Reklama

Pracovat nebo podnikat?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.01.18 10:02
Pracovat nebo podnikat?

Omlouvám se za anonym, ale zatím nechci, aby nikdo věděl, že zvažuju OSVČ.

Vím, že rozhodnutí bude na mně, ale třeba někdo jiný přijde s myšlenkou, která mě dosud nenapadla. Takže prosím argumenty PRO a PROTI zaměstnání a podnikání.

Moje situace, máme děti, jsem vdaná, manžel slušně vydělává, ale časově je hodně vytížený. Teoreticky by byla možnost, abych vůbec nepracovala a on nás uživil, ale to bych já neskousla, potřebuju mít uplatnění. Mám 2 VŠ. Před dětmi jsem byla dobře zaměstnaná za nadprůměrný plat. Ovšem pracovní doba nevhodná k dětem.
Po mateřské jsem chvíli pracovala, ale nelíbí se mi prac. doba a stíhání školky.

Nyní už přemýšlím jak to bude od září se školou.
Nechci, aby děti byly v družině do půl páté (ve školce spí, ale ve škole nebudou). Nechci aby chodily do ranní družiny (mají se soustředit na výuku a ne už o půl 11 zívat).
Ideálně bych si představovala je na 7:40 dovézt do školy a kolem 14-15 vyzvednout.
Ovšem toto se neslučuje s žádnou pracovní dobou.
Varianta zkráceného úvazku s mými zkušenostmi a studovaným oborem je mizerná.

Takže zvažuju OSVČ. Vím co bych mohla dělat, ovšem měsíční příjmy mohou být nevyrovnané.

Když budu zaměstnaná, budou děti dlouho v „hlídacích zařízeních“. Ale budu vydělávat a můžeme nadále jezdit na dovolené do Thajska na Bali apod.
Když budu OSVČ, budu flexibilnější pro vlastní děti. Ale hrozí, že se budu cítit nevyužitá. Jen jako chůva, řidič…

Dejte tip na další argumenty pro a proti

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

lasička1
Echt Kelišová 8026 příspěvků 08.01.18 10:11

Nyní, když jsou děti malé, tak bych ten čas věnovala jim. Proto OSVČ. S tím, že píšeš, že manžel vás uživí, tzn. nyní neřešíš peníze. A v době, kdy už se budeš cítit nevyužitá, jen jako řidič či chůva, tak už děti budou veliké a můžeš jít pracovat.
Za mě-když je možnost OSVČ, tak je to nejlepší volba v tvé situaci. A Bali a Thajsko budou zase časem.

Aries6
Generální žvanilka 21947 příspěvků 5 inzerátů 08.01.18 10:12

Já mám děti na prvním místě, dokud jsou malé a nesamostatné. Tím myslím tak do 10 let minimálně. Já teda budu mít pravděpodobně možnost zkráceného úvazku. S klasickou pracovní dobou by to šlo, ale taky nechci, aby by první ve školce (družině) a poslední odcházely. Pro mě by určitě bylo přednější být po ruce dětem, jak exotická dovolená.
Co se týče tvých pocitů nevyužitelnosti, tak si myslím, že podnikáním se člověk může hodně seberealizovat, ne?
Oni ti podle zákona vyjít se zkráceným úvazkem musí, ale vím, jaká je realita :?

maskovak
Ukecaná baba ;) 1330 příspěvků 08.01.18 10:18

Jestli mas financne za zady manzela, tak OSVC. Pokud tedy vis v cem podnikat a pujde ti to :-)Drzim pesti

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.01.18 10:24

Já jsem před narozením 3. dítěte odkoupila většinový podíl v jedné firmě právě z důvodů, které píšeš. S manželem jsme to zvážili a vyšlo nám to jako nejlepší kompromis v rovnici děti/rodina/lo­gistika/mé uplatnění. Manžel je také hodně vytížený, ale pomáhá se vším. Taky bych pracovat nemusela, uživil by nás.
Po dvou letech mám vyděláno, co jsem investovala, práce je skvělá, jsem absolutním pánem svého času, což je neocenitelné právě kvůli dětem (běžný chod, ale hlavně nemoci a jiné nenadálé situace). Nicméně teď, když jsou dvě mladší ve věku, kdy je potřeba je opravdu všude vozit a bude toho přibývat, přemýšlím nad tím, že svůj podíl prodám a budu doma. Resp. zkusím to. Někdy je to totiž i přes mojí „volnost“ dost o hubu.
Ale jestli pracovat chceš, pak bych s živností neváhala.
Omlouvám se za NN, ale nechci, aby rodina věděla, že nad tím uvažuji. Tak řekněme NN2.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.01.18 10:31

Zakladatelka

Všechny píšete, to co sama vím. Děti jsou přednější.
Na ŽL jsem schopna mít příjem obdobný jako při teoretickém půl úvazku.
Nějak mi chybí „nakopnutí“ abych se definitivně rozhodla pro ŽL.

Trochu se bojím, že se nevyužitá budu cítit už za půl roku, že budu mít pocit, že mám na víc, že zahazuju své vzdělání a zkušenosti, že kariéru už pak nedoženu…
Jenže když takto uvažuju, tak si hned připadám jako spatná matka.

chaela
Ukecaná baba ;) 1176 příspěvků 2 inzeráty 08.01.18 10:35

Ja ted resim neco podobneho. Zvazujeme stehovani do maleho mesta a tam by vzhledem k dojizdeni bylo OSVČ idealnim resenim. Pokud vis, co, a bavi te to, penize neresis, tak nechapu, co resis. U nas jsou problem penize. Nejlepsi by bylo, kdybych delala s muzem to, co on, ale to me nebavi. To, co by me bavilo, nas zase neuzivi.
Takze za me neni nad cim premyslet :)

Příspěvek upraven 08.01.18 v 10:40

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.01.18 10:36

@chaela
a rozhodnutí?

saadet
Extra třída :D 11842 příspěvků 08.01.18 10:45
@Anonymní píše:
Zakladatelka

Všechny píšete, to co sama vím. Děti jsou přednější.
Na ŽL jsem schopna mít příjem obdobný jako při teoretickém půl úvazku.
Nějak mi chybí „nakopnutí“ abych se definitivně rozhodla pro ŽL.

Trochu se bojím, že se nevyužitá budu cítit už za půl roku, že budu mít pocit, že mám na víc, že zahazuju své vzdělání a zkušenosti, že kariéru už pak nedoženu…
Jenže když takto uvažuju, tak si hned připadám jako spatná matka.

A to podnikani je mimo tvuj obor? Pokud ne a udrzi te to „v pozoru“ jdi na ZL. Az deti povyrostou, budes mit opet prostor vice na svou realizaci. Ono tohle se i tezko radi, ja te chapu, sama jsem naopak pred rodicakem podnikala a uspesne, ale casove to uz stejne nepujde. Ale ja az s ditetem pochopila, ze materstvi je opravdu narocne na cas a energii - resp z meho pohledu a potreby perfekcionismu - nerealne :mrgreen: ale co chci rict, ze si musis sama odpovedet, co je pro tebe vetsi zlo - ztrata kroku s praci a budouci eventualni nemoznost fungovat na vyssi urovni, nebo absence doma :nevim: oboji dokazu pochopit, ale to fakt musis zvazit ty. Nicmene za me, jak jsem psala, finacne to resit uplne nemusis, coz je taky plus, sla bych na ZL a casem pokud by jsi stale chtela muzes jit opet na full time ;)

carsa
Ukecaná baba ;) 1103 příspěvků 08.01.18 10:46

Jak tě tak čtu, mám pocit, že i když to bude OSVČ jsi schopná pracovat v podstatě na full time (jinak budeš mít pocit, že nejsi využitá…) A pak to ztrácí smysl. Otázka je, co je to podnikání. Jestli něco rukama sama z domu, nebo něco „intelektuálního“ s kontaktem s lidmi v tv´m původním oboru. Já tady dělám na Žl, ale časově mi to vyjde určitě na 8 hod min. Ani s volnem to není tak jednoduché - mám klienty a nemůžu jim říct - ted se mi dělat nechce, udělám to za měsíc. Spíš než forma práce je důležité její nastavení.

chaela
Ukecaná baba ;) 1176 příspěvků 2 inzeráty 08.01.18 10:47
@Anonymní píše:
@chaela
a rozhodnutí?

Pisu z telefonu, odeslala jsem to omylem. Uz je to opravene.
Jinak krom vyse zmineneho se taky bojim, ze pri OSVČ bych vlastne zahodila svoje vzdelani (v tom se podnikat neda) a i kdyz si ted myslim, ze me neco bavi, tak kdybych to delala porad a na cas a musela bych, tak by me to bavit prestalo.
Nicmene ty pises, ze finance resit nemusis. To bych do toho sla hned. Nemusis makat od nevidim do nevidim, nestresujes se, jestli ti to vyjde apod.

Netopirek
Echt Kelišová 7752 příspěvků 08.01.18 10:48

Já jsem rušila živnost kvůli dceři. Ale já byla samoživitelka a důležité pro mě byla ošetřovačka v případě nemoci, dovolené, stály plat.

Teď po RD mám v plánu jít na zkrácený úvazek - už teď mám 3/4 tak snad vyjde 1/2. Pokud ne tak brigády. Ale prozatím mám chlapa co nás uživí. A nemám pocit, že ztrácím kariéru. Žádnou nemám.

Je důležité si v sobě urovnat co je pro tebe nejdůležitější. Když si budeš připadat nevyužitá v práci, budeš to vyčítat dětem. Ale pak i obráceně.

A názor že děti v družině trpí, neplatí pro všechny děti. Moje dcera je v družině strašně ráda a naopak je napruzelá, když musí domů brzo

vejilka
Závislačka 4464 příspěvků 08.01.18 11:05

Těžko říct. U vás je dobré to, že v případě, že ti podnikání nepůjde, tak vás chlap uživí. Nevím, v jaké oblasti chceš podnikat, ale neznám moc lidí, kteří by podnikali pár hodin denně, stíhali domácnost, děti, měli čas na sebe. Vždycky to přináší nějakou oběť a jsou to starosti.Ale i tak bych to možná zkusila a když to nepůjde, můžeš si najít něco na půl úvazku a mít tak pravidelný příjem

Regina Hero
Nadpozemská drbna 27287 příspěvků 08.01.18 11:10

Já jsem zvolila to OSVČ… kvůli dětem v první řadě… a pak taky kvůli tomu, že tak konečně dělám to, co mě baví a ne to, co jsem dělala předtím, protože jsem to vystudovala… můžu tak vyzvedávat děti po vyučování a rozvážet je do kroužků… teď už vlastně jen tu nejmladší, starší se beze mne obejdou… a taky je to fajn kvůli dovolené, nemusíme si s manželem složitě plánovat, kdy pojedeme, jestli ji dostaneme oba dva současně, mám volno, kdy si udělám sama… a protože třeba u mého předchozího zaměstnavatele by asi neprošely tři týdny nebo měsíc dovolené v kuse, tak je to OSVČ ta nejlepší volba…

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1532 příspěvků 08.01.18 11:16

Já jsem zatím bez dětí, takže co se tohoto týče, neporadím, ale znám poměrně hodně podnikajících lidí a i když měli třeba zpočátku taky takovou ideu, že budou flexibilnější a budou pány svého času, tak to takřka vždy dopadlo tak, že podnikáním tráví pravidelně minimálně 12 hodin denně a jsou daleko uhoněnější a zaneprázdněnější, než byli jako zaměstnanci. :think: Takže asi záleží i na tvém nastavení, jestli si dokážeš poručit, že to podnikání pro tebe nebude prioritou č. 1, aby ti nakonec nespolklo víc času, než klasické zaměstnání.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Zdravá budoucnost před námi

Všechno jednou končí... Nebo začíná? V posledním díle naší výzvy Do plavek s... číst dále >

Články z Expres.cz

Schneiderová v Tváři otvírá víko od kanálu nejhorší televizní zábavy

Jitka Schneiderová (45) prý ráda překonává překážky a miluje výzvy. Po... číst dále >

Socha Špinarové vznikla bez výběrového řízení. Proč její autor tvrdí opak?

Slavnostní odhalení bronzové sochy Věry Špinarové vyvolalo pořádný rozruch, a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi... číst dále >

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který... číst dále >