Přihláška do ZŠ

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Eveline132
Nováček 6 příspěvků 02.02.19 09:10
Přihláška do ZŠ

Zdravím, mám dotaz ohledně přihlášek na ZŠ. V okolí kde bydlíme syna dávat do školy nechci (osobní důvody) vybrala jsem jiné, přičemž jedna ze škol kontroluje, zda jsou podané přihlášky i v jiných školách - prý nepřípustné. Další škola má už vyhlášen zápis s tím, že den otevřených dveří bude upřesněn včas. Měla jsem představu, že ze synem půjdeme na dny otevřených dveří do mých vybraných škol a on si intuitivně vybere, kterou by chtěl. Mám strach, podat přihlášku do školy, která není spádová, aby mi neřekli, že ho nepříjmou. Řešil tady někdo podobnou situaci?

Reakce:
Katuskka
Závislačka 2799 příspěvků 02.02.19 09:49

My jsme šli loni taky na zápis do nespadove školy a bez problémů nás vzali ;)

Run
Generální žvanilka 20650 příspěvků 02.02.19 09:53

Dala jsem dítě do nespádové. A vzali ji. Já to tedy chápu tak, že přihlásit můžeš kam chceš a kdyby ti dítě náhodou nevzali, musí ho vzít spádova. Ale aby vybíral on intuitivně mi přijde trochu ujeté. Mala chtěla pokračovat v kroužku, takže ji bylo jedno, že kvůli tomu nepůjde s kamarády že školky. A já to přivítala, protože škola ač není spádova, je z našeho domu přístupnější a cesta je bezpečnější. Pro mě je důležitá dostupnost a kroužky. Protože učitele a vychovatele se můžou měnit.

Anik
Ukecaná baba ;) 1647 příspěvků 02.02.19 09:53

Tak tu školu, která to kontroluje, vynech, ne? Máš vybráno škol několik, pokud chápu dobře. Jen nevím /ale to fakt jen uvažuju nahlas, nekritizuju/, jestli bych nechala 6-leté dítko vybírat školu intuitivně, aby nevybral třeba tu, co má barevné skříňky v šatně. na škole jsou důležitější věci, které by měl mít zmapované rodič. Na druhou stranu, netřeba to přehánět, ty školy jsou dneska na podobných úrovních asi, i když u nás na sídlišti to zrovna moc neplatilo, v době kdy dcera nastupovala.

jessikka
Extra třída :D 10879 příspěvků 02.02.19 09:57

To je těžka odpověď. Evidentně to ma každé město jinak. U nás jsou špatně spádové školy, ale pokud je místy víc, vezmou i jiné děti. Tedy s bydlištěm ve městě. Prihlásek můžeme dát kolik chceme, školy do toho nemají co mluvit.

Ijen
Ukecaná baba ;) 1345 příspěvků 02.02.19 10:15

My jsme byli na zapise na 3 skolach, spadovou, kam jsme nechteli, jsme si nechali jako posledni. A nakonec tam syn musel, protoze u nas dostat dite do nespadove skoly je temer nemozne. Nejake intuitivni rozhodovani by mi bylo k nicemu, spadovost je kriterium cislo 1 a v nekterych skolach uz pristoupili k losovani, aby jim tam rodice nestali v den zapisu ve fronte od pulnoci, v domneni, ze rozhoduje i poradi u zapisu. Po 1.stupni jsme se rozhodli pro prestup, coz se po pul roce behani a nervu podarilo.

Příspěvek upraven 02.02.19 v 10:35

welovefashion
Zasloužilá kecalka 629 příspěvků 92 inzerátů 02.02.19 10:29

My jsme byli na zápis na nespadove, ale pro jistotu i v té spádové, protože pokud třeba bydlíš v městské části a nevezmou ti dítě kam chceš a spadova již je plná, tak ti můžou v rámci městské části umístit dítě kamkoliv, kde je volno, na to pozor…

No nakonec přes odvolání, dovolání a že se tam uvolnilo misto dětmi co šla na víceletá gymnázia, tak sme dceru dostali na školu nespadovou, ale byli to nervy… Už jsem si říkala jestli se na to nemám vykašlat…

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1391 příspěvků 02.02.19 10:39
@Eveline132 píše:
Mám strach, podat přihlášku do školy, která není spádová, aby mi neřekli, že ho nepříjmou.

To se stát může. Ředitel školy nemusí dítě z jiného školského obvodu přijmout, ani když má volnou kapacitu.

jenny.fields
Nadpozemská drbna 25857 příspěvků 02.02.19 10:40

Došla bych za ředitelem té nespádové a zeptala se, jaká je šance. Nějakou představu mít bude podle minulých let.

Taara69
Ukecaná baba ;) 1422 příspěvků 02.02.19 10:57

Dcera byla na spádové i nespádové u zápisu, na nespádovou ji nevzali, šla na spádovou a ve finále jsem ráda, že to tak dopadlo.

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 19255 příspěvků 02.02.19 11:00
@Luboš P píše:
To se stát může. Ředitel školy nemusí dítě z jiného školského obvodu přijmout, ani když má volnou kapacitu.

Toto tvrzení si dovolím zpochybnit. Ŕeditel nemůže dítě odmítnout k základnímu vzdělávání, pokud volnou kapacitu na své škole má.

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1391 příspěvků 02.02.19 11:15

Ze stanoviska MŠMT k interpelaci: "2) S ohledem na skutečnost, že žádost o přijetí může být podána i ve prospěch „nespádových“ dětí, jakož i s ohledem na povinnost obce zajistit podmínky pro plnění povinné školní docházky pro děti s místem trvalého pobytu na jejím území (ust. § 178 odst. 1 školského zákona), stanoví současně školský zákon, že ředitel školy je povinen přednostně přijmout děti s místem trvalého pobytu ve školském obvodu spádové školy (ust. § 36 odst. 7). Tyto děti tak mají přednostní právo na přijetí ve všech případech, kdy to umožňuje nejvyšší povolený počet žáků školy uvedený ve školském rejstříku podle ust. § 144 odst. 1 písm. e) školského zákona. Ředitel školy je tak oprávněn rozhodnout o nepřijetí těchto dětí pouze z kapacitních důvodů, neboť kriterium jejich „spádovosti“ má přednost před všemi ostatními kriterii stanovenými dle ust. § 164 odst. 1 písm. a).

1. Dětem, které nemají místo trvalého pobytu v příslušném školském obvodu, naopak školský zákon výslovný nárok na přijetí až do nejvyšší povolené kapacity školy nezakotvuje - ředitel školy je proto oprávněn rozhodnout o nepřijetí těchto dětí nejen z kapacitních důvodů, ale též z důvodu stanovených kriterií k přijetí."
Dzeiny
Nováček 8 příspěvků 02.02.19 21:50

No, dle meho neni v silach ZS aby si overovala kazdeho zadatele, zda nepodal prihlasku i jinde, proste chcou zastrasit rodice a mit tim padem co nejvic deti. Takze bych se nebala, spis je rozumne dite proste prihlasit jen na jednu… :nevim:
A za dalsi, skoly vetsinou berou prvni deti ze sveho obvodu a pak zbyvajici deti, takze je mozne, ze na vas misto nevystaci, ale pokud neni silny rok a neni moc deti, tak bych se taky nebala ;)

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Stěhování do bytu za 15 milionů! Chystají Plekanec a Šafářová domov pro jeho syny?

Tomáš Plekanec nenechává nic na náhodě. Kanadské soudy sice teprve budou o... číst dále >

Psychiatr Jan Cimický o Jiřím Pomejem: Bál se smrti, řešili jsme i Andreu!

Předtím než byl Jiří Pomeje hospitalizovaný s rakovinou kostí v Nemocnici Na... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >