Přednost chodců na přechodu

Anonymní
7.8.13 14:21

Přednost chodců

Anonym z pochopitelných důvodů. :(
Manžel jel cca 30 km v hodině a na přechod mu vstoupily dvě osoby. Jednu z nich srazil. Měla povrchově odřenou nohu, jinak nic. Nechtěla volat lékaře, že jí nic není, ale manžel říkal, že pro jistotu-nikdy neví, zda je opravdu OK. Sanitka přijela, říkala že vše dobrý, ale tím že to byla rychlá zdravotnická pomoc, tak si dotyčnou odvezli.
Obě osoby vypověděli, že auto viděli, ale prostě mají přednost, tak do vozovky vstoupili.

Nevíte jak to ve skutečnosti je? Absolutní přednost chodců neexistuje? To si myslím já. Pokud chodec vidí auto v těsné blízkosti přechodu-oni tam nestáli, ale šli a rozhodli se přejít-tak nesmí auto ohrozit? Myslím, že chodec by v takovém případě neměl do vozovky vstoupit, pokud vidí auto v těsné blízkosti? Nebo si to myslím špatně?

A hlavně-co manželovi hrozí? Alkohol neměl, rychle nejel. Věc je v šetření a já vůbec nevím, co může být dál-může přijít o řidičák?

Prosím o jakékoli zkušenosti.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

13908
7.8.13 14:26

Musí zpomalit jeli u přechodu a když tam někdo stojí nebo přechází pustit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3607
7.8.13 14:27

Ridic by mel umoznit chodci bezpecne prejit vozovku, pokud jsou jiz na prechodu, ale pokud stoji a cekaji, tak auta nemaji zadnou povinnost zastavit. To mi bylo receno pred 4 roky v autoskole a tim se ridim, zakon jsem teda nestudovala, tak predpokladam, ze mi tam bludy snad nerikali :-) Sama se na prechod nevrham, ale cekam az mam volno, nebo az me nekdo pusti a naopak kdyz ridim, tak zastavuji pred prechodem vetsinou, kdyz je husty provoz a vidim, ze dotycni cekaji na prejduti dlouho, jinak kdyz jedu a za mnou nikdo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35461
7.8.13 14:27

Neměly by tam vstoupit. Jak to bylo, to záleží na tom, co policie vyšetří. O řidičák na nějakou dobu s největší pravděpodobností přijde, pokuta. Záleží na tom, co vyšetří, pokud to bude jeho vina, je možná třeba podmínka. :nevim: Dopředu ti to nikdo moc neřekne, držím palce, ať to dopadne dobře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3887
7.8.13 14:28

Tohle jsem našla v zákoně o silničním provozu:

§ 54
(1) Je-li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou „Přechod pro chodce“, „Podchod nebo nadchod“, musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.
(2) Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.
(3) Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Nevidomý chodec signalizuje úmysl přejít vozovku mávnutím bílou slepeckou holí ve směru přecházení. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy; nachází-li se na přechodu pro chodce nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel.Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Chodec musí dát přednost tramvaji.
(4) Chodec nesmí překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce.

Takže logicky si myslím, že pokud vidí chodec přijíždět auto k přechodu a vstoupí na vozovku když je auto tak blízko, že je nebezpečné nebo nemožné zastavit, tak je vina na chodci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31603
7.8.13 14:31

Auto se musí přibližovat k přechodu takovou rychlostí, aby bylo schopné zastavit. Pokud chodci dají najevo, že chtějí přejít, tj. to, že jsou při kraji chodníku u přechodu už je dostatečný „náznak“, tak mají přednost… Řekla bych, že vina je bohužel jednoznačně manželova, řidič musí takovou situaci předvídat, pokud tam vidím pohybovat se někoho v blízkosti přechodu, musím počítat s tím, že chce přejít.
Abych nezněla moc přemoudřele, ano, chápu, že se to stane, z lidského hlediska je to oprávněné necítit to jako výhradně svoji chybu, když oni se rozhodli tam z fleku vlízt, i když to tak zprvu nevypadlo.
Proto nesnáším chodce, kteří zevlují u přechodů a nechystají se přejít.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
K-Black
7.8.13 14:31

Jo to jsou ty debilní chodci :pocitac: :pocitac: vstoupit do vozovky když je auto už u nich :roll:

Ale mají přednost, nemyslím si že z toho muž bude něco mít. Jedině v případě že by to byli nějaký vychcandíry a začali si vymýšlet, ale o řidičák určo nepřijde, max pokuta a nějaký bodík. Nestresuj se :kytka: tohle je holt riziko řidičů.

• Nahlásit
  • Citovat
35461
7.8.13 14:32

Ještě přidám zkušenost, ne osobní. Známý srazil paní na přechodu, nakonec to vyřešili odškodným - mimosoudním vyrovnáním. Tam taky nebyl alkohol nebo překročení rychlosti, prostě ji přehlédnul, vyšla zpoza auta.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7662
7.8.13 14:35

Podle mě absolutní přednost neexistuje a chodec je účastník provozu jako každej jinej - nesmí svým chováním ohrozit další účastníky. To, že hodlá přejít přes přechod, musí být z jeho chování zřejmé, jako třeba že se zastaví, rozhlídne se, naváže oční kontakt s řidičem přijíždějícího auta…
Nemyslím, že by z toho tvůj manžel měl mít nějaké popotahovačky. Pokud teda u šetření nenarazí na nějakýho ynteligenta.
A dotyčná měla kliku, že tvůj muž dodržel předpsanou rychlost. Jet tam nějakej Schumacher, tak byla na kaši a to její „Vždyť jsem měla přednost“ jí mohli vytesat do mramoru.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7995
7.8.13 14:35

Já jsem řidič i chodec a to, co jedna i druhá strana umí předvést…
Případ tvého muže se bude řešit s ohledem na již citovaný výňatek ze zákona, ovšem doufej, že si paninka výpověď nerozmyslí třeba ve vidině odškodného.
Až malej bude chodit, budou naše golfky už na vyhození. Plánuju je prázdné vozit a každému, kdo na dvouproudové silnici před přechodem začne předjíždět již zastavující vozidla dávající přednost chodci, pustím ten kočárek pod auta. Je to specialita žen. Nevím, čím to je, buď nemyslí nebo se neumí rozjet, ale ty absolutně nerespektují, že nejsou na silnici samy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7662
7.8.13 14:38

@ncc1701 Tomu se říká lečba šokem. :jazyk: Ale je fakt, že dotyčný/á už to nejspíš nikdy znova neudělá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31603
7.8.13 14:38
@Tiger-lily píše:
Ještě přidám zkušenost, ne osobní. Známý srazil paní na přechodu, nakonec to vyřešili odškodným - mimosoudním vyrovnáním. Tam taky nebyl alkohol nebo překročení rychlosti, prostě ji přehlédnul, vyšla zpoza auta.

No ono je i pamatováno na toto a u přechodu se nesmí parkovat, teď nevím, zda 3m nebo 5m, právě proto, aby se takto někdo nemohl nečekaně vynořit. Pokutu mělo hlavně dostat to auto, které tam bránilo ve výhledu na přechod…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7995
7.8.13 14:39

@Bersaba
To jo, těch pár vteřin, než by zjistili, že je ten kočár prázdnej, by si asi pěkně užili. Nevím, na co myslí, když začnou takhle předjíždět. Proč ta auta před tím přechodem zastavují?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35461
7.8.13 14:40

@Gladys Však právě, záleží na tom, jaké budou všechny okolnosti. Tenhle známý zase způsobil vážné zranění, nejen škrábance, jako v případě zakl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21860
7.8.13 14:40
@ncc1701 píše:
Já jsem řidič i chodec a to, co jedna i druhá strana umí předvést…
Případ tvého muže se bude řešit s ohledem na již citovaný výňatek ze zákona, ovšem doufej, že si paninka výpověď nerozmyslí třeba ve vidině odškodného.
Až malej bude chodit, budou naše golfky už na vyhození. Plánuju je prázdné vozit a každému, kdo na dvouproudové silnici před přechodem začne předjíždět již zastavující vozidla dávající přednost chodci, pustím ten kočárek pod auta. Je to specialita žen. Nevím, čím to je, buď nemyslí nebo se neumí rozjet, ale ty absolutně nerespektují, že nejsou na silnici samy.

To fakt…? :pankac: Hele popravdě jsem snad neviděla, aby někdo předjel vozidlou před přechodem pouštějící chodce… :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama