Rodičovský příspěvek pro 2. dítě

moniveri
11.11.09 18:56

Rodičovský příspěvek pro 2. dítě

Ahoj maminky, měla bych dotaz a prosbu o radu. Mám dítko 4 roky a druhé 15 měsíců. Dosud pobírám rodičovský příspěvek ve výši 7600,– Kč. Podle toho co jsem vyčetla, ho budu mít do 21 měsíců a pak částku 3800,– Kč. Teď mi známá podarila, že si mohu zažádat abych měla mateřskou jen na 3 roky a pobírala celou dobu 7600,– Kč.
Do práce se nemám kam vrátit, měla jsem smlouvu na dobu určitou a ta mi zkončila když byly starší dceři 2 měsíce.
Prosím Vás, je to tak nebo pokud se nemám kam vrátit do zaměstnání tak musím mít tu mateřskou na 4 roky?

Moc děkuji za odpovědi Monika

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

7118
11.11.09 19:15

Ahoj,
už to nemůžeš změnit, budeš za půl roku pobírat těch 3800 Kč do 4 let věku.
Jelikož jsi měla smlouvu na dobu určitou, neměla jsi nárok na výběr a dostala jsi rovnou tu 4letou variantu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
moniveri
11.11.09 19:28

No, moc jste mě nepotěšila :-? , ale co se dá dělat. MOnika

• Nahlásit
  • Citovat
12300
11.11.09 19:40

Nejsem si úplně jistá jestli ta smlouva na dobu určitou je směrodatná pro výběr délky rodičáku. Ale každopádně je to tak že o variantu rodičovské si musíte zažádat do 28 týdne života dítěte a to jste prošvihla, tudíž vám automaticky napaří tu 4 letou variantu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11081
11.11.09 20:03
PETRUCHA píše:
Nejsem si úplně jistá jestli ta smlouva na dobu určitou je směrodatná pro výběr délky rodičáku. Ale každopádně je to tak že o variantu rodičovské si musíte zažádat do 28 týdne života dítěte a to jste prošvihla, tudíž vám automaticky napaří tu 4 letou variantu.

To není pravda. To platí jen pro dvouletou variantu. U tříleté lze zvolit až do 21 měsíců věku dítěte.

Nic to ale nemění na tom, že zakladatelka podle toho, co píše, na volbu nárok nemá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12300
11.11.09 20:13

Omlouvám se ale teď když to čtu znovu tak máte Inge pravdu, překoukla jsem se. A hlavně je tady ten fakt že jsem si nevšimla že ta práce skončila ve 2 měsících starší dcery a né mladší tudíž jestli to dobře chápu tazatelka nepobírala ani mateřskou a rovnou ji šoupli na rodičák který je tudíž automaticky na čtyřletou variantu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.11.09 10:34

Jelikož jsi měla smlouvu na dobu určitou, neměla jsi nárok na výběr a dostala jsi rovnou tu 4letou variantu.
smlouva na dobu určitou na to nemá vliv. Já jí měla taky a rodičák mám 3 letý. Záleží na tom jak dlouho před nástupem na RP pracovala. Myslím, že to je asi 270 dní v před nástupem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6305
12.11.09 13:57

Ahoj,

pokud jsi 6 - 8 týdnů před porodem tvé druhé dcery nezačala brát mateřskou (peněžitá pomoc v mateřství), tak nemáš možnost volby délky pobírání rodičovského příspěvku (máš automaticky čtyřletou variantu).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
506
14.11.09 16:33

Ahoj, taky prosím o radu. Jako těhotná jsem loni dostudovala, za 3 měsíce porodila, PPM mi platila škola. Malá má teď 14 měsíců, plánujeme kolem jejích 2 let další mimčo. Je mi jasné, že na PPM už nárok mít nebudu a počítám, že bych dostala na druhé mimi tu 4 letou variantu rodičáku, že? Tak chci vědět, zda jde ten rodičák pak napsat na manžela, zvolit opět 3 letá varianta a pak přepsat na mě?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7499
19.11.09 23:18

Jsem na tom úplně stejně jako Laetti, taky mě zajímá, jak by to šlo udělat, abych mohla mít při druhém dítěti znova tříletou variantu. Myslím, že přes manžela by to nějak šlo, ale potřebujeme, aby on pracoval a já byla s dětmi doma…Děkuji za odpověď.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.1.12 08:15

rodičovsky prispevek na 2 deti

Dobrý den,chtela bych se zeptat na rodičak,mam 2ročne mimčo a druhe je na ceste,zajimalo by me jestli budu pobírat rodičak na obe deti.Na to dvojročne pobíram 3800kč do 48mesicu veku ditete,tj 4roky.a na to druhe bych mela pobirat 7600-9mesicu a pak taky 3800kč-48mesicu.Zajimalo by me jestli nepridu o rodičák na to prvni 2rocne dite.Dekuji. :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
147
6.1.12 13:30

lenicka100: rodičovský příspěvek se vždy pobírá jen na nejmladší dítě v rodině, nemůžeš současně pobírat oba :? po narození druhého se ti na první dítě rodičák zastaví a začneš pobírat odznova na to právě narozené

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Lennka1307
4.6.13 08:49

Rodičovský příspěvek na druhé dítě

Zdravím maminy, mám prosbu, synovi je 10m. a čekáme druhé. Rodičovskou mám na 3 roky.
Jak jsem vyčetla, tak pobírat rodičovský příspěvek budu pouze na jedno dítě.
A šlo by, kdybych si teď změnila délku RP na 2roky?
Děkuji za radu

• Nahlásit
  • Citovat
4.6.13 08:54
@Lennka1307 píše:
Zdravím maminy, mám prosbu, synovi je 10m. a čekáme druhé. Rodičovskou mám na 3 roky.
Jak jsem vyčetla, tak pobírat rodičovský příspěvek budu pouze na jedno dítě.
A šlo by, kdybych si teď změnila délku RP na 2roky?
Děkuji za radu
šlo ale za určitých podmínek, jsi zaměstnaná nebo tanínek ke dni porodu pracoval? A aby si mohla čerpat až těch 11500Kč musíš mít plat průměr více než 16500Kč nebo tatínek, pokud ano skočíte na příslušný úřad a provedete změnu na čerpání max částky 11500Kč, něco propadne, ale ne aspoň tolik…

Příspěvek upraven 04.06.13 v 08:56

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1746
4.6.13 08:55

Pokud jsi měla dostatečný vyměřovací základ přo mateřské, tak si to zkrátit samozřejmě můžeš, případně volit rodičák přes manžela. Měnit výšku rodičáku můžeš každé tři měsíce. Vyplníš na pracáku jen formulář na změnu, vyměřovací zájklad už by tam měli mít

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama