Papírové plenky vs. látkové

26.1.21 23:52

Papírové plenky vs. látkové

Které jsou podle vás zdravotně lepší? Bojím se aby můj chlapeček neměl problémy mít v budoucnu děti jak má chudáček v plence pořád vše stlačené, na druhou stranu mi někdo říkal, že látkové taky nejsou vyhrou v loterii, měla bych se bát papírových plenek jaký máte názor nebo zkušenost už?? :mavam: :pankac: :dance:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
26.1.21 23:59

Nu já mám chlapečka a používám jednoráz pampers pants a nemám pocit že je v tom nějaký zmacknuty :nevim: mě naopak přijde že látkové nejsou moc pohodlné protože mimi má velký balík na zadečku. Ale zase se tu objeví pár látkařek a řeknou že ten balík nikterak nevadí :lol: takže za mě pouzivej to co je ti sympatičtejsi :lol: :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2506
27.1.21 00:27

Ne, v žádných plenách nebude mít nic blbě stlačené. Vyzkoušej a uvidíš co ti bude vyhovovat. Dělají se i eko papírové pleny. Já po narození používala jednorázové, potom dlouho látkovala, od asi 19m dítěte používám zase jednorázové.
Je ale pravda, že dcera byla opruzená jen jednou za život, když měla průjem a horečku a to jsem jí mazala zadek velmi, velmi sporadicky.
Nejvíc mi vyhovovali z DM - eko řada, poměr cena/kvalita. Pampers krásně voní, ale měla jsem blbej pocit dávat je miminku (a to nejsem žádná extra eko matka), navíc mi přijdou drahé. Ještě se kupují nějaké Dada, ale ty se shání bůhví odkud a na to nemám chuť.
Látkové jsem používala od Bamboolik, pár svrchňáků od Petit Lulu, ale ty mi nesedly. Ségra používá klasický čtverce + svrchňáky.
Prostě každému dle jeho chuti 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6664
27.1.21 01:30

@Sedmikráskakrásná Problém s jednorázovou plnou je ten, že absorpce tekutiny je exotermický děj, tudíž uvolňuje teplo. V kombinaci s dalšími vrstvami, které fungují jako tepelný izolant se v jednorázové plence hromadí teplo. V extrémních případech může u chlapců poškodit budoucí plodnost, častěji je příčinou častějších opruzenin. Zase když se pleny mění pravidelně tak se teplo vyvětrá a je klid. Horší je to, že rodiče nejsou díky vysoké savosti jednorázových plen nuceni k častému přebalování. Bohužel se to stává jak z důvodu finanční úspory, tak proto že si dítě „nestěžuje“ na mokrou plenu. Když byl syn malý, byla jsem na výletě se sestřenicí, která má o rok mladší dceru. Já za těch asi 12 hodin co jsme byly spolu jsem přebalovala asi 8 - 10×, sestřenice jednou a to až ke konci výletu, protože se jí holka pokakala. A ani se nedivím, že sestřenka skoro celou dobu řešila, proč je její malá pořád opruzená. Zase na druhou stranu látkové plenky jsou nepohodlné na cestování a výlety, protože sebou člověk tahal nálož mokrých hadrů. Naštěstí Bamboolik pro případ cestování začal vyrábět jednorázové vložky do svrchních kalhotek. Savost je jen o trochu větší než u jejich látkové pleny, takže i při použití varianty pro batole, která obsahuje trochu gelu je nutné zachovat četnost přebalování. Jediný rozdíl že jednorázovou plenku hodím do koše a netáhnu ji s sebou a taky neobsahuje plasty jako klasické jednorázové plenky. Další výhodou látkových plen je, že se s nimi snáz provádí široké balení kvůli kyčlím než s jednorázovou. A látkovka narozdíl od jednorázové pleny nesmrdí. Jednorázová plena je totiž úplně hrozně cítit močí i když je do ní jen minimálně ucvrnknuto. Vždycky když jsem přišla k ségře, tak mi přišlo, že neteř pořád smrdí jako podchod o půlnoci. Všiml si toho i můj manžel, takže to nebylo jen moje vnímání. Pro mě bylo látková ní i levnější variantou, protože ačkoli jsem do plenkové výbavy vrazila dobrých 15k, tak zase bez výrazného doplnění posloužila plně dvěma dětem (dceři jsem koupila pár svrchních kalhotek s holčičím vzorem).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
678
27.1.21 05:41

@Heivka myslím, že jsi to úžasně shrnula. Také jsem látkovala u všech tří dětí a jak píšeš, jednoráz strašně smrdí. On si na to člověk zvykne, ale je to hrůza. Pamatuju si situaci kdy manžel přišel z práce a syn byl zrovna v jednorázové pleně, protože ho bolelo břicho. Manžel pořád čichal, co to je za smrad a pak prohlásil, že je hrozně rád, že běžně používáme látkové. A s četností přebalování je to také pravda. Všechny kamarádky používali jednoráz a tam kde já přebalovala 5× oni 1× a to v lepším případě. Nejlepší byla známá, která se divila proč její syn ještě ve třech letech čúra do pleny, ale jak by se to naučil, když ráno dostal plenku a v té byl do večera.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21046
27.1.21 07:13

Je to jedno, to už by lidstvo vymřelo, kdyby plena něčemu vadila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4446
27.1.21 07:24
@Kriss Tina píše:
Je to jedno, to už by lidstvo vymřelo, kdyby plena něčemu vadila.

No, podívej se, jak v průběhu těch cca dvou posledních generací klesly průměrné hodnoty spermiogramu u mužů. To, co bylo před čtyřiceti lety průměrným výsledkem, je dneska vysoce nadstandardním. Neříkám, že za to můžou jen papírové pleny, ale rozhodně je pravda, že plodnost mužů se rapidně snižuje a varlatům nedělá dobře teplo, které je v papírové pleně vyšší než v látkové.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1384
27.1.21 07:51

@Heivka promin, ale to je blbost. Teda jo může to být pravda, ale určitě se děcko v tom nezapari tak, aby z toho bylo neplodny. V latkovkachse děti taky pari, kor v létě. Tech vrstev je tam víc než dost, mezi nimi i pěkné tepelné izolanty, beránek, frote.. na tom ten nepropustny PUL… no nevím, co je lepší. Já jsme vyzkoušela oboje a jednoznačně vede jednoraz. Lepší na pohyb dítěte, lepší na teplotní komfort, lepší na manipulaci…
@SlečnaDahlia
Jo, to si pravda, ale není to žádná katastrofa to zhoršení, narozdíl od zhoršení u žen, které plinlama fakt způsobené být nemuze. Je to životním stylem. Telefony v kapsách, počítače na klinech. l, upnute kalhoty…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4446
27.1.21 08:01
@Midaku píše:
@Heivka promin, ale to je blbost. Teda jo může to být pravda, ale určitě se děcko v tom nezapari tak, aby z toho bylo neplodny. V latkovkachse děti taky pari, kor v létě. Tech vrstev je tam víc než dost, mezi nimi i pěkné tepelné izolanty, beránek, frote.. na tom ten nepropustny PUL… no nevím, co je lepší. Já jsme vyzkoušela oboje a jednoznačně vede jednoraz. Lepší na pohyb dítěte, lepší na teplotní komfort, lepší na manipulaci…
@SlečnaDahlia
Jo, to si pravda, ale není to žádná katastrofa to zhoršení, narozdíl od zhoršení u žen, které plinlama fakt způsobené být nemuze. Je to životním stylem. Telefony v kapsách, počítače na klinech. l, upnute kalhoty…

To zhoršení je katastrofa. Průměrný spermiogram dnes je na polovině průměrných hodnot před čtyřiceti lety.

A ono nejde o nějaké zapaření v pleně, jde o to, že v papírové pleně je bez ohledu na zapaření stabilně vyšší teplota než v látkové. To si teploměrem můžeš u dítěte sama zkoumavě ověřit, bez ohledu na tvoje teorie o tepelném komfortu je v látkovce prokazatelně nižší teplota než v jednorázovce. U holek dobrý, těm se vajíčka netvoří vně těla, ale u chlapců, kterým varlata sestoupila právě proto, že potřebují nižší teplotu, než je uvnitř těla, to průšvih je. Vyšší teplota varlat téměř imrvére první dva roky života opravdu budoucí plodnosti chlapců spíše přitěžuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10607
27.1.21 08:04

@SlečnaDahlia a máš tohle někde potvrzené, nebo je to jen tvoje domněnka a,, jedna paní povídala "?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4446
27.1.21 08:05

@Midaku Btw, PUL je nepropustný vlhkosti, ale je paropropustný, což je pro prodyšnost klíčový parametr. Pokud to citlivějším dětem vadí, vlňáky jsou řešením. A froté a beránek opravdu nejsou tepelné izolanty :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4446
27.1.21 08:08
@Aduš8 píše:
@SlečnaDahlia a máš tohle někde potvrzené, nebo je to jen tvoje domněnka a,, jedna paní povídala "?

Potvrzené co? Teplotu v látkovce a papírovce? Ano, mám to ověřeno, a ověřit si to může ověřit každý, kdo má doma látkovku, papírovku a digitální teploměr :nevim:

Nebo potvrzené průměrné hodnoty spermiogramu? To jsou empiricky potvrzená dohledatelná data.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1384
27.1.21 08:11

@SlečnaDahlia máš odkaz na nějakou studii? Nebo kde jsi k temto informacím přišla? Já ten teploměr klidně do plinky strčím, dcera mívá při každém přebalení zadek i předek buď úplně normálně teplý nebo naopak studený. Syn v latkovkach byl vždycky úplně teplej. Tak asi mám jen opačnou zkušenost, než zbytek světa nebo nevím… A zkus si z PULu ušít nějaké oblečení a pak se pobavime o vzdusnosti tohoto kousku… ať si každý dává dětem na ten zadek, co chce. Ale strašit paní, co se rozhoduje, řecmi jak dítěti jednorazovkama způsobí neplodnost…to mi nepřijde úplně vhodné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11077
27.1.21 08:13

Já bych být Tebou do začátku koupila několik látkovek, ideálně různé značky, zkoušet na doma, a uvidíš, co bude miminu vyhovovat. Moje dítě třeba bylo z toho velkého zadečku ve chvíli, kdy už se trochu hýbalo, šíleně nakrknuté. Pokud se to u Tebe osvědčí, můžeš se rozhodnout přikoupit látkovek víc.

Jinak za sebe vidím jako optimum kombinaci: na ven jednorázovky, na doma látkovky, pokud to funguje.

Pokud jde o zapaření, dítě se mi zapařovalo víc v látkovkách, flísová separačka byla zárukou okamžitého opruzení - hojila jsem ji pak v eko jednorázovkách (ty jsou prodyšné, ale méně sají než běžné jednorázové plenky).

Zdravotně je IMHO důležité větrat, když to jde, a vybrat libovolný typ pleny, ve kterém se dítěti nebude zadek potit. To poznáš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1970
27.1.21 08:14

Mně tedy víc vyhovují látkové, doma mám vždy akorat jeden balík jednorázových “od příhody” a ten spotrebuju, až hrozí, že z nej ditko vyroste a poridim větší velikost.

Jinak jednorázové mají výhodu snadné manipulace (nemusíš prát, žehlit), ale to je pro me asi vše, proto si je nechávám jen do rezervy, kdybych třeba byla nemocná a nezvladala prát. Nemám rada jejich zápach, mám rada, když je miminko voňavé :mrgreen:
Plus v latkovych se mi nikdy nestalo, že by se malej pokadil až za krk, to vždy jen v jednorázových. Latkova pobere vše, a když ne plena, tak kalhotky to jisti :lol:

A celkem me udivilo, jaká kvanta odpadu jsou z těch jednorázových. V balíku je to zmackly, ale když se pak použité vyhazují, nabydou na objemu tak 4×, takže koupíš sice jeden balík, ale vyhodis jakoby čtyři :roll:

Látkové mám rada, ale přiznávám, ze to mám spis jako koníček, vylozene rada peru i zehlim a pro maminku, kterou to nebaví, by to asi nebylo :lol: a mimco se mi s tím balíkem na zadku dobre drží a má pro me hezky tvar :mrgreen: a plínky jsou krásné, barevné, voňavé…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat