Smrt, majetek a tchán

Anonymní
9.3.21 15:09

Smrt, majetek a tchán

Omlouvám se předem za román. Strýc mého manžela náhle zemřel. Neměl nikoho než nevlastního bratra (tchána) a mého muže. Smrt nám byla tchánem oznámena u přípitku, tchán měl z toho radost. Manžel se zeptal na pohřeb a bylo nám řečeno: „Ať si shnije v márnici, je mi to u prele.“ Manžela to velice zasáhlo, navíc toho má teď v práci hodně a tak mě poprosil, zda bych pohřeb nezařídila. Strýc byl k nám vždy moc hodný a zařídit pohřeb je prostě slušnost. Takže jsem vzala dítě, objela nemocnici, vzala doklad o úmrtí a jeho věci, pak pohřební službu, zařídila vše potřebné a chtěla ještě dojet ke strýci domu pro oblek a nějaké doklady. Tam jsem narazila na tchána (klíče neměl), pohádali jsme se, rychle jsem vzala oblek a boty (ostatní raději dokoupila). Na pohřbu jsem měla smuteční řeč opět já. Tchán měl několik hlasitých poznámek a pak se s manželem pohádal, že do hrobu k jeho mamince nepůjde. Přitom je to hrobka strýcovy rodiny. Urnu máme tedy prozatím doma. Asi po měsíci mě kontaktoval notář, potřeboval kupní smlouvy, rozsah majetku atd. Všechny listiny má u sebe tchán. Řekli jsme tchánovi, že notář potřebuje ty listiny, co vzal u strýce v bytě, aby k němu zajel a odevzdal to. Opět byl sprostý, že je všechno jeho a za nikým chodit nebude. Ještě byl uražen, proč notář kontaktoval mě, které je do toho hono. Teď si vyčítám, že jsem se do toho pletla. V pondělí mám zase schůzku s notářem, nevím, co si počít… Děkuji všem, co to dočetli až do konce. Budu ráda za vaše rady. Prosím zachovat anonym, jinak smazat.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
15993
9.3.21 15:28

Hele - normálně to notáři vysvětli, na divoké rodinné vztahy je zvyklý a tohle nebude to nejhorší co řešil.

Dej mu kontakt na tchána, ať to tedy řeší s ním, když on je nejbližší příbuzný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1149
9.3.21 15:35

Jak píše Ou. A ona spousta věcí se dá dohledat i bez těch papírů, ale je to s nimi rychlejší. A jinak upřimnou soustrast.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30169
9.3.21 15:45
@Anonymní píše:
Omlouvám se předem za román. Strýc mého manžela náhle zemřel. Neměl nikoho než nevlastního bratra (tchána) a mého muže. Smrt nám byla tchánem oznámena u přípitku, tchán měl z toho radost. Manžel se zeptal na pohřeb a bylo nám řečeno: „Ať si shnije v márnici, je mi to u prele.“ Manžela to velice zasáhlo, navíc toho má teď v práci hodně a tak mě poprosil, zda bych pohřeb nezařídila. Strýc byl k nám vždy moc hodný a zařídit pohřeb je prostě slušnost. Takže jsem vzala dítě, objela nemocnici, vzala doklad o úmrtí a jeho věci, pak pohřební službu, zařídila vše potřebné a chtěla ještě dojet ke strýci domu pro oblek a nějaké doklady. Tam jsem narazila na tchána (klíče neměl), pohádali jsme se, rychle jsem vzala oblek a boty (ostatní raději dokoupila). Na pohřbu jsem měla smuteční řeč opět já. Tchán měl několik hlasitých poznámek a pak se s manželem pohádal, že do hrobu k jeho mamince nepůjde. Přitom je to hrobka strýcovy rodiny. Urnu máme tedy prozatím doma. Asi po měsíci mě kontaktoval notář, potřeboval kupní smlouvy, rozsah majetku atd. Všechny listiny má u sebe tchán. Řekli jsme tchánovi, že notář potřebuje ty listiny, co vzal u strýce v bytě, aby k němu zajel a odevzdal to. Opět byl sprostý, že je všechno jeho a za nikým chodit nebude. Ještě byl uražen, proč notář kontaktoval mě, které je do toho hono. Teď si vyčítám, že jsem se do toho pletla. V pondělí mám zase schůzku s notářem, nevím, co si počít… Děkuji všem, co to dočetli až do konce. Budu ráda za vaše rady. Prosím zachovat anonym, jinak smazat.

Notář kontaktuje obvykle toho, kdo zařizuje pohřeb.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20555
9.3.21 15:52

Je mi tě líto a tchán je tedy pěknej nevím jak vyjádřit slušně. Radovat se z něčí smrti? To už je silný kafe. Ale je asi opravdu jediným dědicem. Notář ho stejně bude kontaktovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2109
9.3.21 15:53
@Anonymní píše:
Neměl nikoho než nevlastního bratra (tchána) a mého muže.

Jak byli „nevlastní“? Zákon takový pojem nezná, tzv. polorodí bratři jsou bratři a např. vyženění nejsou vůbec příbuzní. Jimak jak bylo napsáno, oznámit notáři (soudnímu komisaři) bratra a s dalším ať si notář poradí (a on si poradí).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.3.21 15:55

@Ou Už minule jsem mu vysvětlovala vztahy v rodině. Jeho číslo již má. Nechtěla jsem se do toho plést, jen zařídit pohřeb.

@gabrriel Děkuji za vyjádření soustrasti. Už to chci mít vše za sebou.

Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit
1292
9.3.21 15:57

To se bude chlapec divit, až jednoho krásnýho dne zjistí, že jeho není nic, když neproběhlo dědické řízení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16285
9.3.21 15:59
@Anonymní píše:
Teď si vyčítám, že jsem se do toho pletla. V pondělí mám zase schůzku s notářem, nevím, co si počít… Děkuji všem, co to dočetli až do konce. Budu ráda za vaše rady. Prosím zachovat anonym, jinak smazat.

Nedělej z toho zbytečné drama, vždyť se vůbec nic neděje.

Notáři sdělíš, že pohřeb jsi sice zařídila (ostatně to je právě ten důvod, proč kontaktoval Tebe a ne manžela nebo tchána), nicméně listiny ani nic dalšího k dispozici nemáš, předáš mu kontakt na tchána a tím je pro Tebe věc vyřízena. Není žádný další důvod, proč bys do toho nadále měla Ty ze své pozice zasahovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.3.21 16:02

@Luboš P
Strýcova maminka si vzala muže s dítětem (tchán). Muž zemřel a ona se znovu vdala a měla další dítě (strýce). Nemají stejnou maminku ani tatínka, i když ji tchán jako svou maminku bral. Víc nevím. Zda si ho osvojili atd. Netuším.

Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
9.3.21 16:09

@BohunkaP
Děkuji, přesně tohle jsem potřebovala slyšet. Jen bych už to chtěla mít vyřízené, protože už jsem z toho vyčerpaná a chci aby strýc odpočíval na hřbitově v hrobce své rodiny.
Zakl.

• Citovat
  • Nahlásit
91
9.3.21 16:12

Ahoj, meli jsme neco podobneho. Notar kontaktuje toho, kdo vyrizuje pohřeb. Zeptá se te na majetek stryce, zda mel rodinu, kdo vyrizival pohreb atd. Mej u sebe i potvrzeni o vyrizeni pohřbu. Schuzka je takova informativni. U nas to bylo hotove drama ohledne dedictvi, ja notari na rovinu rekla, jake jsou vztahy v rodine. On sam mi i sdelil, jak vse probiha a musim rict, ze byl strasne hodny, pribuznym sdelil, na dalsim stani, jak se veci ohledne majetku maji. Byla nastesti zavet a v te vse dukladne popsano. Drz se, hodne sil

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16285
9.3.21 16:20
@Anonymní píše:
@BohunkaP
Děkuji, přesně tohle jsem potřebovala slyšet. Jen bych už to chtěla mít vyřízené, protože už jsem z toho vyčerpaná a chci aby strýc odpočíval na hřbitově v hrobce své rodiny.
Zakl.

To sice chápu, ale bohužel, i toto patří mezi záležitosti, na které ze své pozice nemáš naprosto žádný vliv. Ten hrob někomu konkrétnímu patří (pokud to byl strýc, bude to součástí dědictví) a ta osoba rozhodne o tom, zda tam strýc může být uložen.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1441
9.3.21 16:28

Je dost dobře možné, že strýc zanechal závěť.
I kdyby tchán nakrásně žádné dokumenty nepředal, závěť sepsaná u notáře je archivovaná. Notář, který vede dědické řízení, si to prověří.

Ještě k tomu hrobu - právo nájmu hrobového místa se dědí (nebo ho lze za života přepsat na jiného člena rodiny), ne ten hrob jako takový. Když se optáš na správě konkrétního hřbitova, mohli by ti říct, kdo to je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2109
9.3.21 16:29

Nebyl-li strýc nějaký boháč tak se může postupovat: „(1) Zanechal-li zůstavitel majetek bez hodnoty nebo jen majetek nepatrné hodnoty, soud usnesením vydá zůstavitelův majetek tomu, kdo se postaral o pohřeb“-

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat