Moc bych chtěla pracovat v knihovně

14432
26.1.10 18:35

Práce v knihovně

ahojky hrozně by mě bavila práce v knihovně,ale nevím co je třeba k tomu mít,zda musí být nutně VŠ??Mám vystudovanou střední ekonomickou školu.Poradí mi někdo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8297
26.1.10 18:46

Přímo na knihovníka je buď na fildě obor Informační studia a knihovnictví.

Ještě v např. v Praze je VOŠIS, titul je Dis.

Jinak práci za pultem v knihovně určitě zvládneš i bez VŠ.

Ona totiž práce v knihovně často vypadá jen jako vydávání a přijímání knížek, ale je tam toho dost víc, když se mrkneš na rozvrh třeba na ff.cuni.cz pro daný obor, tak je tam spousta věcí, které ne každého baví (mě nebavili, tak jsem to vzdala :oops: )

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1938
26.1.10 18:47

Myslim, ze zalezi jak ve ktere knihovne. Asi bys mela mit docela prehled o knihach, nektere knihovny vyzaduji knihovnickou skolu. Ja se hlasila na misto knihovnice na krajskem zastupitelstvi. Skolu pochopitelne nemam a vedouci vadilo, ze neznam ani ten jejich kartotekovy system. Chteli proste hotoveho cloveka. Ale za zkousku nic nedas, jen do toho. I nadseni je dulezite :wink:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
341
26.1.10 18:48

No nevím jak a kde, ale já mám knihovnickou VŠ a už velice dlouho čekám, zda se nějaké místo u nás uvolní.Je to specifická práce a míst málo. Ale pokud ti tu možnost někdo přímo nabízí, tak proč do toho nejít - základní knihovnické práce určitě zvládneš i bez VŠ. Je to jako v jiné práci, naučíš se nejvíc praxí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8297
26.1.10 18:49

Pokud jde o katalogizaci, tak to je jedna z věcí, co považuju pro běžného knihovníka za naprosto nadbytečnou, ale často ji vyžadují.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
794
26.1.10 18:49

Ahoj, moje máma je knihovnice, dělá vedoucí a má jen střední knihovnickou. Jde do důchodu a vedoucí po ní bude dělat holka se zdravkou, důležitá je prý praxe. Ale je fakt, že po ní chtějí alepoň dálkově studovat na knihovnici. Jinak její spolupracovnice mají různé střední školy, takže vysokou nutně mít nemusíš. I když při konkurzech samozřejmě mají VŠ přednost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50730
26.1.10 18:50

U nás VŠ nepožadují, nemusíš být ani z oboru - jedna kolegyně je např. číšník kuchař s maturitou :mrgreen: - asi záleží na vedení, co požadují. Další kolega má teologickou VŠ, kolegyně VŠ dopravy a spojů, další má gympl, zástupkyně ředitelky rovněž… Já mám Bc. Informační a znalostní management (blízko, ale ne přesně).

Hlavně doufám, že si nepředstavuješ práci v knihovně tak, že si tam budeš celý den sedět, případně si číst (s takovou představou se dost setkávám) a bude to totální pohodička :lol: :lol: :lol: - já jsem mívala občas dost hoňku, měla jsem dny, kdy jsem si ani nestačila v klidu sednout a nadechnout se - ale to záleží, co bys přesně dělala…

Dneska už dávno nejsou knihovny jenom půjčovny knížek, snaží se hodně vymýšlet různé komunitní aktivity, stát se vzdělávací institucí, místem setkávání. Takže se tam logicky najde uplatnění pro spoustu jiných oborů, než je čisté knihovnictví.

Jé, to jsem se zase rozepsala, to je něco pro mě :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4235
26.1.10 18:52

Ahoj já v knihovně pracuju a je fakt, že většinou vyžadujou knihovnický vzdělání, minimálně střední.
Já pracuju v odborný knihovně a tam bych se bez toho dost dobře neobešla, navíc Univesita Karlova přešla na nový výpůjční systém, když jsem se vrátila po mateřský, tak jsem se musela všechno učit znova. Ale předchozí znalost prostředí byla výhodou. Ona ta práce vypadá dost jednoduše, ale není. Možná tak v městský knihovně a už ani tam ne.
Markéta

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50730
26.1.10 18:52
čičinka píše:
Přímo na knihovníka je buď na fildě obor Informační studia a knihovnictví.

Ještě v např. v Praze je VOŠIS, titul je Dis.

Jinak práci za pultem v knihovně určitě zvládneš i bez VŠ.

Ona totiž práce v knihovně často vypadá jen jako vydávání a přijímání knížek, ale je tam toho dost víc, když se mrkneš na rozvrh třeba na ff.cuni.cz pro daný obor, tak je tam spousta věcí, které ne každého baví (mě nebavili, tak jsem to vzdala :oops: )

Tak zrovna tento obor mám přerušený a je tam tolik věcí, které nebudeš v knihovně v životě potřebovat, že na to asi prdím - nebaví mě to, nebaví mě dohadovat se s jistou PhDr. … :lol: Pokud teda nemáš zájem o místo katalogizátora Národní Knihovny - pak by se to asi využít dalo… :mrgreen: A to mám informační zaměření - na knihovnickém by na mně dávno narostly hřiby :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50730
26.1.10 18:57

Teda nic ve zlém, ale zrovna v Praze se mi zdá, že se staví knihovnictví pomalu na úroveň jaderné fyziky a dělá se z toho jakási pseudověda (přijde mi to jak nějaký komplex nebo co :roll: ), přitom průměrně inteligentní člověk dokáže s výpůjčním systémem normálně pracovat. Přijde mi třeba směšné, že moje teta nesměla v pražské Městské knihovně vůbec k PC, protože neměla ŠKOLENÍ :roll: U nás se to ukáže za půl hoďky a zbytek se naučíš za pochodu - no problemo :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8297
26.1.10 18:59

Angu, já se taky chtěla zaměřit spíš na info, protože to knihovnický mi přišlo fakt zbytečný, ale stejně to po nás furt chtěli a já na to neměla nerv, obzlášť na tu katalogizaci, ráda si stáhnu katalogizační záznam z Národní :lol:

Já byla na praxi v IKEMu, to byla pohoda, lepila jsem štítky s čárovými kódy, to by člověk nevěřil, co se tam objeví za poklady :mrgreen: Ale ostatní ženské makaly jak divý, pořád se něco muselo přidávat, velká čítárna, evidence článků tamtních mudrů, katalogizace, zkrátka furt něco. Líbily se mi rešerše, to má alespoň hlavu a patu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50730
26.1.10 19:07

Čiči, právě, s tím jsem tam lezla, jsem myslela, jak budeme dělat rešerše a nevím co - ovšem hloubka předmětů Dokumentografické informační systémy a Digitální knihovny ve vědě a technice v podání PhDr. Bratkové mě celkem odradila :lol: Kdyby tak tam bylo aspoň 20 Papíků, to by byla jiná :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8297
26.1.10 19:14

jo tak Bratková, to je prubířský kámen, na kterém jsem si obrazně řečeno rozbila držku :lol: Mě tak nějak brali hlavně ty předměty, které nebyly klíčové, třeba html, logika a tak. Nu což, to už neukecám.

Tracy, nenech se odradit, zkus knihovny pro veřejnost (ne tu odbornou). A když to nevyjde, tak nůžeš studovat dálkově :-D Myslím, že jako studentku už by tě vzali spíš

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8297
26.1.10 19:15

Angu, ještě jsem si vzpomněla na ty její grafické znázornění, spousta obdelníčků na sebe navazujících, mě to všechno připadalo stejné :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18308
26.1.10 19:21

No jak vidím, tak moje zkušenost ze strojní fakulty před 20 lety nebyla ojedinělá, podobné vyučující se vyskytují i jindy a jinde… :cert: Angu, a s těmi požadavky nadřízených: teď jsem se ucházel o jedno místo („pouhý“ obráběč kovů, ale při bližším zkoumání něco jako dělnická šlechta) a panu výrobnímu řediteli vadilo, že nemám praxi aspoň 2 roky na stojanové vrtačce, že mě chtěl nechat přeškolit na vodorovnou vyvrtávačku… No mohl jsem se umlátit smíchy. Na vrtačku se vždycky dávali dělat ti nejhorší Otíci z „Vesničky střediskové“, na vyvrtávačce ti kolikrát ani ta strojní fakulta a deset let praxe není nic platná… Takže asi tak s českými šéfy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat