Pohotovost k šilhání

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Kathynka
Povídálka 44 příspěvků 15.03.09 15:17
Pohotovost k šilhání

Ahoj,

tento příspěvek už jsem psala jinde, ale asi už ta diskuze nežije, tak to zkouším tady.

Naše malá začala v roce občas šilhat na jedno očíčko směrem ven. Ne stále, pouze ve chvílích zamyšlení, únavy, nebo když kouká do neurčita. Okamžitě jsme to volali našemu lékaři, který nás poslal na oční kliniku do Litomyšle na vyšetření.

V Litomyšli udělali dceři refraktometrii, vyšetření očního pozadí a orientační vyšetření na šilhavost. Vše s nulovým výsledkem - vše v pořádku. Závěr byl takový, že prý to není ještě šilhavost, ale „pohotovost k šilhání“ a že se s tím nedá nic dělat do 5 let věku, protože do té doby prý děti nespolupracují při cvičení. Na otázku, co se dělá při vzniku šilhavosti zněla odpověď : operace.

Takže zatím nemůžeme nic dělat a prostě budeme čekat, až začne šilhat a pak jí pošleme na operaci - alespoň tak na mne působilo stanovisko odborníků. Protože si myslím, že naše Mirinka není zase tak nespolupracující (což nakonec Mudr. musela potvrdit), vyloudila jsem na ní alespoň jedno cvičení na konvergenci.

Ale i tak se mi to zdá málo a nerada bych něco zanedbala. Nemáte tady někdo podobnou zkušenost? Nebo, nenapadá vás, co bychom ještě mohli udělat, aby přestala občas šilhat? Připadá mi, že nejvíc to dělá venku, v autě, doma když kouká z okna a když se jí chce spát. Někdy si i zakrývá jedno očíčko a kouká jen jedním…

Předem moc děkuju.

Reakce:
Murka
Ukecaná baba ;) 1582 příspěvků 15.03.09 18:15

Ahoj, mám zkušenost vlatní, šilhala jsem od miminka a tak jsem se poptala mamky.

Je pravda že jsem prý šilhala celkem dost, v roce mě už operovali, a už od tohoto věku nás honili do cvičení, 5× denně. U mě to ještě komplikovala tupozrakost, takže další cvičení plus okluzor, aby se silnější oko trenovalo.

Po operaci a důsledném cvičení se mi oči jakž takž srovnali a doktor byl spokojen. Přesto jsme museli dál cvičit ale už ne tak intenzivně. Pak jsem ještě ve 4. třídě byla na jedné operaci a po té už jsem byla uplně bez šilhání. Podle doktora to bylo zásluhou neodfláknutého cvičení. Pak mi zůstala jen tupozrakost, s tou už ted bohužel nenadělám nic.

Pokud jde o to, kdy jsem šilhala nejvíc, tak prý při velké únavě a ospalosti a pak při rozrušení, jinak to nebylo ničím ovlivněno. Já sama jsem o tom nevěděla vůbec a pamatuju si, že jsem měla ve školce i období, kdy jsem něchtěla cvičit, protože já přece vidím dobře.

Moje doporučení teda je, poslouchej doktory a hlavně cvičte tak jak máte, at se oči trenují, ale zase to nepřehánějte, aby se neunavili. Pokud šilhá jen trošku, určitě se to upraví.

PS: ani nevíš, jak moc ted pozoruju malou, připadám si jak detektiv :lol:
u nás se oční vady dědí, ale zatím to, ťuk ťuk ťuk, vypadá že se to Anežce vyhne

Kathynka
Povídálka 44 příspěvků 15.03.09 20:04

Ahoj,
to je právě ten problém, že mi doktorka původně ani nechtěla žádný cvik poradit, protože je dcerka prý ještě malá. Jediné, co mi po dlouhém naléhání řekla, že prý mám nějaký menší předmět dát Mirince před oči tak, aby na něj zaostřila a pak ho pomalu přibližovat směrem k nosánku - aby „šilhala“ dovnitř. Samozřejmě poctivě cvičíme každý den tak dlouho, dokud jí to baví - vzhledem k tomu, že k tomu používám její hračky a to naprosto nenásilně a spontánně, tak si troufám tvrdit, že jí to opravdu „baví“. :lol: Ale mě to prostě přijde málo, protože po třech měsících cvičení jsou výsledky nulové. V květnu máme jít na další kontrolu, ale moc si od toho neslibuji (po tom, co jsme tam zažili minule).

Manžel prý jako miminko také trochu šilhal, ale upravilo se to spontánně a oba máme od dětství brýle na dálku, takže dispozice by tam byla. Jenže zatím se neprokázalo, že by Miri byla krátkozraká. Asi mi nezbyde, než čekat, co nám řeknou příště… ach jo… :cry:

Jo, a jen tak mimo téma: všimla jsem si podle metříku, že máme na den přesně stejně staré holčičky. To je úžasný :)

TinaH
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 15.03.09 20:41
pohotovost k šilhání

Kathynko,
moje starší dcera poměrně výrazně šilhala asi od 4 měs.,v situ­acích,jaké popisuješ.V jednom roce jsem s ní šla na oční,vyšetřili a začala jsem jí rozkapávat očička.Každý den jedno,na střídačku.Rozšířila se jí zornička,musela jinak zaostřovat,byla to prevence tupozrakosti.
Ani ne ve dvou letech dostala korekční brejličky,nosila je ochotně.To už jsme chodili k dr.se specializací na dětskou šilhavost.Cvi­čení,občas okluzor,kontrola co půlrok,občas drobná změna brýlí.
Ve 3.tř.byla 6 týdnů ve spec.internátě,tam cvičila denně na různých přístrojích,zlep­šení výrazné a trvalé.Brýle má dosud,ale vůbec s nimi nešilhá.Když je sundá,občas jí oko ujede,takže je raději nosí,je v šestce a na vzhledu jí záleží.Má naději,že se brýlí zbaví,až přestane růst-prý to s tím souvisí.
Pohlídej si dcerku,hlavně kvůli tupozr.,nenech se odbýt! Ať ti to slečna jednou nevyčítá.Mělo by se to opravdu začít řešit kolem 1.roku.

Murka
Ukecaná baba ;) 1582 příspěvků 15.03.09 20:45

Ono těch cviků co se dají dělat doma bez ničeho moc není, mi měli půjčené takové různé „hejblátka“. Některá právě na principu přibližování a oddalování sledovaného předmětu od očí nebo takový přístroj kam se koukalo na nějaký jednoduchý obrázek a zatímco jedno oko vlastně sledovalo ten obrázek druhé vedlo ruku a ten obrázek se vlastně obtahoval. Byla tam spousta zrcátek a šlo o to aby oči spolupracovali. Dodnes si pamatuju, že mi z toho vždycky vylezlo cosi hranatého nepopsatelného :lol:
Pak si pamatuju jeden strašně nudný cvik, kdy jsem před sebe natáhla ruku se vztyčeným palcem a tím pomalu jezdila doprava, doleva, nahoru, dolů, od sebe, k sobě a očima ho sledovala a někdo z rodiny seděl proti mě a kontroloval jak jezdí oči. Ten si teda pamatuju, to byl děs :lol:
Taky mě nutili sledovat pohybující se předměty, auta na silnici, rybičky v akvárku, kutálející se míč…
Na nic dalšího si ted nevpomínám, byla jsem mrně a spíš jsem se zlobila, že musím dělat takový kraviny a navíc nosit brýle :D

A jo ted koukám na metříky, fakt jsou stejně starý ty naše kačeny :)

blanci2
Kecalka 283 příspěvků 17.03.09 10:15

Kathynko,

zcela určitě si vyžádej vyšetření u jiného odborníka. Já to 1,5 roku neudělala a do smrti si to budu vyčítat. Původní lékařka mi furt tvrdila, že má jen astigmatizmus.
Ve třech letech jsem jí objednala na dětskou kliniku, kde mne nejdříve chtěla doktorka odbýt, že vidí dobře, ať jí naučím číst ty E-čka a přijdu za půl roku. Trvala jsem na okamžitém důkladném vyšetření a naměřila jí 4,5 a 5,25 dioptrie, silnou dalekozrakost a tupozrakost!!!!

Očičkám zdar
Blanci

Kathynka
Povídálka 44 příspěvků 24.03.09 14:46

blanci: díky za radu. Malé právě zrak změřili hned a, jak jsem již psala dřív, žádné odchylky tam nenašli. Prý má zrak úplně normální, všechno je normální, jen občas šilhá. Tak asi nejsem normální já, když mi to normální nepřijde :? Zítra jdeme konečně k našemu doktorovi, který nás tam poslal, tak se s ním zkusíme poradit, co dál. Tak sem potom písnu další info.

Anonymni
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.03.09 14:55

Jo, Kathynko,

budu ráda, když dáš vědět. Snad potěšíš i nějakou dobrou zprávičkou …

nepřihl. Blanci

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Čestmír Řanda ukázal novou milenku. Je to mladší kopie Pletánkové!

Vrátila se Tina Pletánková k Čestmíru Řandovi? To napadlo všechny, kdo se... číst dále >

Eben s Kostkovou původně do StarDance nechtěli! „Když Marek řekl ano, šla jsem!“

Taneční soutěž StarDance u nás patří k nejúspěšnějším televizním pořadům.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >