Slohová práce: vypravování

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
helbell
Zasloužilá kecalka 552 příspěvků 30.10.12 13:53
Slohová práce: vypravování

Ahoj mám problém jak napsat slohovou práci na téma vypravování. A aby to nebylo málo je pro manžela na dálková studium. S tématem si snad poradím ale potřebuji poradit jak udělat osnovu. Je to Úvod, Stať a Závěr? A jak se to rozepisuje? A jak se píše nadpis? Je to Vypravování-… (název tématu) nebo je nadpisem rovnou téma? Díky moc.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
jizvíková
Extra třída :D 12800 příspěvků 30.10.12 13:55

Ano je to úvod
stať a, b,c
 závěr

do nadpisu vypravování nepiš, jen to samotné téma-ten samotný nadpis

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31692 příspěvků 30.10.12 14:03

A neměl by si jí manžel napsat sám? :lol: :mrgreen:

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 30.10.12 14:03

O tom, jak jsem četla diskusi o tom, jak se píše vypravování

Úvod: Otevření diskuse

Stať
a) přečtení diskuzního příspěvku
b) přečtení dalšího diskuzního příspěvku
c) souhlas s diskuzním příspěvkem
d) nápak, jakým způsobem budu reagovat

Závěr
Realizace nápadu, jakým způsobem budu reagovat

Emilie
Generální žvanilka 20518 příspěvků 30.10.12 14:04

Mimochodem, inzerce - slohovky jsem klukům ze vsi psala za pivo :nevim:

Klementýnka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.12 14:15

A dala bych si pozor na pravopis, zejména na interpunkci v tvém případě. :)

helbell
Zasloužilá kecalka 552 příspěvků 30.10.12 14:18

No docela bych mu to nejradši nechala, když čtu ty témata ale chci mu pomoci má dvkrát týdně školu pak práce a jště dělá doma. On si to bude muset přepsat na PC jako další úkol na jinou hodinu. :zed:

74paja
Závislačka 4478 příspěvků 30.10.12 14:31

Speciály
Soutěže »

Jak se píše slohová práce: Vypravování
Petra Strnadová
18. Březen 2011, 15:00
3 0 „No, to mi teda vyprávěj!“ jistě občas slyší každý z nás. A co pak děláme? Vyprávíme. Zkusme tedy slova přenést na papír. Někdy to není těžké, jen znát záchytné body. Tak se na ně pojďte podívat a pak už jen vyprávějte.

FOTO: Psaní
Foto: Pavel Cizner, Topzine.cz
Ilustrační foto

Každý slohový útvar má své zákonitosti. Víte-li, že nejste zrovna mistři pera, dodržte několik rad. Hned ze začátku si jasně stanovte téma, přemýšlejte o něm a dělejte si poznámky. Až pak to napište!

Vypravování udává buď celý příběh, řadu událostí, anebo jen událost jednu samotnou. Důležité je držet se logické a časové posloupnosti.

Příběh a samotný děj může být vymyšlený. Pokud neoplýváte fantazií, není zakázáno vypravovat vlastní zážitky, podle pravdy. Ale stačí se inspirovat nějakou oblíbenou pohádkou. Ladění příběhu může být romantické, veselé, tragické, komediální. Co vám zrovna přijde vhod.

Vypravování v sobě skrývá i jiné slohové útvary. V příběhu můžeme popsat jistou osobu a hned se nám vyklube popis. Můžeme někoho charakterizovat nebo použít prostě sdělovací styl, úvahu i líčení. Vše ale v menší míře, aby vypravování zůstalo vypravováním.

Děj by měl jít paralelně za sebou. To znamená, že na začátku přiblížíme čtenáři vyskytující se postavy, prostředí a základní, prozatímní děj. Postupně vytváříme zápletku a stupňujeme napětí. Mělo by dojít ke kolizi neboli střetnutí (konfliktu) a k jeho řešení. Pokud se vrhnete do experimentu a rozuzlení prozradíte hned v úvodu, měli byste si být jisti v kramflecích. Pokud nemáte s psaním dost zkušeností, držte se raději jistoty.

Par rad zkusenejsiho pisatele zkopirovane z netu ;)

helbell
Zasloužilá kecalka 552 příspěvků 30.10.12 19:02
@Klementýnka píše:
A dala bych si pozor na pravopis, zejména na interpunkci v tvém případě. :)

No to je pravda :oops:. Už jsem tady byla jednou upozorněná na psaní. Ale to mám z jisté sociální sítě, kde se nic takového nepoužívá a dokonce se nepíšou slova ani celá. Dám si na to pozor je fakt, že nejsem úplný češtinář.

nevimfgvvzuzug
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.12 23:03

Rodinné štěstí
Příběh, který píši, se stal devátého února. Ten den se nám narodila nejkrásnější sestřička.
Asi kolem jedné hodiny odpoledne jel strejda za mamkou do nemocnice a s Míšou jsem byla sama doma. Strašně jsme se těšily, až nám strejda zavolá. Dostaly jsme strašný hlad a tak mě napadlo, že si půjdeme něco uvařit. Dostaly jsme chuť na krupicovou kaši. Připravily jsme si věci, které byly potřeba. Začaly jsme vařit. První náš výtvor byl dokončený. Míša ochutnala. Podívala se na mě a řekla: Chutná to jako spálená guma!‘‘ Obě dvě jsme se začaly smát. A první výtvor skončil v koši. Pustily jsme se do druhého výtvoru. Po ochutnání jsme zjistily, že to chutná úplně stejně. Řekli jsme si, že si radši uděláme palačinky. Šla jsem pro ingredience, ale zjistila jsem, že nám došly vajíčka. Tak pro ně Míša šla k sousedce Julka. Když byly palačinky hotový, tak jsme zjistily, že nemáme marmeládu. Tak jsem zašla k Julce a rovnou jsem jí pozvala na pár palačinek. Julka nebyly jen naše sousedka, ale byla i mamky nejlepší kamarádka. Když jsme se najedly, Julka šla domu. Po deváté hodině nám zavolal strejda a řekl, že se Terezka už narodila. Měřila 49 cm a vážila 3 kg. S Míšou jsme byly tak šťastný, že jsme běhaly po celém bytě.
Druhý den jsme se jeli kouknout na Terezku do nemocnice. Byla strašně moc roztomilá. Nemohli jsme se dočkat, až jí přivezeme domu.

Nainuva
Neúnavná pisatelka 18222 příspěvků 02.12.12 23:12

?

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31692 příspěvků 02.12.12 23:17
@nevimfgvvzuzug píše:
Rodinné štěstí
Příběh, který píši, se stal devátého února. Ten den se nám narodila nejkrásnější sestřička.
Asi kolem jedné hodiny odpoledne jel strejda za mamkou do nemocnice a s Míšou jsem byla sama doma. Strašně jsme se těšily, až nám strejda zavolá. Dostaly jsme strašný hlad a tak mě napadlo, že si půjdeme něco uvařit. Dostaly jsme chuť na krupicovou kaši. Připravily jsme si věci, které byly potřeba. Začaly jsme vařit. První náš výtvor byl dokončený. Míša ochutnala. Podívala se na mě a řekla: Chutná to jako spálená guma!‘‘ Obě dvě jsme se začaly smát. A první výtvor skončil v koši. Pustily jsme se do druhého výtvoru. Po ochutnání jsme zjistily, že to chutná úplně stejně. Řekli jsme si, že si radši uděláme palačinky. Šla jsem pro ingredience, ale zjistila jsem, že nám došly vajíčka. Tak pro ně Míša šla k sousedce Julka. Když byly palačinky hotový, tak jsme zjistily, že nemáme marmeládu. Tak jsem zašla k Julce a rovnou jsem jí pozvala na pár palačinek. Julka nebyly jen naše sousedka, ale byla i mamky nejlepší kamarádka. Když jsme se najedly, Julka šla domu. Po deváté hodině nám zavolal strejda a řekl, že se Terezka už narodila. Měřila 49 cm a vážila 3 kg. S Míšou jsme byly tak šťastný, že jsme běhaly po celém bytě.
Druhý den jsme se jeli kouknout na Terezku do nemocnice. Byla strašně moc roztomilá. Nemohli jsme se dočkat, až jí přivezeme domu.
pěkný no :jazyk:
Nainuva
Neúnavná pisatelka 18222 příspěvků 02.12.12 23:20

Ale jsou tam chybky

Žirafátko
Závislačka 4467 příspěvků 02.12.12 23:25

Čistá trojka :palec: :lol: :lol:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.12 23:33

4 - téměř bez napětí, chyby, moc krátkých vět, ale náznak vypravování tam byl

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích... číst dále >

Články z Expres.cz

Stanjura zuřivě hájí vyhazov Klause ml. z ODS, radní Richter mluví o diletantismu

Svým jednáním dlouhodobě poškozoval dobré jméno strany, nerespektoval její... číst dále >

Jsi nula, opustil jsi rodinu! Fanoušci grilují Plekance za vyjádření k soudu

Velká spousta lidí mu v rozvodové bitvě fandí, vítězoslavné výkřiky na... číst dále >