sos jídelníček

287
24.9.05 22:29

sos jídelníček

Ahoj holčiny,

.

Mám problém, a prosím vás o radu. :oops: :( Naše 10,5 měsíční Terezka už nerada mlíčko. Zkoušela jsem různé druhy ale pořád klade odpor.Dávám jí teď silou vůle ochucené Hipp3 vanilku a ovocnou příchuť. Vypije mi v noci tak asi 150, když hlad a to je v noci jen někdy. Ráno mi to odmítá pít uplně, nebo dá tak 80 a končí. Tak jsem to zkusila jinak. Ráno jí dám sladké pohlazení od danone a přimíchám trochu ovoce nebo tvaroháčku nebo pacholíku nebo lipánku tak vypadá naše SNÍDANĚ asi kolem 7:00-8:00 podle toho kdy se vzbudí a jak jsme naladěné 8) . Sváču prospí. Uplně vynechala jídlo které jsme dávali tak kolem 10:00 a to byla ovocná přesnídávka do které jsem pro zjemnění chuti přidala lžičku acitivie nebo toho sladkého pohlazení. Spí přibližně do 11:30, takže pak dám rovnou OBĚD : kombinace zelenina brambor, zelenina rýže, a 2× až 3× do týdne maso se zeleninou a bramborem nebo těstovinami, nebo rýží. Jelikož se mi po každém druhém jídle osypala, zůstávám u osvědčeného a to jsou skleničky od HIPPU, které různě kombinuju. Pak kolem 14:00 SVÁČA - to je ta ovocná přesnídávka a lžička jogurtíku nebo lipánku co vynecháme dopoledne. Pak opět usne asi kolem15:00 a spí asi do 16:30-17:00. Okolo 18:00 dáváme véču, někdy i později, jak má hlad. VEČEŘE : kaše sinlac+lžička přesnídávky nebo lipánku nebo pacholíku, aby to mělo zajímavější chuť. Pak někdy v noci jak už jsem se zmiňovala mlík o.

Terezka má v 10ti měsících 9,78 kg a 73 cm. Jelikož manžel je silný alergik - včetně alergie potravinové - a astmatik, zdráhám se dávat piškoty, vejce, jahody, med, ale taky chleba a rohlík a všechno co jsme dosud snědly bylo po důkladném ozkoušení.

Moje dr mě šokovala, zná naši rodinnou anamnézu a přes to přese všechno mi už od 7 měsíce doporučuje vajíčko atd… doporučila polévky - malá se osypávala. Doporučila ovocné šťávičky - ačkoliv jsme je ředily, tak se osypala uplně pekelně.

Máte s tím někdo zkušenost? Jak vidíte můj postoj? Mohu jí dávat ty zmiňované mléčné výrobky? Na čerstvé - tedy nepodušené ovoce ani zeleninu jsem si ještě vůbec netroufla… Terka evidentně hlady netrpí, ale je to pro ni také dostatečně zdravé a vhodné pro prtě jejího věku? řídila jsem se dosud nějakým instinktem, nevím.
Nechci jí o něco ochudit ani jí ublížit…

Moc děkuju za všechny postřehy a názory,

zdravíme Nenicka+Terezka 10,5m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1005
25.9.05 11:01

Ahoj,
nemám zkušenosti s alergiemi - naštěstí se nám zatím zdárně vyhýbají........
Určitě svoje dítko nešidíš a instinktem se řídí stejně většina matek. Knížky jsou sice chytrý, ale nesedí na všechny :wink: .

Mě zase Dr. tvrdil, že tvarohy a lipánky apod. až od roku, spíš jogurty - tak vidíš, že to tvoje malá zvládla pěkně (nicméně jsem jí už v 10m taky nějakej ochucenej tvaroh dala a v pohodě :) ).
Obědy papá pěkně? Naše Barča cca od 11m začala výživky odmítat - a to je mívala jen občas. Zkusila bych jí dávat doma vařenou zeleninku a maso nebo rýži - vždyť tím nic nezkazíš a můžeš postupně přidávat nové druhy potravin - po troškách a zjiš´tovat, co jí sedí a co ne.
To stejný se svačinama. Pokud zvládá ovocné přesnídávky, zkus jí třeba povařit jablíčko nebo hrušku - mělo by to být stejné a zase to časem můžeš povařit míň a zkusit, jestli se neosype. Pak bych zkusila syrové…
Takhle bych na to šla já, kdybych měla „osypávací“ :P dítko.

Chlebík a rohlíky už jsem v 10m dávala, ale jak říkám, nejsme nikdo alergici..............pokud se bojíš lepku, zkus bezlepkové pečivo a piškoty. …

Víc mě nenapadá. Ale pokud je malá zdravá, veselá a pěkně roste, neboj se, že bys ji o něco ochuzovala. Je vidět, že nad tím, co jí dáváš, přemýšlíš (a to zase toli maminek nedělá :? - někdy se divím, jak některé děti vyrostou na párcích a uzeninách :cry: , brrrrrrr).

Jo a mlíčko odmítá víc dětí - zkus projít starší diskuze (jen okrajově - mléčné výrobky to napraví)

Zatím a dobrou chuť našim princeznám

Bubu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
473
25.9.05 18:17

Ahoj,

já bych si nedělala hlavu s tím, že odmítá dopolední sváču, asi prostě nemá hlad, váhu má na holčičku v pohodě (moje dcera měla v roce 8 kilo). Jiná věc je složení stravy, zvlášť pokud máte tak silnou alergickou anamnézu, jak píšeš. Na Tvém místě bych okamžitě vyřadila z jídelníčku všechna ta sladká pohlazení, pacholíky, tvaroháčky a podobné věci, je to plné cukru a tuku, často je tam tvaroh, což pro dítě minimálně do jednoho roku znamená velkou zátěž pro ledviny. Zvlášť pokud to podáváš třikrát denně, je to prostě moc. Všechny tyhle sladké „dobroty“ Tvoje dcerka zaručeně nepotřebuje.
S lepkem bych při alergické anamnéze počkala do roka, pak můžeš dát chleba, ideální v Tvém případě bude, když jej budeš pečlivě vybírat. Nevím odkud jsi, ale v Praze v Albiu mají chléb v biokvalitě, pečený tradiční metodou, tam by ses nemusela bát, že se ti beruška osype po různých kypřidlech, zlepšovadlech chuti mouky atd. Jinak můžeš dát už teď kukuřičné křupky, které mají ve zdravých výživách, v provedení natural obsahují pouze kukuřičnou krupici, anebo rýžové chlebíčky. Piškoty nedávej ani bezlepkové, je tam celé vejce, což je pro Tvoji holčičku rizikové, a navíc spousta cukru.
Podle jídelníčku, který jsi popisovala, si myslím, že zeleniny a ovoce má malá málo. Jedna ovocná přesnídávka a trocha vařené zeleniny k obědu je podle mě málo. Přidala bych ovoce (dobře snášený bývá banán a myslím, že už bys mohla zkusit syrové jablíčko - pokud by ses bála vdechnutí kousků, můžeš ho nastrouhat, klidně i najemno, totéž s hruškou, záleží na tom, jak jste na tom s nadýmáním). A můžeš zkusit i zeleninku do ruky, třeba okurku (nedávej rajčata, ta bývají příčinou alergie). Osobně jsem i proti skleničkám Hipp, které sice jsou v biokvalitě, ale co je to platné, když obsahují přidanou sůl, lepek již před devátým měsícem (dle doporučení na obale), celer - silně alergenní zeleninu a spoustu dalších věcí, které by podle mě dítě do roka rozhodně jíst nemělo.
Můžu Ti pro ilustraci napsat jídelníček našeho Pepína (bude mu 14 měsíců a alergie bohužel máme v rodině skoro všechny): snídá většinou banán nebo chlebík (většinou právě ten z Albia s tenkou vrstvou másla, občas kousek neslaného eidamu. Svačí kukuřičné křupky, rýžový chlebíček nebo něco podobného - většinou jsme venku, takže do kočáru je to ideální. Obědvá brambory, těstoviny, jáhly, pohanku nebo rýži se zeleninou a olivovým olejem, jednou týdně s kuřecím, králičím nebo krůtím masem, vše vařené. Odpoledne svačí ovoce (jablka, hrušky, švestky - syrové), večeří většinou čerstvou zeleninu (okurku, papriku, kedlubnu, mrkev…) a bílý jogurt. A asi tak 4× za den se kojí, zkoušíme nutrilon, ale nechce ho, pije vodu, dětský čaj od lerosu samozřejmě bez cukru a ovocné šťávičky bez cukru ředěné vodou.

Zuzana a Pepi od Letních miminek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
287
26.9.05 15:06

ahojky,

moc vám děkuju za názory a povzbuzení, teď jsem to zhltla, ještě si vás vytisknu :-).

Jen co si teď narychlo vybavím - manžel má největší alergii na jablka, okurky a banány - v syrové podobě, takže to se mi zatím ani moc testovat nechce… Ale zkusím to krůček po krůčku asi až v tom roce.
Tvaroháčky ruším, jen nechám trochu lipánku, který nemá konzervační látky a poohlídnu se tady po bioprodejně. Doma by to nebyl problém, ale tady je to trošku prdelka světa 8) :roll: .

Bubu - obědy to je to jediné, co spapá naprosto bez problémů - asi jak jí od snídaně vyhládlo :) . Diskuzi o mlíčku jsem si pročetla… asi máme nějakou tu kratší krizovku, protože si ho dá jen v polospánku, ale díky bohu za to.

ještě jednou díky,

mějte se krásně

Nenicka+Terezka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1138
26.9.05 18:36

Mám potravinovou alergii a doporučení mojí doktorky znělo, tohle až naposledy. Hruška je hypoalegenní, bobuloiny - s nimi je to roziko, ale zkusila bych hroznové víno, docela dobrá snášenlivost je na merunky. Budeš si to muset vypozorovat, třeba podle toho hippu. Držím palečky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama