Šly byste bydlet do Rakouska

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.01.18 09:51
šly byste bydlet do rakouska

Ahoj ženy,

manželovi se naskytla možnost jít pracovat do jedné krásné vesničky do Rakouska, do Tyrol, nádherná příroda..manžel je kuchař, takže by dělal v gastronomii, problém jsou moje obavy..

manžel - dělá v ´Praze kuchaře, docela si na jeho postu vydělá nadstandartně jako kuchař, nicméně na Prahu nic moc, má 35 čistého, ale musí se otáčet, často dělá i víc než 12 hod a kr /dl, jak to chodí v této profesy, přiznané má minimum, takže nic mu nejde na důchod, teda jde, minimumn, kdyby se mu něco stalo, nemocenská pord, nemá nárok na dovču, takto to zde nechodí, vezme si dovču a když má štěstí, proplatí mu ji v té vyši, co má přiznané, ale často si prostě vezme volno, že nejde do práce po domluvě a namaká si to zpátky, pre si ji pak vezme kolega z protisměny a on dělá za něj, pre on dělal za něj, takže je pak v kuse i víc jak 14 dn - 21 dní v práci :roll:
Já - mám maturitu a dělám jako asistentka v jendé kanceláři, tam se ted nebudu vracet, pre firma zkrachla, takže jsme na RD a po nem si budu hledat job, měla jsme 22 čistého, umím - domluvím se anglicky, byt co jsme na mateřské a posléze RD, moje aj šla značně do kopru, holt ji nepoužívám, ale věřím, že to je zas o tom ji nakopnout..

Takže bydlení v Praze drahé a příjmy průměrné, jediné co nás tu drží manželova rodina a přátelé, jít do menšího města a platit menší nájem, jde zas v ruku v ruce s nižším platem a být někde v cizím městě se stejnými podmínkami, viz práce v gastru..

Mně tu nedrží nic, rodiče mi umřeli a mám tu jen sestru, která žije osamoceně, ale extra se nepředře, aby nás navštěvovala, máme moc hezky vztah s manželovými rodiči, vídáme se 3×-4× do týdně, milujou vnučku, ta zbožnuje dědu, to by mě mrzelo, ji odvést, ale podporují nás v tom jít zkusit štěstí jinam, min se naučit jazyk, německy neumíme ani jeden, já mám jen minimální základy..

No a přišla nabídka, zrovna v době, kdy manžel hledá novou práci, pre majitel ze dne na den zavřel restauraci, že bude rekonstruovat bez jakéhokoliv upozornění a bez šance na nějaké 3 platy, že končí zaměstnání..kdo zná tento obor ví, že prostě to takto funguje, bohužel, člověk se ničeho nedomůže, ale to nechci rozebírat..takže máme možnost jít do té vesničky, kde by manžel dělal v kuchyni, neumí jazyk, takže ze začátku by dělal pomocného kuchaře, 8 hod 5 dní v týdnu a 6. den 6 hodin za 2000E. museli bychom si zde najít pronájem, známý říkal, že se dá za 600 - 750E najít menší 2kk.

Manžel by jel napřed, my dali výpoved z nájmu tady (což stejne budeme, hledáme levnější byt) takže kdyby to nevyšlo tak najdem jiný byt tady v Praze, on by jel na 2 měsíce zkusit práci, najít bydlení, něco naspořit, něco do začátku máme a my za nim pak přijeli, plán je takový, naučit se nemecky a pak se mu dveře otevřou, má kamaráda ve Vídni, v jedné docela luxusní restauraci, který by ho tam vzal, ale podmínka je nemecky na komunikativní úrovni a za docela dobré peníze..jíá se naučit nj a být zatím doma s malou, mít rodičák z ĆR a pak když by mi ji vzali do školky, si najít nejaký job, do začátku jakkýkoliv a zkusit se vypracovat, jneže jsme nikdy o odchodu neuvažovala a mám strach.

1. bez jazyka a s malým dítětem se prostě bojím

2.) budu tam uplně sama, malá je hyperaktivní a mně z nio dost hrabe a jsme ráda, že tchánovci hlídají a jsou tu často na návštěvě
3.) bojím se, že mi nj nepůjde
4.) že si tam nezvyknu, nerada změny a už ted, když o tom jen uvažujeme, mám stáhlý žaludek
5.) že ty těžké začátky prostě nedáme :D

alůe zas je toi šance a vrátit se můžeme vždy, škoda to nezkusit..

šly byste do toho, odešel takto někdo? jaké to bylo?

A poslední, zkušenosti co vše se musí zařídit, vím, že po 3 - 4 m se musí zařítit povolení ktrvalému pobytu, manžel by pracoval - zdravotko ok, co já s dcerou, mít zdravotko v ČR? či si ho zaplatit tam? jd emi o malou, dítě - často nemocné, úrazy, abychom se na zdravotním pak doplatili…

mně končí v srpnu rodičák, kdybych tam neměla práci, musím do čr se hlásdit na pracák? a jak je to tam se školkama od kdy tam berou a jak to chodí?

jaké jsou tam nákldy na život? 2000E plat, cca 700E nájem, já v přepočtu 259 E rodičák z ČR, dá se z toho vyjít a něco málo našetřit než se naučíme jazykl a zkusíme se posunout dál? ten kamarád co tam právě je, má zadarmo ubytovnu, jenže bez rodiny, manžel odjet bez nás nechce, což chápu, já taky nechci, jsme na sebe dost fixlí, takže řešíme ten pronájem..chápem, že začítky budou těžké, a le dá se s tím vyjít? u nás ted máme příjem 42 000 - s tím, že ted měl ten plat 35K ale mohl by najít job i „jen“ za 28K, nájem 16 000 i s poplatky plus 950 energie, telefony, mhd a jsme na 18 500, zbyde 10K s platem 28 a z toho by si měl platit ještě pojistku, co zatím nemá, když má přiznané to minimum, říkám si, že min tam na tom budeme stejně s šancí se vypracovat..

a poslední co se mi hodní v hlavě, nebude mít dítě, které ještě moc dobře nemluví česky guláš z cizojazyčného prostředí?

pardon za román, mam toho plnou hlavu

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Karlaska
Zasloužilá kecalka 758 příspěvků 08.01.18 09:56

Nečetla jsem vše, jen nadpis. já bych šla, rozhodně, děti budou mít menší problém než ty. zkušenost je k nezaplacení. vždycky se můžeš vrátit. jé mít tvou příležitost, už tu nejsem.) hodně štěstí. já mám 3 děti byla a jsem na ně hodně sama, vychovala jsem skoro dítě další, vydržíš vše, jen se neboj,,,

Lethe
Povídálka 46 příspěvků 08.01.18 10:02

V Rakousku je hodně Čechů i Slováků, spousta z nich spokojení.
Já mluvím německy dobře, ale v Rakousku se mi dvakrát nelíbilo, taky jsme byli na vesnici (a manžel Rakušák). Mám dojem, že Rakušáci se automaticky cítí povýšeni nad někoho, kdo přišel z východu, byť by i uměl jazyk dobře a měl třeba školy. Dávají to místy sežrat (takový ten pocit, že jsi tam určitě jen proto, abys dostala místní dávky :roll: ). Taky bys tam určitě minimálně ze začátku, než si najdeš alespoň nějaké známé, byla dost izolovaná (doma s dítětem). Uvědom si, zda to zvládneš. Není to lehký.
Držím palce, ať už se rozhodnete jakkoli.

astoret
Ukecaná baba ;) 1060 příspěvků 08.01.18 10:03

Chápu obavy, s rakouskem zkušenost nemám, ale známá tam byla před pár lety a i s jejich minimem se měla lépe než tady v ČR a pokud máte příslib lepšího zaměstnání do budoucna a limituje vás nj a ty jsi ještě s dítětem na rodičáku, ideál! on s enaučí v práci a ty životem tam a do půl roka šprechtíte a můžeze se posunout, 2000E je skoro minimum tam, ale když nebudete rozhazovat, budete žit dobře, cos popsala, líp než v Praze za manželův plat a šílené náklady na bydlení, nájmy jsou tam o chlup dražší, možná seženete i dražší než 700E, s tím třeba počítat, ale i tak se to vyplatí a hlvně jde jen o dobu než se naučíte jazyk a opak se vám dveře otevřou, on v kuchyni job najde, tomu věř a vše přiznané, vše funguje, často 13. platy a ty začneš nekde o nuly, byt třeba nekde prodávat či tak a když se naučíš dobře nj můžeš se vypracovat na nejakou asistentku taky, nicméně, příležitost a byli byste hloupí ji nevyužít, prostředí na život s malým dítěten nádherné a ta víden pak..kousek do čr za rodinou, jdete do toho a neboj se!!! těch prvních pár měsíců pžežijete a jen co se dostanete do jazyka bude dobře, ty ty dny na jaře a v léte - okolí a vše, výlety, ti to uteče a manžel bude z práce doma :D

Jana525
Závislačka 4947 příspěvků 08.01.18 10:04

Sla bych hned. Je to pro vas obrovska sance se nekam posunout. pro oba. A neni to zas tak daleko.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.01.18 10:05

@Lethe to jsem i teda tady, vlastně se vídáme jen s rodinou a tchýne říkala, že když by mohla, ráda přespí na gauči a bude jezdit i na dýl :D moje kamarádky bezdětné a vesmes nemají čas, vídáme se 1× za měsíc pomalu, manžel od rána do noci v práci, tam aspoň ty 8, nevim teda od - do ještě..je fakt, že tady je to něco se stane, vemu tel a nekoho zavolám, tam me děsí to, že něco se stane a není koho sehnat, asopon v jedné blízkíé vesničce, by byl ten známý od manžela, znám ho taky moc, fajn kluk…

Aries6
Generální žvanilka 21972 příspěvků 5 inzerátů 08.01.18 10:06

Já neporadím prakticky, absolutně se v tom nevyznám. Jen se zeptám takto - zkoušeli jste něco jiného v rámci ČR? Jiné bydlení, jinde, jinou práci? To, co dělá chlap, je fakt na palici, to je hrozné. Ale časté :cert:

Jinak si myslím, že jste v ideální situaci, kdy to zkusit. Malé dítě, jste „jen“ tři. S více dětmi a se staršíma (školou povinnými) by to bylo určitě horší.
Jazyk se naučíš, jestli nejdi totální introvert, tak i zapadneš a najdeš si kamarádky.

Já bych to nedala, mám tady kořeny zapuštěné příliš hluboko a blízkost rodiny je pro mě důležitá. Mě se zdá, že mám rodiče daleko a to jsou 30 km.

Přeji hodně štěstí při rozhodování.

Premek_Orac
Závislačka 4412 příspěvků 08.01.18 10:08
  1. Jazyk se naučíš, okolnosti tě donutí. Navíc v penzionech, hotelích a restauracích v Rakousku je to samý Čech a Slovák, takže přátele si najdeš.
  2. Viz výše, ale ano, částečně to bude problém. Ale spoustu matek to dává, dáš to i ty.
  3. viz 1)
  4. Rakousko je nádherné, co se týká kvality života, patří mezi to země na světě. Bude se ti tam líbit.
  5. Ano, začátky bývají nejtěžší, ale když se to zvládne, je to pro ty lidi fajn. Sám jsme se kolikrát v okolí rakouských jezer s personáem z ČR a SR bavil, jsou tam spokojení, něktěří rozhodnutí zůstat natrvalo. Vyhovuje jim nejen vyšší příjem, ale i v drtivě většině lepší zacházení, než v ČR (ale pozor, výjimky existují, čím víc se jedná o rodinný penzion s nevalným hodnocením na internetu, tím bývají podmínyk horší, čím lepší hodnocení, nebo malý až středně velký hotel, tím zravidla lepší zacházení). Ta setkání s těmito lidmi byla oboustraně milá, vlídná, příjemná.

Laurie
Kecalka 387 příspěvků 08.01.18 10:29

Píšeš, že německy neumíš, takže bych si rychle našla nějaký lekce, možná individuální, aby to mělo rychlej efekt :)
Jinak mi přijde, že tam jet chceš, jen máš strach, což je normální podle mě, ale zas kdy jindy do zkusit, když ne ted

klamonožka
Ukecaná baba ;) 1681 příspěvků 08.01.18 11:01

Četla jsem to jen tak do půlky, ale šla bych. Rakousko je za rohem, jezdí tam krásně vlaky, to můžete do Prahy za příbuznými každý druhý víkend, kdyby to byla jo velká krize na začátku.

pikola
Neúnavná pisatelka 19424 příspěvků 08.01.18 11:34

Měla by sis uvědomit několik věcí. Přestěhováním o dávky z čech přijdeš. Zjistěte si, zda to je jako v německu, že ty jako manželka a dítě budeš pojištěná před manžela, neměla by jsi nic platit. Žádné povolení k pobytu není potřeba, jsi v EU. Ale měli by jste se přihlásit na radnici po 3 měsících že tam žijete.
Nepočítej, že na vesnici budou umět anglicky. Pokud nemáte ani základ Nj aby jsi vyplnila formulář, bude to dost boj. Máte na to aby jste se přestěhovali? Kauce, nájem, stěhování, než bude výplata. Ta je předpokládám v hrubém, většinou se udává roční plat.

Děti chodí do školky daleko dřív než v čechách, co a kde a kolik stojí a jak mají místo by jsi musela zjistit ve školce na místě. Zkus najít nějakou skupinu na fb, určitě tam bude něco jako „matky v rakousku“

Agrion
Závislačka 2799 příspěvků 08.01.18 12:06

Ahoj, hodne dobre si promysli, jestli to chces zkusit… a co od toho ocekavas. Umis si predstavit v cizine zustat? Nebo jit jen na zkusenou a naucit se jazyk? Ve vasich profesich bez znalosti jazyka rozhodne necekej, ze byste si tam „nasetrili“ a pak se vratili zpet… ty zlate casy uz jsou pryc. Nemam zkusenosti primo s Rakouskem ale ziju uz sedm ket v Nemecku… zcela uprime si myslim, ze se lidem ve vasi situaci ( povolani, male dite) zije lip v CR… odejit do Nemecka/Rakouska se dnes vyplati uz jen vybranym profesnim skupinam, germanofilum a dobrodruhum touzicim po zivote v cizine :nevim: 8o

Manhattan
Závislačka 3697 příspěvků 08.01.18 12:13

Já bych šla hned. Moje teta žije v Rakousku a je šťastná, tak dobře by se s její prací v Čr neměla ;)

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.01.18 12:30

Poradím anonymně, mám v AT polovinu rodiny, něco přímo v Tyrolsku, něco ve Vídni, Gratzu atd. Pracovala jsem tam na střídačku asi 7 let. Němčinu (rakouštinu :lol: ) mám perfektní, na úrovni rodilého mluvčího. Ale…je opravdu, opravdu velký rozdíl mezi městem a vesnicí co se týče mentality lidí. Rakušané jsou všeobecně na facku, říká že Češi jsou xenofobové, ale kdo to říká tak nebyl v Rakousku. V těch vesnicích to ještě jde, ale ve městech ti místní vždycky budou dávat sežrat že jsi cizinec a v jejich očích něco méně a to i když máš perfektní jazyk i s přízvukem. Mě se x krát stalo že jsem s někým mluvila po jejich a to většinou nikdo nepozná že nejsem místní, ale potom jsem promluvila na někoho jiného nebo do telefonu česky a ono hele, obrat v chování dotyčného o 360 stupňů. Tohle je tam normální.
Co se týče praktických věcí, tak Češi a Slováci mají v každém menším i větším městě nějakou komunitu, je to částečně i proto že s místními si prostě nerozumí a najít si přátele mezi místními je hodně těžké. Přijmou tě v pracovním kolektivu, ale že by se s tebou někdo z nich chtěl sejít v soukromí to rozhodně ne.
Finance, Tyrolsko je velká oblast a dost záleží kam půjdeš. Kamarád dělá kuchaře za 15 euro na hodinu v čistém, vše je tam samozřejmostí oficiálně. Vydělá si cca 2500 euro v čistém, ale umí jazyk.
Bydlení v Tyrolsku je poměrně drahá záležitost, 2+kk minimálně 500 euro, ale v této cenové relaci jsou velké rozdíly v metráži i úrovni bytů. Slušnější 3+kk počítejte 800 euro. Telefony a internet jsou tam dost levné. Počítejte s kaucí ve výši 2-3 nájmy. Škola i školka se tam platí, ale státní zařízení neúčtuje nijak horentní sumy.
2000 euro vydělat na rodinu je na tamní poměry tak tak na vyžití. Spíš je to dost málo. Rodičák můžete dostávat rakouský pokud tam bude manžel pracovat a dá se odepsat z daní i dítě i žena v domácnosti, na konci roku to může udělat pěknou sumu.
Ojetá auta jsou tam levnější, ale za opravy, náhradní díly a servis si účtují astronomické sumy. Pojištění auta na rok stojí cca 800 euro a pokud tam pracuješ musíš mít auto přihlášené u nich a platit jejich pojištění.
Zdravotní pojištění je cca 80 euro, ale manžel si tebe i dítě může přihlásit na sebe takže to není taková suma.
Jídlo v obchodech je tam asi ve stejné cenové relaci jako u nás, jen kvalitnější. Oblečení a drogerie je o dost levnější.
Tyroslko je super, mám o tam moc ráda a ráda tam jezdím, klidně bych tam žila i na trvalo, ale já už to tam znám, mám tam hromadu známých, rodinu, znám poměry i vím na co si dát pozor. Ale za 2000 euro bych tam nešla.
Nevím co by tě ještě zajímalo.

Radka.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.01.18 14:00
@Anonymní píše:
Poradím anonymně, mám v AT polovinu rodiny, něco přímo v Tyrolsku, něco ve Vídni, Gratzu atd. Pracovala jsem tam na střídačku asi 7 let. Němčinu (rakouštinu :lol: ) mám perfektní, na úrovni rodilého mluvčího. Ale…je opravdu, opravdu velký rozdíl mezi městem a vesnicí co se týče mentality lidí. Rakušané jsou všeobecně na facku, říká že Češi jsou xenofobové, ale kdo to říká tak nebyl v Rakousku. V těch vesnicích to ještě jde, ale ve městech ti místní vždycky budou dávat sežrat že jsi cizinec a v jejich očích něco méně a to i když máš perfektní jazyk i s přízvukem. Mě se x krát stalo že jsem s někým mluvila po jejich a to většinou nikdo nepozná že nejsem místní, ale potom jsem promluvila na někoho jiného nebo do telefonu česky a ono hele, obrat v chování dotyčného o 360 stupňů. Tohle je tam normální.
Co se týče praktických věcí, tak Češi a Slováci mají v každém menším i větším městě nějakou komunitu, je to částečně i proto že s místními si prostě nerozumí a najít si přátele mezi místními je hodně těžké. Přijmou tě v pracovním kolektivu, ale že by se s tebou někdo z nich chtěl sejít v soukromí to rozhodně ne.
Finance, Tyrolsko je velká oblast a dost záleží kam půjdeš. Kamarád dělá kuchaře za 15 euro na hodinu v čistém, vše je tam samozřejmostí oficiálně. Vydělá si cca 2500 euro v čistém, ale umí jazyk.
Bydlení v Tyrolsku je poměrně drahá záležitost, 2+kk minimálně 500 euro, ale v této cenové relaci jsou velké rozdíly v metráži i úrovni bytů. Slušnější 3+kk počítejte 800 euro. Telefony a internet jsou tam dost levné. Počítejte s kaucí ve výši 2-3 nájmy. Škola i školka se tam platí, ale státní zařízení neúčtuje nijak horentní sumy.
2000 euro vydělat na rodinu je na tamní poměry tak tak na vyžití. Spíš je to dost málo. Rodičák můžete dostávat rakouský pokud tam bude manžel pracovat a dá se odepsat z daní i dítě i žena v domácnosti, na konci roku to může udělat pěknou sumu.
Ojetá auta jsou tam levnější, ale za opravy, náhradní díly a servis si účtují astronomické sumy. Pojištění auta na rok stojí cca 800 euro a pokud tam pracuješ musíš mít auto přihlášené u nich a platit jejich pojištění.
Zdravotní pojištění je cca 80 euro, ale manžel si tebe i dítě může přihlásit na sebe takže to není taková suma.
Jídlo v obchodech je tam asi ve stejné cenové relaci jako u nás, jen kvalitnější. Oblečení a drogerie je o dost levnější.
Tyroslko je super, mám o tam moc ráda a ráda tam jezdím, klidně bych tam žila i na trvalo, ale já už to tam znám, mám tam hromadu známých, rodinu, znám poměry i vím na co si dát pozor. Ale za 2000 euro bych tam nešla.
Nevím co by tě ještě zajímalo.Radka.

ty 200 bereme jako základ prostě než se naučíme jazyk, já nevím, dopst to zvažuji, ale co tady? tady se moc líp nemáme a v jeho profesi, kde prostě nebude mít ani žádný důchod, nedejbože kdyby onemocněl či urat, co s přiznanými 11K..na hypo nemáme nárok, zas díky tomu, že to nemá přiznané, takže v nájmu, které v praze jdou raketově nahoru, věřím, že bysme se meli bud stejně či do budoucna si polepšili, spíš řeším to do budoucna, že prostě je to šance, žít trošku líp, já sio nedělám iluize, že bez znalosti jazya to bude lehké a klidně budu dělat nekde zezačátku uklizečku a makat na jazyku, beru to i pro dceru, že je to lepší, je malá, naučí se perfektne jazyk..my tak, vrátit se můžeme vždy a jako bonus umět řeč, neřčekám, že si tam vyděláme bůhví co, ale když odečtu co máme tady, na nic nemáme nárok, taqk mi přijde, že proč to nezkusit, zvlášt, když dcera ještě nechodí do školky a já s ní doma..

tak to jsem nevěděls s tím rodičákem, dík za info, jsme ve fázi, ýže vše zjištujeme a rozmýšlíme. o kolik víc tam stojí třeba potraviny? je to markantní rozdíl či prostě trošku draž?

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

Články z Expres.cz

Kráska a trhan: Justin Bieber dělá půvabné Hailey ostudu na každém kroku!

Tihle dva jsou v poslední době snad diskutovanějším párem než slavní... číst dále >

Workoholik Kopřivová si po návratu do Čech stěžuje: Potřebuji siestu!

Návrat do České republiky jí příliš nesvědčí! Veronika Kopřivová (27), známá... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pět chyb, kterými si přiděláváme zbytečné vrásky

Nejsme kouzelníci, abychom zastavili čas. A tak se vrásky dříve či později... číst dále >

Pomozte nadšené sportovkyni Natálce k bezbolestnému pohybu a nové protéze

Jednou by chtěla být veterinářkou, ze všeho nejvíc však čtrnáctiletá Natálie... číst dále >