Rodinné dluhy

Anonymní
27.9.20 23:51

Rodinné dluhy

Ahoj, potřebuji poradit s vážnou věcí. Jsem čerstvě 18 letý kluk a mám problémy doma. Táta je už delší dobu hodně zadlužený a jsem si víc než jistý, že dlouhy nestihne splatit, ale bohužel mi nikdy neřekne, kolik dluží. Mam kvuli tomu popravdě hodně po*raný život, protože vím, že budu ty dluhy za něj splácet do bůh ví kdy..až se něco (nedejbože) stane..Nemám chuť nic dělat, studuji ale bojim se, bojím se, že semnou nikdo nebude chtít být, abych ho nestáhl “ke dnu” a mam strach, že se kvuli tatovým dluhum neuživým..že budu mít kvůli němu život na hovno..Mámě je to třeba uplně jedno, s tátou se chce rozvést a o mě se nějak nestará, furt je jen v práci a nebo hrozně unavená..Co mám dělat? Dají se tyto problémy nějak řešit? Mohu pro to něco udělat už teď? Dají se nějak zjistit ty dluhy, i když mi to tata neřekne? Nemám to s kým probrat..jsem nešťasný, ty představy mě tak užírají..Vím, jakej táta je a že to splatit nestihne, to stihnout nemůže :? prosím pomoc, napadá vás něco?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4853
27.9.20 23:53

Nikde není napsáno že dluhy musíš platit ty. Stačí odmítnout dědictví.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14082
27.9.20 23:53

Splácet nemusíš nic pokud odmitnes dědictví, “když se něco stane”… Učiň tak v případě, ze si si jistý, ze jeho jmění dluhy nepřesahuje ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4853
27.9.20 23:55
@neila píše:
Splácet nemusíš nic pokud odmitnes dědictví, “když se něco stane”… Učiň tak v případě, ze si si jistý, ze jeho jmění dluhy nepřesahuje ;)

Mám takový pocit že už si lze snad i vybrat co z dědictví příjmu, a co odmitnu. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5325
27.9.20 23:55

Dědictví můžeš odmítnout, takže nebudeš muset platit nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24684
28.9.20 00:05
@mackA159 píše:
Mám takový pocit že už si lze snad i vybrat co z dědictví příjmu, a co odmitnu. :think:

Jakože odmítnu dluhy a přijmu peníze a nemovitosti? :mrgreen:
Obávám se, že tohle nejde. Bud dědictví přijmout, nebo odmítnout jako celek. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3773
28.9.20 00:10
@mackA159 píše:
Mám takový pocit že už si lze snad i vybrat co z dědictví příjmu, a co odmitnu. :think:

Ne, to opravdu nejde, to by každý bral majetek a dluhy odmítl :mrgreen: Dědictví musíš přijmout nebo odmítnout jako celek.

Ale lze si před rozhodnutím požádat o soupis aktiv i pasiv, nevím teď z hlavy, jak přesně se to jmenuje. Prostě se můžeš rozhodnout, až když víš, kolik těch dluhů vlastně je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2948
28.9.20 00:26
@Kassy píše:
Ne, to opravdu nejde, to by každý bral majetek a dluhy odmítl :mrgreen: Dědictví musíš přijmout nebo odmítnout jako celek.Ale lze si před rozhodnutím požádat o soupis aktiv i pasiv, nevím teď z hlavy, jak přesně se to jmenuje. Prostě se můžeš rozhodnout, až když víš, kolik těch dluhů vlastně je.

tuším, že je to něco jako soupis majetku a jasně, že notář musí toto pozůstalým poskytnout.

zakůadateli ty se bát rozhodně nemusíš, to spíš máma, pokud mají SJM

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3130
28.9.20 00:29

Pokud chces vedet dluhy otce, ktery jsou jiz v exekuci, tak staci zadat jmeno, prijmeni, datum narozeni otce, zaplatit 60 kc do centralni evidence exekuci

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5274
28.9.20 05:50
@Anonymní píše:
Ahoj, potřebuji poradit s vážnou věcí. Jsem čerstvě 18 letý kluk a mám problémy doma. Táta je už delší dobu hodně zadlužený a jsem si víc než jistý, že dlouhy nestihne splatit, ale bohužel mi nikdy neřekne, kolik dluží. Mam kvuli tomu popravdě hodně po*raný život, protože vím, že budu ty dluhy za něj splácet do bůh ví kdy..až se něco (nedejbože) stane..Nemám chuť nic dělat, studuji ale bojim se, bojím se, že semnou nikdo nebude chtít být, abych ho nestáhl “ke dnu” a mam strach, že se kvuli tatovým dluhum neuživým..že budu mít kvůli němu život na hovno..Mámě je to třeba uplně jedno, s tátou se chce rozvést a o mě se nějak nestará, furt je jen v práci a nebo hrozně unavená..Co mám dělat? Dají se tyto problémy nějak řešit? Mohu pro to něco udělat už teď? Dají se nějak zjistit ty dluhy, i když mi to tata neřekne? Nemám to s kým probrat..jsem nešťasný, ty představy mě tak užírají..Vím, jakej táta je a že to splatit nestihne, to stihnout nemůže :? prosím pomoc, napadá vás něco?

Jsou to JEHO dluhy, ne tvoje. Nemusis nic platit. A pokud by zemrel, tak odmitnes dedictvi. Bude to na tebe mit vliv, dokud spolu budete zit, jelikoz bude penez malo. Ale jak se postavis na vlastni nohy, tak po tobe nebude nikdo nic chtit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.9.20 07:17

V klidu, můj otec má taky dluhu nad hlavu. Blbý to bylo, dokud jsme byli „rodina“ - peněz málo. Já se odstěhovala, máma rozvedla a žijeme v pohodě. Dědictví odmítnu. Spíš tvoje mamka se z toho nikdy nevyvaze, jestli to nemají právně dobře ošetřené. Měla by splácet dluhy za svého manžela i po rozvodu…

Jo a je to zkouška vztahu, jeden přítel v době, kdy rodiče byly ještě spolu, mi řekl, že si mě nikdy nevezme, že mám zadluženýho otce. Toto mi řekl na party asi před deseti lidma. Rozchod přišel celkem rychle…

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
14435
28.9.20 07:53

Ale ty přece nemusíš splácet otcovy dluhy -jen tedy mu nesmíš podepsat žádné ručení a nebo si na něj vzít půjčku. Po jeho smrti můžeš normálně dědictví odmítnout.

Probrat to zajdi do nejbližší občanské poradny https://www.obcanskeporadny.cz/cs/poradny

Tvůj otec to teoreticky může řešit insolvencí a léčbou svých psychických obtíží, ale to není tvoje zodpovědnost.

Tvoje zodpovědnost je postavit se na vlastní nohy a nějak se srovnat sám se sebou a s faktem, že ti holt osud rozdal o něco těžší karty. Na druhou stranu - mohlo to být výrazně horší…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
905
28.9.20 08:30

Buď v klidu, studuj a soustřeď se na svou budoucnost. Tátovy dluhy Tě nestáhnou, pokud se nenecháš vlákat do nějaké pasti typu, že si na své jméno vezmeš půjčku, abys mu to pomohl splatit. Táta může být ještě relativně mladej chlap (kolik mu je?) s dobrou šancí svoje závazky splatit. A kdyby ne, tak při projednávání dědictví ho můžeš buď odmítnout nebo uplatnit výhradu soupisu majetku, kdy ta dluhy ručíš jen do výše nabytého dědictví. Větší nebezpečí hrozí Tvojí mámě, která asi má s tátou SJM, takže jeho dluhy jsou i její. Což ona nejspíš dobře ví, proto ji Tvoje starosti nechávají klidnou. Ví, že narozdíl od ní problém nemáš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
6611
28.9.20 08:34
@Anonymní píše:
Ahoj, potřebuji poradit s vážnou věcí. Jsem čerstvě 18 letý kluk a mám problémy doma. Táta je už delší dobu hodně zadlužený a jsem si víc než jistý, že dlouhy nestihne splatit, ale bohužel mi nikdy neřekne, kolik dluží. Mam kvuli tomu popravdě hodně po*raný život, protože vím, že budu ty dluhy za něj splácet do bůh ví kdy..až se něco (nedejbože) stane..Nemám chuť nic dělat, studuji ale bojim se, bojím se, že semnou nikdo nebude chtít být, abych ho nestáhl “ke dnu” a mam strach, že se kvuli tatovým dluhum neuživým..že budu mít kvůli němu život na hovno..Mámě je to třeba uplně jedno, s tátou se chce rozvést a o mě se nějak nestará, furt je jen v práci a nebo hrozně unavená..Co mám dělat? Dají se tyto problémy nějak řešit? Mohu pro to něco udělat už teď? Dají se nějak zjistit ty dluhy, i když mi to tata neřekne? Nemám to s kým probrat..jsem nešťasný, ty představy mě tak užírají..Vím, jakej táta je a že to splatit nestihne, to stihnout nemůže :? prosím pomoc, napadá vás něco?

Máš naději. Ale jen do okamžiku, kdy si vezmeš první půjčku, třeba abys pomohl tátovi nebo mámě. NEDĚLEJ TO!!! Dluhy rodičů můžeš odmítnout, ale dluhy vlastní ti mohou zničit život.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.9.20 08:42

Jeho dluhy (teda exekuce) zjistíš na poště za stovku. Stačí zajít na CzechPoint a mít jeho jméno a datum narození.

Nic dědit nebudeš. Pokud je dědictví předlužené (dluhy jsou větší než majetek) tak ho můžeš normálně odmítnou a nebudeš muset platit nic :nevim: Taťka byl taky zadluženej a já to odmítla a nic nepodědila.

Hele je ti 18, maminka se o tebe fakt už nemusí starat. To nechápu že jí vyčítáš. Jak by se jako o tebe měla starat? Najdi si brigádu, studuj a až dostuduješ tak si najdi svoje bydlení a postav se na vlastní nohy.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama