Šestiletý odmlouvá jak puberťák

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.06.19 21:33
Šestiletý odmlouvá jak puberťák

Poslední dobou si nějak nevím rady s nejstarším synem. On byl vždycky trošku komplikovaná povaha, ale spíš směrem k melancholii a plačtivosti. Teď se k tomu přidala drzost, vztek a odmlouvání. Odmlouvá normálně jako puberťák. Když má blbou náladu, tak je se vším problém. Když po něm něco chci - problém, oči nahoru a „zase musím dělat všechno já“, „copak jsem nějaký otrok?“ nebo hůř, sekne se a mumlá si něco pod nosem. A to se jedná jen o obyčejné vysmrkání, ať pořád nepopotahuje nosem. Pak vytasí svoje „ty mě nemáš ráda“ a „já jsem věděl, že mě nemáš ráda“.
To samé, když mu něco nedovolím. „ty mi nikdy nic nedovolíš“ „zase na všechno říkáš ne“ „já NIKDY nemám, to, co chci“. Atd. Přitom mu ale vždy vysvětluju, proč něco nemůže, nebo připomínám pravidla (třeba že už si pohádku vybral, že večer se nepije sladká šťáva). Málokdy ode mě zazní NE bez vysvětlení, proč ne.
Mám sto chutí mu vrazit facku když je na mě drzý, ale ještě jsem to neudělala. Když se naštvu a jsem přísná, tak provokuje dál, mrmlá si pro sebe. Nebo jde za roh a napodobuje mě a dělá „bla bla bla, me me me“. No fakt bych ho řezala, ale to nejde. Na druhou stranu když už mě fakt vytočí doběla a chytnu ho třeba za ramena a zlobím se, tak se často rozklepe a rozbrečí. Je vidět, že se bojí, byl vždycky trochu úzkostný.
Jak začne takhle „vysírat“, tak nevím, jak to zastavit. Když následuje trest, tak je to ještě horší a celý den se točí v té negativní spirále. Mám další dvě děti, nemůžu celý den řešit jen jeho, pořád dokola. Já si myslím, že jsem docela neústupná, co řeknu, to platí. Ale on to prostě potáhne do krajnosti, do scény, kdy mám co dělat, abych ho nezřezala (jsem cholerik, ale snažím se to ovládat). Já nějak nevím, jak na to reagovat. Zakazovat něco? Bude prudit ještě víc, až už nebudu mít co zakázat (moc toho ani tak není). Vykazovat do pokojíku? Bude se tak dlouho vracet, až mi rupnou nervy, navíc nebudem třeba moct pak ven.
Já ani nevím, jestli to dělá schválně, jestli opravdu záměrně provokuje a je si vědom toho, co říká, nebo mi chce něco říct a neví jak, jakoby si neuměl poradit se svými pocity a myšlenkami. Nerozumím mu, nevím, proč to dělá, protože pro něj to nemá žádný užitek.
Myslíte, že by třeba pomohl dětský psycholog? Uměl by mi vysvětlit, proč to dělá, jak na něj?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Aduš8
Závislačka 4942 příspěvků 08.06.19 21:37

Nepotřebuje jen prostě víc tvojí pozornosti? Už jen ty řeči, že ho nemáš ráda, za každou cenu na sebe upozorňuje, až je pro něj lepší jakákoliv i negativní pozornost. Sama píšeš, že je úzkostný, nezvládla by sis udělat občas čas jen pro něj? A to, co ti odpovídá přece musí od někoho slyšet…

pedigka
Ukecaná baba ;) 2084 příspěvků 08.06.19 21:41

Nedocetla jsem do konce, protože rada je jasná :palec:. Doporučuji přednášky paní Lidmily Pekařové :palec: a budete mít po problému.

Ennny
Závislačka 3780 příspěvků 08.06.19 21:46

Žárlí a zkouší co vydržíš, ty musíš vydržet on z toho vyroste, chce prostě jen víc tvé pozornosti než jsi schopna mu dát s dalšíma dvěma dětma tak zkouší…a co tatínek, jakou ten hraje roli věnuje se mu nebo je vše jen na tobě?

Kolemokolo
Povídálka 19 příspěvků 08.06.19 21:52

Jako bych psala o svém synovi, má necelých 6 let a poslední 2 měsíce obdobně chování i včetně toho smrkani, což. me fakt vytaci. Připojím se a počkám ma rady..

amazon
Echt Kelišová 8874 příspěvků 08.06.19 21:53
@Anonymní píše:
Poslední dobou si nějak nevím rady s nejstarším synem. On byl vždycky trošku komplikovaná povaha, ale spíš směrem k melancholii a plačtivosti. Teď se k tomu přidala drzost, vztek a odmlouvání. Odmlouvá normálně jako puberťák. Když má blbou náladu, tak je se vším problém. Když po něm něco chci - problém, oči nahoru a „zase musím dělat všechno já“, „copak jsem nějaký otrok?“ nebo hůř, sekne se a mumlá si něco pod nosem. A to se jedná jen o obyčejné vysmrkání, ať pořád nepopotahuje nosem. Pak vytasí svoje „ty mě nemáš ráda“ a „já jsem věděl, že mě nemáš ráda“.
To samé, když mu něco nedovolím. „ty mi nikdy nic nedovolíš“ „zase na všechno říkáš ne“ „já NIKDY nemám, to, co chci“. Atd. Přitom mu ale vždy vysvětluju, proč něco nemůže, nebo připomínám pravidla (třeba že už si pohádku vybral, že večer se nepije sladká šťáva). Málokdy ode mě zazní NE bez vysvětlení, proč ne.
Mám sto chutí mu vrazit facku když je na mě drzý, ale ještě jsem to neudělala. Když se naštvu a jsem přísná, tak provokuje dál, mrmlá si pro sebe. Nebo jde za roh a napodobuje mě a dělá „bla bla bla, me me me“. No fakt bych ho řezala, ale to nejde. Na druhou stranu když už mě fakt vytočí doběla a chytnu ho třeba za ramena a zlobím se, tak se často rozklepe a rozbrečí. Je vidět, že se bojí, byl vždycky trochu úzkostný.
Jak začne takhle „vysírat“, tak nevím, jak to zastavit. Když následuje trest, tak je to ještě horší a celý den se točí v té negativní spirále. Mám další dvě děti, nemůžu celý den řešit jen jeho, pořád dokola. Já si myslím, že jsem docela neústupná, co řeknu, to platí. Ale on to prostě potáhne do krajnosti, do scény, kdy mám co dělat, abych ho nezřezala (jsem cholerik, ale snažím se to ovládat). Já nějak nevím, jak na to reagovat. Zakazovat něco? Bude prudit ještě víc, až už nebudu mít co zakázat (moc toho ani tak není). Vykazovat do pokojíku? Bude se tak dlouho vracet, až mi rupnou nervy, navíc nebudem třeba moct pak ven.
Já ani nevím, jestli to dělá schválně, jestli opravdu záměrně provokuje a je si vědom toho, co říká, nebo mi chce něco říct a neví jak, jakoby si neuměl poradit se svými pocity a myšlenkami. Nerozumím mu, nevím, proč to dělá, protože pro něj to nemá žádný užitek.
Myslíte, že by třeba pomohl dětský psycholog? Uměl by mi vysvětlit, proč to dělá, jak na něj?

Tak to je úplně stejné, jako bych to psala já, akorát, že já mám holku.
Je jí 8 let a já všude tvrdím, že má pubertu od narození. ;)
Po těch letech si myslím, že je to povaha..bývá často negativní. Ráno vstává „zadkem“ a mrčí kvůli všemu. Když se jí něco nelíbí nebo nehodí, tak dokáže diskutovat půl hodiny. Našla jsem si způsob, abych si zachovala psychické zdraví, jak s ní jednat. Na diskuzi většinou nepřistupuji, protože je nesmyslná, na druhou stranu, pokud má špatnou náladu, zeptám se jí, jestli jí něco trápí. Pokud odpoví, že ano a řekne co, tak řešíme..Pokud odpovědět nechce, nebo neví, tak jí posílám do pokoje, aby si mrčela tam.
Její špatná nálada nás trápí téměř každý den, protože každý den se jí něco nechce a má pak tisíc výmluv, proč to a to dělat nechce. Když už si myslím, že to začíná být lepší (jako třeba dnes), tak se špatná nálada objeví další den :roll:
Co s tím, nevím. Někdy mám pocit, že zamrzla v období vzdoru a nehodlá z něj vylézt :nevim:

Kriss Tina
Extra třída :D 10816 příspěvků 08.06.19 21:55

Radu asi moc nemam, možná se mu víc věnovat, nebo se věnovat pravidelně jenom jemu (aby nezarlil na mladší a necítil se odstrceny). Jinak mám aspoň útěchu, že v tom nejsi sama. Já mám teprv 4 leteho, ale občas mám pocit že je mu už aspoň 15 jaký má drzý řeči :roll: nechci vidět tu pubertu, a to byl donedávna jedinacek a drzý byl stejně 8) nejhorší je že dokáže člověka vytočit doběla, ale pak všechny reakce, když sem vztekla, nebo dokonce dostane na zadek, tak sou mu k smíchu, takže svojí reakcí člověka vytoci ještě víc :lol:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.06.19 21:55

@Aduš8 @Ennny Jako se třema dětma je s individuální pozorností problém, to je jasné, ale snažíme se, co to dá. Čekala bych, že by třeba žárlil na mladšího sourozence, se kterým se musí o pozornost dělit, ale to je v únosné míře, jsou kousek od sebe, nejmladšího miluje a hezky si spolu hrajou, je vůči němu velmi zodpovědný. Někdy si ho beru po obědě ze školky, zatímco mladší tam zůstává, ale občas prudí i tenhle společný čas. Manžel se dětem věnuje hodně, hlavně je bere ven, jezdí na kole a tak.
On prudí, i když tu pozornost má, třeba se mu nedaří ve hře, nebo spolu děláme nějaké domácí práce a tak. Takže pak se vlastně o tu pozornost připraví, protože ho vykážu pryč. :nevim:

welovefashion
Ukecaná baba ;) 1042 příspěvků 102 inzerátů 08.06.19 21:59

Já mám ted takovýho čtyřletaka občas mu říkám at mi zmizí z očí nebo už ho fakt zmydlim… přesně říká, jak ho nemám ráda, nic mu nekoupim, což není pravda :zed: :zed: syn je prostřední jedinej kluk, podle mě si tím jen špatným způsobem říká o pozornost…

já se mu dost individuálně věnuju, beru ho 4× týdně ze školky po o, malá v tu dobu spí, táta si je taky jednotlivě bere kdykoliv má čas, :potlesk: ale pro něj to asi není dost no… jenže roční se sama neobleče a prvňačka úkoly taky sama neudělá… Takže já jen doufám, že z toho vyroste a pochopí…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.06.19 22:23

Muj syn je to same, je mu pet a opravdu to v nedostatku pozornosti jak tu vsichni pisete rozhodne neni, je totiz jedinacek a venuju se mu hodne. Takze radu taky nemam, venuju se mu porad stejne, vse vysvetluju a cekam, ze si z toho neco veme do budocna, az ho tahle prvni puberta pusti. To jak ti syn rika, ze ho nemas rada, tomje jeho forma trestu, vi, ze ti tim ublizi. Ten muj mi zas kdyz je nastvany rika, ze me nema rad a hned se me taky zapta, jestli jsem kvuli tomu smutna

Hoa Mai
Kelišová 6487 příspěvků 7 inzerátů 08.06.19 22:48

Nemyslim si, ze je to tim, ze by nemel dostatek pozornosti. Dela to i dcera me kamaradky. Je jedinacek a kamaradka je s ni sama, ale casu na ni ma hodne, dela na zkraceny uvazek a nema ani zadneho partnera, takze se venuje jen ji. A jeji dcera to dela hodne, v podstate pokazde, kdyz neni po jejim. Prijde mi to jako obdoba batoleciho vyvztekavani, jen trochu sofistikovanejsi. Muj syn to od te holcicky zacal chytat a ja to resim tak, ze mu to vysvetlim a kdyz zacne s „ty me nemas rada“, tak mu odpovim, ze prave proto, ze ho mam moc rada, mu to nedovolim. Ze kdybych ho nemela rada a byl mi ukradeny, tak bych ho nechala delat, co chce a on by mel ze sladkeho piti zkazene zuby, z televize by ho bolela hlava apod. Ale me na nem zalezi a proto nedovolim. Musim rict, ze to u nas funguje, i kdyz syn je povetsinou vesely, ochotny a moc neodmlouva, tohle dela vicemene jen pod vlivem te kamaradky. Nasledne vymrcovani bych ignorovala, z casti te vydira, z casti zpracovava sve pocity. Takze bych ho netrestala, bude to brat jako krivdu, chovala se k nemu mile, jakoby nic, i kdyz to bude chtit nejake sebezapreni.

Hoa Mai
Kelišová 6487 příspěvků 7 inzerátů 08.06.19 23:00
@Kriss Tina píše:
nejhorší je že dokáže člověka vytočit doběla, ale pak všechny reakce, když sem vztekla, nebo dokonce dostane na zadek, tak sou mu k smíchu, takže svojí reakcí člověka vytoci ještě víc :lol:

Hele, tohleto jsem jako dite mamce delala taky. Ne, ze bych vedla reci, ze me nema rada, ale delala jsem ji naschvaly, jen proto, abych ji vytocila. Nesnasela jsem totiz, ze mi neustale radi, jak mam co delat a nenechala me to zkouset a prijit si na to sama. A ja jsem ten typ, co si na vsechno chce prijit sam, takze me to strasne stvalo a just jsem vsechno delala presne naopak, nez mi radila. Ona pak byla vztekla, kricela a padaly facky a ja se ji vysmivala presne jako tvuj syn, protoze jsem dosahla toho, ceho jsem dosahnout chtela - nastvat ji. Takze bych ti spis poradila zustat v klidu, i kdyz je to tezke a treba na odlehceni prohodit neco jako „no jo, ti rodice jsou hrozni, vid? Taky jsem si to myslela, kdyz jsem byla mala.“

Berenikee
Ukecaná baba ;) 1152 příspěvků 08.06.19 23:21

Zakladatelko, mám doma tu samou verzi v holčičí podobě. Používá naprosto stejné věty. A řeším to stejně blbě jako ty :-) Co jsem vypozorovala, tak prostě si tím fakt snaží získat pozornost… Ale chápu, že s třema dětma být pořád 100% pozorná máma je na bednu no…

tereza12345
Extra třída :D 12130 příspěvků 1 inzerát 08.06.19 23:22

Dceri je 7 a pul a dela mi úplně to same. Je to s ni na palici. Doma dalsi dve deti a misto aby byla rozumna, a uzivala si, ze muze delat spoustu veci, kdyz je velka segra, tak prudi a vysira od rana do vecera.. A s tim smrkanim jo.. Tak to dotahla do dokonalosti. Kdyz ji poslu se vysmrkat, tak si ten sopel zacne olizovat, tvari se jak kdyby jedla ja nevim jakou pochoutku. No proste :poblion: co s tim nevim. :roll:

reny14
Závislačka 2501 příspěvků 08.06.19 23:55

Máme to samé, taky asi od těch 6 let. Teď je mu 9,5 let a začíná přitvrzovat. Takže bude hůř :mrgreen:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama