Před stavbou - finance

12115
22.4.10 23:19

před stavbou - finance

Ahoj, jsme na prahu úplně všeho, co souvisí se stavbou domu - projekt, stavební povolení, atd atd (fakt zatím naprosto netuším, co vše do toho spadá a co se vyvrbí, jako nezbytný výdaj). Potřebovala bych vědět, aspoň odhadem nebo podle vašich zkušeností, s jakou částkou máme počítat do rodinného rozpočtu, než začneme stavět. Za individuální projekt (jasně, tam se to bude hrozně lišit), prostě než jste poprvé kopli, kolik vás to stálo. Díky moc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

35136
23.4.10 05:54

ceny se velmi liší
projektatni stavaři leckdy jsou schopni dodat kompletní projekt za ceny kolem 20 000, ale manžel (architekt) říká, že za tuhle cenu se prostě správně udělat projekt nedá - zákonitě musí porušovat řadu norem a nemá dořešené důležité detaily, které se pak řeší za pochodu a už nejdou optimalizovat
nicméně spousta lidí takhle spokojeně postavila a bydlí
jinak cena projektu (dobře udělaného) je 5-15% ceny realizace, těch 5 je třeba za studii, s razítkem ke stavebnímu povolení je to za těch 15%. úředničina moc nestojí, stojí hlavně čas
platí se ale různé polatky odborníkům, třeba geodetům, pokud potřebuješ vytyčit pozemek (5000) (to potřebuješ ještě asi 2× během stavby)
odhadci pro banku na hypotéku (5000)
pak jestli potřebuješ změřit radon (nevim kolik), udělat hydrogeologický průzkum
sítě, pokud nejsou součástí projektu…

to, co se dělá přímo na pozemku
až se probudí manžel, můžu poptat detaily
my jsme stavěli teďka, ale já si pamatuji úplný kulový

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8541
23.4.10 08:18

My ted prave dostaveli domecek, projekt vcetne vsech zmen a veci okolo nas stal cca 100 000, dalsich cca 50 tisic nas staly vsecky ty pruzkumy, povoleni a kolky. Takze my asi 150 tisic. Jo a pak krome stavby musis pocitat stavebni dozor a vsecky revize (dozorovi platis treba 500 na hodku a zalezi na Tobe, jak moc si to nechas hlidat, ale vyplati se to), no a pak na vsecko (elektrina, plyn…) potrebujes zaplatit odbornika, ktery Ti aj zaridi revizi kvuli kolaudaci, to se asi lisi clovek od cloveka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12115
23.4.10 13:03

Moc děkuju vám oběma :kytka:
Manžel tipoval kolem 100.000, já starý skeptik jsem počítala i pár stovek tisíc 8-) Tak aspoň že tak, snad se nevyšplháme přes to, co uvádíte vy.

Pudlo, pokud se už manžel probudil :wink: , moc prosím, zeptej se na další, díky!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12115
23.4.10 13:10

a ještě se chci zeptat - projekt chceme zadat známé, která je inženýr v oboru pozemní stavby. Má to nějaké nevýhody oproti tomu, když projekt vypracuje architekt?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35136
23.4.10 14:21
Eliška píše:
a ještě se chci zeptat - projekt chceme zadat známé, která je inženýr v oboru pozemní stavby. Má to nějaké nevýhody oproti tomu, když projekt vypracuje architekt?

architek narozdil od stavare dba na esteticno (ma to v popisu prace), takze by te mel jako i trosku vest, aby sis nepostavilampernikovou chalopupku, ikdyz by ti samozrejme nemel nutit nejakou supermodernu, kdyz nechces. A druha vec: mel by myslet na prakticke uziti domu, jakoze treba neni super mit vchod do koupelny ze zadveri hlavniho vchodu, jak ma jedna moje znama.
Stavar ti zaruci predevsium, ze barak bude fungovat jak ma, tzn. nespadne, nepotece do nej, bude dobre izolovany… to ale architekt taky (architekt z CVUT).
jestli by vam to delala znama, tak to bude nejspois OK, ta vam to snad udela poctive, ne jako ti, co sekaji jeden barak za tejden jak na bezicim pase.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35136
23.4.10 20:11

manzel rikal, ze uz to je asi vsechno, co jsem psdala ja … jen podani stavebniho povoleni bude asi 2000,ale jestli budete na ohlaseni, tak to je zadarmo

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
lila30
23.4.10 21:29

Ahoj,

my jsme taky na začátku, chystáme si nechat udělat projekt na míru.

Zatím nás stálo,

měření radonu 2400,– uděláno za dva dny od objednání
vytyčení pozemku 4000,–
projekt nás bude stát od 40 000,– podle náročnosti
zatím nás paní projektantka pověřila telefonicky at si, seženu všechny ,vyjadřovačky (co se týče sítí)
Vše jsem vyřídila přes internet, jen myslím UPC jsem posílala poštou
A ted zatím čekáme až se vyjádří :-D

• Nahlásit
  • Citovat
12115
24.4.10 15:02

Moc dík! :palec:
koukám, že se to celkem liší, ale u toho projektu mi to bylo jasný (předpokládám, že ten architekt bude dražší než inženýr stavař) a to ostatní se liší spíš v řádu tisíců, to snad unesem.
Lilo, vám dělá projekt architekt, nebo stavař?

Známá je fakt známá, ne kamarádka, je to slušný člověk, ale stejně si říkám, že bychom asi měli vidět předem nějaký její domy a reference majitelů :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
lila30
25.4.10 07:44

Ahoj,

je to projektantka, co vím dělá i stavební dozor :think: , ze stavebního uřadu máme na ní vynikající reference, je to starší paní žádný začátečník, tak uvidíme zatím jsme se nesetkali,má věčně totál plno.

zatím se i přeme s manžou jak co bude vypatat, máme jen 500 m2, kde mužem stavět , tak uvidíme jestli tam nebudou nějaké omezení :cry:

• Nahlásit
  • Citovat
15
22.6.16 10:19

Ahoj děvčata, moc bych si přála miminko a přítel už o něm taky mluví jenže, mamka mi to rozmlouvá. Jsme spolu už od mých 20 let. Mně je 30, příteli 45. Nastěhovali jsme se spolu do bytu 1 + 1 a žili tam. Přítel platil téměř vše (nájem, jídlo) já jen něco málo z brigád, tvrdil, že mu to nevadí. Studovala jsem do 25 let (měla jsem rok pauzu při studiu). Pak šla pracovat a začala víc věcí platit, abych se za sebe nemusela stydět, že mě přítel živí. Přítel měl malou firmičku, která mu po letech zkrachovala, ale práci má a nestežuje si. Pořídili jsme si spolu pejska, který nám loni umřel. A teď k problému, miminko si přejeme oba, jenže já nemám moc naspořeno. Přítel pro nás minulý rok koupil byt na kraji Prahy kam jsme se přestěhovali. Firma dřív dobře vydělávala, takže se mu podařilo koupit byt bez dluhu. Byla jsem na něj moc hrdá. Já jsem se moc podílet nemohla, protože úspory nebyli až tak velké pro nějaký výraznější podíl a práci má na dobu určitou, takže mi nikde nepůjčí. Přítel přišel s tím, že když už má pro nás byt tak se můžeme konečně vzít. Nepožádal mě o ruku dřív, protože se prý chtěl nejdřív zajistit, aby mohl mít rodinu. To mě viděsilo. Nevadilo mu za nás oba platit nájem řadu let, ale když šlo o koupi bytu tak už měl předem naplánováno, že si mě musí vzít až po tom co ho splatí. Chce, abych se věnovala především dětem a byli pro mě na 1. místě. S tím, že on jako chlap bude živit rodinu a já se budu starat o děti a domácnost. Plánuje dětem platit drahou školku, jezdit s námi na výlety a hezké dovolené. Všechno to zní moc hezky, ale mamka mi říka, že budu na něm závislá a jednou si to budu pak vyčítat. Že si chlapi po letech takových žen neváží. Ja se začínám bát, když to měl všechno takhle naplánované, že bych mohla jednou dopadnout špatne. Koupili jsme si spolu letos malou chatičku, taková ruinička k rekonstrukci a přítel mi říká, že je to moje zajištění když by se nám spolu nedařilo. Že tam pak můžu s dětmi být v přírodě. Nikdy mě nic takového nenapadlo řešit, o všem jsme mluvili jako o našem a nic nedělili na moje a tvoje. Ale vše krom poloviny chatičky je přítele. On mi říká, že je to tak spravedlivé, že hodně makal, abychom si koupili byt a já jsem se vezla. Máma mi říká, že mu nemám věřit když si to takhle naplánoval a já opravdu nevím. Máma radí ať miminko odložím a koupím si nejdřív byt. Přítel, ale tvrdí že už mimi nemáme odkládat, že už mu je hodně. A taky se pochopitelně, ale nechce v žádném případě na bytě, který by byl můj podílet a chce uzavřít předmanželskou smlouvu. Prý stačí, že už bude platit z větši části rekonstrukci chatičky, ale to až někdy, teď nejsou finance. Jak by vám přišlo rozumné se domluvit? Já to nikdy totiž neřešila, až teď :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15859
22.6.16 10:24

Tobe je 30 a tvoje mama ti rozmlouva dite? Jsi snad dospela a svepravna, aby sis o tomhle rozhodla sama ne? 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6347
22.6.16 10:25

Promiň, ale jestli ti říká že byt je jenom jeho a ty jsi se vezla tak už bych dávno byla za kopečkem. Chce tě jako ploditelku dětí, to je podle mě vše. Ale rozhodnutí je na tobě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15
22.6.16 10:28

Máma je i moje kamarádka a rozhodně mě zajímá co si o tom myslí. Nevidím na tom nic špatného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7456
22.6.16 10:34

Přestaň se držet maminčiné sukně a začni žít sama za sebe. Sorry, ale brát ohledy na maminku? :mrgreen: Trapné a směšné. ;) A vůbec bych se nedivila, kdyby ti chlap chlap utekl :nevim: Nikdo nevydrží s maminčiným mazánkem. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama