Plicní embolie a trombóza

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Luc19
Povídálka 31 příspěvků 30.11.17 12:31
Plicní embolie a trombóza

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat zda i přes prodělanou lehkou plicní embolii a trombózu dolní končetiny je nutné přestat kouřit. Jsem silný kuřák, přítele mám taky kuřáka, je to velmi obtížné s tím přestat za těchto podmínek a za dobu kouření. Zkoušela jsem, ale vydržela jsem měsíc a opět sahám po cigaretě. Chtěla bych se zeptat, jelikož mi žádný ošetřující lékař neřekne v tomto ohledu zda to není zas tak vážné, ale automaticky odpoví přestat, tak zda není možné to jen omezit. Dotaz pokládám z důvodu klidu na duši, jestli je to opravdu závažné nebo se zas tolik neděje. Samozřejmě mám vysazenou antikoncepci jako další nebezpečný faktor. :nevim:

Popřípadě je někdo, kdo má zkušenost?

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Reakce:

Limi123
Závislačka 2610 příspěvků 30.11.17 12:34
@Luc19 píše:
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat zda i přes prodělanou lehkou plicní embolii a trombózu dolní končetiny je nutné přestat kouřit. Jsem silný kuřák, přítele mám taky kuřáka, je to velmi obtížné s tím přestat za těchto podmínek a za dobu kouření. Zkoušela jsem, ale vydržela jsem měsíc a opět sahám po cigaretě. Chtěla bych se zeptat, jelikož mi žádný ošetřující lékař neřekne v tomto ohledu zda to není zas tak vážné, ale automaticky odpoví přestat, tak zda není možné to jen omezit. Dotaz pokládám z důvodu klidu na duši, jestli je to opravdu závažné nebo se zas tolik neděje. Samozřejmě mám vysazenou antikoncepci jako další nebezpečný faktor. :nevim:

Popřípadě je někdo, kdo má zkušenost?

A byla u tebe zjistena pricina trombozy (dlouhy let, tehotenstvi?). Pokud ne, tak 100% prestat. Pokud ano, tak samozrejme take prestat, ale ono uz tim kourenim si zahravas se zivotem, takze takto se ti jen prida dalsi riziko, ze umres, k tem, ktere uz mas. Volba je na tobe.

Zkousela jsi elektronickou cigaretu?

Kakika
Extra třída :D 14798 příspěvků 30.11.17 12:37

@Luc19 z důvodu klidu na duši bych dělala vše pro to, aby se mi povedlo přestat. Dělala bych vše proto, i kdybych byla partner toho, koho to postihlo. Myslím si, že nikdo neřekne „jo, to je v pohodě, klidně kuř, o nic moc vlastně nejde.“
Snaž se omezit co nejvíc to jde, pak to možná bude snazší přestat úplně. Eliminuj veškeré rizikové faktory.
Přestala jsem kouřit ze dne na den z jedné a půl krabičky denně. Neříkám, že to byla švanda. Nebylo to ani poprvé, co jsem to zkoušela, ale nějak to tenkrát prostě pro mě bylo asi více důležité. Přítel by tě měl podpořit.

blueberryx
Zasloužilá kecalka 554 příspěvků 30.11.17 12:46

Samozrejme ze je dulezite s touto diagnozou prestat kourit :roll:.

Trinnity
Povídálka 32 příspěvků 30.11.17 12:49

A bereš něco na ředění krve? Kouření při embolce určitě není správné. Často také kvůli kombinaci s antikoncepcí toto onemocnění vzniká. A potvrdili ti nějaké onemocnění srážlivosti? Každopádně si určitě zkus dát pauzu alespoň do té doby než budeš uplně fit. Embolka je svině.

Lara Farseer
Zasloužilá kecalka 896 příspěvků 30.11.17 12:49

@Luc19
Zaprvé je nutné si nechat udělat genetické testy, jestli nemáš nějakou z trombofilních mutací - nevím, jak dlouho po PE jsi, ale nechat si vystavit u praktika žádanku do trombocentra a vyřešit co nejdřív.

Jinak o maličkost nejde, trombózu a embolii jsi už měla, je v tvém zájmu eliminovat všechny věci, které to mohou ovlivnit (HA, kouření, nadváha atp.)

Jinak je to jen a jen na tobě, já bych to neriskovala, ale je to tvůj život. Btw, já se po mebolii dávala do kupy skoro dva roky, plíce totálně v hajzlu a to taky byla spíše menší embolie… nechápu, jak s tím ještě zvládneš kouřit… Plíce máš po embolii dost poškozené, trváto, než se tkáň regeneruje a narvat do toho splodiny z cigaret… to je prostě nerozum.

Uživatel je onlineka2ka
Extra třída :D 12455 příspěvků 1 inzerát 30.11.17 12:52

Jestli myslíš že ti nějaký doktor poklepe na rameno a řekne šikovná holka klidně kuř tak to se opravdu nestane

Azeretereza
Ukecaná baba ;) 2211 příspěvků 30.11.17 13:02

Nechci moralizovat, ale fakt se divim, ze i pres takhle zavaznou diagnozu nedokazes prestat. Sama kourim, vim, ze to neni lehky prestat, ale ty mas sakra velkej duvod. Pokud se mas rada, vezmi tu krabicku, dokur co v ni je a uz si dalsi nikdy nekupuj.

Trinnity
Povídálka 32 příspěvků 30.11.17 13:13

Tohle je asi dobrá rada. Já jsem taky bývalá silná kuřačka a opravdu pomohlo si přestat kupovat cigarety ono ti pak nic jiného nezbyde. Začala jsem teda dost jíst sladký :). Nebudu tě tu linčovat přestat je fakt težké. Musíš si sama uvědomit co vlastně chceš. Jestli být zdravá ale bez cigaret nebo se trápit po nemocnicích v nejhorším případě umřít s cigaretama. Embolka může být hrozně rychlá. Jsem zdravotní sestra a pár už jsem jich viděla. I případy kde proběhla přímo na odd. Pán 38 let a zachránit prostě nešel. :nevim:…samozřejme se také nic stát nemusí ale to nikdo nezaručí. Tohle je fakt na tobě. Alespoň to zkus. Třeba by pomohly náplasti nebo tak.

BaMaK
Závislačka 2750 příspěvků 5 inzerátů 30.11.17 13:22

@Luc19 Ach ti doktoři, nic lidem nedopřejí…plicní embolie je život ohrožující stav. Mohla jsi UMŘÍT…tak a teď si to zhodnoť sama, jestli ti to stojí za to přestat, nebo ne.

Lara Farseer
Zasloužilá kecalka 896 příspěvků 30.11.17 13:25

@Luc19
Wow, tak teď jsem se dočetla v další diskuzi https://www.emimino.cz/…rankovani/2/ že už od 15 let víš, že máš trombofilní mutaci. přesto jsi to neřešila, brala HA a kouřila. Kupodivu jsi pak dostala embolii, měla jsi štěstí a přežila jsi. A teď řešíš, jestli je ok dál kouřit?! Já chápu, že jsi ještě mladá holka, ale tohle je fakt nezodpovědnost nejvyššího kalibru.

Není to ok, hazarduješ zbytečně se svým životem. Vůbec jsi s touhle diagnózou neměla s cigaretami začínat. Chápu, že zbavit se závislosti je těžký, ale vyhledej si odbornou pomoc, jde ti o život. Příští embolka už tě může zabít…

Luc19
Povídálka 31 příspěvků 30.11.17 13:27

@Limi123
Příčinou byla operace předního vazu, kdy hematolog špatně určil preventivní opatření v podobě injekcí na ředění krve, které mi byly vysazeny.

Luc19
Povídálka 31 příspěvků 30.11.17 13:29

@Trinnity
Už jsem vyléčená, jen dobírám prášky na ředění krve kvůli trombóze dolní končetiny.

Uživatel je onlineaiwwa
Neúnavná pisatelka 15041 příspěvků 30.11.17 13:33

Měla jsem trombózu i embolii a od té doby se snažím rizikové faktory omezovat. Takže hlídám si váhu, sportuju, do letadla a na dlouhé sezení kompresivní punčochy, neberu hormony, ředím bohužel celoživotně krev. A upřímně? Svého zdraví si vážím a kouření by mě nenapadlo.
Možná byste v rámci prevence mohli přestat oba, to by šlo ne? Neříkám, že je to snadné, manžel přestal po dvaceti letech kouření krabičky denně. A přestal ze dne na den.
Kouření fakt významně mění kvalitu cév a je to velký rizikový faktor. A pokud jsi už jednu embolii měla, tak tě nechci přehnaně děsit, ale opravdu tě ta příští může zabít. A velmi se divím, že tvůj lékař ti to nezdůraznil.

Luc19
Povídálka 31 příspěvků 30.11.17 13:36

@Lara Farseer
Doktoři dokázali, že nebýt operace nic z toho by se mi nestalo. Vzhledem k tomu, že u hematologa jsem byla naposled před víc jak 3lety a před operací mě ani nechtěl udělat žádné testy aby se tomu předešlo, nebylo mi řečeno, že nemůžu brát HA a už vůbec že v kombinaci s cigaretama.. By to mohlo takhle dopadnout. Ptala jsem se v otázce zda s tím má někdo zkušenosti, narážky mě nezajímají.. Od nikoho.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Jde to!

Naučte se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy. Za dva... číst dále >

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Články z Expres.cz

Zasekl byty a teď si žije jako pán! Stropnického zámek štve i politiky

Bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický se uchýlil na menší... číst dále >

Kdo k nám vozí migranty z Libye? Potetovaná Němka, kapitánka lodi Sea-Watch 3

Kapitánkou jedné z lodí, která u libyjských břehů zachraňuje migranty, je... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé... číst dále >

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Reklama