Ponožky od babičky - kolik Kč z ceny putuje k pletací babičce?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 26.11.18 11:32
Ponožky od babičky

Ahoj holky,
znáte někdo tuto organizaci: ELPIDA http://elpida.cz/ponozky/#… ? Konkrétně by mě zajímalo, kolik z ceny jednoho páru putuje skutečně k té „pletací babičce“. Sice jsem jim poslala email s dotazem, ale třeba to tady bude rychlejší :-) Chci těmi ponožkami obdarovat některé lidi na Vánoce a nerada bych zjistila, že pletařka má z ponožek jen pár korun - optimálně bych byla spokojená, kdyby z ceny 299 Kč za ponožky dostala pletací babička alespoň 200 - čím víc, tím samozřejmě lépe :-)

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 26.11.18 11:34

P.S. Dočetla jsem se, že část peněz putuje také na nadační činnost ELPIDY, ale mě zajímá primárně to, co dostane daná seniorka.

Serpentini
Ukecaná baba ;) 1162 příspěvků 26.11.18 11:55

Teda dvoje ty ponožky jsem loni kupovala. A asi jsem to špatně pochopila. Já myslela že pletací babičky jsou dobrovolnice a vybrané peníze nedostávají ony, ale za větší částku se potom koupí něco do domova důchodců nebo tak. Teď jsem zmatená :lol:

AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 26.11.18 12:04

@Serpentini Právě, že ne. Část jde pletařkám (píší, že babičky pletou z párané vlny - tu dodává ELPIDA - za honorář) - když si rozklikneš příběhy jednotlivých babiček, tak některé z nich žijí z ruky do pusy, splácí dluhy po dětech, bydlí v domovech důchodců. Část jde právě na centra pro seniory - volnočasová, školící. Část jde pro lidi bez domova. A třeba pro mě je takové čistší, když bych viděla, že třeba paní Marie z domova seniorů si přivydělala těmi ponožkami dost, aby mohla jít s paní Stelou do cukrárny na kafe :-)

Tableta
Závislačka 4232 příspěvků 26.11.18 12:17

Obávám se, že 200 z toho nedostane. Vsadím boty, že valná většina si jako dopravu zvolí ČP Balík do ruky, za kterou zaplatíš 89Kč, ale reálná cena je nějakých 113, teď před Vánoci to bude o trochu víc. Takže z těch 300 za ponožky ještě odečti cca 25kč za dopravu, dejme tomu 10Kč za balné. To je 265. Babička dostane podle mě cca 70-90Kč.

AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 26.11.18 12:28

@Tableta 70-90 Kč by mně přišlo málo… Nejsem moc příznivcem charity na způsob denní centrum pro seniory. Chápu, že i to je potřeba, ale mám radši, když vím konkrétně ke komu daný obnos jde. A tohle se mně právě zdá takové srozumitelné - babička uplete ponožky, dostane za to peníz a může si trošku přilepšit. Jsem zvědavá, jestli mně odpoví na email.

Tableta
Závislačka 4232 příspěvků 26.11.18 12:36

@AndilekOli Třeba to bude víc, třeba to bude 150, což by bylo fajn. Jen ty dvě stovky jsou nereálný, protože normální člověk prostě neví, že reálná cena balíku přes ČP je cca 113Kč a pokud nějaký e-shop má cenu nižší, tak to doplácí ze svého :) Doufám, že sem pak napíšeš, co ti odepsali.

AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 26.11.18 12:45

@Tableta Dám pak vědět. Zase s tím poštovným, když objednám řekněme 4 páry, tak tam je doplatek za jeden pár podstatně menší.

stinga
Závislačka 4804 příspěvků 5 inzerátů 26.11.18 12:54

@AndilekOli nevěřím tomu, že by pletařky dostaly 70-90, obávám se, že to bude o hodně míň

AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 26.11.18 14:43

Tož jsem to našla v loňské výroční zprávě: „Zhruba třetina částky vzešlé z prodeje jde samotným pletařkám jako přivýdělek k důchodu. „Všechny z nich vědí, že pletou pro dobrou věc. Nemůžeme jim proto zaplatit všechny hodiny, které pletením stráví. Ony jsou ale rády, že si trošku přivydělají a současně pomohou dalším seniorům,“ vysvětluje Hilliová. Druhá třetina částky jde na provozní náklady a ta poslední pak na programy pro seniory v Centru Elpida. Mezi ty patří například jazykové nebo počítačové kurzy a přednášky. „Je to založené na tom, že seniory podporují samotní senioři,“ dodává.“

Ok, takže babička cca 100, centrum pro seniory cca 100. Ale ty provozní náklady na třetině mně přijdou docela dost. Já chápu, že tyhle činnosti nelze dělat za nula, ale u některých charitativních projektů mám pocit, že to ty lidi až příliš dobře živí. Teď netvrdím, že je to zrovna tento případ, ale…

EDIT: Dle výroční zprávy prodali za rok cca 10.000 ponožek, což je tedy milion na provoz. S tím, že ale ponožky od babiček jsou jen jedním z jejich programů, takže nejde o peníze na provoz celé organizace. Nějak mně to přijde moc :nevim:

AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 27.11.18 08:45

Tak už mám odpověď: „Dobrý den, třetina ceny jde pletařce, třetina na podporu seniorských programů v Centru Elpida a zbytek tvoří náklady prodeje a DPH.“ A nakonec jsem 6 párů objednala :-) Ono je těch nákladů trošku víc než mě na první pohled napadlo - materiál pro pletařky je sice páraný, ale musí se babičkám poslat a ony zase poštou posílají ty ponožky. No a DPH mě nějak vůbec nenapadlo.

Tableta
Závislačka 4232 příspěvků 27.11.18 10:30

@AndilekOli tak stovka za jeden pár je docela pěkná částka :)

AndilekOli
Kelišová 5073 příspěvků 27.11.18 14:33
@Tableta píše:
@AndilekOli tak stovka za jeden pár je docela pěkná částka :)

Není to špatné :-) Určitě je to nezanedbatelné přilepšení k důchodu - co jsem si to spočetla, tak průměrně dodává každá babička 60 párů ročně (počet párů/počet pletacích babiček), to už na nějakou radost navíc dá :-)

EvulinkaH
Kecalka 390 příspěvků 29.11.18 13:09

@Tableta tak pokud posílají ve velkém, tak mají dojednané jiné ceny za poštu.

Tableta
Závislačka 4232 příspěvků 29.11.18 15:36

@EvulinkaH ono to ale není výrazně moc ani se zakáznickou kartičkou a online podáním.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Doják dne: Hollywoodský herec Steve Buscemi se rozloučil s láskou svého života

Miloval ji z celého srdce dlouhých třicet let. Teď musel hollywoodský herec... číst dále >

Komentář: Soukup rozehrál partii o Hrad, má šanci vystřídat Zemana?

Pecka? Ano, ale určitě ne žádné velké překvapení. Podnikatel, moderátor a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >

Silvestrovské jednohubky a novoroční jídelní tradice

Za dveřmi je oslava nového roku. A co by to bylo za slávu, kdyby nebylo co... číst dále >