Proč si nerozumíme s hloupějšími lidmi?

4.12.19 23:30

Proč si nerozumíme s hloupějšími lidmi?

Ahoj. Jen jsem se tak nad tím zamyslela. Je jasné a vím z vlastní zkušenosti, že to tak zkrátka je, ale proč mezi lidmi (alespoň mě to tak přijde) spolu s rostoucím intelektuálním rozdílem nastává určitá jakoby propast? Chápu že v primě na lyceu si budu těžko rozumět s jaderným fyzikem, protože zkrátka mi chybí ten matfyz, přehled v oboru, zkušenosti ( nehledě na to, že jsem technický antitalent). Ale proč se např. říká že s hloupým člověkem je absolutně k nepřežití? Já se s takovými setkávám jenom občas - vadí mi ten nesmyslný humor a to, že si s nimi nemám o čem popovídat, zkratka mají úplně jiné zájmy. Díky moc a prosím možná je to blbá otázka, ale fakt zkratka jen moje momentální úvaha.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

988
4.12.19 23:36

Nevím, jestli jsou to hloupější lidi… Ale občas se dám do řeči s někým, s kým nesouhlasím, ale nemá smysl o tom debatovat, protože jeho názor je vyloženě hloupý, případně nechce si připustit i jinou variantu, a nemám náladu trávit půl hodiny zbytečným tlachanim.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.12.19 23:53

@Janee19 Mě vždycky připadá, že jen s málo lidmi se dá doopravdy diskutovat. Buď si poslechnout tvůj názor a řeknou „hmmm, tvoje věc“ nebo naopak se do krve hádají a trvají na svém. Logicky uvažovat, vymyslet argumenty a reagovat - to je mezi těmi, s kým mluvím výjimka aby to uměli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.12.19 23:55

@Janee19 Takže abych to shrnula (došlo mi to teprve jak čtu svůj první příspěvek), tak s tebou zkratka souhlasím :slight_smile:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11317
4.12.19 23:59

Tak ono je podstatné, jak moc chceš aby ten druhý se zajímal o tebe a nebo jestli ty se zajímáš o toho druhého a to třeba právě proto, že je úplně jiný.

V okamžiku kdy primárně chceš ty druhé jako stafáž k tomu o čem se chceš bavit ty, tak lidmi s odlišnými zájmy, zkušenostmi, vzděláním to moc fungovat nebude.

Pokud se spíš budeš ptát a poslouchat a autenticky se o druhého zajímat, tak se setkat můžete. A ano, mnohdy to vyžaduje docela velkou dávku sociální inteligence, aby to zafungovalo. Takže to líp jde těm kdo mají tuhle složku inteligence rozvinutější.

Četla si některou knížek s rozhovory Aleše Palána se samotáři? Je to výsosntý intelektuál, má nominaci na magnesii literu, živí ho psaní. A přitom dokáže navázat naprosto neuvěřitelně živé a pravdivé vztahy s lidmi na úplném okraji s velmi odlišnými postoji a názory. A z toho jak rozhovry vede se docela dá naučit to, jak poslouchat druhé tak, aby to bylo užitečné pro obě strany.

No a pak je ale samozřejmě na světě spousta kreténů, kteří prostě nestojí za to aby jim člověk věnoval nějaký přebytek energie.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.12.19 00:10

No počkej, jakou tady dostaneš sodu, za ty hloupější lidi. :P Podle mě to není o inteligenci (považujeme-li hloupého, jako málo inteligentního), ale spíš o nějaké sociální inteligenci, možná empatii. Skoro nikdy to není o nějakém oboru, škole, ale o charakteru. Možná i o umění volit správná slova. To se těžko popisuje. Někdo umí výstižně, vtipně popsat i tu jadernou fyziku, někdo umí poutavě a s nadsázkou vyprávět o pečení buchet a někdo tě umlátí nudnými frázemi už u pozdravu. A od toho se odvíjí následné konverzace a navazování vztahů, porozumění si. :nevim: Mně obecně nejvíc vadí absolutně nulový okruh zájmů, neochota navazovat konverzaci, i když opakovaně nadhodím téma a taková ta zabedněnost. Kdy si člověk mele tu svou a je vidět, že ani trochu nevnímá své okolí. To je až groteskní. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
285
5.12.19 00:14

Mám na to nepopulární názor, takže pardon předem. :D Jsou to jen předsudky, skutečně a funkčně inteligentní člověk se domluví s kýmkoli, i s blbcem. Pokud se nedomluví, není tak inteligentní, jak si myslí. Je to logická definice inteligence, tj. schopnost řešit problémy, včetně těch komunikačních. (To platí pro zdravou a dospělou populaci, a pochopitelně to opomíjí fyzickou stránku věci - např. komunikace s násilníkem bude i o něčem jiném.)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
786
5.12.19 00:19

Můj život se dost změnil k lepšímu, když jsem omezila hádky/debaty a začala pěstovat s lidmi konverzace. Nejde to vždy, ale často je to velice obohacující, bez ohledu na příslušnost k různým sociálním bublinám. A je fascinující, že zajímaví lidé se nacházejí fakt ve všech skupinách - třídních, politických, náboženských, etc.

Do ničeho se nenuť, ale nezavírej si zbytečně dveře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.12.19 00:38

@knihomolka1903No asi tak, že tobě někdo přijde hloupý, ještě neznamená, že hloupý je. Jen třeba co jemu přijde důležité nebo zásadní, tobě přijde malichernost a naopak. Já se třeba snažím vyjít s každým, někdy je to sice těžké, ale většinou se najde společné téma. S každým si nesednu, to je jasné a mám třeba úplně jiný pohled na svět, ale někdy to jinak nejde. Každý jsme prostě jiný a jsou lidi, kteří mi jsou něčím blízcí a zase lidi, kteří ne. Musela jsem se ale naučit i s takovým člověkem vyjít (třeba v zaměstnání). Za kamaráda nebo partnera bych si takového člověka nevybrala, každý si vybírá přátele, kteří mu jsou něčím blízcí. Když mi ten člověk sedí, společné téma si vždy najdu. Takže i s jaderným fyzikem se já jako absolutně fyzikou nepolíbená dokážu bavit i kdyby to mělo být o dnešním obědu. Myslím si ale, že řešíš blbosti a hraješ si na někoho kdo nejsi. A to mě třeba vadí neřeším jestli se učíš na výběrové škole nebo na učilišti, ale to, jak se sama máš za hvězdu by mi vadilo i když určitě i s tebou bych vyšla. Vycházím z dřívější diskuze, kterou si založila. Je to 15 a myslím, že si hraješ na něco co nejsi. Píšeš, jak chodíš na prestižní školu, přitom chodíš na školu, kde se bere i žák se čtyřkou atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3106
5.12.19 04:05

Dunning Kruger neboli DK efekt znas?

Jinak ja nedelim lidi na hloupejsi a chytrejsi ale na A a B. S Becky si proste nerozumim a nehodlam s nimi plytvat energii.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.12.19 04:40

Okamžitě se mi vybavila v naší rodině slavná věta naší babičky. „Nikdy se nedohaduj s blbcem, nebo si někdo všimne, že mezi vámi není rozdíl.“ Pokud mi někdo nesedí, ať už povahou, vystupováním, intelektem a jinými vlastnostmi nemá pro mě smysl se s ním o čemkoli bavit, pokud to není nezbytně nutné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.12.19 05:48

@knihomolka1903
A ty se považuješ za tu chytrou nebo spíše tu hloupou? To já jen abych byl v obraze. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35304
5.12.19 06:12

Já s některými lidmi nedovedu vést příjemný rozhovor, protože některá témata (móda, zlato, herci…) jsou mi cizí. Myslím, že zase musím připadat zabedněná já jim. S hlupákem zahrádkářem se pobavím v pohodě. Jaderní fyzici se nebaví durt o fyzice, probíraj i ženský :-)))
Co je fakt nepříjemné, když partner v komunikaci začne projevovat rasismus a další nepřijatelné postoje, a to nemusí být hlupák.

Označovat druhé za hlupáky není moc chytré, nikdy nevíš, jak pohlíží tvé okolí na Tebe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23349
5.12.19 06:17
@knihomolka1903 píše:
Ahoj. Jen jsem se tak nad tím zamyslela. Je jasné a vím z vlastní zkušenosti, že to tak zkrátka je, ale proč mezi lidmi (alespoň mě to tak přijde) spolu s rostoucím intelektuálním rozdílem nastává určitá jakoby propast? Chápu že v primě na lyceu si budu těžko rozumět s jaderným fyzikem, protože zkrátka mi chybí ten matfyz, přehled v oboru, zkušenosti ( nehledě na to, že jsem technický antitalent). Ale proč se např. říká že s hloupým člověkem je absolutně k nepřežití? Já se s takovými setkávám jenom občas - vadí mi ten nesmyslný humor a to, že si s nimi nemám o čem popovídat, zkratka mají úplně jiné zájmy. Díky moc a prosím možná je to blbá otázka, ale fakt zkratka jen moje momentální úvaha.

Kdo je pro Tebe hloupý člověk? ;)

Je hloupý proto, že je jiný anebo proto, že Ty si myslíš, že je hloupý?

Není problém spíš ten, že neumíš překročit hradbu vlastní omezenosti a uznat, že i jiný názor může být zajímavý, že jiný styl života někomu vyhovuje, že jiný humor může připadat někomu druhému zábavný?…

Já osobně bych si nedovolila o někom říct, že je hloupý, ale z mého pohledu je prostě jiný než já, nemůžeme být všichni stejní, že… :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5.12.19 06:24
@Katchulina píše: @knihomolka1903No asi tak, že tobě někdo přijde hloupý, ještě neznamená, že hloupý je. Jen třeba co jemu přijde důležité nebo zásadní, tobě přijde malichernost a naopak. Já se třeba snažím vyjít s každým, někdy je to sice těžké, ale většinou se najde společné téma. S každým si nesednu, to je jasné a mám třeba úplně jiný pohled na svět, ale někdy to jinak nejde. Každý jsme prostě jiný a jsou lidi, kteří mi jsou něčím blízcí a zase lidi, kteří ne. Musela jsem se ale naučit i s takovým člověkem vyjít (třeba v zaměstnání). Za kamaráda nebo partnera bych si takového člověka nevybrala, každý si vybírá přátele, kteří mu jsou něčím blízcí. Když mi ten člověk sedí, společné téma si vždy najdu. Takže i s jaderným fyzikem se já jako absolutně fyzikou nepolíbená dokážu bavit i kdyby to mělo být o dnešním obědu. Myslím si ale, že řešíš blbosti a hraješ si na někoho kdo nejsi. A to mě třeba vadí neřeším jestli se učíš na výběrové škole nebo na učilišti, ale to, jak se sama máš za hvězdu by mi vadilo i když určitě i s tebou bych vyšla. Vycházím z dřívější diskuze, kterou si založila. Je to 15 a myslím, že si hraješ na něco co nejsi. Píšeš, jak chodíš na prestižní školu, přitom chodíš na školu, kde se bere i žák se čtyřkou atd.

Tak zrovna soudíc z tvého příspěvku a tónu, který jsi zvolila, bych neřekla, ze vyjdeš s každým. Sama píšeš, ze je zakladatelce 15 let, tak od ní nemůžeš očekávat zkušenosti v jednání s lidmi nejrůznějších názorů, povah, charakteru… Možná měla pisatelka na mysli právě takové lidi, jako jsi ty, ne?

Příspěvek upraven 05.12.19 v 06:55

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama