Selhání u stanic na podruhé

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
12
1.11.21 10:28

Selhání u statnic na podruhé

Zajímá mě, zda je tu někdo, kdo přešel celou VŠ bez větších problémů a prostě neudělal magisterské státnice na podruhé? :? nebo kdo mě způsob jak je na třetí krát udělat?
učila jsem se na první i druhý pokus dva měsíce, byly to státnice z ekonomiky, vybrala jsem si lehké otázky ale komise se doptávala víc a já jsem zůstala ve stresu a jedu na třetí pokus. Nevím jak rozklepaná pojdu na třetí pokus, špatně se učím nebo kde byl problém že jsem to neudělala? neuměla jsem odpovídat přesně na otázky od komise..

budu ráda jak to zvládnout a co udělat lépe aby na třetí pokus byla úspěšná :( bojím se že můžu selhat na potřetí

Příspěvek upraven 01.11.21 v 10:42

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2064
1.11.21 10:35

No tak mas to nejspis ze stresu…tezko rict co s tim. Pokzd jsi VS udelala bez vetsich problemu, tak ve zpusobu uceni problem nebude. Nebyly treba bezne zkousky spis pisemne? Jakoze na ustni nejsi zvykla…ja jsem taky byla tremista, ale nejvetsi stres byl vzdy pred zkouskou, v jejim prubehu to ze ne vetsinou opadlo. Pomahalo mi vedet, ze jdu pripravena a ze drtiva vetsina lidi to taky zvládla, takze proc ne ja…muzes zkusit nejake ulevove techniky…s tim ale neporadim, nemam zkusenost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
240
1.11.21 10:50

Učíš se z dobrých materiálů? Zkus sehnat podklady od spolužáků, kteří měli lepší hodnocení.
Případně oslovit vstřícnejsi vyučující, kteří sedí v komisi. Projít s nimi narychlo státnicove okruhy - napsat si heslovite, co se přibližně požaduje. Jako placené doučování ke státnicím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11982
1.11.21 10:57

A pamatuješ si ty otázky od komise? Teď už bys na ně odpovědět dokázala a jsi si jistá, že správně? Vyplynulo třeba z jejich reakce, jakou odpověď chtěli slyšet, a vnímala jsi to?
Byli v komisi lidé, které jsi neznala a žádné zkoušky jsi u nich nedělala?
Protože to je dost podstatné. Pokud sis vytáhla lehké otázky a absolvovala jsi dejme tomu těch 5min. svého monologu dle naučených věcí z knížek a přednášek, a přesto na základě pouhého „doptávání“ tě už podruhé vyrazili, tak může být problém v tom, že se prostě nechytáš. Nikdo nechce dát státnici někomu, kdo nepochopí opakovaně několik otázek, z otázek např. vyplyne, že vůbec nerozumí tomu, co jim tam odříkal apod.
Takže bych si našla úspěšnějšího spolužáka, a zkoušela s ním nad otázkami diskutovat, simulovat situaci, kdy ty řekneš něco naučeného, on se doptá, a ty musíš smysluplně reagovat.
Mám několik přátel, kteří v těch komisích sedí, a vyrazí buď někoho, kdo spoléhá na svou inteligenci, ale nenaučí se ani slovo achtějí komisi opít rohlíkem a počkat si na ty dotazy (takové chtějí donutit, aby věnovali alespoň nějaký čas přípravě a uměli otázku odprezentovat a mělo to hlavu a patu), nebo naopak kdo se nějaký základ naučí, ale vůbec netuší, o čem mluví, tzn. neumí si ani v té odpovědi určit priority, vystavět ji od začátku do konce, spíše melou naučené poučky bez ladu a skladu, a na doplňující otázky nedovedou odpovědět vůbec, protože nepochopí, na co se ptají (nejde tedy o to, že by neznali odpověď, ale že nechytí ani tu otázku).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.11.21 10:58

@themo92 jo, tak přesně. Jak je něco písemně, ideálně otevřena otázka, mám to v klidu. V okamžiku ústního zkoušení a doptavani je to o dost horší. U sebe to identifikuji tak, ze ne úplně dobře aplikuji teorii na praxi. Nemůže to být u tebe stejně? Občas se skutečně učím pouze mechanicky poučku, protože jí prakticky moc nerozumím. Ale když mám více času se zamyslet a naladit se na otázky zkoušejícího, tak to docela jde. Za každou cenu něco vymyslet u státnic je prostě nutnost. Mrzí mě to, soucítím, brzy mě státnice čekají. Napiš si na papír, nač konkrétně jsi nedokázala reagovat. Některé otázky se propojují, tudíž lze zabrousit i tam. Pokud to bylo něco ve smyslu „sakra co to je, to slyším prvně“, tak to je blbé vypovídá to o jakési neorientaci v oboru. A bohužel i mně se to stává :( a pomáhá na to číst, číst, číst kvanta odborné literatury a rozšiřovat si záběr.

• Citovat
  • Nahlásit
12
1.11.21 11:05

@zrcadlo
bohužel jsem nemohla nic říkat co jsem měla připravené na papíře, oni si to vzali a říkají že tam mám všechno podstatné ale na jejich otázky jsem neuměla reagovat a z komise jsem znala jen prorektorku :/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36107
1.11.21 11:06

@themo92 Studovala jsi denně nebo kombinovaně? U nás se ví, že hlavně kombi studentům to docenti zavařují u státnic, pro denní studenty jsou státnice jen třešnička na dortu, pedagogové je většinou dobře znají a vědí, jak se jim vedlo po dobu studia.
U kombi studentů každý den neudělá státnice v průměru 2 až 3 lidi ze skupiny 17 až 18 lidí v ten den.

Nicméně i studenti kombi studia u nás mohou využívat poradenství, pokud zkoušky neudělají, jak se na ně lépe příště připravit. Zabezpečuje to centrum podpory studentů, které se jinak stará o studenty se spec. vzdělávacími potřebami.
Poraď se tam.

Taky mě to za chvilku čeká, mám za sebou už bakalářské a vím, že mně ústní zkoušení vyhovuje líp. Nebojím se, spíš naopak. To mně spíš zatěžuje, nebaví a bere čas psaní diplomové práce :mrgreen: Brr, už se těším, až to bude za mnou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1105
1.11.21 11:08

A neumela jsi komisi odpovedet, protoze nevis nebo protoze jsi,,ztuhla,, a nebyla schopna slova… prvni pripad = vic se nauc, druhy pripad = res napr. s koucem nebo nekym kdo ovlada techniky zvladnuti stresu :mavam:

Příspěvek upraven 01.11.21 v 11:09

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6441
1.11.21 11:08

@zrcadlo to jsem úplně já. Pořádně tu otázku nezachytim. Vlastně nevím, co se mě konkrétně doptává. Bohužel mě trápí i to, že třeba u našich státnic nebude jediný vyučující, který nás učil. Studuji kombinovanou formou, tudíž občas mám pocit, že si nás vzal, kdo zrovna mohl. Několikrát se nám stalo, že přednášející řekl, že tohle ještě nepřednášel a vyzkouší to poprvé. Kolikrát i když potom slyším, co slyšet chtěl, tak bych odpověď neznala. A to hlavně z důvodu, že ani on sám se v tomto oboru neorientuje, tudíž z literatury vybere prakticky cokoliv a neni to zrovna obvyklé. Pokud přednášející obor zná, tak se mi tyhle skutečnosti nedějí a jakousi odpověď po mém doptani, jestli myslel to a to, vlastně ho parafrazuji a získám ještě trochu času ze sebe dostanu a často si právě pomohu, že lovim i v jiné oblasti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11982
1.11.21 11:21

@Trojlístek I když nechytíš otázku, tak se to dá otočit ve tvůj prospěch. Např. vyučující se zeptá na A, ty reaguješ tak, že si nejsi jistá, jestli jsi pochopila otázku, že B je to a to a C je to a to, ale on asi myslí něco jiného. Vyučující ti upřesní, že myslí to A, ty o A nevíš ani slovo, tak přiznáš barvu, ale vyučující už ví, že o B a o C toho víš dost, a už to nemusí být na vyhození :lol: Stejně tak pomáhá (když se vyučující zeptá na něco, o čem nevíš ale lautr nic a máš pocit, že to stopro v přípravě nebylo) říct, z čeho ses připravovala, např. Na zkoušku jsem se učila z knihy X od autorů Y a Z, a z knihy A od autora B, ale na toto jsem tam bohužel nenarazila. Vyučující si v tu chvíli může uvědomit, že to, na co se ptá, je vlastně v knize M, kterou jeho kolega do doporučené četby nedal. Zabrblá něco ve stylu, že bys to vědět měla, ale opět už se to nestane důvodem pro úplné vyhození.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4370
1.11.21 11:33

@zrcadlo Ono pomáhá občas začít i jen o něčem jiném, tím myslím rovnou říci něco k tomu B a C, je šance že to zaujme a přeorientují se. Ne že by byli tak blbí, ale protože už toho mají za celý den dost a vyhodit každého nechtějí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1371
1.11.21 11:39

Ke každé otázce si vypsat osnovu a vědět tedy otázku vlastními slovy, ne papouškovat skripta. Do té písemné přípravy určitě nepsat všechno! Ale jenom heslovitě a to před komisí rozvést. To je navede na otázky, co budeš vědět, ne nějaké okrajové hlouposti. Např. vidím, že v přípravě máte to a to, co o tom víte… Nebát se říct „to přesně nevím“ a mluvit o něčem velmi podobném (ale zas ne mlít úplně mimo :lol: ), ne jen sedět a koukat, že to slyšíš poprvé. Hodně uvádět příklady. :nevim: No a modlit se za dobrou komisi, to udělá většinu. Jsou prostě lidi, co to ani nemyslí zle, ale ptají se tak blbě, že by sami nedokázali odpovědět. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1363
1.11.21 11:42

Ono to tak bývá, u nás mají největší problémy právě ti „bezproblemoví proplouvači“. Kolikrát vyletí i premiant - a pak to blbě nese, neumí zpracovat neúspěch, no (a to je podle mě důležitá součást studia). Zato takoví ti „průměr 2,5“ - ti excelují. :) Ono je klidně je možné, že tě paralyzoval nečekaný neúspěch, a teď máš nějaký blok. Na to je nejlepší účastnit se dalších zkoušek (nevím, jestli máš možnost přímo při studiu, splnit ještě nějaký VP; klidně si ale můžeš dát i nějakou jinou zkoušku úplně mimo VŠ - něco odborného (třeba dřív se dělal burzovní makléř - k tomu bys s ekonomkou měla blízko), nebo nějaký koníček (zkoušky na průvodce, jazyky), online kurz). Prostě to zlomit nějakým úspěchem. :kytka:

Jinak teda ty „dobré otázky“ bývají zrádné právě v tom, že je člověk podcení, sama mám zkušenost, že ty „super lehké“ otázky mi ve výsledku dopadly ne tak dobře jako ty zákeřné (na které se člověk prostě že strachu připraví fakt dobře, zatímco ty „jasné jako facka“ prostě vynechá). Držím palce! :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2728
1.11.21 11:45

Tak ne kazdej musí nutně mít VŠ, že… jinak jak už bylo psáno, do přípravy si napiš jen heslovite osnovu a pak o tom dal mluv podrobněji. Oni sami se tě na to budou ptát a ses v klidu. Kdežto když do osnovy napíšeš všechno, tak se nemají na co kloudneho zeptat, tak vymýšlí blbosti. Ovšem ani to neznamená, že je v pořádku netušit odpověď nebo vůbec nepochopit otázku. Už jsi tam byla dvakrát, tak asi víš, jaký typ otázek dávají, a co se ptají…doptej se spolužáků ještě a pořádně se to nauč. Ne papouskovat skripta, ale vlastními slovy o tématu mluvit. Držím pěsti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6441
1.11.21 11:51

@Altavista to se mi tak stalo, že jsem se domnívala, že opravdu mluvím k věci a pak jen suché konstatování, že to tedy nebylo ono, ale dobře tak C, to je ta lepší varianta. Ale bojím se hodně, protože nastat může leccos.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat