proplacení dovolené na MD

307
21.10.04 19:34

proplacení dovolené na MD

Ahoj maminy,
potrebovala bych poradit,jak je to s vyplacením dovolené na materské dovolené. Jsem uz rok na materské (od zárí 2003) a slysela jsem, ze zamestnavatel by mi mel za kazdý rok proplatit dovolenou. Kdy se to vyplácí? A jaké s tím máte zkusenosti - trhali se zamestnavatele a nechteli vyplacet? Díky za odpovedi.
Kajka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

17
21.10.04 20:36

Ahojky,
já jsem si dovolila s tímto nárokem vyrukovat na svého zaměstnavatele a ten se na mě obořil, co si to vůbec dovoluji a víceméně to zahrál do autu. I v účetní firmě mého zaměstnavatele dělali, že něco takového vůbec neexistuje a když jsem našla patřičné odstavce v zákoníku práce, tak poděkovali za poučení (ironicky), ale odezva žádná. Vzhledem k tomu, že mi zaměstnavatel vyšel dost vstříc před nemocenskou a následnou mateřskou s dobrým platem, tak jsem to nechala plavat. Taky chápu, že pro malou firmičku to nejsou malé peníze.
Přeji Ti hodně úspěchu.
Janina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
21.10.04 22:18

Ahoj, já jsem na mateřské od října 2003 a s účetní naší firmy jsem dohodnutá, že mi dovolená bude proplacena ke konci tohoto roku. Sama mi to navrhla. Určitě bych se nedala odbýt, nárok na to určitě máme. Papa, Veronika :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
21.10.04 23:52

Ahoj Kajko,
pokud jsi na MD od roku 2003 a z roku 2003 Ti zbyla nevyčerpaná dovolená, tak jsi měla nárok na vybráni zbytkové dovolené ihned po ukončení MD (před nástupem na rodičovskou dovolenou). Pokud jsi tuto možnost nevyužila, zaměstnavatel Ti ji musí proplatit, ale až v lednu 2005.
Měj se hezky
Silvie

• Nahlásit
  • Citovat
178
21.10.04 23:55

Ahoj Kajka,

tiez som si to zistovala u nas na personalnom, ale aj som iny pripad. V oktobri mi konci materska a zacina rodicovska. A na personalnom mi poradili, ze si musim vycerpat dovolenu za minuly aj tento rok, lebo podla novych predpisov platnych od 1.10.2004 sa dovolena nepreplaca, maximalne je mozne ju presunut do dalsieho roku. Ale ked si ju ani v tom nasledujucom roku nevycerpas, smola :twisted: - preplacat sa nebude a prides o nu.
Neviem ako je to v Tvojom pripade :?: , ale urcite su v tvojej situacii aj dalsie maminky, tak snad to niektora overy.

Ciao Slniecko z Jarnych miminiek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
575
22.10.04 08:58

Slniecko - nevím jestli jsi z ČR nebo ne, každopádně v ČR si dovolenou vybrat do konce roku nemusíš pokud ti to zaměstnavatel nenařídí, z ezákona je povinnost si jí vybrat do konce října následujícího roku po tom roce v jakém ti na ní vznikl nárok. U mateřských a vojny a pod. je dokonce vyjímka. Po skončení mateřské dovolené si zažádáš o proplacení dovolené a musí ti proplatit i tu z loňskýho roku.

Pokud já vím tak po mateřské tedy po vyčerpání těch 28 týdnů, už nárok na dovolenou jakožto zaměstnanec nemáme. No je to i logické že vždyť tam 3,5 roku vůbec nebudeme.

Toto jsou informace od mojí mzdové účetní.

Tak se mějte

Ahoj Petra 19+5

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
22.10.04 10:42

Ahoj Petro,

byvam v ČR, a na mzdovke mi tvrdili, ze podla toho noveho zakona platneho od 1.10.2004 ak si nevycerpam dovolenu teraz po 28 tyzdnoch a nastupim rovnou na rodicovsku do troch rokov dietata, tak si ju nestihnem vycerpat ani v nasledujucom roku a teda mi prepada. O ziadnej vynimke nehovorili. Diky za upozornenie, skusim si to este preverit.

Slniecko

• Nahlásit
  • Citovat
307
22.10.04 12:53

Díky

Dekuju za odpovedi. Nektere jste me asi spatne pochopily, protoze jsem myslela tu nevybranou „klasickou dovolenou“, kterou bych mela mit kdyz jsem druhy a treti rok na materske. Proste musim zvednout telefon a zavolat ucetni, jenom jsem chtela vedet zkusenosti od vas, at mam cim oponovat. Tech par korunek by se tedka pred vanoci siklo… :o)
Pa Kajka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2857
22.10.04 13:49

Ahojky

jen bych ráda reagovala na Slniecko,
V ČR se opravdu 1.10.2004 změnila platná právní úprava, a to co píše je právě tato novota.o)))

ahoj

Markéta 22 tt

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
22.10.04 20:29

Klasická dovolená ti naskakuje jen po dobu mateřské dovolené - to je těch 28 týdnů - a pak už ti žádná nenaskočí. Já jsem teď taky řešila problém, skončila mi mateřská s dvojčaty a kvůli novému zákonu mi to účetní taky nechtěla proplatit, takže jsem jí navrhla, že hned po skončení mateřské přejdu na dovolenou a pak na rodičovskou dovolenou. Ona to chtěla hrnout pořád před sebou, což je nanic, peníze se vždycky hodí, zvláště u dvojčat. Přijde mi to v tomhle případě trochu nedomyšlený, i když tu někdo psal, že jsou nějaké výjimky, ale já jsem to nečetla, tak nevím. Martina

• Nahlásit
  • Citovat
50
23.10.04 14:31

Ahoj všichni,
Slniečko má pravdu, ten zákon platí i u nás od 1.10.2004. Já jsem to teď řešila u nás v práci taky. Volali mi, že mám nevybranou dovolenou za 2003 9 dní a za 2004 25 dní. 30.9.2004 mi skončila mateřská dovolená a nastoupila jsem na řádnou dovolenou, kterou si teď vybírám, protože proplatit, tak jak to šlo dřív, (za rok 2003 v lednu 2005, za rok 2004 v lednu 2006), to už kvůli tomu zákonu nelze. U nás v práci jsou fajn, že mi zavolali, aby se to nějak řešilo, ale taky to mohli nechat být a asi bych o ty prachy přišla. Ale ne všichni zaměstnavatelé jsou takhle korektní.

Pro Petulinku jestli ti tyto informace dala účetní teď v říjnu, tak jsou špatné!! Nikdo už nic neproplatí.
Pro Slniečko, jak ti skončí mateřská, vyber řádnou a nastup na rodičovskou.
Zdravím Markéta

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
530
24.10.04 16:55

Ahoj holky,

a co kdyz mam jeste 4,5 dnu dovolene z roku 2003 a materska mi bude koncit az v unoru 2005? Po materske si chci vybrat vsechnu dovolenou, co mam (za rok 2004 dalsich 20 dnu), ale co tech 4,5 z minuleho roku? Pujde to? Nebo to musim vybrat ted do 30.10? Ale materska se asi neda prerusit, ze?

Marťoch

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50
25.10.04 14:16

Ahoj Marťochu,
já myslím, že si to za ten 2003 vybereš jak ti skončí mateřská s těmi 20 ti dny za 2004. Ale nevím to jistě, když je to v roce 2005. Zavolej k vám na mzdovku a tam ti snad poradí. Markéta

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31
25.10.04 14:27

Ahojky,měla by sis zažádat hned po skončení mateřské dovolené,tj. po šesti měsících,jinak může zaměstnavatel dovolenou krátit. Musíš zažádat písemně. Já jsem tak zažádala a cca za tři měsíce jsem měla peníze na účtu. Můžeš takhle požádat i po druhé mateřské dovolené,pokud máš díte do tří let po tom prvním a máš znovu půl roku mateřskou. :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama