Psaní teček za číslovkami

404
13.11.14 21:54

Psaní teček za číslovkami

Dobrý večer,

žádnou diskuzi bych na toto téma nezakládala, jenže dnes jsem otevřela synův úkolníček a v něm bylo napsáno, že třídní schůzky budou od 16. hodin. Ke všemu jsem byla tento týden u lékaře a na dveřích visí papír, že poslední pacient bude ošetřen 30.minut před koncem ordinační doby. Takto s tečkou a bez mezery.

Člověka vnímám celkově, nedělám vědu z chyb na sociálních sítích a internetových diskuzích, natož z teček. Ale když už to takhle píše i učitelka, tak se ptám sama sebe, zda nejsem náhodou úplně mimo. :roll:

Já totiž tečku za číslovkou píšu pouze na konci věty anebo pokud jde o číslovku řadovou a tak to pak i čtu. Za touto tečkou samozřejmě udělám mezeru, stejně jako jí dělám mezi všemi slovy. Např.:

Od šestého roku, dvanáctého prosince, k prvním narozeninám, v sedmdesátých letech, od čtvrtého měsíce, k stému výročí, druhá kapitola, třetí odstavec, první díl, sedmá dávka.

S číslovkami: od 6. roku, 12. prosince, k 1. narozeninám, v 70. letech, od 4. měsíce, k 100. výročí, 2. kapitola, 3. odstavec, 1. díl, 7. dávka.

Naopak základní číslovky a jakékoli jejich skloňování píšu bez tečky a také s mezerou, stejně jako bych ji psala mezi slovy. S výjimkou případů, kdy i slovo píšu dohromady, tam pak mezeru mezi slovem a číslovkou nedělám. Např.:

čtyřměsíční - 4měsíční
dvacetiletá - 20letá
od šesti let - od 6 let
od čtyř měsíců - od 4 měsíců
v osm hodin - v 8 hodin
tři roky - 3 roky
v pěti lidech - v 5 lidech

Když je to napsáno jakkoliv jinak, tak se mi to dost blbě čte. Už i na dortu jsem viděla nápis „3.roky“. Takto s tečkou a bez mezery to vnímám jako „třetíroky“. Další příklady:

příkrmy od 4.měsíců = od čtvrtýchměsíců (správně od 4 měsíců)
8mi letá = osmimi letá (správně 8letá)
v 6. hodin = v šestých hodin nebo v šest tečka hodin (správně v 6 hodin)
z 5.slov = z pátých slov (správně z 5 slov = z pěti slov)

Pokud jde o datum, tak např. prvního května se zapíše jako 1. 5. a to takto s mezerami po tečce. Tečka je tam, protože jde o číslovky řadové: první, druhého, třetímu, pátý atd. A po tečce musí následovat mezera. Přece nebudu psát 1.května nebo 2.narozeniny nebo od 6hodin. Vždyť to i blbě vypadá a všechna slova, tedy i číslovky se oddělují mezerami, přece. nebudu. psáttakhle.

Teď mi prosím napište, zda se mýlím, abych zbytečně nedělala chyby. Třeba se změnila pravidla, norma. :nevim: Ale spíš mám dojem, že jde o internetový nešvar, který se rozmohl během posledních pár let a bohužel se rozlezl i do škol, médií apod.
Stejně to mimochodem vnímám i s mezerou před vykřičníky a otazníky, která tam nemá co dělat. Máš propisku?. Dej mi tu propisku! Odkdy tam má být mezera? Stejně jako tečka se i otazník s vykřičníkem „lepí“ na slovo a mezera se pochopitelně dělá až za ním.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14626
13.11.14 21:57

@yanna Máš to dobře. Ostatní jsou ignoranti a nevzdělanci. Kašli na ně, piš to správně, užívej si, když je to někde dobře, dětem buď příkladem a na chyby je upozorňuj. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7014
13.11.14 22:00

Tecky me krkaj, hlavne kdyz jde o prikrmy, resi se, ze dite ma 4.mesic nebo 4 mesice, zakladatelka v tom ma sama bordel, vznikaji diskuze vo ho.ne :roll:

Ale mam teda dojem, ze se pise datum cislovkou bez mezer, tj. 1.5. a ne 1. 5., vyjimka potvrzuje pravidlo, ne? :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
13.11.14 22:01

Podle mě to není nešvar internetu, ale lidi prostě nedávají pozor na to, jak píšou, případně si ze školy nepamatují ani základy. Úroveň textů je dnes šílená - pravda je, že v internetových diskuzích to člověk asi potká nejčastěji, zvlášť v těch emotivních. To, co popisujete, je samozřejmě všechno správně, pravidla se nezměnila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15418
13.11.14 22:01

Jo, tady ma s radovyma cislovkama problem kazda treti. Bohuzel. Neda se to cist a tez mi to drasa nervy :-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
404
13.11.14 22:02

@Litta díky. Když to dnes napsala i učitelka, tak jsem jen protočila panenky a pak jsem si začala myslet, že jsem asi mimo já :nevim:

Upřímně, hrozně blbě se mi to čte, když někdo tečky píše, kam nepatří a naopak je nepíše, kam patří.

Např. Od 6.hodin máme plavání, budeme ve 3 řadě. = Od šestých hodin máme plavání, budeme ve tři řadě.

Správně:
Od 6 hodin máme plavání, budeme ve 3. řadě. = Od šesti hodin máme plavání, budeme ve třetí řadě.

Nevím no, nepřijde mi, že je to zas až tak jedno. :nevim: I když na internetu přivírám oko, někdy i obě oči. Ale abych na to narážela v tisku a u doktorů či učitelů, tak to už mi vadí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1371
13.11.14 22:05

Promyň ale máš, opravdu záviďeňí hodné starosti!.Hoť se do, klydu pančelko a nezvedej sy tlak, cizýma chibamy f psaňí čéďyny, ne?. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7014
13.11.14 22:06

Tak jsem se dovzdelal, spravne 1. 5. :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
404
13.11.14 22:08

@S-o-f-i-e přijde mi, že před pár lety to ještě nebylo takhle rozšířené. A začalo to na internetu, pak víc a víc a tím to přešlo i do reálného světa.

@Bibi239 Proč by v datech neměla být mezera? Pokud to přepíšeš slovně, dáš jí tam. 5. května = 5. 5. Vždy to tak bylo, i v tisku to tak je, koukni na jakékoliv noviny. Jedině se snad tečka nepíše u hodin zároveň s minutami: 17.30. Tam za tečkou mezera není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1226
13.11.14 22:09

Já to neřeším, když nemusím, protože bych z toho zblbla. Ale dobré chuťovky si zapisuju. :lol: Jednou jsem ovšem měla možnost číst článek od jedné paní učitelky 1. stupně (takže i češtinářky) a ta se nějak nepopasovala s mě/mně. A tam jsem tedy hleděla, protože to nebyl jenom jeden překlep, ale v celém textu chyby asi na třech místech.
To máte podobné jako to, kdy se píše 6.20, kdy 6:20 a kdy 6,20. Nedejbože ještě horním indexem… :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
404
13.11.14 22:10
@Rampepurna píše:
Promyň ale máš, opravdu záviďeňí hodné starosti!.Hoť se do, klydu pančelko a nezvedej sy tlak, cizýma chibamy f psaňí čéďyny, ne?. :mrgreen:

Tyhle tvé chyby mi ale nevadí. Snad mi ty tečky vadí víc než i y a samozdřejmě. Protože chápu, že každý na toto nemá buňky, ale to s těmi tečkami se rozlezlo jak infekce. Fakt se mi to čte blbě, promiň :nevim: A radši se neptej, jaké mám skutečné starosti :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.11.14 22:11
  • Citovat
  • Nahlásit
404
13.11.14 22:12

@Bibi239 A přesně tak, u těch příkrmů je těch chyb v tečkách velmi mnoho a vznikají tak diskuze o ho. ně, jelikož takhle to nikdy nikdo ani nemůže přece pochopit. :roll: Jasně že na skleničkách tečka je, ale opět je tam proto, že jde o číslovku řadovou:

Od ukončeného čtvrtého měsíce (4. měsíce). Kdyby tam bylo od čtyř měsíců (4 měsíců), tak tam tečka samozřejmě nebude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
13.11.14 22:13

@yanna: Ony se ty chyby nepřelévají z netu do reálu (ale v podstatě naopak - ale to je na jinou diskuzi :) ) Tady jsou víc na očích. Ale je možné, že nám klesá úroveň znalostí gramatiky - ostatně to jsou všechno znalosti ze základky, později už se o gramatiku žádná škola nestará…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6820
13.11.14 22:14

Nejsi sama, kdo tyto chyby vidí, jenže bohužel většina tě ukamenuje, že rýpeš do blbostí :roll: prostě lidé nechtějí být upozorňováni na své chyby :roll: a pak se chyby množní a množí a matky (i otcové), kteří se nenechají opravit předávají špatné vzory svým dětem :roll: a za čas bude text bez chyby k vidění stejně často jako paní Kolombová

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat