Pupečníková krev

452
14.4.06 22:47

Pupečníková krev

Uvažujeme s manželem o odběru pupčeníkové krve. Při prvním porodu jsem uvažovala o dárcovském odběru, ale přestože že jsem z velkého města, tak Banka pupečníkové krve na Moravu moc nemyslí a krom Brna jsou všechny porodnice, se kterými spolupracují z Čech.

Nakonec jsem si na internetu našla dvě společnosti, které komerčně umožňují uchování pupečníkové krve pro potřeby dítěte.

http://www.cordbloodcenter.com/cz

http://www.archivbunek.cz

Ceny jsou různé, až příliš to chválí. Chtěla bych poprosit o váš názor a vyvolat diskusi. Mám smíšené pocity, zda do toho peníze vložit či ne.

Peta

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1436
15.4.06 10:08

Ahoj Petricka.
Minimalne jedna burliva diskusia o pupocnikovej krvi tu uz bola.
Prevazna vascina ludi tam tvrdila, ze je to len komercna zalezitost a ze to tvrdia aj odbornici.
Kazdopadne my ju zamrazenu mame a verim tomu, ze sme sa rozhodli spravne.
Sice vraj nie je liekom napr. na leukemiu, tam sa uprednostnuje iny darca, ale v surodeneckej transpantacii (pri zhode) moze velmi pomoct. Dalej mam v zmluve zoznam 52 ochoreni, pri ktorych mozno transpantat pouzit.
Vahala som, ci sme sa rozhodli spravne , ked som tu citala vtedy tolko negativnych reakcii, ale po clanku v aktualnom Mama a ja (casopis vydavany na slovensku), kde sa transpantat pouzil pri liecbe rakoviny mozgu u chlapceka, uz nevaham. Sice mu nezachranil zivot transplantat, ale vdaka nemu mohli pouzit ovela agresivnejsiu liecbu.
Okrem toho sa uz viacero transpantatov na Slovensku pouzilo u surodenca.
Viem, ze je aj medzinarodny register, avsak pochybujem, ze sa najde lepsi darca ako surodenecky a nemusi byt tiez hned vhodny transpantat.
Takze my sme namiesto draheho noveho kocika mali pozicany, ako aj vybavicku a peniaze od rodiny sme investovali takto.
Za uschovanie platime 600sk rocne, mozeme si transpantat kedykolvek od nich zobrat, dat do inej banky, proste robit s nim co uzname za vhodne.
A nikdy si nemusim v pripade jeho potreby hovorit, ze co keby??
Ze som mozno mohla svojmu dietatu zachranit zivot.
Dufam, ze ho nebudeme nikdy potrebovat, ale ja mam klud, ze som spravila co som mohla.
Ked sa rozhodnes pre, tak je treba pri porode volat banku, aby o nom vedeli a prisli pren.
A tak isto si to napisat do tehotenskeho preukazu a upozornovat na to.
Ja som to mala nalepene v tehot.knizke, ale nikto si to nevsimol a vraveli sme to az pri porode (teda muz, ja som nebola schopna), takze sa to skoro nestihlo.
Ale mame dost dobry pouzitelny do 75kg, co je v pohode to dospelosti ked tak pozeram, aky je syn drobcek.
A dalsia vec, je otazka casu, ked sa budu dat bunky kolonovat a pod. a co vsetko sa s nimi este bude dat robit.
Mozno som naivna a nechali sme sa oklamat, ale ja nemam ten pocit.
Praje vela stastia pri rozhodovani.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
15.4.06 10:49

Já bych taky doporučila pročíst tu starší diskusi.
Jinak já o tom přemýšlela a ptala se i dr na názor a obě jsme se shodly (spolu se spoustou maminek na emimču), že krev odebrat necháme, ale budeme ji darovat. Nebylo to jen kvůli penězům. Krev po porodu odebrali, celkem mi kvůli tomu brali 3× krev - v těhu, po odběru na sále. Pak se čekalo, jestli se ozvou, že krev je OK po testování, k využití a po 6měsících jsem šla ještě na jeden odběr krve (na HIV, žloutenku) a pak byla krev zařazena do použití.
V papírech k odběru jsem napsala svůj souhlas s tím, aby v případě, že krev není vhodná k darování, byla použita k laboratorním účelům.
Pozor, krev ti nemusí vzít - záleží na více faktorech než je jen souhlas. Záleží na délce pupečníku, jeslti porod probíhá OK.
GaB

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1098
15.4.06 13:29

Já chtěla darovat pupečníkovou krev (né pro vlastní potřebu) !!!! Tak jsem si říkala má se to vyhodit, když to může někomu zachránit život :D
Ale porodila jsem předčasně a Davídek mněl malou porodní váhu a kvůli tomu mi ji neodebírali!!!!
Tak snad příště :D :D :D
Danny

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
15.4.06 17:09

Když ony s tím nemocnice skutečně nepracují. Snad ani nemohou… Byla o tom i reportáž na Nově… Kde doslova lékaři na přímý dotaz reportérky odpovídali, že i kdyby to byla jediná šance, jak zachránit život, tak nemohou…

Mirka

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
15.4.06 17:11
  • Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
15.4.06 17:12
  • Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
15.4.06 17:15
  • Nahlásit
  • Citovat
452
17.4.06 20:25

Díky moc. V diskuzích jsem hledala, ale nenašla. Tak se omlouvám, jestli se některá naštvala, že je tady znovu.
Peta

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2518
14.5.06 12:02

V úterý přijde do předporodníhu kurzu doktor, který bude na tohle téma povídat, tak Ti hned pošlu moje poznatky :wink:

Ale bavili jsme se o tom s porodní asistetkou a ta má na to smíšené názory. Může se stát, že se to třeba bude hodit a zase naopak.

Každopádně Ti sem potom písnu, co a jak:-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.6.11 11:14

ahoj

a jak to dopadlo? Moc nerozumím tomu, proč by se soukromě uložený štěp nedal použít?
Způsob zpracování a uložení dárcovského a vlastního se ničím neliší. Spíš se to podle mě někomu hodilo, aby to nešlo..a nebyly na to zákony.
Nicméně dnes už je to legislativně v pořádku - už odebírají jen tkáňové banky. Taky ceny šly hodně dolů.
Myslím, že hlavně pro rodiny, ve kterých se vyskytují onkologické nemoci je to dobrá investice do zdraví.

• Nahlásit
  • Citovat
1026
9.6.11 12:27

Ahoj, s manželem jsme se rozhodli pro odběr PK pro vlastní potřebu, jsem přesvědčená o tom že je to dobrá věc, a i když někdo tvrdí, že je to byznys, možná jo, ale já budu mít pro své dítě uloženou PK…
Zdraví není samozřejmost a někdy holt něco stojí.. člověk vyhodí peníze kolikrát za jiné ptákoviny.

Cordbloodcenter dělají odběr za 9900,– a pak 1× ročně platíš 1490,–

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.6.11 12:56

12x830

Souhlasím, může se to hodit. Já mám zjištěnou cenu 12×830,–Kč. Pak ten roční poplatek.
Osm stovek za měsíc nic není - stačí zajít na 1 nákup potravin a je to pryč hned. Jo a k tomu byznysu - když někdo dělá pořádně svou práci, tak si odměnu zaslouží.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama