když byly dceři 4 a půl, tak jsme s ní byli na testech Mensy, protože v té době už počítala, znala písmenka, chodila na angličtinu a po cca 3 hodinách /a to prosím byl kurz ve školce/ uměla přehršel slovíček, které rozpoznávala v textu písniček z rádia. Začala jsem tudíž řešit, co s ní dál. Verdikt Mensy zněl, že je nadprůměrně inteligentní, ale je /přestože mě se to nezdálo/ nevyzrálá a rozhodně nedoporučují začínat o rok dřív - za nás to tedy povolené nebylo, ale dělaly se vyjímky. Poslední rok ve školce jsem trpěla, dceru to nebavilo a vyčítala jsem si, že jsem se nástupu dřív víc nevěnovala. Teď je na konci první třídy a jsem moc ráda, že šla tak, jak šla, protože první třída je pěkný záhul. Dcera sama lituje, že si nemůže jít po obědě odpočinout a to byla nespavec - od 4 nechodila s předškolákama spát a předtím ostatní jen rušila. Ve škole si musí spoustu věcí zařídit sama, nesmí na nic zapomenout, je to fakt dost psychicky vyčerpávající i pro mě :wink:
A ono to dnes není jen o nástupu o rok dřív, ale i o to, že je přímo povinnost navštěvovat spoustu kroužků, které dcera dřív měla v rámci školky a formou hry. Pro prvňáka už se to bere vážně, takže v angličtině-kroužek je stanovený výukový plán /ve školce co děti pochytaly, to pochytaly/, v „Lidušce“ bude výuka hry na nástroj zakončena závěrečnou zkouškou /ve školce co se které dítě naučilo, to se naučilo/ a i na aerobiku se školní děti berou jako ty, které musí to a to zvládnout. Prostě pro prvňáka je to složitější všude, nepřibyde JEN školní výuka.

• Nahlásit
  • Citovat
13992
6.5.09 10:40

Můj syn taky udělá kotrmelec, básní recituje desítky, písní zpívá taky tolik včetně rytmu a intonace, stačí když si to brouká beze slov a poznám to, abecedu pozná kromě X, W a Y, číslice švihal ve dvou letech, nepamatuju si přesně od kdy. Podepsat se teda neumí. Ale jestli jsou to známky extra nadání, ač už tohle všechno umí drahnou dobu, to teda nevím. A že bych ho dala do školy v pěti letech, tak o tom neuvažuju ani omylem.
Vím moc dobře, co to je, být tahoun třídy a dlubat se v nose, ale protože jsem červencová, taky moc dobře vím, co to je být nejmladší. Dětičky to dají pěkně sežrat a s člověkem se to průběžně táhne až na SŠ. A to jsem šla do první třídy v šesti letech a jednom měsíci. Když se dá do školy dítě po pátém roce věku, tak tam bude i se skoro sedmiletými. No já o to, aby mi děcko otloukali, fakt nestojím, o problémech s koncentrací a disciplínou u nadaného, leč nevyzrálého dítěte nemluvě.. Leda bych ho učila doma, což je tak trochu můj sen, ale stejně ho nechám do těch šesti let. Sice kluci a holky jsou na tom co se schopnosti respektovat školní pravidla týče různě, ale i kdyby byl holka. Odklad bych nerada, protože maturovat někdy ve dvaceti je opravdu na prdlačku, ale ten získaný rok opačným směrem podle mě nemůže nijak extra prospět. Nadané dítě se dá rozvíjet i jinak, než že se v pěti letech píchne do školy. Taky se může ve vývoji šprajcnout, kde je dáno, že bude pořád napřed.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama