Proč tolik zapomíná?

14.2.17 00:18

Proč tolik zapomíná?

Máme 10 letého chlapce, který hrozně zapomíná. Zapomínal i dřív, ale teď je to snad ještě horší. To co chce, to si pamatuje, ale důležité informace nebo něco do školy to ne. Zapomíná co má za úkoly a do deníčku si to taky nezapíše, zapomíná sešity a jiné pomůcky do školy, zapomene učitelce odevzdat hotový úkol nebo si od někoho něco půjčí a pak to zapomene vrátit. Neustále mu připomínáme, že si má všechno zapsat do deníčku a že je potřeba aby si na svoje věci myslel sám, ale příliš to nepomáhá. Zapomínají tak moc i vaše děti? A jak to s nimi řešíte?

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
446
14.2.17 00:51

@starostlivamaminka budu mluvit o sourozencích, mě to teprve čeká :) brácha(13) zapomíná vše. Úkoly především. Kdyby s ním máma nechystala tašku, zapomněl by úplně vše. Kdyby mu ráno nevrazila tašku na záda, zapomene jí doma. Ségra(10) je ještě horší. Je roztěkaná, zapomíná věci i doma. Jako třeba rozmaže si chleba, pak něco povídá a jde pryč, chleba nic. Rodiče to řeší tak že vše připomínají, úkoly ségře píše do deníčku učitelka, je na prvním stupni. U bráchy je to horší, máma má domluvu s učitelkou ze školy aby na něj dohlédla že si zapisuje, jinak by nepřinesl jediný úkol.. Myslím že pokud se jedná víceméně o školu, je to normální. máma tedy má hodně volný způsob výchovy.. mě vychovával jen táta a nedovolila bych si přinést poznámku že nemám úkol.. Takže jsem zapisovala a psala, protože jinak doma byl sekec.. jinak pokud se ti to zdá opravdu hodně, a nejedná se vyloženě jen o školu, zeptej se vašeho doktora, určitě ti doporučí nějakého specialistu který posoudí jestli je vše v pořádku ;)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
10994
14.2.17 01:04

@starostlivamaminka Je lajdák, školu má na háku, když ostatní je schopný si zapamatovat.

Ještě záleží jak se učí.
Pokud výborně, tak bych ještě tento rok byla ochotná primhourit oko.
Pokud se učí špatně, tak je to jen důsledek toho lajdání, které nevzniklo jen tak v poslední době a už s tím pravděpodobně moc nezmuzete.

Návyky se budují od mala, nikoliv v 10. letech na druhém stupni.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
49159
14.2.17 02:03
@Trojlístek píše:
@starostlivamaminka Je lajdák, školu má na háku, když ostatní je schopný si zapamatovat.

Ještě záleží jak se učí.
Pokud výborně, tak bych ještě tento rok byla ochotná primhourit oko.
Pokud se učí špatně, tak je to jen důsledek toho lajdání, které nevzniklo jen tak v poslední době a už s tím pravděpodobně moc nezmuzete.

Návyky se budují od mala, nikoliv v 10. letech na druhém stupni.

v 10 letech je to čtvrťák.. čili 1. stupeň a lajdák to být vůbec nemusí.. bože to je hodnocení na první dobrou že :roll:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
53518
14.2.17 04:35

Já jsem taky dost roztržitá a pokud si důležité věci nezapíšu, tak je zapomenu. Přitom dlouhodobou paměť mám dobrou.
Sešitek je dobrá věc, večer bych s ním prošla tašku, jestli má všechno. Je to teprve čtvrťák.
A když si něco zaponene zapsat, musí holt počítat s následky. Jako „starostlivamaminka“ mu nemůžeš stát neustále za zadkem.
Jako dítě jsem málokdy něco zapomněla, ale z pozice dospělého mi to připadá zbytečné dělat z toho vědu. Zapomenout pomůcku, potřeby na malování nebo „tělák“ není katastrofa.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1035
14.2.17 05:16
@starostlivamaminka píše:
Máme 10 letého chlapce, který hrozně zapomíná. Zapomínal i dřív, ale teď je to snad ještě horší. To co chce, to si pamatuje, ale důležité informace nebo něco do školy to ne. Zapomíná co má za úkoly a do deníčku si to taky nezapíše, zapomíná sešity a jiné pomůcky do školy, zapomene učitelce odevzdat hotový úkol nebo si od někoho něco půjčí a pak to zapomene vrátit. Neustále mu připomínáme, že si má všechno zapsat do deníčku a že je potřeba aby si na svoje věci myslel sám, ale příliš to nepomáhá. Zapomínají tak moc i vaše děti? A jak to s nimi řešíte?

Mé sestry syn v těchle letech zapominal také, uplne jak pises..Bude mu 13,trochu se to zlepšilo ale je to prostě v nem. Naštěstí se učí dobre.Ale nějak to neřešila - krom toho ze pořád připomínala a tak.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
15995
14.2.17 06:39

Ja mam dite jeste male, ale zapometliva jsem u nas doma ja…taky si vsechno pisu jak deb*l :D Ale ten popis mi prijde jako trochu moc, asi bych odkonzultovala, jestli nema opravdu nejaky problem - bud s pameti, nebo s pozornosti (to je podle me muj problem, sama vim, ze kolikrat myslim na neco uplne jineho, nez co delam, pak samozrejme nevim, co jsem kam dala nebo co jsem chtela udelat, nebo si neco hned nezapisu, a hned je problem na svete).
Pokud by tohle vsechno bylo ok, tak zase podle me ve ctvrte tride uz ma cas byt opravdu zodpovedny, nechala bych ho se v tom parkrat vymachat, jestli se to nezlepsi.

Ono jsem cetla nejake studie, ze dnes maji deti opravdu kratsi „attention span“ - ted si nemuzu vybavit cesky nazev :D Proste hodne deti se neumi poradne soustredit na vic nez opravdu kratkou dobu. Pry nekde zkouseji zavest meditacni cviceni apod…ale to jsem jen cetla, zkusenost nemam (i kdyz docela uvazuji vyzkouset na sobe).

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
12300
14.2.17 07:01

Nedelala bych z toho kovbojku. Snazit se to ohlidat to samozrejme ano…nam pomohla hooodne elektronicka zakovska, kam ucitelka pise vsechny domaci ukoly a akce. Takze si to ja prectu s ohlidam. Je to proste povahou. Ja jsem to same, roztrzita, zapometliva, ale fakt za to nemuzu, nedelam to schvalne. Muj syn je celej ja, tak tezko se na nej za to zlobit. Cim jsem starsi tim je to ale lepsi. Naucila jsem se, ze vsechno hned zapsat do diare, co tam neni, jakoby vubec nebylo :lol:. A ziju a funguju a myslim ze dost uspesne. Mam dve prace, treti dite na ceste a funguju. :mrgreen:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
4248
14.2.17 07:35

@starostlivamaminka mam syna 9 let, neni snad jediny tyden kdy by neco do skoly nezapomel.Dost casto mi vola ze skoly, ze nechal doma ukol at mu ho dovezu.Jsem z nej uz na nervy a i kdyz mu vsechno pripominam, tak stejne kazdou chvili neco zapomene.On teda skolu nesnasi a treba ma hotovej ukol, sesit v tasce, ve skole do ni mrkne, na prvni pokus ho nevidi a radsi rekne ze ho nema :cert: Zkousela jsem ucitelce rict, jestli by mu mohla vzdy rict at se poradne podiva, ale ta mu to taky nerekne a ja s nim hold ve skole nejsem…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
6650
14.2.17 07:49

Taky jsem jako malá zapomínala, přešlo to vlastně až když jsem se odstěhovala od rodičů, táta pracuje z domu a měl většinu dne puštěnou televizi nebo rádio jako zvukovou kulisu. Když třeba na týden služebně odjel, tak se zapomínání výrazně zlepšilo. Jakmile zase doma jela televize, tak jsem zase měla hlavu samou díru. A to sem to měla jako váš syn, kdejakou hloupost jsem v hlavě udržela a to co bylo důležité jsem z ní nemohla dostat. Ale uklidním vás, třeba učivo ze školy, ač se zdálo, že nic nevím se do hlavy uložilo. Doteď se divím, co všechno si ze školy pamatuju.
Dobré je hrát paměťové hry, třeba u snídaně mu říct tři zvířata a u večeře vám je bude muset zopakovat, samozřejmě bez zapsání, když to zvládne, dostane bod, když bude mít dost bodů, dejme tomu za týden, dostane nějakou odměnu.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
10994
14.2.17 12:41

@jdukolem To není hodnocení na první dobrou.

To je o tom, jak matky umetají dětem cestičky. Jedna furt něco připomíná, další letí z práce, jen aby přivezla zapomenutý úkol, dyť je to smutné.

Nemusíš mít stejný dojem jako já, je mi to fuk.

Děcko už si od mala vedu k tomu, že si chystá věci na gymnastiku a balet. Má kalendář a zhruba na svůj věk ví, co je za den. A to si na každé cvičení musí nachystat do batohu něco jiného.
Ve školce mají velké množství aktivit. Takže do kalendáře ji namaluji co bude, malujeme to spolu, takže ví, co je ping pong, ví, že bude karneval, že bude plavání. Po ní chci aby si to hlídala, společně chystáme věci.

Ve školce je rovněž vedou, takže mi připomíná třeba platbu za plavání. Dnes se jde fotit na gymnastickou průkazku a sama mi to ráno zmínila, že chce pěkné tričko.

Pohybuje se po soustředění, kde ji balíme batoh, je tam skoro celý den sama, nikdy se nestalo, že by něco někde ztratila, zapomněla.

Bude jí 6 let, rozhodně nečekám na školu a pak se jako budu divit, že lajdá a nebude vědět na co má deníček, do kterého si vše může poznačit.

Nemusí to mít v hlavě, ale děcko by mělo vědět, kde to najde.

Takže chce to se děcku věnovat a vést ho, ne pak hledat diagnózy a běhat po doktorech, je to fakt ujeté.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
15.2.17 23:01

@Trojlístek děkuju za názor a líbí se mi způsob jak to máte zavedené. A myslím, že ještě teď bychom to mohli napravit, že jsme něco takového neměli zavedeného už dřív. Problém je v tom, že jemu se škola nějakým způsobem zošklivila a jak už tady někdo psal on ten úkol hotový má, ale buď se mu do té aktovky nechce podívat vůbec a nebo do ní jen tak nahlídne a když požadovaný sešit s úkolem nenajde při prvním podívání, tak už ho víc nehledá a raději ho neodevzdá vůbec.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
10994
15.2.17 23:41

@starostlivamaminka Jemu se ta škola nezošklivila proto, že je to škola. Ale proto, že tam má povinnosti a on k nim nebyl veden :think:
Je to tedy vážně škoda, poněvadž to není dobrý základ pro vzdělávání, které má v dnešní době obrovský význam.

Popřemýšlejte - problém není ve škole, ale v nastaveném systému u vás…

Mně se zhruba ve třetí třídě škola zošklivila proto, že mi nešla matematika - jako fest (v dnešní době by mi jako děcku určitě něco diagnostikovali). Strach by mi nedovolil se takto postavit i k ostatním předmětům, byť jsem byla absolutně demotivována. A to se teď počítáním živým :lol:
Bylo to jak pěst na oko, skoro samé jedničky a neustálé trojky z matematiky. Učitelky za to tedy fakt nemohly, věděli jsem to všichni.
Kdyby na mě mamka neklečela, tak bych asi ani tu trojku neměla :oops: (to jen tak na okraj. Aby jsi si nemyslela, že ze sebe dělám dokonalou).

Bych se mu to snažila podat takto: že proto, aby mohl v životě dělat to, co ho relativně baví, tak je potřeba, aby zabral. Že teď je prostě potřeba zatnout zuby a drabat. Navíc je to jeho dětská práce. Ty s manželem taky musíš chodit do práce, aby jste měli kde bydlet, co jíst, mohli svítit a mýt se - naprosto základní potřeby.

Za chvilku se dostaví puberta, takže pokusit se o změnu je nejvyšší čas. Zaveďte nějaký systém, na kterém se dohodnete. Který ty můžeš zpočátku kontrolovat. Třeba ty úkoly. Je především potřeba, aby ty jsi věděla, že nějaký úkol dostal. To se bude muset chlapec naučit značit - aby to za něj dělala učitelka? Tak to jako vůbec u děcka, které umí číst a psát!

Úkol ať si vypracuje, ty ho zkontroluj - projev zájem o to co dělá, jak je šikovný, pochval ho. Holka mi tahá kvanta obrázků a pracovních listů ze školky a ukazuje co se naučila a co by si ještě ráda dodělala, protože to nestihla, (v podstatě si sama zadala úkol - něco dotáhnout do konce).
Pak mi to přijde ukázat a byť jsou to naprosto samozřejmé věci, které mi dospělí dávno umíme - jenže jsme se je taky museli naučit, tak já chválím jak střelená a motivuji. Ona je šťastná, že se může pochlubit co se naučila. Komu jinému by se taky měla chlubit, že jo…

Potom ten sešit a konkrétní stránku s úkolem označte výraznou barevnou lepkou. Ať hned vidí, že ho v té tašce má a může odevzdat. Uložte do aktovky.
A tak nějak postupujte u dalších školních nedostatků, nevím co na něj platí. Jestli si zvolil už teď cestu flinka a je třeba chytrý, tak je to tedy škoda. Pochopitelně by bylo dobré zapojit i tatínka.

A pokud by to nezabralo takto po dobrém, tak bych na něj klekla a šla cestou zákazů.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.7.22 19:00

Chci se zeptat na vaše zkušenosti se zapomínáním u dětí trochu z jiného soudku. Syn (téměř 7 let) někdy extrémně zapomíná nebo si není schopný vybavit základní fakta, i taková, která ho zajímají. Třeba nedávno nebyl schopný odpovědět na otázku, ve kterém městě bydlí. A opravdu to není tím, že bychom ho to neučili. Nebo si není schopný vzpomenout, jestli je rajče ovoce nebo zelenina (krom toho, že jsme ho to učili my rodiče, to samozřejmě už měl i ve školce a škole). Dneska měli bojovku, v rámci ní nějaké úkoly, a on nebyl schopný popsat části jízdního kola a auta (u auta si aspoň vzpomněl na výfuk a anténu, ale třeba kola, kapota, podvozek, volant - nic, u jízdního kola vůbec nic). Přitom zrovna na kole jezdí dost často, ale nevylezlo z něj ani to, že kolo má kola. Dost často se bavíme o programu na prázdniny, dnes jsme ho probírali se známými a on se mě před chvílí zeptal, jestli budeme až do konce prázdnin doma, nebo ještě někam pojedeme (mají mít příměšťák, pojedeme k moři, na což se hrozně těšil a pojedou na tábor, na který jeli už loni). Po dlouhém dolování v paměti a nápovědě si nakonec vzpomněl na to moře, zbytek vůbec. Nebo si dělá takový svůj pracovní sešit počítání, baví ho to. Na stránce jsou 3 úkoly na stejném principu (třeba pyramidy, stejná obtížnost). První dva udělá samostatně, u třetího se najednou zasekne a tvrdí, že mu vůbec nerozumí, že vůbec neví, jak na to. Jako by měl nějaké zkraty, něco věděl a najednou se mu restartoval mozek.
Přitom ve škole nemá problémy, i věci týkající se samoobsluhy (úkoly do školy, pomůcky, oblečení - nezapomínat rukavice, čepici, tělocvik…, domácí povinnosti typu stlaní postele a úklid hraček) zvládá standardně, snaží se být pečlivý. Ano, taky zapomíná, ale naprosto v rámci normy, dokonce bych i řekla, že méně než je v jeho věku běžné.

  • Citovat
  • Upravit
mackA159
9.7.22 19:32
@Anonymní píše:
Chci se zeptat na vaše zkušenosti se zapomínáním u dětí trochu z jiného soudku. Syn (téměř 7 let) někdy extrémně zapomíná nebo si není schopný vybavit základní fakta, i taková, která ho zajímají. Třeba nedávno nebyl schopný odpovědět na otázku, ve kterém městě bydlí. A opravdu to není tím, že bychom ho to neučili. Nebo si není schopný vzpomenout, jestli je rajče ovoce nebo zelenina (krom toho, že jsme ho to učili my rodiče, to samozřejmě už měl i ve školce a škole). Dneska měli bojovku, v rámci ní nějaké úkoly, a on nebyl schopný popsat části jízdního kola a auta (u auta si aspoň vzpomněl na výfuk a anténu, ale třeba kola, kapota, podvozek, volant - nic, u jízdního kola vůbec nic). Přitom zrovna na kole jezdí dost často, ale nevylezlo z něj ani to, že kolo má kola. Dost často se bavíme o programu na prázdniny, dnes jsme ho probírali se známými a on se mě před chvílí zeptal, jestli budeme až do konce prázdnin doma, nebo ještě někam pojedeme (mají mít příměšťák, pojedeme k moři, na což se hrozně těšil a pojedou na tábor, na který jeli už loni). Po dlouhém dolování v paměti a nápovědě si nakonec vzpomněl na to moře, zbytek vůbec. Nebo si dělá takový svůj pracovní sešit počítání, baví ho to. Na stránce jsou 3 úkoly na stejném principu (třeba pyramidy, stejná obtížnost). První dva udělá samostatně, u třetího se najednou zasekne a tvrdí, že mu vůbec nerozumí, že vůbec neví, jak na to. Jako by měl nějaké zkraty, něco věděl a najednou se mu restartoval mozek.
Přitom ve škole nemá problémy, i věci týkající se samoobsluhy (úkoly do školy, pomůcky, oblečení - nezapomínat rukavice, čepici, tělocvik…, domácí povinnosti typu stlaní postele a úklid hraček) zvládá standardně, snaží se být pečlivý. Ano, taky zapomíná, ale naprosto v rámci normy, dokonce bych i řekla, že méně než je v jeho věku běžné.

Upřímně mi to přijde divné, tohle bych už řešila s lékářem.

  • Citovat
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

Knihy z edice Disney Baby

  • (4.8) + 40 recenzí

Ahoj, tati

  • (5) + 5 recenzí

O Budulínkovi

  • (5) + 5 recenzí

O Červené karkulce

  • (5) + 5 recenzí

Poradna dětského psychologa

Ikona - Václav Mertin

PhDr. Václav Mertin