Předškolák neslyší samohlásky

898
22.12.19 21:43

Předškolák neslyší samohlásky

Klukovi bude v lednu 6, takže by měl jít od září do školy. Je celkem šikovný, do školy se těší. Od starších sourozenců se naučil velká tiskací písmenka a snaží se číst a psát. Problém je, že neslyší ve slovech samohlásky, pouze souhlásky. Podle logopedky je to v tomto věku běžné, do září to prý dožene.
Já se ale bojím, že ne a uvažuju o odkladu. Máte s tím zkušenosti? Slyšeli vaši prvňáčci ve slovech samohlásky? A pokud ne, nebylo v první tříd ve škole peklo se čtením?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1010
22.12.19 21:49

Vždyť je mu 5, co má co umět psát a vědět o samohláskách? Běžně takové děti ještě neumí ani pořádně vyslovovat, natož tušit, co jsou to samohlásky! Dát mu odklad, jakože mu bude v půlce první třídy 8? To mi teda přijde přehnané. Samozřejmě je rozhodnutí na tobě, ale podle mě má předškolák tak poznat roční období a ne samohlásky. 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
898
22.12.19 21:55

@prejeta_zaba Nečekám, že bude vědět, co znamená samohláska. jen mě znervózňuje, že to ve slovech neslyší. Snaží se sám, chce se vysrovnat sourozencům. Chodí za mnou mi ukazovat, co napsal - dnes třeba ADLK. Tak jsem to nahlas přečetla a on se akorát začal vztekat, že přece napsla Andulka. Mám strach, že podobné vztekání by nás čekalo v první třídě, pokud mu to nenaskočí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3870
22.12.19 21:56
@prejeta_zaba píše:
Vždyť je mu 5, co má co umět psát a vědět o samohláskách? Běžně takové děti ještě neumí ani pořádně vyslovovat, natož tušit, co jsou to samohlásky! Dát mu odklad, jakože mu bude v půlce první třídy 8? To mi teda přijde přehnané. Samozřejmě je rozhodnutí na tobě, ale podle mě má předškolák tak poznat roční období a ne samohlásky. 8o

Asi tak. Dcera nastoupila v čerstvě 6 letech a je mezi těma zimníma „klackama“ s odkladem o hlavu menší. Naštěstí je moc šikovná, ale jsou věci, ve kterých prostě proti těm velkým děckám úspěch nezažije. Já vím, každý chce, aby jeho dítě bylo ve škole šikovné, ale fakt je ok, aby mělo dítě v polovině 1. třídy 8 let?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.12.19 21:56

@monika215 učím v první třídě a je to úplně normální. Teď má poznat první hlásku ve slově, rozdělit slovo na slabiky. Je prosinec a pořád to detem někdy ujede.
Hlavně tvůj syn je šikovný. Teď to opravdu umět nemusí.
Dva roky zpátky jsme měli třídní perličku „anns“ místo ananas a na tom to hodně dětem docvaklo.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.12.19 22:00

@monika215 ještě te uklidnim, že můj předškolák nečte a ani nepíše, takže opravdu nevím, jestli to slyší. Kdyby tvůj syn neuměl písmena, tak tě ani nenapadne něco takového řešit, tak to neřeš. ;)

• Citovat
  • Nahlásit
898
22.12.19 22:02

@cverunka Holka je taky prázdninová a navíc drobná a nástup do školy zvládla v pohodě. U prostředního kluka se ale bojím, aby nebyl zklamaný, když mu to i přes veškerou snahu nepůjde a aby pk na školu nerezignoval.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
898
22.12.19 22:03
@Anonymní píše:
@monika215 učím v první třídě a je to úplně normální. Teď má poznat první hlásku ve slově, rozdělit slovo na slabiky. Je prosinec a pořád to detem někdy ujede.
Hlavně tvůj syn je šikovný. Teď to opravdu umět nemusí.
Dva roky zpátky jsme měli třídní perličku „anns“ místo ananas a na tom to hodně dětem docvaklo.

Děkuju, tak asi budu doufat, že mu to docvakne

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
898
22.12.19 22:07
@Anonymní píše:
@monika215 ještě te uklidnim, že můj předškolák nečte a ani nepíše, takže opravdu nevím, jestli to slyší. Kdyby tvůj syn neuměl písmena, tak tě ani nenapadne něco takového řešit, tak to neřeš. ;)

Mě by taky nenapadlo zkoušet, jestli slyší ve slovech jednotlivá písmena. Jako první to s ním dělala logopedka - zkoušela ho třeba, jestli PAS a PES je stejné nebo jiné slovo. V tomhle cvičení byl úplně mimo. Dokonce jsem si nebyla jistá, že chápe rozdíl mezi slovy stejný a jiný, tak jsem mu ukazovala třeba dvě lžičky a ptala jsem se jestli jsou stejné nebo jiné, abych poznala, jestli vůbec chápe, co se po něm chce

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.12.19 22:07

@monika215 proč by mu to nedocvaklo? Jak jsem psala, kdyby neuměl písmena, tak jsi v klidu.
Navíc je spousta času. On ještě dozraje.

• Citovat
  • Nahlásit
898
22.12.19 22:08
@Anonymní píše:
@monika215 proč by mu to nedocvaklo? Jak jsem psala, kdyby neuměl písmena, tak jsi v klidu.
Navíc je spousta času. On ještě dozraje.

Snad mu to do září docvakne. Dík

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16105
22.12.19 22:24

Sluchova analyza je do prvni třídy důležitá, ale ma spoustu casu a určitě mu to naskoci. Pokud je jinak šikovný, odklad bych kvuli tomu nedavala. Některým detem to trva dele nez to naskočí a některým to naskoci az v prvni tride, tim ze se začnou učit pismenka a uvidí to. Potřebuji tu zrakovou oporu, aby to naskočilo.

Starsi syn je dubnový a odklad mel, bylo nekolik důvodů, nebudu to rozepisovat a sluchova anaylaza byla jednim z nich (pisi jedním ne jediná) mate spoustu casu a da se to opravdu hravou formou cvičit. Dítě do prvni třídy nepotřebuje znat písmenka, cist nebo psat. Pokud to chcete trénovat zkuste jen sluchem prvni, poslední hlasku, rozklad na hlasky, slozeni zpět, hrajte si s pismenky, jak zni slovo, kdyz oddelam prvni slabiku, poslední slabiku, prvni hlasku, posledni… co se stane, kdyz jednu hlasku náhradní jinou napr. Ve slove kroj posledni hlasku náhradní hlaskou K…
Syn na odklad chodil do PT a tam to jeli ve velkem, ALE vse jen sluchem, zadne cteni nebo psani. Delali i kurz Elkonin. Samohlasky jsou obtížnější slyset a nekdy prostě trva delsi dobu nez diteti docvakne ze MA se skládá z M+A.

Mladsi syn je kvetnovy, letos predskolak odklad určitě nezvažujeme. Sluchovku trénujeme formou her. Obcas taky samohlasky vynechá a neslysi. Maji ještě cas.
Pokud chodite na logopedii, logopedka určitě poradí jak to cvičit hravou formou. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2039
22.12.19 22:36

Ahoj. Dceři bude šest v březnu a dělá úplně to samé. Nedávno mi nadšeně přinesla papír, že napsala Eliška (jméno kamarádky) a bylo tam ELŠK :D Chodily jsme teď na takový kroužek pro předškoláky a chtěli po nich jen slabikovat slova a poznat 1. hlásku a 1. slabiku ve slově… To, že zatím neslyší ve slově samohlásky je úplně normálni. Ale taky mě to zarazilo, to je pravda. Pak jsem ale zjistila, že to tak mají i všechny ostatní děti, co tam chodí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4077
22.12.19 22:37

@aknah31

No to není tak uplně pravda, písmo které používáme neodpovídá tomu jak vyslovujeme a děti které nejsou postižené konvencemi to narozdíl od tebe vnímají. Jenže když narazí na klasicnou formu výuky tak nastane problém, v tomto případě se spoj s PPP kde ti poradí a v rámci možností to doporučí školu kde se učí děti číst metodou vhodnou pro tvé dítě. Klasická metoda je analyticko syntetická = slabikování (ta se používala když jsi chodila do školy) genetická (děti čtou jednotlivá písmenka ), a SFUMATO.

PPP ti asi doporučí školu s genetickou výukou čtění nebo dá befelem doporučení do školy aby tvé dítě učila genetickou metodou… SFUMASTO je pro dis asi vhodnější ale v okolí asi nebude škola s touto metodou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
898
22.12.19 22:46

@aknah31 Dík. Logopedka nám zatím radila, zkoušet doma ta podobná slova. Jinak trénovat hrou kluka moc nebaví - dostal od logopedky hru na ř podobnou Člověče nezlob se. Hrát to vůbec nechce. Frčí u něj hra na školu, Starší děljí doma úkoly, tak on si taky vezme papír a třena jejich starý Slabikář a něco opisuje anebo se snaží psát slova velkými tiskacími písmeny a pak se vzteká, že nepřečteme to, co se chtěl napsat, ale jen to, co doopravdy napsal

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat