Poloha koncem pánevním - jak rodit? (Zlín)

323
18.5.16 11:54

Poloha KP – jak rodit? (Zlín)

Ahoj maminky, řeším velké dilema. Vím, že diskusí ohledně polohy koncem pánevním už bylo moc, ale dovolím si založit novou pro můj konkrétní případ. Po pěti letech nás čeká porod druhého dítěte. První (syn) se narodil 4 dny před termínem - 3,8 kg. Měřím 164 cm a jsem celkově drobná, tak jsem měla dost velký nástřih. Nyní čekáme holčičku, končím 36. týden a pořád je otočená koncem pánevním. Nevím, jak dřív, ale co to sleduju, hlavou dole snad nikdy ani nebyla. Tak si říkám, že možná má důvod, proč je tak otočená. Za týden mám jít do porodnice na konzultaci, jak vést porod. Měla jsem domluvenou vlastní porodní asistentku, tak jsem jí dnes volala aktuální situaci. Říkala, že musím dát na svůj vnitřní pocit, ale také mě v podstatě přesvědčovala, že přirozený porod koncem pánevním není žádný problém a že císař jako operace má pro mě daleko více rizik. Ve Zlíně jsou na to prý specializovaní…Říkala jsem jí, že mám strach, aby malé nezůstala v porodních cestách hlava, ale to prý je nesmysl. Že nemám pátrat na internetu :) Teď ve druhém těhu se mi udělaly vulvární varixy, docela humus, ale dle rizikové poradny „žádná hrůza“, že by mi při vaginálním porodu ředili krev, abych nedostala embólii nebo trombózu. A musí se dát pozor při nástřihu… To je další věc, která mě od přirozeného porodu trochu odrazuje. Navíc „velké“ děti máme v rodině, tak nechci spoléhat na to, že to bude nějaký drobek. Na druhou stranu mám hodně nízký tlak, tak zase nevím, jestli by to při případném císaři nebylo riziko. Vím, že v porodnici to posoudí komplexně, ale chci být připravená na různé argumenty. Přispějte prosím někdo vlastní zkušeností? Aby se mi lépe rozhodovalo…Díky!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

97
18.5.16 12:02

Ja jsem 3 mesice zpet rodila cisarem, protoze byl maly KP. Tlak mamm bezne 105/50..Doktorka rikala, ze se samozrejme da rodit normalne, ale kvuli vahovemu odhadu (4 kg) jsme se rozhodly pro cisare ve spinalu. Ja osobne bych nemenila. Sice nejsem zadny stresar nebo tak, ale bala bych se rodit normalne, aby se malemu neco nestalo. To mi za ten prirozeny porod nestoji. Cisar neni nic hrozneho..prvni dva-tri dny nic moc, ale pak uz pohoda :) pokud budes mit moznost jit cisarem, pak bych do toho sla :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
323
18.5.16 12:08

Díky… Já jsem se dnes mojí doktorky ptala, jestli mě nebudou v porodnici přesvědčovat k přirozenému porodu a říkala, že volba je na mě. I když to je asi to nejhorší :) Jsem nerozhodná, když jde o hlouposti, natož o tak zásadní věc. Přijde mi, že všichni z principu lobují za přirozený porod (a je to vlastně dobře), ale taky spoustu věcí ohledně rizik (vaginálního porodu KP) neřeknou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2892
18.5.16 12:18

Záleží na váhovém odhadu, uvidíš. Když bude velký, tak ti císaře doporučí. Já měla druhé dítě taky KP, odhad 3,5 kg (první 2,5 a porod masakr, ale šla rukou napřed). Vyšší tlak, 36 let, poprvé preeklampsie. 160 cm a pánev je prý hraniční. Ptala jsem se několika porodníků včetně své sestřenice a tak 4 radili CS, jeden přirozený. V porodnici se mě ptali, jak bych chtěla rodit. Dlouho jsem nechtěla císaře, ale pak jsem vyměkla a měla pocit, že nechci průšvih a šla jsem na něj. Sestřenka doktorka mě přesvědčila, že plánovanej císař je pohoda, problém je většinou s akutním. Nakonec byl císař těžká pohoda, byla jsem poté v mnohem lepším stavu, než po prvním porodu, i o dítě jsem se dokázala líp postarat (když jsem nemohla na nohy, mimino stejně spalo, na kojení přinesli, když se vzbudilo a spalo dál). Ani jsem nebyla na JIP, vstávala jsem druhý den po porodu. Za 14 dní už jsem se starala v pohodě i o 2,5letou ségru včetně procházek, občasného zvednutí a jizvě jsem nevěděla. Ale třeba kámoška chtěla rodit KP za každou cenu přirozeně (první porod!), našla si porodnici, kde to šlo, a byla to taky pohoda :nevim:, i tu byly takyvý deníčky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2019
18.5.16 12:20

Moje sestra rodila koncem pánevním. Ted je to snad v modě nutit matku vaginálně rodit, když je dítko otočené koncem pánevním. Sestře říkaly, že je to její třetí dítko, že má porodní cesty, už roztažené, že se to porodí v pohodě. Nakonec tak sestra vytrpěla, že říkala, že ty dva porody přetchozí byli dohromady procházka rájem. Že už nikdy, ale nikdy by do toho nešla. Raději prý císaře a v celkové narkoze. Rodila v Brně a říkala, že ve vedlejším pokoji byla maminka, co rodila císařem, také konec pánevní, že si to musela vydupat, že také chtěli, aby rodila vaginálně a ta po císaři za dva dny chodila normálně a ségra nemohla dát nohy k sobě natož chodit. Samozřejmě nedá se vše házet do jednoho pytle, ale já sama po zkušenostech sestry bych do toho nikdy nešla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
323
18.5.16 12:22

A ještě jsem zapomněla připsat, že spodek mám na pravé straně jakoby oteklý a vystouplý (včetně vystouplých žil). Nevím, co by s tím průchod dalšího dítěte udělat. Doktorka jen říkala, že je to tím, že vazivo už není tak pevné a všechno se to tlačí dolů…:( A to jsem přibrala jen 9 kilo…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2998
18.5.16 12:24

Já měla první dceru KP, mela váhový odhad ke 4kg, nakonec 4110g. Rodila jsem císařem a rozhodně nelituji :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12199
18.5.16 12:38

V tomto týdnu se dítě klidně může ještě otočit. A ještě i v dalších týdnech.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
323
18.5.16 12:51
@eva valoi píše:
V tomto týdnu se dítě klidně může ještě otočit. A ještě i v dalších týdnech.

Vím a taky v to doufám. Ale chci se vnitřně uklidnit tím, že budu mí vybrané řešení, pokud se neotočí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
fashion_victim83
18.5.16 12:52

Pro me by to byla jasna volba - císař. Je mi jedno, ze jsou vyšší rizika pro matku-zase jsou mensi pro dite. Partnerova sestřenice rodila KP (v Brne, asi pet let zpatky),samozřejmě ji tlačili do normálního porodu-výsledek: malý je opožděný, nějak se sprajcl (velky nebyl) a ona uz nemůže mít dalsi dite-po porodu byla dvakrát na revizi a pak mela nějaké záněty siti a nakonec ji vzali asi po dvou letech od porodu delohu.Bylo toho nejak vic, dalsi detaily uz neznám, ale od porodu byla hospitalizovana snad 5×.

• Citovat
  • Upravit
2028
18.5.16 12:53

@Tesska kamarádka měla KP v Brně a doktoři ji naprosto do ničeho nenutili, nechali rozhodnutí na ní. Taky se radila s doktory v rodině atd. a rozhodla se pro císaře. prý měla strach z mnoha rizik atd. A císaře si neskutečně pochvalovala- samozřejmě, je to případ od případu, ale ona měla neskutečně rychlou rekonvalescenci a s kojením taky nebyl problém. Pokud máte dole nějaké komplikace a odhad mimča je nad 3,5kg. tak bych šla asi do plánovaného císaře. Budete hlavně klidnější.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
fashion_victim83
18.5.16 12:55

@Lenkahusa ja taky rodila plánovaným cř-do tydne jsem byla fit, do dvou zmizela bolest jizvy a pak uz super. Kojila jsem dva roky, takze za me taky dobre.

• Citovat
  • Upravit
5283
18.5.16 13:04

Osobně bych šla do vaginálního porodu, ale v tvém případě bych volila císaře už jenom proto, že pochybuješ. S KP zkušenost nemám, ale obě moje děti měly 4,2kg a podruhé jsem ke konci těhotenství masírovala hráz jako divá (zejména jizvu po prvním nástřihu), aby vydržela.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9269
18.5.16 13:45

@Tesska Já mám za sebou dva císaře a pohoda. Rozhodla bych se podle názoru lékařů, podle toho, co doporučí. Rozhodující je to, co by bylo lepší pro miminko. Já měla dcerku otočenou KP do začátku 37tt a pak se jeden večer otočila. Bylo to jenom takové hupsnutí a bylo. :) Ještě není nic ztracené. Třeba to dopadne ještě jinak. Za sebe bych volila raději asi císaře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1008
18.5.16 15:29

Já jsem rodila syna KP přirozeně a šla bych do toho znovu. Jde o faktory - ideální poloha KP prckou dolů s nohama k hlavě, velikost pánve a váhový odhad do 3,5 kg. Pokud je vše v souladu, není důvod to přirozeně nezkusit. Za sebe musím říct, že to byl masakr, ale lepší než operace. Ono si všeobecně nevybereš, rizikové/nerizikové… máš dítě v ideální poloze a mohou být komplikace a oproti tomu zase porod KP může proběhnout levou zadní. Ale chápu obavy, také jsme si tím prošla. ;) Já jsem se rozhodla, že ho prostě PORODÍM. 8) Pokud váháš a nejsi si jistá, vol CŘ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama