Psychika pětileté dcery

Anonymní
28.8.20 09:47

Psychika pětileté dcery

Omlouvám se za možná hloupý dotaz. Trápí mě chování mé pětileté dcery. Bojím se že má nějaké psychické potíže nebo do budoucna bude mít. Jedná se o to. Od mala byla takové to náročnější dítě vyžadující neustálou pozornost, neustále jsem si s ní hrála, věnovala se jí pořád. U ničeho moc nevydržela a byla taková živá. V jejích třech letech se nám narodilo druhé, také špatně spinkava holčička. Už jsem se jí nemohla stále věnovat, pochopitelně. Časem to nějak pochopila a i si dokázala hrát sama nebo teď i se svojí segrou. Vztah mají myslím dobrý. Ve školce byla do svých pěti let pouze dva měsíce. Nechtěla sem ji tam dávat kvůli nemocem aby netahala k miminku a taky proto že sama byla často nemocná (trpí na uši). Takže kvůli miminku, časté nemocnosti a koroně tam byla opravdu jen dva měsíce. A teď k tomu co mě trápí nejvíc. Když nemáme žádný program tak se mě neustále ptá co budeme dělat, kdy půjdeme k babičce a kdy budeme to a to. Ale ptá se opravdu celý den. Teď byla u babičky 4 dny a tam samozřejmě sestřenka a pořád nějaký program. včera přijela a je to k nevydrželi. Brečí že se jí stýská, pořád se ptá kolikrát se vyspí a zase tam pojede. I když ji odpovím zachvili se ptá znovu a znovu, jak kdyby to pořád chtěla slyšet. K tomu brečí že nechce do školky že tam nechce chodit na basket a nechce tam vymalovavat obrázky a když se jí ptám dál co ještě nechce, tak zjistím že nechce vůbec nic. Do školy se taky netěší. Nevím co mám dělat, jsem už zoufalá. Uvažuju ji vzít k psychologovi, nepřijde mi to normální. Co znám děti tak chodí rady do školky i do školy. Prosím poraďte. Prosím o anonym

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
833
28.8.20 09:51

Tak třeba můj syn do školky rád nechodi a fakt si nemyslím, že by kvůli tomu potřeboval psychologa. Jen se tam bohužel sešlo víc faktorů, které ovlivňují to, jak se tam cítí a na mě je, aby až zase nastoupí, se s tím dokázal lépe vyrovnat. A taky se mě často ptá, kdy pojedeme k babička nebo jestli k nám někdo nepřijede na návštěvu. Má rád pozornost, společnost, ostatní děti. A fakt mi to v nepořádku nepřijde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
833
28.8.20 09:53

Doplňuji - a není sám, kdo do té školky nechodi rád. Kamarádky holčička jde teď od září druhým rokem a stále se s tím nesmirila, je prostě šťastná doma a do školky nechce. A v té třídě je takových vic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3834
28.8.20 09:55

8o to ti přijde jako porucha? Podle mě je dobré, když si deti zvyknou na kolektiv do těch 4 let. Urcite bych se snazila, aby chodila teď od září do školky co nejvíc. A vysvětlila bych jí, ze nyní je to povinné pro vsechny a byla bych neústupná. A nevysvětlovala bych to dokola. Proste max 2× vysvetlit a pak uz jenom odkazat na predchozí diskusi. Asi bych byla přísnější a neústupná. Nenech se terorizovat neustálými dotazy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
918
28.8.20 09:58

Psychologa, protože nechce do školky? Až nebude chtít dělat úkoly, tak půjdete za psychiatrem? Sama píšeš, že školku prakticky nezná, prostě se jí nechce někam, kde není zvyknutá. Na otázky ohledně babičky ji udělej kalendář, ať vidí, kolik dní do návštěvy zbývá („za chvilku“, není pro takové dítě žádná míra, nediv se, že se pořád ptá) a každý večer skrtnete jedno okénko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
608
28.8.20 09:58

Dle mého laického názoru se o psychické potíže opravdu nejedná. Je ubitá stereotypem. Ptá se tě proto, že zažila něco, co jí bavilo, tak by to chtěla zase. To, že brečí a nic nechce je taky úplně normální. Nějak nevím, co by psycholog měl řešit. Negativně jí motivuješ. Místo toho, aby ses ptala, co chce, tak se jí zeptáš, co ještě nechce. Co by ti mělo pětileté dítě odpovědět??
Zřejmě potřebuje hodně podnětů, ale to je povahou a ne nenormálností. Dej jí do školky, prospěje jí to. A co se týče těch nemocí, tak tím si prostě musí projít. Lepší, když to bude ve školce, než potom být ve škole pořád po doktorech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24849
28.8.20 10:03

Zoufalá být nemusíš a tvoje dítě podle mě není na psychologa. Toho si možná zařiď pro sebe.
Máš prostě normální aktivní společenské dítě, které potřebuje kolektiv. Že spoustu věcí neguje je taky normální. Moje dítě se taky netěší na ranní vstávání, že tam bude třeba něco muset, že bude ve školce po O odpočívat, že je zase paní učitelka Jana bude nutit běhat okolo tělocvičny, že tam bude ta a ta holčička, co jí leze na nervy… a asi další milion blbostí.
Takže se nenech převálcovat od pětiletého dítěte a normálně s klidem vysvětluj, že ve školce bude mít tu zábavu a děti, po které tolik touží (ať si vztomene, jak bylo fajn se sestřenicí u babičky), že se tam naučí nové věci. A že odtatně do té školky musí, neb na to je zákon.
Až zase začne tyátr co nechce, tak ať sdělí konkrétně proč. Něco mohou být oprávněné důvody (třeba ji hrát basket fakt nebaví, tak proč by na něj měla chodit), něco prostě neokecá (různé tvoření a čárání je ve školce prostě důležitá grafomotorická průprava).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2979
28.8.20 10:14

Syn take nechtel chodit do skolky/pripravky a ted nechce do prvni tridy. Chce byt se mnou a se sourozenci doma, coz naprosto chapu. Snazim se najit kazdy den to pozitivni, co ho tam ceka. Domluv se s ucitelkou a dej ji papirove hodiny, na kterych nastavis cas, kdy pro ni prijdes. Ona to bude porovnavat s hodinama na zdi. Nebo take by mohlo fungovat nakreslit obrazky cinnosti ve skolce a postupne by je z nastenky sundavala a pak by ji tam zbyl jen obrazek maminky, ktera pro ni prijde. Ano, je to primarne pro autisty, ale urcite to vyuzijou i jine deti. Hlavne je dulezite si uvnitr sebe nastavit, ze je pro ni skolka dulezita, aby si zvykla na pravidelnou dochazku. Nic spatneho se ji tam nedeje (snad), tak neni duvod, proc ji ustupovat a nedavat ji do skolky. Navic predskolni rok je povinny. Pokud muzes, chod pro ni nejdriv po obede a casem ji tam nech i spat. Najdete spolecne kamaradku, se kterou se budete vidat i mimo skolku. To obe zvladnete :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
664
28.8.20 10:18

Fofrem do skolky a behem tydne nejakou stalou rutinu, napr. krouzek nebo babicka, at ma nejakou pravidelnou jistotu, o kterou se muze oprit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
509
28.8.20 10:39

Tak já nevím, ale naše skoro šestiletá taky potřebuje něco dělat a nikdy mě to nepřišlo divné :lol:
Od mala jsem s ní byla celé dny mimo domov, pokud počasí dovolilo. Chodí do soukromé sportovní školky, kde má hodně pohybu. Teď bude mít od září box, aerobik, keramiku a plavání. Já chodím z práce v 5 a to s ní musím jít ještě na kolo klidně na 2 hodiny, nebo nějaký jiný program, jinak by doma skákala po stropě :mrgreen:
Jakmile 5 minut sedí na zadku, okamžitě se ptá co má dělat, že se nudí. Zabaví ji i malování, nebo mě pomáhá dělat večeři.
Doufám, že bude takhle aktivní i nadále, ať může pomáhat s druhým :mrgreen:

Přihlaš ji do kroužku a zkus dát do školky aspoň na 2 dny v týdnu, tam se zabaví ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10996
28.8.20 10:46
@Anonymní píše:
Omlouvám se za možná hloupý dotaz. Trápí mě chování mé pětileté dcery. Bojím se že má nějaké psychické potíže nebo do budoucna bude mít. Jedná se o to. Od mala byla takové to náročnější dítě vyžadující neustálou pozornost, neustále jsem si s ní hrála, věnovala se jí pořád. U ničeho moc nevydržela a byla taková živá. V jejích třech letech se nám narodilo druhé, také špatně spinkava holčička. Už jsem se jí nemohla stále věnovat, pochopitelně. Časem to nějak pochopila a i si dokázala hrát sama nebo teď i se svojí segrou. Vztah mají myslím dobrý. Ve školce byla do svých pěti let pouze dva měsíce. Nechtěla sem ji tam dávat kvůli nemocem aby netahala k miminku a taky proto že sama byla často nemocná (trpí na uši). Takže kvůli miminku, časté nemocnosti a koroně tam byla opravdu jen dva měsíce. A teď k tomu co mě trápí nejvíc. Když nemáme žádný program tak se mě neustále ptá co budeme dělat, kdy půjdeme k babičce a kdy budeme to a to. Ale ptá se opravdu celý den. Teď byla u babičky 4 dny a tam samozřejmě sestřenka a pořád nějaký program. včera přijela a je to k nevydrželi. Brečí že se jí stýská, pořád se ptá kolikrát se vyspí a zase tam pojede. I když ji odpovím zachvili se ptá znovu a znovu, jak kdyby to pořád chtěla slyšet. K tomu brečí že nechce do školky že tam nechce chodit na basket a nechce tam vymalovavat obrázky a když se jí ptám dál co ještě nechce, tak zjistím že nechce vůbec nic. Do školy se taky netěší. Nevím co mám dělat, jsem už zoufalá. Uvažuju ji vzít k psychologovi, nepřijde mi to normální. Co znám děti tak chodí rady do školky i do školy. Prosím poraďte. Prosím o anonym

A to s ní musíš furt diskutovat? Zeptala by se potřetí a dostala by pořádně vynadano. Je jen rozmazlena. S tím psycholog nic neudela :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13223
28.8.20 10:51

Nejstarsi dcera skolku nemohla vystat od prvniho do posledni dne. Kdyz jsme rekneme napriklad v ZOO, tak misto aby si uzivala, ze je na vylete, tak se porad pta, kdy pojedeme do ZOO priste :mrgreen: :mrgreen:. Skolu si nastesti zamilovala. Doma madam unudena. Porad s necim otravuje. A ne, nemyslim si, ze tohle chovani je psychologa.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24849
28.8.20 10:53

@BeNiPe Tak pro to 5 leté dítě je předškolní vzdělávání povinné. A holčička zakladatelky evidentně kolektiv, nějakou organizovanou činnost a pravidelný předvídatelný režim potřebuje jak prase drbání. Takže by měla chodit každý den (i když jinak školky bývají k absencím benevolentní i v předškolním roce, pokud si z toho rodič nedělá holubník).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
509
28.8.20 11:00

@Svistice
Jak víš, že je předškolák? Moje je předškolák až teď a to už bude mít 6, je říjnová.
Navíc některé děti prostě školku nemají rády a nutit je tam chodit na silu celý týden, a ještě když je maminka doma s druhým, to mě přijde zbytečné.
Navíc povinné to je, ale může mít domácí vzdělávání, takže nechápu proč by nutně do školky musela :think:

Osobně, kdybych měla druhé a dcera do školky nechtěla a nebo u nás nebyla soukromá školka, bude se mnou doma na domácí výuce ;) Dokážu jí najít i jiný program než je školka a do státní bych ji v žádném případě nedala.

Edit: pardon, pravděpodobně je předškolák, když zakladatelka zmiňuje školu. Každopádně jak jsem psala, ani tak tam nemusí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24849
28.8.20 11:08

@BeNiPe Tak dítěti již bylo 5, takže od září se na něj vztahuje povinná předškolní výuka. Ano, může být na domácím vzdělávání či tu pravidelnou návštěvu školky jinak očůrávat.
Nicméně zakladatelka evidentně nění doma schopná naplnit potřeby svého dítěte co se týče společnosti vrstevníků a aktivit. Jinak by nebyla zoufalá a nepsala sem.
U nás chodul i tříleťák s mladším sourozencem, protože ač jsme jinak velmi aktivní rodina, nebylo v našich silách mu suplovat kolektiv, ani nebylo možné mít pro něj každodenně nějaký zábavný a smysluplný program (protože překvapivě se doma musí vařit, prát, uklízet, nakupovat, chodit po doktorech, což děcku nestačilo a školku ocenil stokrát víc).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat