skolky v cechach

74
15.4.08 13:32

skolky v cechach

Ahojky, ziji v Nemecku a memu synovi jsou tri roky. Ted na jare jsem dala prihlasku do skolky ( od zari nastup) hned do ctyrech skolek, nebot je tady malo mist. Jenze oni ho nevzali ani do jedne a ja jsem z toho dost sokovana. V zari mu budou tri a pul a nema zatim zadne misto. Taky me sokovalo to, ze skoro ve vsech skolkach se nevari, ale normalne ohriva mrazena strava. No a jestli maji pleny, to jim je taky jedno. Jsme snad jediny ze sousedu, kdo je uz ve trech letech nejen pres den ale i v noci bez pleny. Jen si vzpominam, ze u nas prece do skolky brali jen deti bez plen a ze se snad vsude varilo?! Taky se chci zeptat, zda je tady nekdo, kdo ma dite doma, i kdyz je starsi ctyr let. Protoze se obavam, ze nas to ceka. Mam jeste mladsiho syna, takze to neni pro me problem, ale chtela jsem, aby byl starsi mezi stejne starymi detmi a zastavam nazor, ze decko prece od tri let skolku a kolektiv potrebuje. Tak jsem si tady postezovala, ale byla bych rada, kdyby mi nekdo napsal, jak to chodi u vas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2318
15.4.08 13:35

Ahoj,

pamatuješ si to dobře :-) v českých školkách se vaří a berou děti bez plen. Ale třeba u nás musíš mít dítě v pořadníku od narození, jinak není šance kamkoliv se procpat… V Německu existují i mini školky pro pár děti, nebyla by pro vás tohle cesta?

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
15.4.08 13:41

Nole, o ohřívaném zmraženém jídle ve školkách jsem ještě neslyšela, a tam bych své dítě nedala, ani kdyby to byla jediná volná školka v okolí. Rozmražené jídlo je podle mě hnusné, doma to vůbec nepraktikujeme.
Ovšem s umístněním máš naprostou pravdu, mám pocit, že jakmile dítěti oschne rodný list, je třeba s ním hned běžet do školky a přihlásit ho, a pak doufat. Rozhodně souhlasím s názorem, že tříleták do kolektivu potřebuje, čím dříve se naučí vycházet s cizími lidmi a dětmi, tím lépe pro jeho život.
Možná vyzkoušej nějaké vesnické školky, kde mají málo dětí a berou i děti maminek na MD. Já osobně vím pouze o jedné takové :roll: , ale sev.Moravu máš asi kapku z ruky :lol: .
Já jsem měla štěstí, že se Klárka do školky dostala, i když jsem byla na mateřské s Petou, ale Peta, být já doma ted se třetím, by neměla absolutně šanci být přijata. A obávám se, že bude hůř…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
74
15.4.08 13:50

No ja ho sla tady u nas do skolky v ulici prihlasit, kdyz mu byl rok a pani reditelka ( nyni uz je jina) mi vyslovene rekla, ze nevidi duvod, proc by ho nevzali. Oni se totiz ted stehovali do vetsi nove skolky, kde je o dvacet mist vice. Podle meho nazoru ma s tim delat i to, ze jsem ceska a ze jsem uvedla jeho materstinu cestinu. I kdyz mluvi obema jazyky. O miniskolkach nic nevim. Akorat ted navstevujeme takovou skolku, kam chodi deti od dvou a pul let do tri a je to dvakrat tydne, takze aspon neco. Zijeme v Mnichove a tady v Bavorsku jsou trochu i jine zakony nez v celem Nemecku. A jeste dotaz, jak to vypada s rozdelenim deti. Tady jsou skupinky deti od tri let az do sesti, takze jsou pomichani a to se mi taky moc nelibi. Ale nechci si jen stezovat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2073
15.4.08 13:56

Tak u nas ve skolce je to presne jak pisou holky - jidlo se normalne vari a deti musi byt bez plen - no mamka kdysi delala v jeslich a dokonce i tma museli byt deti bez plen.
Jinak s umistenim to je u nas dost spatne - ani zadny poradnik nepomuze - prosze kdyz je zapis tak tam dite zapises a musis doufat, ale pokud jsi doma tak nemas sanci. Ja jsem uz o tom take uvazovala (i kdyz mame dost casu) ale pomalu planujeme dalsi a rikala jsem si, ze by bylo super kdyby treba alespon na nejaky den mohl byt v kolektivu, ale bohuzel - podminka je vsechny dny v mesici na cely den a maminka nesmi byt doma - takze u nas to nehrozi, ale zase tu mame matersky klub, kde se porada spoustu akci takze mylsim, ze to budu asi resit tak, ze budeme chodit na ruzne akce :-)
Ohledne rozdeleni deti - tak mylsim, ze u nas jsou tri tridy - tedy mladis deti, starsi deti a pak predskolni deti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Efa
208
15.4.08 14:03

Ahoj Nole,
taky jsem si vsimla, ze tady v Nemecku se plenky a dudlik vyskytuji u deti i v 5ti letech. Jinak moje svagrova byla a porad jeste je s dcerkou doma a neteri je 6 let. Pokud nevysla skolka, navrhuji nahradit kolektiv vrstevniku navstevami materskeho centra a ruznych krouzku. My budeme mozna casem s malym resit podobny problem, chci ho dat do skolky az ve 3 letech, ale do te doby se jeste budeme stehovat, zatim nevime, kam presne (dle manzelovy prace), takze mozna take nenajdeme misto. No, rikam si, mladsi sourozenec to kdyztak jisti :lol: . Kde v Nemecku jste?
Efa
http://tac.families.com/ezb/1047042.png:http://tac.families.com/ezb/1047042.png

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1466
15.4.08 14:20

Nole - já jako dítě chodila do vesnické školky, kde byly sěti všeho věku dohromady a nemyslím si, že by to bylo na škodu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
74
15.4.08 14:31

pro Efu - zijeme v Mnichove. A kde se nachazite nyni vy?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Efa
208
15.4.08 14:54

My jsme zatim jeste stale ve Stuttgartu, stehovani nas ceka asi na podzim. Jedna z variant je i blizko Mnichova, tak uvidime :wink: Mas-li chut, posli pres SZ mailik a muzem si psat zazitky s Nemci a Nemeckem 8) .
Mej se fajn!
Efa
http://tac.families.com/ezb/1047042.png:http://tac.families.com/ezb/1047042.png

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
15.4.08 16:09

V naší skolce se vaří, a děti musí být bez plen. A vůbec v ČR mají do školek přednostní právo 4l děti, malou mi ale vzaly už jako 2l.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4235
15.4.08 16:34

Já jsem na tom úplně stejně. Máme teď tříletou dceru a tím, že jsem doma, nemám šanci, že mi jí vezmou. Plánujeme další mimi, tak jsem nechtěla jít na chvilku do prace. Vzhledem k tomu, že se budeme za krátko stěhovat, tak jsem jí ani nemohla zkusit přihlásit už dřív, protože jsem nevěděla, kde budeme bydlet. A rozhodně všechny děti musí být bez plen a všude se vaří, někde hůř, někde líp.
Markéta

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2318
15.4.08 18:57

Nole: kamarádka bydlí v Rakousku a vodí jejich dcerku na dopoledne k jedné paní, která si takhle bere ještě dalších 5 dětí. Před obědem jdou domů, mají věkový mix a kamarádka si to moc chválí - ani dcera moc nestonala, paní miluje a je v kolektivu. Jinak si myslím, že není na škodu, když jsou děti věkově promíchané. U nás ve školce jsou na 3 ročníky 2 třídy, takže je to částečně taky promíchané.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12114
15.4.08 19:25

Ahoj, bydlím v Belgii a místním stavem školek jsem byla taky šokovaná. Kromě nevhodné stravy, plínek a počtu dětí na jednu učitelku (až 30) mnoho školek nemá zahradu, na procházky nechodí, jen vypouštějí děti na asfaltový dvůr bez jakýchkoli prolézaček apod, a to za každého počasí (učitelky jsou pěkně schované uvnitř). Jistě, jsou i školky lepší. Nicméně ve všech je problém s hygienou, neboť tady není zvykem se v budovách zouvat, takže děti chodí celý den, i v zimě, v botech, zouvají si je jen na odpol. odpočinek, přičemž se nepřevlékají. Mnohdy u starších školkáčků už odpolední odpočinek není. Plánovala jsem původně synka zapsat do belgické školky, a když jsem se šla podívat, na chodbě měli na asi šest tříd jeden záchodový kout (nikoli uzavřený záchod), radši jsem ho nechala doma - byly mu tři. Hodně jsme toho spolu dělali doma a jednou týdně jsem mu dopřála kolektiv na cvičení pro české děti, které jsem tu založila. Další rok šel do Evropské školy - české sekce její mateřské školy, kde je situace o něco lepší než v belgických školkách - počet dětí je velmi nízký, do třídy se přezouvají apod. S úrovní školek v ČR se to ale srovnat zatím nedá - myslím hygienou a vybaveností, ale snad se to časem zlepší. Myslím, že co se týče hygieny, je na tom Německo určitě líp.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2318
15.4.08 19:48

Eliška: je to vůbec možný? A kdo tam dává děti? Normální lidi? Uf… se ti nedivím, že jste tam dítě nedali.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12114
15.4.08 20:19

Určitě normální lidi :lol: Ono je to otázka pohledu na věc a možnosti srovnání, navíc třeba když není konkurence nebo výběr alternativy, co zbývá? Tady je prostě k hygieně a vůbec k dětem jiný přístup - na jedné straně od nich požadují celkem brzy samostatnost a berou je jako velké (viz bez odpočinku, většinu dne bez rodičů od raného věku - mateřská tu je asi 3 měsíce, mnoho dětí je v jeslích od miminkovského věku) a na druhé straně jsou ještě třeba ve čtyřech letech v plíně a s dudlíkem, mně to přijde, že si tím vyrovnávají tu předčasnou dospělost. Je tu někdo se zkušenostmi ze severských zemí? Jak je to tam?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama