Spaní v posteli s miminkem?

987
25.3.07 22:45

Spaní v posteli s miminkem?

Ráda bych znala vaše názory a zkušenosti. Starší dceru jsem poctivě po kojení v noci vracela do postýlky. Odnesla to má záda a byla jsem věčně nevyspalá. Teď, s mladším synem, jsem to přestala lámat přes koleno, spí se mnou v posteli a obvykle při kojení usnu, takže si ho jen během noci přehazuji ze strany na stranu. Oba jsme spokojení, spinká krásně a já se taky relativně dobře vyspím.
Ale co mě zajímá - dcera je od malička taková dospělácká a docela rozumná, jako miminko nebyla moc chovací a klidně spinkala i doma v postýlce. Ale klučina je mamánek chovánek, když ho nemám na ruce, řve jak tur, v postýlce nevydrží ani chvilku. Myslíte, že jsem si ho mohla už teď rozmazlit tím společným spaním? Přes den jsem už někdy úplně vyřízená - nebrečí jen na ruce nebo v šátku, hlavně to není žádný drobeček, takže už teď se pěkně pronese, navíc když druhou rukou musím obhospodařovat starší holčinu.
Mamči, co jste měly mimča víc v posteli než postýlce, jak potom přecházejí na samostatnou postel? Třeba s Kačkou jsme vůbec problém neměli a přesun do vlastního pokojíčku a následně do velké postele zvládla naprosto v pohodě. Tak jestli bych se neměla kousnout a začít ho v noci do té postýlky vracet.

Díky
Terka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

321
25.3.07 23:25

Cau Terko.
Tak Ondra byl to same co Prokupek. Neustale jsem ho musela nosit, spal bud na mym brise, to hlavne pres den a v noci samo s nami v posteli. Opravdu jsem nemela silu ho x-krat za noc vytahovat z postylky a zase strkat zpet. Stejne jsem u kojeni vzdycky vytuhla… Takze v klasicke postylce vuuuubec nespal…Kdyz mel rok, a ja otehotnela, tak jsme dle rady kamosky poridili postel z Ikey, ma 160 cm, takze neni jeste uplne velka a prirazili jsme ji k nasemu letisti. Takze spal s nami a zaroven ve sve posteli. Po nejake dobe prisla faze dve, tj. presun do vlastniho pokojiku, ktery jsme mu konecne zaridili, vyzdobili. A uplne v pohode!!! Takze asi od roku a pul spi sam ve sve posteli ve svem pokojicku. Jen ho musim chodit uspavat:-))
Takze si myslim, ze kdyz to slo u takoveho sileneho zavislaka a mamanka, tak to urco pujde i u Prokupka, az k tomu dozraje. Proste ten kontakt ted asi potrebuje. A hlavne, clovek je z pece o dve deti docela hotovy, a nevyspat se v noci kvuli prehazovani ditka do postylky bych vazne nedala.
Takze radim, spete spolu, ono se to casem vyresi :-))
Zdravi Tuleni

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2334
25.3.07 23:33

Ahoj Therro,

již u staršího syna / osm let /, jsem praktikovala kojení-spaní v naší posteli, přesně jak píšeš a krásně jsem se vyspala, jen když začal mít zoubky, tak jsem měla trochu strach usnout při kojení :D a co se týká jeho přesunu do pokojíčku a vlasní postele, tak to byl velký problém.Teprve rok spí sám a v pohodě. Dříve za náma chodil, že se bojí apod.–jen aby mohl spát s náma :?
Pak jsem vymyslela lest, že jsem mu říkala, že večer přijdu nebo manžel a on mi připravil polštářek a usnul a já ráno musela tvrdit, že jsem tam opravdu alespoň chvilku spala s ním.
A teď s druhým je to stejné. Někde jsem četla, že to do 1/2 roku dítěte nevadí, že si to neuvědomuje, ale myslím, že u nás uvědomuje :D a teď , co je mu půl roku pryč už je mi jasné, že se zřejmě nevyhnu stejnému „problému“ jako s prvním synem, ale asi to zase jako tak strašnou věc nevidím…jinak bych stejnou chybu neopakovala :wink: :arrow: možná mi to společné spaní dělá i trochu maminkovsky dobře :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
473
26.3.07 00:04

Já bych mrně přenášela do postýlky. Dělala jsem to s malým od začátku a od 3-4 měsíce spal celou noc. V 15 měsících sám ve svém pokoji. Jasně, že někdy přijde k nám a tak ho u nás necháme ( tak jednou za měsíc.).
Dělalas to taky se starší dcerou a výsledek ted sama vidíš. Obdivuju tě, že se dokážeš starat o dvě děti s tak malým věkovým rozdílem a proto ti radím at se nesesypeš, raději se měsíc nevyspat, než se rok tahat se závislákem na rukou. Potřebuje tě i první dítko, takže je pro tebe jistě lepší aby mimino občas prostě leželo na koberci a hrálo si samo. Nedej bože aby tě tvoje první potřebovalo nějaký čas víc (třeba při nemoci). Myslím, že u více dětí je třeba se snažit o to aby byly co nejvíc samostané.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2857
26.3.07 07:31

ahoj Therro

nečetla jsem reakce, jen jsi mi připoměla mě:o) Michal spával taky jen a jen v postýlce a nebyl chovací.
Matěj nedokázal nebo nechtěl usnout sám v postýlce, nevadilo mu ani mě že spinká se mnou v posteli a od narození se viditelně zklidnil v náručí nebo u někoho… jsou naprosto odlišné povahy, nehledě nato, kde spinkají… takže tak do 1,5 měsíce spával se mnou, jenže já se pak moc nevyspala.. začal se víc vrtět a začal mi vadit, tak jsem ho začla odkládat do postýlky .. ale na bříško.. na zádech byl pokaždé do 5 minut vzhůru…

Tak do 2 měsíců pokud se ve dne nechoval ječel jak tur, pokud ho měl někdo v náručí byl nejspokojenější miminko..... situace se rapidně změnila tak ve 2,5 měsících kdy začal víc vnímat… vydží krásně pod hrazdičkou , povídá si směje se… přes den ho téměř neslyšíme a když už nemá náladu pomůže chování… což u prvního nezabíralo vůbec.. taky byl a je spíš sám za sebe:o)

Pokud to vyhovuje Vám oběma, tak spinkejte klidně spolu, já myslím že to bude odlišnou povahou dětí…

JO a s tím chováním … do dvou měsíců jsem si myslela že nepřežiju, protože v postýlce nebo v kočárku kam jsem se ho doma snažila odložit, jen co se záda dotkla podložky spustil takovej ryk, že jsme mu říkali raněné podsvinče:o) Každopádně ted je to úplně jinej človíček, už fakt nemusíme skoro chovat (naštěstí má 7,60 kg - to měl jeho brácha v 9 měsících…)

Spíš ten román píšu pro uklidnění, že dnes je dnes a zítra může být všechno jinak:o)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6954
26.3.07 09:42

Thero , dělám to úplně stejně jako ty. S dcerou mě to ani nenapadlo, ale ta měla UM, takže stejně člověk těžko krmil vleže a navíc od 2 měsíců vstávala prakticky poprvé až v 5 ráno.
Daník se kojí, za noc i 3 krát a dokud jsem ho vracela do postýlky, spal neklidně, budil se po dvou hodinách a dlouho mu trvalo, než usnul. Výsledkem bylo mé totální nevyspání. Přes den to samé, co píšeš ty - pořád buď na ruce, nebo v šátku. Pak jsem se naštvala a řekla si, kdo vlastně stanovil, že normální je dávat mimi na noc pryč. Večer po kojení jakmile usne jde do postýlky, ale po prvním nočním kojení ho už nepřendavám. Jsme spokojeni oba. I přes den je hodnější, taky už si vydrží hrát sám pod hrazdičkou a bude to lepší a lepší.
Podstatné je, myslím, abys byla ty v pohodě a neřešila, jestli děláš něco nepatřičného. Nedávno jsem četla pěkný článek o tom, že člověk jako jediné „zvíře“ totálně potlačil své instinkty- opice nestaví po narození mláděte další hnízdo, ale člověk cpe dítě do postýlky. Miminko má instinkty zachované a prostě očekává, že matka bude udržovat neustálý kontakt. Takže můj názor je - užij si ho, dokud to jde, s oblibou říkám, že to uteče a zanedlouho se nebude chtít tulit ke mě, ale k cizí ženské. :wink:
A co se týká staršího dítěte - mám dceru devítiletou, postiženou. Doteď jsme se plně věnovali jí, když byla malá, také jsme ji nenechávali řvát a chovali a chovali. Takže proč neposkytnout mladšímu dítěti to samé? Jsem přesvědčená, že těch pár měsíců, než začne být mimi samostatnější, trochu méně péče, než měla dosud, neuškodí. Ví, že ji máme rádi, zapojujeme ji do života s miminkem a nevypadá, že strádá. Důležité ale je, aby měla i ona chvíle, které stráví někdo z rodičů jen s ní.
Omlouvám se za román, ale jsme na tom v podstatě dost stejně jako vy, tak jsem se trochu rozepsala. Důležité je prostě být v pohodě a dělat to, co cítíš, že je správné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
987
26.3.07 13:56

Moc děkuji za reakce, dám si tuhle diskuzi do „oblíbených“ a budu si jí chodit ve chvílích naprostě vyčerpanosti číst. Díky vám věřím ve světlejší zítřky! :D
Mako - u vás to bylo fakt jak u nás přes kopírák - raněné podsvinče na něj sedí :D Možná mu vážně vadí ležet na zádech…na přebalováku na bříšku se mi vážně už několikrát zklidnil. To je fakt zvláštní, jak jsou ti sourozenci úplně jiní, takže všechny naučené triky na prvního člověk může hodit za hlavu a trénovat znova :roll:

Terka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
5.6.08 17:01

Ahojky. Musim rici, ze tato konverzace me velmi potesila. Mam sedmi mesicniho chlapecka, ktery je kojeny. Jeste pred mesicem jsem k nemu vstavala kazde dve hodiny a pak ukladala zpet do jeho postylky. Byla jsem uz pekne unavena a navic me i straslive bolela zada, protoze jsem pravidelne usinala v vkresle, kde jsem ho kojila. Prakticky jsem spis spala v kresle a v naruci drzela maleho nez-li v posleteli. Pred necelym mesicem tu byla manzelova maminka, ktera ma mimochodem ctyri deti a to s vzdy s rok a puletym rozdilem. Kdyz zjistila jak casto vstavam, a ze temer nespim, poradila mi at si maleho vezmu do postele, ze ona vzdy spala s tim detatkem, ktere zrovna kojila. Vzhledem k tomu, ze manzel ani jeho sourozenci nejsou rozhodne rozmazleni, ale sebevedomi uspesni lide, kteri velmi miluji svoji maminku, dala jsem na jeji radu a konecne se opet vyspim. Jen se s tim prilis nesveruji okoli a predevsim ne nasi pani doktorce, ktera mi uz pred dvema mesici proti castemu vstavani radila kasi a nechat Risanka vyplakat. Vzhledem k tomu, ze mam teprve prvni detatko a nemam zadne predchozi zkusenosti snazim se hledat informace z knizek a od ostatnich maminek. Nakonec se ale ridim spise srdcem.

• Nahlásit
  • Citovat
1083
6.6.08 10:16

Společné spaní

Ahoj, já jsem na začátku taky po každém kojení odnášela Honzíka zpátky do postýlky, jenže časem jsme vstáli třeba 6× za noc, protože taky zrovna nebyl příznivec postýlky, po kojení jsem čekala až usne, stalo se, že já vstávala po hodině a půl, což nic moc, když je ráno prcek odpočatý a chce, aby ses mu věnovala s plným nasazením :P , dopadlo to tak, že se mnou po kojení spal v posteli a byli jsme spokojení všichni, já, on i tatínek, protože se taky vyspal víc než při přenášecích akcích, teď když malého nekojím, večer si s ním já nebo tatínek vlezeme k nám do postele dáme mu mlíčko z lahvičky, on se chvíli povaluje, najde se místečko kde usne a po přenesení do postýlky v ní vydrží celou noc, když se vzbudí, jen si ucucne mlíčka a spí až do rána, u nás v posteli se ráno vzbudí max 2× do měsíce, já jsem pro kojení a spaní s rodiči mě se tahle metoda osvědčila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
857
10.6.08 15:20

Ahoj, moje troška do mlýna:

1. dcera - dnes 8- to samé, co tvůj syn. Náročná na kontakt, péči. Vstávání jsem vydržela cca 10 měsíců, pak skončila definitivně u nás v posteli, ukojovala jsem jí asi do 20 měsíců. Dnes jsem ráda, že jsem to nelámala přes koleno a vyhověla jsem jí - je vrozeně úzkostnější , introvertnější typ, u miminka se to projevovalo zkrátka takhle, poskytnutí pocitu bezpečí bylo určitě tou nejlepší cestou. Spala s námi asi do 5 (na vedlejší posteli, uspávala jsem jí - povědět pohádku, pak se přitulit a do 5 minut, někdy do 5 vteřin spala). Kdybych ji nutila spát nebo usínat samotnou, „protože se to má“ (což je óóóbrovská pitomost, viz úvahy o instinktech někde výše), byl by to extrémní boj a stres a spousta negativity pro nás všechny. Dodnes má ráda, když si k ní večer lehnu (spí v pokojíčku s mladší sestrou a pohádky mají na střídačku) a může se přitulit a já jí to ráda dopřávám.
2. dcera - dnes 3,5- po té první zkušenosti jsem byla připravena nic nelámat přes koleno - brát do postele, ukojovat, cokoliv - aby byl klid. Tohle rozmazlování (jak by to někteří nazvali) mělo za následek, že Péťa byla tak neproblematické miminko, jaké si jen lze představit (říkala jsem, že takové bych si nevymyslela, protože kdyby se mně někdo před porodem zeptal, jaké bych chtěla, aby dítě bylo, takhle ideálně bych si to ani nepředstavila) - věčně veselá, spokojená, samostatná, spící od šestinedělí celou noc…

Takže tak, zlom vaz, Eva

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27.5.13 18:34

Dítě rozmazlíš hlavně, když ho zahrnuješ věcma. Nošení v šátku a společné spaní je přirozené, tudíž správné, ale každé dítě je jiné, někdo to potřebuje víc, neboj, nerozmazluješ ho, děláš to dobře, časem se srovná. MD prostě není dovolená, no:-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18
30.5.13 21:55

Já mám 2.5 měsíčního chlapečka a taky se mnou spí v posteli, né ale kvůli kojení…Trápí ho prdíky a v noci se kroutí, kope nožkama, tlačí a hlavně vždy když to na něj příjde začne zuřivě dudat dudlík, jenže ten během spaní vyplivne a pak jak příjde prdík se po něm samozřejmě shání a jak není rychle k mání začne si o něj hlasitě říkat :D A i když mám jeho postýlku hned vedle postele, stokrát za noc se mi do ní naklánět opravdu nechce. Navíc se při tom kroucení v postýlce otočí o 90 stupňů :D Ale co je na tom pro mě největší pozitivum, že když ho mám u sebe, jsem v klidu, slyším jeho dech a můžu klidně spát :) Navíc přes den spí klidně kdekoliv, takže až nás přestanou trápit prdíky bude spát v postýlce a já se holt budu muset přestat zbytečně strachovat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
97
4.11.14 18:08

Take se pridam se zkusenosti a pozadam moc i o nazor. Prvni dcera vyzadovala kvuli dlouhopretrvavajicimu refluxu spani ve zvysene poloze tudiz temer nonstop v naruci cele noci. I pres hooodne podlozenou postylku ki nebylo temer mozne polozit. Spavala tedy u me v naruci a kdyz mela uz trochu straveno davala jsem ji do postylky na monitor. Ja nespala temer vubec ve dne v noci to same. Od pul roku se to zacalo postupne lepsit ale diky zvyku na staly kontakt s maminkou spani v postylce nam neslo. Po xx proplakanych hodinach a desitkach pokusu jsem odmontovala bocnici postylky a prirazila postylku ke sve posteli. Spavala pritulena u me a po kojeni jsem ji jen kousicek odsunula a dobry. Jakmile ale povyrostla zacala se presouvat do me postele sama ikdyz jsem ji opakovane vracela do jeji postylky a postupne zacala spavat se mnou uplne. Kojila jsem ji do dvou let i v noci po 2-3 hodinach a obe jsme byly spokojene. Podotykam ze otec dcery nebyval doma tudiz opusteneho chlapa na gauci jsem nemusela resit. Ted mam druhe miminko a rozhodla jsem se pro spolecne spani od zacatku. Rozvedla jsem se a s detmi jsem tedy sama. Spime na velke manzelske posteli, ja uprostred a starsi dcera z jedne, mladsi z druhe strany, bocnice mam namontovane. Vsem nam to vyhovuje skvele. Starsi se neciti odstrcena, miminko v noci temer nezaplace je u maminky a mlika spokojene. Ja se vyspim dobre, kojeni je vyrazne pohodlnejsi. Potiz je ze babicka me postrasila ze s tak malym miminkem se v jedne posteli spat nema, ze je riziko ze se miminko pridusi, ze ho zalehnu apod. Tak jsem googlila a mam v tom zmatek. Nekdo vychvaluje, doporucuje, rizika nepripousti pokud se dodrzi zakladni pravidla. Druzi popisuji desive pribehy udajne skutecne zalehlych deti pripadne se pohorsuji nad rozmazlenosti. To druhe me netrapi ale z prilehnuti nebo duseni mam mega strach. Casto nechtene usnu v leze u kojeni, mimi ma prso u oblicejiku, jak klidne v noci spim nevim, duseni pod perinou me taky desi. Co si o tom myslite? Je to nebezpecne spat s malickym miminkem??? :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Run
20713
4.11.14 18:14

@Sidbhi Nesmysl, pokud nejsi nemocná nebo opilá či zfetovaná, své dítě nikdy nezalehneš. Jinak pozor i na větší únavu, ale to sama vycítíš a pokud budeš spát a kojit jen tak že dáš prso a usneš, tak nikdy zas tak moc unavená nebudeš. Já malou odložila do postýlky jen při angíně a při zánětu hned po porodu, ale to jsem byla fakt mimo a v horečkách. Jinak matku zvyklou spát s miminem vzbudí každé divnější zašustění, jen tak malinko a když vidí/cítí, že je to ok okamžitě usíná. Stejně tak pro dítě je lepší slyšet a cítit dech a tlukot srdce matky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28885
4.11.14 18:22

@Sidbhi Je. My spíme na patrové posteli, u poslední dcerky jsem kvůli nepohodlí slízání a vylízání nakonec nechala malou kvůli kojení u nás v posteli. A jedné noci jsem se probudila s tím, že malá byla úplně přikrytá mojí peřinou, usnuly jsme při kojení.
No-neudusila se. NAŠTĚSTÍ. Ale mě došlo, jak moc nebezpečné je spaní s novorozencem, nemusíš přilehnout, ale jsou tu i jiná rizika. Celková únava matky dělá taky své.
Apropos-tvé spaní s dětmi celkově mi přijde dost nezdravé.
Až příliš máš starší fixovanou, nechci vidět, kdyby jsi si nedejbože přivedla jednou domů nového partnera, jak to ta holka jen už z tohodle důvodu ponese…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama