Prekoncepční genetické vyšetření páru

59
3.4.20 23:36

Prekoncepční genetické vyšetření páru

Ahoj, letos bychom se chtěli začít snažit o mimčo a snoubenec by chtěl genetické vyšetření páru, aby měl větší jistotu, že malé bude zdravé, které se dělá ještě před plánovaným otěhotněním. Prekoncepční genetické vyšetření páru nabízí třeba Repromeda. Má s tím někdo zkušenost? Jaká je cena? Já mám 28 a drahá polovička 33, v rodinné anamnéze co vím je akorát cukrovka a parkinson (ten být dědičný nemusí). Podstoupili jste někdo takhle dopředu nebo až třeba po roce snažení?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

14580
3.4.20 23:56

My jsme to s partnerem podstoupili po zjištěné genetické vadě plodu, hradila nám to pojišťovna. Preventivně se to moc nedělá, rozhodně ne u páru, který se chce teprve o dítě snažit. Koukni se na ceník Repromedy, mělo by to tam být, ale myslím, že budeš muset počítat s cenou dost vysokou. Zkus se zeptat své gynekoložky, zda by vám nemohla dát žádanku na nejbližší genetiku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59
4.4.20 00:59

@Janli Děkuji za zprávu, no myslím, taky, že to bude zbytečné, ale snoubenec chtěl ať se na to příští týden na gyndě zeptám (teda no až mě kvůli stávající situaci přeobjednají), tak mě zajímalo, jestli na tom někdo takto dopředu byl. Všude právě píšou, že to mohou podstoupit i páry, které teprve začínají plánovat, většinově to ale páry podstupují až před IVF, nebo pokud vyloženě ví o nějaké genetické vadě v anamnéze, která by reálně mohla hrozit. V ceníku repro jsem to nenašla, ale tuším že jsem někde dohledala cenu kolem 12-15 tis., drahého tyhle genetická témata hodně zajímají tak to chtěl podstoupit už preventivně :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28830
4.4.20 01:15

Myslim ze je to blbost to podstupovat preventivne, spousta ne-li vetsina tech chyb vznika nahodne a ne na podklade genetiky, znam zeny ktere nekolikat musely potratit geneticky poskozene dite a pritom byly v poradku, nakonec se zdrave dite narodilo ale az po nekolika pokusech. Treba DS vznika skoro vzdy nahodne, to neni dedicne. Takze nic vam to nezaruci, podle mne zbytecne plytvani penez i sil, ale je to na vas. Kdyby vam neco zjistili, tak se to stejne neda lecit, jedine podstoupit IVF s genetickym prozkoumanim embryi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59
4.4.20 01:40

@veria No já právě myslím, že kdybych to věděla, dopředu tak mě to bude ještě více stresovat, kdyby náhodou na něco přišli. Takhle se přeci jen člověk s náhodou lépe vyrovná, a stejně nám nikdo nezaručí, jak to dopadne. Gynekoložky se na to zeptám, ale myslím, že také řekne, že teď je to zbytečné. Jen jsem tu podobné téma nenašla, tak mě to zajímalo, jestli to někoho třeba také nenapadlo dopředu a neřešil to. A nebo přítel moc kouká na vědecký videa :D mě by to upřímně ani nenapadlo, ale když už s tím přišel, tak zjišťuji možnosti… zas je hezký že se stará i takto dopředu :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28830
4.4.20 02:22

Myslim ze doktorka ti to nedoporuci. Pokud nemate nejake zatizeni v rodine, je to nesmysl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6331
4.4.20 03:15

@Ardilera Tak jestli mate penez dost a oba s tim souhlasite, proc ne. Odber krve nikoho neumori. Jsou nemoci, o kterych clovek nikdy neslysel a musi se potkat u obou v paru a bohuzel se to stava. Je to mala pravdepodobnost, ale muze se to stat. Az budes tehotna, muzes jit na geneticke ultrazvuky ke spickam v oboru, vetsinou se plati, ale uroven vysetreni je odborne nesrovnatelne vetsi, maji na to cas a pristrojove vybaveni je take uplne jinde. Ale i pak je ve zprave napsano, ze zachyt je 90%.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14580
4.4.20 08:48

@veria ani bych neřekla, že je to blbost. Mám kolem sebe několik párů, kde jsou oba přenašeči cystické fibrózy. Tři to zjistili až po narození dítěte, jeden naštěstí před, takže ti jdou na IVF. Pokud jsou peníze a chuť, tak to považuju za dost rozumné rozhodnutí. A těch recesivně podmíněných onemocnění je dost, hlavně různé svalové distrifie apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama