Samoživitelka, práce a hypotéka

Anonymní
22.8.15 13:30

Samoživitelka, práce a hypotéka

Prosím anonymně. Ráda bych požádala o nezaujaté pohledy.

Momentálně jsem půl roku před koncem rodičovské dovolené. Mám běžící smlouvu na dobu neurčitou v Brně a dceru 2,5 roku se kterou jsem od jejího narození sama a žijeme u mých rodičů. Předpoklad je, že až nastoupím do práce, odstěhujeme se. Dlouhodobě tu být nemůžeme. S rodiči bydlíme asi 150 km od Brna ve městě s 80.000 obyvateli, kde práce docela je, ale musela bych jít hodně s platem dolů a perspektiva postupu je tu velmi malá. Je mi 33, když bych něco našla, tak max. cca za 25 tis. hrubého a kdyby mě odtud vyhodili nebo by skončili nebo cokoliv, měla bych problém. Vzdělání vš, mezinárodní obchod, 3 jazyky.

Moje práce v Brně je ve veřejné správě, tzn. relativní jistota výdělku za 28.000,– Kč hrubého, s flexibilní pracovní dobou a s určitou možností postupu buď v rámci organizace, nebo někde jinde - v Brně se hledá dobrá práce pochopitelně snáz, než na menším městě.

Nemám žádnou vlastní nemovitost a mám asi 1 mil. Kč na stavebním spoření. A přemýšlím, co dál. Hledat si práci tady, koupit tady o něco levnější byt (půjčila bych si, dejme tomu, 500 tis.), doufat, že mě nevyhodí, kariérně stagnovat a mít k ruce babičku a dědu?

Anebo to risknout, přestěhovat se s dcerou do Brna, koupit o něco dražší byt tam (půjčila bych si asi 1 mil. Kč), mít dobrý plat, určitou perspektivu, až dcera trochu odroste, ale být na všechno sama a lítat jak hadr na holi? Co byste zvolily?

Pokud bychom byli v Brně, náš měsíční rozpočet by byl cca: 22.000,– čistého můj plat + 4.000,– alimenty. Platili bychom asi 10.000,– bydlení (hypotéka, služby, energie, fond oprav…), 10.000,– na naše potřeby (jídlo, oblečení, léky, cesty… Telefon mám služební a skolkovné mi vrátí formou slevy na dani) a 6.000,– by zbylo na výlety, nadstandard anebo do rezervy.

Pokud bychom zůstali tady, nevím kolik bych brala, ale určitě méně a za bydlení bych platila tak o 2.000,– méně.

Co myslíte???

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

7385
22.8.15 13:44

Ja jsem urcite pro to brno a stalou praci, ale myslim, ze kdybys koupila byt na okraji brna, stacilo by ti k milionu 500 tis a nemusela bys mit tak vysokou hypoteku. My mame kolem 2 mega a platime 7 tisic mesicne, za 4 roky mame doplaceno. Ze zacatku nemusis mit plne vybaveny designovy byt, staci dve postele, skrin a zakladni spotrebice. Zbytek dosetris, Kazdopadne pocitej s tim, ze dite byva nemocne, budes daleko od domova, nemocenska jsou minus tisice… at se nedostanes do pasti. urcite bych minimalne 50k mela rezervu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5526
22.8.15 13:49

Šla bych za jistotou - Brno. Možná bych pro první roky ve školce, kdy dítě marodí více, šla třeba do pronájmu, ať nemám ještě tu hypotéku. Za 2 roky může být situace zcela jiná… ;)
Btw. neměla by si mít holčičku už někde přihlášenou ve školce?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.8.15 13:50

@MarieOVMUC no, to právě nevím, jaký propad v platu by mi OČR udělalo. Nějakou rezervu mít budu a v nejhorším pomůžou rodiče. Popravdě jde hlavně o to, že se trochu bojím, že to sama nebudu zvládat. Nicméně moje práce nabízí vcelku příznivé podmínky a myslím, že ženské zvládají i horší situace.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
22.8.15 13:52

@kve-tinka mám ještě neplacené volno do září 2016 a tady mám zatím brigádu, kterou ale s největší pravděpodobností do nějaké slušné práce nerozvinu. Takže hlásit do školky budeme až na jaře.

• Nahlásit
  • Citovat
1091
22.8.15 13:52

Jsem také samoživitelka a v některých městech za 1 milión jsou i nové byty a ještě by zbylo. A městě 150 km u Brna nejsou ceny bytů nižší, aby zbylo i na vybavení?

Inkaso s fondy si myslím, že by mohlo být i 4-5000 Kč maximálně, podle velikosti bytu. Z toho se dá krásně vyžít i s menším platem a v případě nutnosti hlídání by to měla dcera k babičce a dědečkovi blízko.

Dříve jsem se chtěla osamostatnit, hledat si vlastní bydlení, ale nyní jsem ráda, že můžu u našich používat horní část domu, platím inkaso, a kdykoliv potřebuju něco urgentního vyřídit či musím zůstat mimořádně v práci, naši mi můžou pro dceru zajet do školky.

Práci mám zatím do listopadu, plat mám daleko nižší než je u Brna, ale vyžijeme z něj s dcerou po zaplacení všech plateb a inkasa bez dluhů. To je hlavní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23882
22.8.15 14:12

Financne mne to prijde dost podobne. Jestli jsi sama tak se urcite prarodice hodi. Nektery skolkovy deti toho vic promarodi. Karieru bych o par let posunula, koupila byt tam kde ted jsi. Jestli potrebujes jeste neco vzit na hypoteku, tak kratsi fixaci treba na 3 roky a za tri roky uvidis jak si to sedne. Byt muzes prodat, hypoteku vyplatit a jit s malou treba do Brna.
Ne, ze by se to nedalo zvladbout i ted, ale kvuli par letum kariery zbytecne budes litat jak hadr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
359
22.8.15 15:52

Zůstala bych blízko rodičů. Jsem sama, mám prcka 3 a půl roku, co nastoupil do školky pořád marodí, kdybych neměla babičky tak jsem v háji. A to mám práci, ze které si můžu kdykoliv odskočit. Můžeš onemocnět i ty, jak to pak budeš řešit? Pokud jsi sama, v Brně nikoho nemáš, počkala bych až dítě trochu odroste. Věř, že vím o čem mluvím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6549
22.8.15 17:33

Já bych se držela té veřejné správy (rozumím tomu dobře, že státní správa nebo samospráva, tzn. např. magistrát, finančák, úřad práce, případně soudy atd.?), to je podle mě téměř stoprocentní jistota - jistota, že Tě jen tak nevyhodí, jistota, že Ti každý měsíc přijdou na účet peníze, jistota, že organizace jen tak nekrachne. Kariéra je k tomu všemu jen příjemný bonus.
Jak to máš s rodiči? Jsou už v důchodu a je šance, že by v případě nemoci byli ochotní přijet dcerku pohlídat? Pokud ano, neváhala bych už vůbec.
A jen taková otázka. Myslíš, že Ti jako samoživitelce dá banka hypotéku? Nerýpu, jen se ptám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.8.15 18:57

@IvaB nějakou hypotéku určitě dostanu, některé banky dávají do 50% hodnoty nemovitosti bez prokazování příjmu (např. mBank). Podle velikosti přizpůsobím nákup bytu, na garsonku nebo 1+1 to snad bude :-)

Mám trochu strach z toho ošetřovného, že nám to zhrouceně příjem… Ale holt mi rodiče kdyžtak pomůžou prý. Ještě oba pracuji. Je mi jasný, že ty první roky to bude hroznej boj. Ale chci věřit, že to zvládneme. Uvidíme, ještě mám trochu času, i když už ne moc.

• Nahlásit
  • Citovat
6549
22.8.15 19:43

No, víš, hlavně nejsi blbka (dámy prominou), která by si to neuměla spočítat a neuměla myslet na zadní kolečka. Máš to v hlavě dobře srovnané a víš, co si můžeš dovolit.
Taky v Brně se třeba líp hledá paní na hlídání (nebo spolehlivá studentka), bude to sice něco stát, ale nevypadne Ti příjem. Státní instituce nejsou moc nakloněné práci z domova, ale třeba i to by šlo domluvit.
Fandím Ti a přeju Ti, aby Ti to všechno vyšlo!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama